Jump to content

Kαπακι ενυδρειου και σωληνωσεις φιλτρου...


dimitris76

Recommended Posts

Υστερα απο σχετικη ερευνα και μετα τις πολυ κατατοπιστικες συμβουλες σας σχετικα με την αγορα ενος εξωτερικου φιλτρου νομιζω οτι ειμαι ετοιμος για την αγορα του! (Τωρα μαλιστα που σε πολλα καταστηματα τρεχουν και δελεαστικες προσφορες :angry2: ). Θα ηθελα ομως να κανω και την παρακατω ερωτηση: Oι σωληνες απο το φιλτρο πως περνανε απο το καπακι στο εσωτερικο του ενυδρειου? Τρυπαμε το καπακι? Αν ναι με ποιο τροπο, ποσο, και σε ποιο σημειο ανοιγουμε τρυπες???

Πληροφορικα το ενυδρειοι μου ειναι Juwel record80...

Ευχαριστω εκ των πρωτερον!!! :D

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχει ανοιγματα για τα καλωδια πισω?

Για τα καλωδια εχει ενα μικρο ανοιγμα-προξοχη(μολις και μετα βιας περνανε 4-5καλωδια)...Αλλα με τις σωληνες εισαγωγης-εξαγωγης του νερου προς και απο το φιλτρο τι γινετε??? :D

Link to comment
Share on other sites

Για να λες οτι δεν χωρανε ετσι θα ειναι (δεν ειχα αυτο τον τυπο ενυδρειου ποτε)

Εγω θα εκοβα το Flap απο το καπακι με πριονακι

Ασε να ερθει πρωτα το φιλτρο ομως και βλεπεις.

Να μη το κοψεις τσαμπα.

Ενα ανοιγμα εχει μονο?

Στα Rio που γνωριζω εχει δυο τετοια ανοιγματα που χωρανε οι σωληνες

http://i225.photobucket.com/albums/dd212/d.../aRIO180085.jpg

Και εδω φαινονται καλυτερα http://i225.photobucket.com/albums/dd212/d...ua/Pb240149.jpg

(Μην εκλαβεις μονο ως σωστη την τοποθετηση, οι σωληνες της εισοδου και εξοδου, πρεπει να ειναι στις αντιθετες πλευρες του ενυδρειου)

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Για να λες οτι δεν χωρανε ετσι θα ειναι (δεν ειχα αυτο τον τυπο ενυδρειου ποτε)

Εγω θα εκοβα το Flap απο το καπακι με πριονακι

Ασε να ερθει πρωτα το φιλτρο ομως και βλεπεις.

Να μη το κοψεις τσαμπα.

Ενα ανοιγμα εχει μονο?

Στα Rio που γνωριζω εχει δυο τετοια ανοιγματα που χωρανε οι σωληνες

http://i225.photobucket.com/albums/dd212/d.../aRIO180085.jpg

Και εδω φαινονται καλυτερα http://i225.photobucket.com/albums/dd212/d...ua/Pb240149.jpg

(Μην εκλαβεις μονο ως σωστη την τοποθετηση, οι σωληνες της εισοδου και εξοδου, πρεπει να ειναι στις αντιθετες πλευρες του ενυδρειου)

Σπυρο δεν εχει κανενα τετοιου ειδους ανοιγμα... :D

Μαλλον θα χρειαστει να κοψω το καπακι και σκεφτομουν να το κοψω στο πλαινο μερος ετσι ωστε να γινει τρυπα σαν του Rio...

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα πρoτιμουσα να κοψω flap και ας φαινεται απο πανω λιγο ο σωληνας που θα μπαινει

Link to comment
Share on other sites

Υστερα απο σχετικη ερευνα και μετα τις πολυ κατατοπιστικες συμβουλες σας σχετικα με την αγορα ενος εξωτερικου φιλτρου νομιζω οτι ειμαι ετοιμος για την αγορα του! (Τωρα μαλιστα που σε πολλα καταστηματα τρεχουν και δελεαστικες προσφορες :angry2: ). Θα ηθελα ομως να κανω και την παρακατω ερωτηση: Oι σωληνες απο το φιλτρο πως περνανε απο το καπακι στο εσωτερικο του ενυδρειου? Τρυπαμε το καπακι? Αν ναι με ποιο τροπο, ποσο, και σε ποιο σημειο ανοιγουμε τρυπες???

Πληροφορικα το ενυδρειοι μου ειναι Juwel record80...

Ευχαριστω εκ των πρωτερον!!! :D

Δημητρη αν θυμαμαι καλα εχουμε το ιδιο ενυδρειο,juwel rekord 800.

Δεν εχει τρυπες για τους σωληνες παρα μονο για το φωτιστικο το εσωτερικο φιλτρο και το θερμοστατη.

Στις 2 πισω γωνιες μπορεις να ανοιξεις απο μια τρυπα με ενα πριονακι για να περασεις τις σωληνες.

Δεν εχει σημασια αν θα ειναι ακριβως οσο οι σωληνες η τρυπα η' αν θα ειναι στρογκυλες η' παραλληλογραμες,αυτες οι τρυπες εξυπηρετουν και στην εξατμηση του νερου το καλοκαιρι.

Ανεμιστηρακια εβαλες τελικα;

Link to comment
Share on other sites

Δημητρη αν θυμαμαι καλα εχουμε το ιδιο ενυδρειο,juwel rekord 800.

Δεν εχει τρυπες για τους σωληνες παρα μονο για το φωτιστικο το εσωτερικο φιλτρο και το θερμοστατη.

Στις 2 πισω γωνιες μπορεις να ανοιξεις απο μια τρυπα με ενα πριονακι για να περασεις τις σωληνες.

Δεν εχει σημασια αν θα ειναι ακριβως οσο οι σωληνες η τρυπα η' αν θα ειναι στρογκυλες η' παραλληλογραμες,αυτες οι τρυπες εξυπηρετουν και στην εξατμηση του νερου το καλοκαιρι.

Ανεμιστηρακια εβαλες τελικα;

Kαλα θυμασε!!! :D

Καπως ετσι σκεφτομουν και εγω να κανω τρυπες! Εχεις και εσυ εξωτερικο?

Ανεμιστηρακια δεν εχω βαλει ακομα...Περιμενω εναν ελεκτη θερμοκρασιας που παραγγειλα απο ebay πρωτα!

Παντως ενα ανεμηστηρακι εχω παρει ηδη για να δω ακριβεις διαστασεις και αν μπορει να μπει...Ειναι το επομενο που θα φτιαξω αυτο με τους ανεμηστηρες! Αλωστε μια βασικη αρχη που εχω μαθει απο το φορουμ και σιγουρα βοηθαει πολυ ειναι να μην κανω βιαστικες ενεργειες και πολλα πραγματα μαζι (ωστε να αποφυγω τυχων λαθη)!!! :angry2:

Link to comment
Share on other sites

για τους ανεμιστηρες πρεπει να το βιαστεις λιγακι ομως :D

ενας δεν θα φτασει και οι ζεστες πιασανε ηδη

Link to comment
Share on other sites

για τους ανεμιστηρες πρεπει να το βιαστεις λιγακι ομως :D

ενας δεν θα φτασει και οι ζεστες πιασανε ηδη

Τον πρωτο τον πηρα για να δω αν αυτος των 80mm χωραει...Δυο θα μπουν! Νομιζω οτι στα μεσα Μαιου θα ειμαι ετοιμος και με αυτο! :angry2:

Link to comment
Share on other sites

το ίδιο ενυδρείο έχω και εγώ και του έχω βάλει εξωτερικό φίλτρο.

απο την μερια που έχει το εσωτερικο φίλτρο του , πάνω στο καπάκι έχει ένα σημείο

με πιο λεπτο πλαστικο και σε οβάλ σχήμα , έτσι ώστε να το κόβεις για να περνάνε οι σωλήνες ,

και με λίγο ζόρι αφήνεις και το εσωτερικο και βάζεις και εξωτερικό .

ελπίζω να σε βοήθησα

Link to comment
Share on other sites

το ίδιο ενυδρείο έχω και εγώ και του έχω βάλει εξωτερικό φίλτρο.

απο την μερια που έχει το εσωτερικο φίλτρο του , πάνω στο καπάκι έχει ένα σημείο

με πιο λεπτο πλαστικο και σε οβάλ σχήμα , έτσι ώστε να το κόβεις για να περνάνε οι σωλήνες ,

και με λίγο ζόρι αφήνεις και το εσωτερικο και βάζεις και εξωτερικό .

ελπίζω να σε βοήθησα

Nασο το ειδα το οβαλ σχημα που λες (που ως τωρα ουτε καν ειχα προσεξει.... ;) )Το βλεπω παρα πολυ μικρο ομως και απορω πραγματικα πως απο εκει μπορουν να περασουν οι σωληνωσεις... :D Για να το λες ομως το εχεις κανει και ξερεις... Εγω ακομα το σκεφτομαι και προκειμενου να στρημωξω τοσο πολυ τα πραγματα λεω να κοψω το καπακι απο την αλλη μερια... :angry2:

Έγινε επεξεργασία - dimitris76
Link to comment
Share on other sites

Nασο το ειδα το οβαλ σχημα που λες (που ως τωρα ουτε καν ειχα προσεξει.... ;) )Το βλεπω παρα πολυ μικρο ομως και απορω πραγματικα πως απο εκει μπορουν να περασουν οι σωληνωσεις... :D Για να το λες ομως το εχεις κανει και ξερεις... Εγω ακομα το σκεφτομαι και προκειμενου να στρημωξω τοσο πολυ τα πραγματα λεω να κοψω το καπακι απο την αλλη μερια... :angry2:

Μην το κοψεις απο τη μια μερια μονο,θα πρεπει να το κοψεις και στις 2 γωνιες,απο τη μια πλευρα να μπει η εισαγωγη και απο την αλλη η εξαγωγη ωστε να υπαρχει κυκλοφορια του νερου σε ολο το ενυδρειο και οχι στη μια ακρη μονο.

Link to comment
Share on other sites

Μην το κοψεις απο τη μια μερια μονο,θα πρεπει να το κοψεις και στις 2 γωνιες,απο τη μια πλευρα να μπει η εισαγωγη και απο την αλλη η εξαγωγη ωστε να υπαρχει κυκλοφορια του νερου σε ολο το ενυδρειο και οχι στη μια ακρη μονο.

Καλη σκεψη!!! :D

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλη σκεψη!!! :)

Σημερα αξιοθηκα επιτελους να κοψω το καπακι στις 2 γωνιες,με τη βοηθεια του Κωστα,με ενα τρυπανι και μια λιμα.

Αυριο θα σου βαλω φωτογραφια να παρεις μια ιδεα σε περιπτωση που δεν το εχεις τρυπισει ακομα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...