Jump to content

Ζήταω Γνώμες απο Μαστόρια


pan

Recommended Posts

Όπως λέει και ο τίτλος θέλω γνώμες απο όλο το μαστόρια του Forum.

Λοιπόν έκανα κάτι διορθώσεις στο ενυδρείο μου άνοιξα τρύπες για να απολλάγω απο την εξωτερική υπερχέιλιση και το θέμα είναι ότι στην σωλήνα που συνδέεται με την αντλία που ανεβάζει το νερό στο ενυδρείο θέλω να βάλω μια αντεπίστροφη βαλβίδα ώστε σε διακοπή ρεύματος να μην μου κατεβάζει νερό κάτω στο sump

(μιάς και το ύψος των ακροφυσίων είναι πολύ πιο χαμηλά απο τις τρύπες τις υπερχείλισης και δεν χωράει το sump τέτοια ποσότητα νερού)

Έκανα μια έρευνα αγοράς και βρήκα οτι υπάρχει αυτο που θέλω αντεπίστροφη πλαστική pvc αλλα το ερώτημα έιναι οτι υπάρχουν 2 τύποι με μπίλια και με έμβολο.Υπάρχει κάποιος που να έχει χρησιμοποιήσει κάτι τέτοιο και

ποιο τύπο προτείνεται σαν καλύτερο και σαν τύπο που να μην επηρεάζει το νερό καθόλου.

Link to comment
Share on other sites

Ποσο κατω ειναι τα ακροφυσια Χρηστο;

Βαλε μια καλη φωτογραφια.

Link to comment
Share on other sites

Είναι τουλάχιστον 5 cm απο τις υπερχειλίσεις μιας και έχω κάνει και εκεί πατέντα με γωνίες 45μοιρών μιάς και η στάθμη ήταν πολύ χαμηλή.Η αντεπίστρόφη είναι μονόδρμος όπως είμαι για να μήν έχω τρελή ανατάραξη στην επιφάνεια. το έχω ψάξει πολύ αλλα δεν ξέρω ποιός τύπος είναι ακίνδυνος για τα ψάρια δήλ δεν επηρεάζει ,δεν αφήνει κατάλοιπα στο νερό

Τα υπόλοιπα σε περιμένω για καφέ σπίττι και άσε τις φωτό :D

Link to comment
Share on other sites

Εγω επιμενω να βαλεις μια φωτογραφια.

Η λυση μπορει να ειναι στα ματια σου μπροστα και να μην τη βλεπεις..................

Επειτα βλεπουμε :angry2:

Για καφε θα ερθω με την πρωτη ευκαιρια,χρωσταω και σε αλλον επισκεψη.....................

Μολις λασκαρω λιγο,γιατι τρεχω σαν το Βεγγο :D

Link to comment
Share on other sites

Χρηστο....

Εχει δικιο ο Στρατος... βαλε μια φωτο.... και από το ενυδρειο και απο το σαμπ και από το χωρο του σαμπ.

Ερωτηση.... το να ευξησεις το υψος του σαμπ....??

Link to comment
Share on other sites

Η λύση στο πρόβλημα σου είναι μια μικρή τροποποίηση στον τρόπο εισαγωγής του νερού στο ενυδρείο.

Για να σου πω λεπτομέρειες πρέπει να δω την κατασκευή.

Φωτογραφίες.

Link to comment
Share on other sites

Ειναι παντως ενα περιττο ρισκο η ανεπιστροφη μιας και δεν ξερεις ποτε θα κολλησει! Πιο καλα να επανασχεδιασεις την επιστροφη.

Εγω παραδειγματος χαρη, με Locline μουφες εχω φερει την επιστροφη στο υψος που θελω και την κατευθυνω οσο πιο ιδεατα γινεται.

Φαντασου κατι σαν αυτο ή με γωνια αλλα με κλιση ανωφερη ωστε να μειωνεις το τελικο υψος μεχρι την επιφανεια του νερου (αρα και τον ογκο που θα κατεβει στο sump)post-17086-1273217108_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - Skout
Link to comment
Share on other sites

Eπειδή όλοι ζητάτε φωτό και δεν σας αδικώ αλλα το ενυδρείο είναι λίγο περίπτωση :D

Ακολουθούν οι φωτό και μακάρι να μου βρήτε λύση χωρίς αντεπίστροφη.

Η πρώτη είναι οι υπερχειλίσεις (που κατεβαινει το νερό) και οι επόμενες 2 η εισαγωγή(τα ακορφύσια στρίβουν προς τα πάνω αλλα δεν τα θέλω πιο πάνω μιας και έχω τρελη κυκλοφορία στην επιφάνια και οτι ρίξω (φαι) πάει κατευθείαν στις υπερχείλισεις και είναι το κατώτερο της κυκλοφορίας της η αντλία ενώ όταν τα κατεβάσω τα ακροφύσια όπως στις φωτό είναι μια χαρά αλλα χωρίς διακοπή ρεύματος

post-632-1273220067_thumb.jpg

post-632-1273220153_thumb.jpg

post-632-1273220192_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Απλο οπως υπεθεσα.

Βγαζεις το τσουτσουνι που βλεπω στην τελευταια φωτο,και προσθετεις αλλη μια γωνια.................

Την τελευταια γωνια πρεσσαριστη με τεφλον,και γυριζοντας ολο μαζι απο τη μουφα αναλογα το ρυθμιζεις και μπροστα :D

Έγινε επεξεργασία - Δίας
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...