Jump to content

Ερωτήσεις για Φυτεμένο κοινωνικό


Recommended Posts

καλησπέρα,

Έχω τις παρακάτω απορίες /προβληματα και θα ήθελα τη γνώμη σας.

1) Ένα μέρος της ρίζας μοπάνι είναι καλυμμένο με χνούδι πάχους 0,5cm

2) Tα νέα φύλλα που βγάζουν η anubia και η Alternanthera είναι σαν μισοφαγωμένα ή με τρύπες.

3) Στην κάτω πλευρά των φύλλων (προς την άκρη) του Microsorium Pteropus

έχουν βγεί καφε προεκτάσεις σα ρίζες και σε ένα φύλλο έχουν κολλήσει πάνω στο τζάμι.

4) Μπορέι να ζευγαρώσουν ένα golden k ένα pearl gurami ?

H σύνθεση του ενυδρείου είναι

5 Barbus

1 Ancistrus Sp.

1 Hypostomus Plecostomus

2 Crossocheilus Siamensis

1 Pearl Gourami

1 Golden Gourami

1 Clown loach

επίσης υπάρχουν κάποια σαλιγκάρια (μικρα κοκκινα) που μεταφέρθηκαν προφανώς με ένα φυτό πριν 2 μήνες αλλά δεν έχω εντοπίσει ποτέ περισσότερα απο 3.

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Όταν λες χνούδι, εννοείς τριχωειδής άλγη? Πράσινη?

Περιέγραψε λίγο τις συνθήκες του ενυδρείου (λίτρα, φωτισμό, φωτοπερίοδο) και πες μας τι λιπάσματα χρησιμοποιείς και τι τιμές έχεις σε φωσφορικά, σίδηρο, νιτρικά... Κάθε πότε κάνεις αλλαγές νερού και πόσο τοις %?

Προσπάθησε να μας τα περιγράψεις όσο το δυνατόν καλύτερα και πιο περιγραφικά ώστε να μπορέσουμε να βοηθήσουμε...

Link to comment
Share on other sites

Ενδεχομένως να είναι ενα είδος άλγης΄, δεν είναι πράσινη, είναι σαν ένα διαφανες στρώμα απο βαμβάκι το οποίο δεν κατανέμεται όμως ομοιόμορφα σε όλη την επιφάνεια της ρίζας (νομίζω κάπου το έχω διαβάσει ότι συμβαίνει αυτό στα Mopani αλλά δεν ξέρω τι είναι και γιατί). Σα το χνούδι που βγάζουν τα μικρά παιδιά για παράδειγμα, το οποίο για να το παρατηρήσεις πρέπει να κοιτάξεις απο συγκεκριμένη γωνία στο φως.

Η λάμπα είναι 18w (100lt. 12ώρες) , μικρή μεν αλλά φωτίζει στο σημείο που είναι τα φυτά. Ph: 7, NH3/Nh4: <0.25 , NO2:0 NO3:15, αλλαγές 15-20%/εβδομάδα.

Το ενυδρείο λειτουργεί κανονικά 3 μήνες και εκτός απο μια απώλεια σε 1 SAE το οποίο εξαφανίστηκε μυστηριωδως (η μόνη εξήγηση είναι να το έφαγαν τα barbs επειδή ήταν αρκετά μικρό, αλλά δε βρήκα κανένα ίχνος) τα προβλήματα είναι τα παραπάνω + 1 μισοκίτρινο φύλο σε 1 anubia (το οποίο κάτι σημαίνει αλλά τα υπόλοιπα φυτά ειδικά το Limnophila Sesiflora αναπτύσσονται καλά).

Το μόνο λίπασμα που χρησιμοποιώ είναι το Sera Florena (οχι συχνά) και στο υπόστρωμα είχα βάλει floredepot.

Link to comment
Share on other sites

Πες μας τιμές από σίδηρο και φωσφορικά και αν δεν σου κάνει κόπο ρίξε μια ματιά ΕΔΩ. Πιστεύω ότι θα βρεις τη λύση μόλις διαβάσεις για τη διάγνωση στις ασθένειες υδρόβιων φυτών!

Το ξύλο το έβρασες πριν το βάλεις μέσα? Αν όχι βγάλτο και βράστο.

Έγινε επεξεργασία - istellas
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ, άλλες τιμές δεν έχώ κοιτάξει :wootwoot:

Στο ξύλο για 2 ημέρες έριχνα βραστό νερό κατα διαστήματα στη διάρκεια της ημέρας αλλά δε χώραγε να το βράσω ολόκληρο. Οι τρύπες στα τρυφερά φύλλα των φυτών αποκλείεται να είναι απο κάποιο ψάρι ή τα σαλιγκάρια?

Για τα άλλα 2 ερωτήματα υπάρχει κάποια σκέψη?

Link to comment
Share on other sites

Τα κόκκινα σαλιγκάρια κάνουν τρύπες στα φύλλα!

Απο προσωπική εμπειρία στο λέω!

Πρόσεχε γιατί σε λίγο που θα γεννήσουν θα σου φάνε τα πάντα!

Βγάλτα όσο είναι καιρός!

Το χνούδι το έχω και εγώ!

Απλά έχεις κάποιο πρόβλημα απο αυτό;

Βγάλε το ξύλο και βάλτου καυτό νερό!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...