Jump to content

Ψεκασμοί αεροπλάνων σε πόλεις.


Recommended Posts

Αυτες τις πτησεις τις κανουν μονο πανω απο μεγαλες πολεις μιας και το προηγουμενο σαββατοκυριακο ανεβηκα στο χωριο και ηταν καθαρος ο ουρανος.Το συγκεκριμενο φαινομενο το παρατηρω εδω και μια εβδομαδα μετα απο παρακινηση ενος φιλου για παρατηρηση του ουρανου.Οφειλω να ομολογησω οτι αν δεν δεις το αεροπλανο να περναει νομιζεις οτι ειναι συννεφα σε μεγαλο υψος και δεν δινεις πολλυ σημασια,νομιζωντας οτι ειναι καποια συννεφα.Μια αποψη που εχω ακουσει ειναι οτι ψεκαζουν για να μειωσουν την ακτινοβολια του ηλιου με το φαινομενο του θερμοκηπιου.Αλλα βεβαια αυτα τα φαρμακα ειναι ζημιογονα για την υγεια. <_<

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 203
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

παιδιά είναι πολύ σοβαρό αυτό.

Πάτρα δεν έχω παρατηρήσει κάτι, αλλά θα αρχίσω να ψάχνω.

Γιώργο τι ώρες τα βλέπεις συνήθως;

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή τι θα μπορούσε να σημαίνει αυτή η δραστηριότητα...?

Φίλε Κώστα οι μηχανισμοί και οι διαδικασίες που συμβαίνουν στην ατμόσφαιρα και γενικά στη γη είναι ακόμη στο ελάχιστο γνωστές. Οτιδήποτε διαταράσσει αυτές τις ευαίσθητες και περίπλοκες ισορροπίες μπορεί να προκαλέσει κακό. Το ότι συμβαίνει εκεί πάνω δε σημαίνει ότι δε μας επηρεάζει εδώ κάτω, αλλιώς δε θα το έκαναν κιόλας σωστά...? Η ατμόσφαιρα επιτελεί μερικές πολύ σοβαρές λειτουργίες. Μην ξεχνάμε πως η τρύπα του όζοντος, που αποτέλεσε ένα πολύ σοβαρό πρόβλημα μέχρι πρόσφατα, προκλήθηκε από ουσίες (χλωροφθοράνθρακες) που χρησιμοποιούσαμε εδώ κι όμως το πρόβλημα δημιουργήκε ψηλά... Αυτό που θέλω να πω και που έχει πλέον αποδειχθεί είναι ότι η μόλυνση είναι ένα φαινόμενο παγκόσμιο και όχι τοπικό. Όλα τα είδη ρύπανσης (ατμοσφαιρική, του εδάφους και των υδάτων) αλληλεπιδρούν μεταξύ τους και δε μπορούμε να προβλέψουμε πάντα που θα "χτυπήσουν"... Ενδεικτικά, μετά τη βιομηχανική επανάσταση χρησιμοποιήθηκαν τεράστιες ποσότητες DDT, το οποίο είναι ένα πανίσχυρο εντομοκτόνο, στην Αφρική για την καταπολέμηση της ελονοσίας που ήταν ένα σοβαρό πρόβλημα τότε που ως γνωστόν προκαλείται από τα κουνούπια... Αυτό λοιπόν το εντομοκτόνο έχει προκαλέσει διαφόρου είδους προβλήματα (ειδικά στους οργανισμούς που βρίσκονται ψηλά στην τροφική αλυσίδα) στα οικοσυστήματα μιας και είναι μη-βιοδιασπώμενη ουσία που βιοσυσσωρεύεται στους οργανισμούς. Αυτό το παράδειγμα το αναφέρω διότι ενώ ψεκάστηκε στην Αφρική έχει βρεθεί στο μητρικό γάλα των Εσκιμώων! Αυτό αποδεικνύει για άλλη μια φορά ότι η ρύπανση επηρεάζει όλο τον πλανήτη και δε μπορούμε σε καμία περίπτωση να προβλέπουμε το αντίκτυπο που θα έχει σε λίγα χρόνια. Τα ΠΑΝΤΑ έχουν αντίκτυπο σε όλους μας κι ας γίνονται μακρυά... <_<

Link to comment
Share on other sites

παιδιά είναι πολύ σοβαρό αυτό.

Πάτρα δεν έχω παρατηρήσει κάτι, αλλά θα αρχίσω να ψάχνω.

Γιώργο τι ώρες τα βλέπεις συνήθως;

Ειδες που ψεκαζουν μονο σε μεγαλες πολεις?Το χωριο μου ειναι κοντα στην Λαμια και δεν ειδα τιποτα δυο μερες που ημουν εκει.Αυριο το πρωι φευγω παλι και αν διαπιστωσω κατι θα το καταγραψω με την καμερα για να το ανεβασω στο forum.

Link to comment
Share on other sites

ειναι πραγματι καπως περιεργο.εγω τα θυμαμαι απο παλια στην πολη μου.αλλα παντα να πετουν ενα η δυο.συνηθως ανοιξη και φθινωπορο και ωρες απο 5 -7 το απογευμα.σμερα περασαν 2 κατα τις 7.30.ηταν εμφανη τα αεροπλανα και το ενα αφηνε 2 σειρες ουρα ενω το αλλο (το πιο μεγαλο ή αυτο που πετουσε πιο χαμηλα,δεν μπορεσα να καταλαβω) 4 σειρες.αυτο που μου κανει εντυπωση ειναι οτι ειναι αθορυβα.δεν εχω ακουσει ποτε να βγαζουν ηχο,οπως τα επιβατικα ή μαχητικα που περναν κατα καιρους.επιπλεον για τους ψεκασμους εχω δει στην περιοχη μου οτι χρησιμοποιουνται αεροπλανα απως αυτα της πυροσβεστικης......

Link to comment
Share on other sites

Όποιος θέλει να μάθει πρέπει να ψάξει και μόνος του, άλλωστε οι περισσότεροι δεν έχουν καμία όρεξη να αλλάξουν την βολή και τη ρουτίνα τους μόνο και μόνο γιατί υπάρχουν κάποιες πιθανότητες να τον (συγγνώμη για την έκφραση) μαμάνε κανονικά και με τον νόμο.

:D:D:D

Το είχα ψάξει μαζί με έναν γνωστό μου παλιά. Εγώ είχα μείνει στο να ψάξω πληροφορίες στο τι μπορεί να είναι αυτή η γραμμή. Στον γνωστό μου είχε γίνει εμμονή. Σημείωνε σε ημερολόγιο μέρες, ώρες και γεγονότα της καθημερινότητας. Μετά από περίπου 2 χρόνια (κι ενώ εγώ είχα απομακρυνθεί κάπως από την υπόθεση) βρεθήκαμε τυχαία μέσω κοινών γνωστών και μου έκανε μία πολύ ενδιαφέρουσα ανάλυση αλλά είχε κάτι psycho στο βλέμμα και την ομιλία του. Φαίνεται τον είχε απορροφήσει πολύ το όλο θέμα. Μου ανέφερε πως την πρώτη χρονιά γίνανε "αυτά" και "αυτά" και "αυτά" τα γεγονότα τις τάδε ημερομηνίες ενώ Χ μέρες πριν από "αυτό" το γεγονός είδε τόσα αεροπλάνα, Υ ημέρες πριν ή μετά από "αυτό" το γεγονός είδε τόσα αεροπλάνα κ.ο.κ.. Αυτά γίνανε μεταξύ 1995-1998. Δεν θυμάμαι ακριβώς ημερομηνίες ούτε θυμάμαι μετά από τόσο καιρό τις λεπτομέρειες <_<

Το δύστυχες γεγονός είναι ότι ποτέ δεν ήμασταν κολλητοί φίλοι και τον έχω χάσει. Πριν από λίγο πήρα τηλέφωνο 2 κοινούς γνωστούς και έμαθα ότι έχουν χαθεί τα ίχνη του και ο ένας μου είπε πως νομίζει πως είναι Ισπανία. Τρέχα γύρευε δηλαδή. Θα ήταν πολύ ενδιαφέρον να είχα το ημερολόγιό του και τις σημειώσεις του...

Πάντως ήταν πάντα λίγο psycho τυπάκι και απέγινε μετά απ'όλο αυτό... Δεν λέω άποψη πάνω σε όλα αυτά γιατί δεν θυμάμαι λεπτομέρειες.

Link to comment
Share on other sites

ειναι πραγματι καπως περιεργο.εγω τα θυμαμαι απο παλια στην πολη μου.αλλα παντα να πετουν ενα η δυο.συνηθως ανοιξη και φθινωπορο και ωρες απο 5 -7 το απογευμα.σμερα περασαν 2 κατα τις 7.30.ηταν εμφανη τα αεροπλανα και το ενα αφηνε 2 σειρες ουρα ενω το αλλο (το πιο μεγαλο ή αυτο που πετουσε πιο χαμηλα,δεν μπορεσα να καταλαβω) 4 σειρες.αυτο που μου κανει εντυπωση ειναι οτι ειναι αθορυβα.δεν εχω ακουσει ποτε να βγαζουν ηχο,οπως τα επιβατικα ή μαχητικα που περναν κατα καιρους.επιπλεον για τους ψεκασμους εχω δει στην περιοχη μου οτι χρησιμοποιουνται αεροπλανα απως αυτα της πυροσβεστικης......

Γεια σου Δεσποινα.Καταρχας πετουν πολυ ψηλα γιαυτο και δεν ακουγονται οι μηχανες τους.Το συγκεκριμενο φαινομενο δεν το θυμαμαι πιο παλια ισως να υπηρχαν αλλα δεν εδινα την καταλληλη προσοχη και εξαλλου τωρα τελευταια γινεται αυτο το πραγμα σε τοση ενταση.Τα πυροσβεστικα που αναφερεις πρεπει να ειναι τα ψεκαστικα που χρησιμοποιουν για τις καλλιεργειες και πετουν πιο χαμηλα.

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά μέτρον άριστον, αν είναι να τρελαθείς από το ψάξιμο και την ανησυχία άστο, έτσι κι αλλιώς εκεί πάει το πράγμα.

Έγινε επεξεργασία - viciouscircle
Link to comment
Share on other sites

Εχουμε γινει πολλοι.

Αυτο που αναπνεουμε, πινουμε και τρωμε μπορει να μας κανει παλι λιγους γρηγορα και αποτελεσματικα.

Link to comment
Share on other sites

Εχουμε γινει πολλοι.

Αυτο που αναπνεουμε, πινουμε, εμβολιαζόμαστε και τρωμε μπορει να μας κανει παλι λιγους γρηγορα και αποτελεσματικα.

<_<

Link to comment
Share on other sites

<_<

Μπράβο παιδί μου Γιώργο. Πολύ χαίρομαι που εμβολιάστηκες κι εσύ. Χάρη σ'αυτό το θαυματουργό εμβόλιο γλιτώσαμε από βέβαιο θάνατο!!!

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο παιδί μου Γιώργο. Πολύ χαίρομαι που εμβολιάστηκες κι εσύ. Χάρη σ'αυτό το θαυματουργό εμβόλιο γλιτώσαμε από βέβαιο θάνατο!!!

Καλά ρε αυτό κατάλαβες εσύ?

Link to comment
Share on other sites

Καλά ρε αυτό κατάλαβες εσύ?

Κι εσύ κατάλαβες ότι σοβαρολογούσα??? <_<

Link to comment
Share on other sites

Να σας δω του χρονου αν γινει κανενα ταξιδι προς ταγκανικα και πρεπει να εμβολιαστειτε θα το κανετε? <_<

Link to comment
Share on other sites

Εχουν δικιο....

Οι Ελληνες εχουν πολλους φοβους.... Δεν ειναι τυχαιο που σχεδον το 60% των Ελληνων εχουν ψεφτικο ονομα στο Facebook, εσκεμενα, γιατι φοβουντε οτι θα τους παρακολουθουν...

Ετσι σε ολα... φοβαμαστε οτι μας ψεκαζουν, μας παρακολουθουν, θελουν το κακο μας, κτλ κτλ κτλ....

Ας σοβαρευτουμε λιγο, ας κοιταξουμε να ζησουμε εντονα και να ευχαριστηθουμε την συντομη ζωη μας και ας αφησουμε τις θεωριες συνομοσιας.... <_<:D

Link to comment
Share on other sites

Να σας δω του χρονου αν γινει κανενα ταξιδι προς ταγκανικα και πρεπει να εμβολιαστειτε θα το κανετε? <_<

Αν γίνει αυτό θα υπάρξουν πολύ σοβαρότερα προβλήματα από τα εμβόλια... Όπως ας πούμε το ότι θα γίνει ένα τέτοιο ταξίδι με πχ 50 άτομα από Αθήνα σε Ταγκανίκα και καμιά 10αριά από Ταγκανίκα σε Αθήνα. Βλέπω πολλούς καμένους Αφρικάνους να μένουν εκεί :D

Link to comment
Share on other sites

Εχουν δικιο....

Οι Ελληνες εχουν πολλους φοβους.... Δεν ειναι τυχαιο που σχεδον το 60% των Ελληνων εχουν ψεφτικο ονομα στο Facebook, εσκεμενα, γιατι φοβουντε οτι θα τους παρακολουθουν...

Ετσι σε ολα... φοβαμαστε οτι μας ψεκαζουν, μας παρακολουθουν, θελουν το κακο μας, κτλ κτλ κτλ....

Ας σοβαρευτουμε λιγο, ας κοιταξουμε να ζησουμε εντονα και να ευχαριστηθουμε την συντομη ζωη μας και ας αφησουμε τις θεωριες συνομοσιας.... <_<:D

Αχα.... Να άλλο ένα θέμα... Facebook!

Θεωρείς δηλαδή ότι δεν υπάρχουν συνωμοσίες? Και είτε υπάρχουν είτε όχι, ποιος ζει έντονα κι ευχαριστιέται την ζωή του? Ποιον αφήνουν να το κάνει αυτό? :D

Link to comment
Share on other sites

Κι εσύ κατάλαβες ότι σοβαρολογούσα??? :D

Για να είμαι ειλεικρινής... ναι και πληγώθηκα βαθύτατα... :D

Εχουν δικιο....

Οι Ελληνες εχουν πολλους φοβους.... Δεν ειναι τυχαιο που σχεδον το 60% των Ελληνων εχουν ψεφτικο ονομα στο Facebook, εσκεμενα, γιατι φοβουντε οτι θα τους παρακολουθουν...

Ετσι σε ολα... φοβαμαστε οτι μας ψεκαζουν, μας παρακολουθουν, θελουν το κακο μας, κτλ κτλ κτλ....

Ας σοβαρευτουμε λιγο, ας κοιταξουμε να ζησουμε εντονα και να ευχαριστηθουμε την συντομη ζωη μας και ας αφησουμε τις θεωριες συνομοσιας.... <_<:D

Ναι ρε, εννοείται οτι οι κυβερνήσεις θέλουν το καλό των πολιτών το βλέπουν όλοι κάθε μέρα. Επίσης εννοείται οτι αν ζήταγε η Αμερική από την κυβέρνηση να κάνει τα στραβά μάτια για κάτι η ακόμα και να συμμετέχει εννοείτε οτι θα έπερνε ένα μεγάλο ΟΧΙ που μάλιστα μου θυμίζει και κάτι συγκινιτικό από τα παλιά.

Σταθάκο καλη νύχτα και όνειρα γλυκά.

Link to comment
Share on other sites

Χαχαχαχα.... καλα!!

Και αντε ας πουμε οτι εχετε δικιο, και μας ψεκαζουν με κουτοχορτο...

Τι μπορειτε να κανετε???? <_<:D:D

Link to comment
Share on other sites

Χαχαχαχα.... καλα!!

Και αντε ας πουμε οτι εχετε δικιο, και μας ψεκαζουν με κουτοχορτο...

Τι μπορειτε να κανετε???? <_<:D:D

Θεωρείς ότι δεν μπορείς να κάνεις τίποτα? Γιατί θεωρώ ότι η λύση είναι πολύ απλή :D

Link to comment
Share on other sites

Φίλοι μου όσον αφορά τα εμβόλια συμφωνώ μέχρις ενός βαθμού, αλλά μην τα καταλύουμε όλα... Σίγουρα πίσω από τα εμβόλια κτλ κρύβονται τεράστια συμφέροντα και μεγάλη παραπληροφόρηση και είμαι σίγουρος ότι πολλές απ' αυτές τις γρίπες των χοίρων, των πουλερικών, των τρελών αγελάδων κτλ έχουν δημιουργηθεί επί σκοπού από τον άνθρωπο (ότι τις έχουμε προκαλέσει εμείς αυτό είναι το μόνο σίγουρο, το θέμα είναι αν έγινε επί σκοπού ή από απερισκεψία)... Παρόλ' αυτά δε μπορούμε να αμφισβητούμε ότι τα εμβόλια και τα αντιβιοτικά σώζουν πολλές ζωές ειδικά στις χώρες της Αφρικής όπου τα παιδιά πεθαίνουν από αρρώστιες που σε εμάς φαίνονται εύκολες στην αντιμετώπιση... Φυσικά όταν χρησιμοποιούνται σωστά κι όχι αλόγιστα ούτε επειδή μας πείθουν ότι τα χρειαζόμαστε χωρίς αυτό να συμβαίνει...

Απλά επειδή πολλοί βιολόγοι έχουν σώσει ζωές με την έρευνά τους και τα εμβόλια, καλό είναι να μην υπερβάλλουμε!

Link to comment
Share on other sites

Χαχαχαχα.... καλα!!

Και αντε ας πουμε οτι εχετε δικιο, και μας ψεκαζουν με κουτοχορτο...

Τι μπορειτε να κανετε???? <_<:D:D

Εγώ προσωπικά αρκούμαι σε όσα έχω δει, διαβάσει, ακούσει και βιώσει για να χαιρετήσω το μαντρί που λέγεται Αθήνα και οποιοδήποτε άλλο μαντρί, ψάχνουμε τον παραπόταμο του παραποτάμου για να αποφασίσουμε αν θα βάλουμε το ψάρι σε pH 6,6 ή 6,5 και εμείς είμαστε πλήρως πεπεισμένοι οτι ο φυσικός βιότοπός μας είναι τα μεγάλα αστικά κέντρα όπως μάλιστα έχουν καταντήσει σήμερα. Μερικές φορές νομίζω οτι χρειαζόμαστε για ψυχολογικούς λόγους τα ψάρια μας στις τέλειες για αυτά συνθήκες (δηλώνω ένοχος) για να ξεχάσουμε πόσο γραμμένο έχουμε εμάς και τους γύρω μας.

Κάνει ο άλλος 2 παιδιά και κάθεται στην Αθήνα για να μην του λείψουν οι πολυτέλειες! Σκ@τ@ πολυτέλειες είναι αυτό που μας δίνει η Αθήνα καθημερινά, αν θεωρείτε οτι προσβάλει το ύφος μου παρακαλώ να με διορθώσετε αλλά νομίζω οτι υπάρχουν πιο σημαντικά πράγματα να σκεφτεί κανείς αυτή τη στιγμή από μια σκ@τούλα παραπάνω στον βόθρο που ζούμε.

Συγχωρέστε με για την απαισιοδοξία μου, δεν το συνηθίζω αλλά όταν είσαι πολύ ψηλά και πέφτεις απότομα μπορείς να μεταδόσεις το αίσθημα και σε άλλους προκειμένου να το χρησιμοποιήσουν για να πάρουν αποφάσεις που θα τους βοηθήσουν.

Το καλύτερο για ένα ψάρι δεν βρίσκεται σε ενυδρείο, βρίσκεται έξω, γιατί εγώ να μείνω στη γυάλα, για το mall? Για τις επιλογές διασκέδασης? Για τον κόσμο? Για τις δουλειές?

Σε περίπτωση που μας δίνουν κουτόχορτο μας έχει ήδη επηρεάσει απ' ότι φαίνεται.

Link to comment
Share on other sites

γεγονός του παρελθόντος

http://tvxs.gr/news/%CF%84%CE%B1%CE%BE%CE%...%BF%CF%8D%C2%BB

αν ψάξετε στο δίκτυο θα βρείτε πολλές άλλες αναφορές στο ίδιο γεγονός

Link to comment
Share on other sites

Ερωτηση:

Ποιος πιστευετε οτι μας ψακαζει??

Η Πολεμικη Αεροπορια?? Η πολιτικη???

Εγω το βρισκω αστειο το θεμα....

Ανα πασα στιγμη ενας γνωστης κοιτωντας στον ουρανο μπορει να σου πει πιο αεροπλανο και ποιας εταιρειας ειναι...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...