Jump to content

Θελω την γνωμη σας


nikos02242

Recommended Posts

Αυτη την στιγμη εχω ενα ενυδρειο 200l με ενα lionfish και ενα odonus niger και 30kg βραχο θελω να μειωσω τον βραχο και να του προσθεσω καποιους νεους κατοικους περιμενω την γνωμη σας ακομα το ενυδρειο δεν εχει καπακι οποτε eel αποκλειονται γιατι και τα 2 που ειχα πηδηξαν εκτος.

post-19667-1273148073_thumb.jpg

post-19667-1273148098_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αυτη την στιγμη εχω ενα ενυδρειο 200l με ενα lionfish και ενα odonus niger και 30kg βραχο θελω να μειωσω τον βραχο και να του προσθεσω καποιους νεους κατοικους περιμενω την γνωμη σας ακομα το ενυδρειο δεν εχει καπακι οποτε eel αποκλειονται γιατι και τα 2 που ειχα πηδηξαν εκτος.

Γιατι να βγαλεις το βραχο ?! :D

Link to comment
Share on other sites

Ο niger ποσα cm ειναι ?!

Link to comment
Share on other sites

Παντος να ξερεις πως δεν παιζει ρολο το ποσο βραχο θα βαλεις με το ποσα ψαρια θα μπουν..

Το ποσα ψαρια θα βαλεις το βλεπεις με τα λιτρα του ενυδρειου σου..

Εγω θα προτινα να μην βγαλεις βραχο και να του φτιαξεις καλυτερα τη θεση ετσι ωστε να δημιουργιθουν κρυψωνες για τα ψαρια..

Link to comment
Share on other sites

O odonus ειναι λιγο κατω απο τα 10εκ σκεφτομαι απλα να βγαλω λιγο βραχο για να αυξησω τα καθαρα λιτρα γιατι εχω 200l και 30 kg βραχο και αρκετο υποστρωμα αραγωνιτη κοντα στα 10-12 εκ

Link to comment
Share on other sites

Πες μας λιγα λογια για τον εξοπλισμο σου,την βιολογια σου,τις μετρησεις σου...

Στα 200 λιτρα 30kg βραχος ειναι μια χαρα για να στηριξει την βιολογια σου και να δημιουργησει κρυψωνες και στοες για ενα ομορφο περιβαλλον για τους κατοικους του αρα οποια μειωση ειναι μη ορθη...

Το Lionfish ειναι ψαρι ευαλωτο με trigger παρεα + οτι μεγαλωνει πολυ γρηγορα και θα χεις προβλημα στα λιτρα σου.Επισης λογω μικρου λογου λιτρων στο ενυδρειο σου νομιζω πρεπει να στραφεις σε κατι αλγοφαγο που χρειαζεται σαφως λιγοτερα λιτρα οπως πχ yellow tang το οποιο πρακτικα θα σε βοηθησει και με την αυξημενη αλγη του ενυδρειου σου.

Link to comment
Share on other sites

υπαρχει ενα skimmer της wave το φιλτρο ειναι fluval με ανθρακα και αντιφωσφορο 2 κυκλοφορητες 4 λαμπες t5 ακομα το ενυδρειο τρεχει για 2,5 χρονια ξεκινησε σαν reef αλλα λογω αγαπης στα κακο-ψαρα σιγα σιγα εγινε fish only

Link to comment
Share on other sites

Τι αλλα ψαρια σκεφτεσαι να βαλεις;

Τα λιτρα σου ειναι περιορισμενα

Link to comment
Share on other sites

σκεφτομουν για ενα panther που μου αρεσει και το ειχα και για καποιο puffer η trigger βασικα σκεφτομαι να προσθεσω αλλα 2-3 ψαρια αυτης της κατηγοριας

Link to comment
Share on other sites

Τα λιτρα σου ειναι περιορισμενα και μια προσθηκη ενος ακομα σαρκοφαγου μονο προβληματα θα φερει οπως την αυξηση νιτρικων,αμμωνιας χωρις να μπορεις να τα κοντρολαρεις σωστα ποτε σου μακροπροθεσμα με οτι αυτο συνεπαγεται.Βεβαια μια προσθηκη ενος Sump στο συστημα μονο καλο μπορει να επιφερει και να σε βοηθησει πολυ στο μελλον οπως κι εσυ ξερεις(αυξηση λιτρων= πιο σταθερες τιμες-λιγοτερο αποτομες αλλαγες στο ενυδρειο)

Η καλυτερη λυση ειναι 2-3 μικρων αλγοφαγων τα οποια με τα ιδιαιτερα εντονα χρωματα τους και με την διατροφη τους που περιλαμβανει την αλγη θα δωσουν μια πολυ ομορφοτερη εικονα στο ενυδρειο...

Link to comment
Share on other sites

το θεμα μου ειναι οτι το μικρο αλγοφαγο θα γινει μεζεδακι για το lionfish καθοτι και μεγαλουτσικο εχει φαει 1-2 ψαρακια και τα tang δεν με τραβανε ιδιεταιρα

Link to comment
Share on other sites

το θεμα μου ειναι οτι το μικρο αλγοφαγο θα γινει μεζεδακι για το lionfish καθοτι και μεγαλουτσικο εχει φαει 1-2 ψαρακια και τα tang δεν με τραβανε ιδιεταιρα

Δυστυχως το setup σου εχει περιορισμους βασει των λιτρων σου.Οταν λεω μικρα εννοω φυσικα μεγεθους medium και οπως ειχα πει και πριν κατι σαν yellow tang.

Σκεψου να δωσεις το Lion fish και να ψαξεις ενα μικροτερο σε μεγεθος αν δε θες να αποχωριστεις απο την εικονα του ενυδρειου σου το συγκεκριμενο ψαρι διοτι αργα γρηγορα θα νιωθει στριμωγμενο στα λιτρα σου με ταυτοχρονο στρεσσαρισμα του.Εγω αποχωριστηκα ενα Lionfish 30-35cm αφου επειτα απο 2 χρονια σφηνωσε κυριολεκτικα στα 400λτ της κυριας γυαλας και στρεσσαριστηκε με αποτελεσμα το χαμο του επειτα απο 3 μερες απο τα συμπτωματα.

Link to comment
Share on other sites

Εφοσον το niger ειναι 10 cm <συνεπως ενηλικο> και ειναι ο κυριος του ενυδρειου δεν νομιζω πως tang <εκτος λευκοστερνου> μπορει να τα βγαλει περα.Εκτος ποια αν ειναι μεγαλο 12 cm+ αλλα δεν νομιζω να το βρεις σε μαγαζι.Απο ιδιωτη μοναχα.Αλλα και παλι σε 200 λτ 10+ cm tang δεν θα μεινει και για πολυ.

Link to comment
Share on other sites

οποτε λοιπον σαν τριτο ψαρι τι θα μου προτειναται να βαλω?

Link to comment
Share on other sites

Foxface-Yellow tang ...<_< Αλλη επιλογη δυσκολη...

Link to comment
Share on other sites

Foxface-Yellow tang ...;) Αλλη επιλογη δυσκολη...

+1 Σε μεγεθος λ large δεν θα εχεις και προβλματα με τον trigger οποτε Οκ!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...