Jump to content

Βοήθεια


Recommended Posts

hi!!εχω 2 αγγελοψαρα στο ενυδρειο μου και εχω μεσα neon,guppy και αλλα ψαρακια ιδιου μεγεθουσ και μικροτερα...τα αγγελοψαρα μου τα τρωνε και αφηνω αναμενο το φωσ του ενυδρειου ολο το βραδυ...το uppy α γεννησει σε 5 μερες περιπου και πολυ φοβαμαι οτι θα τα φανε και αυτα..τι μπορω να κανω;;

Link to comment
Share on other sites

Αρχικά να σε ενημερώσω ότι ζωοτόκα όπως guppies και σκαλάρια δεν ταιριάζουν στο ίδιο ενυδρείο. Είναι καθαρά θέμα συνθηκών επιβίωσης.

Όσο για το πρόβλημα με τα νέον ρίξε μια ματιά

ΕΔΩ

Link to comment
Share on other sites

:wootwoot: Εχω και αρλεκινους και ροδοστομους μεσα ...αρλεκινους εχει φαει 4 και τα νεον μαλλον μου τα τσιμπουσε γιατι τα βρηκα ψοφια..
Link to comment
Share on other sites

Maru προσπάθησε να μην ανοίγεις πολλά θέματα για το ίδιο πράγμα και σε διαφορετικές κατηγορίες γιατί μπερδεύεται ο κόσμος και δεν μπορεί να βοηθήσει. Μπορείς πάντα να συνεχίζεις όταν πρόκειται για το ίδιο θέμα στο ίδιο ποστ.

Σταμάτη, μετά τη συγχώνευση μάλλον καταλαβαίνεις τα λεγόμενα :wootwoot:

Link to comment
Share on other sites

σταματη εχω 2 αγγελοψαρα...μου εχουν φαει 4 αρλεκινους και πρεπει να μου τσιμπανε και τα νεον(βασικα ειναι σαν τα νεον,αλλα οχι καρδιναλιοι)..μου ειπαν οτι ειναι μια καινουρια ρατσα...αναγκαζομαι και αφηνω το φως του ενυδρειου αναμενο για να μην μου τα τρωει το βραδυ...εχετε καμια λυση;;με το φωσ αναμενο ανεβαινει η θερμοκρασια αρκετα.ανοιξα το καπακι και επεσε μεσα μια σφηκα...

Link to comment
Share on other sites

Αν τα ψάρια είναι ασύμβατα θα πρέπει να τα χωρήσεις!

Link to comment
Share on other sites

σταματη εχω 2 αγγελοψαρα...μου εχουν φαει 4 αρλεκινους και πρεπει να μου τσιμπανε και τα νεον(βασικα ειναι σαν τα νεον,αλλα οχι καρδιναλιοι)..μου ειπαν οτι ειναι μια καινουρια ρατσα...αναγκαζομαι και αφηνω το φως του ενυδρειου αναμενο για να μην μου τα τρωει το βραδυ...εχετε καμια λυση;;με το φωσ αναμενο ανεβαινει η θερμοκρασια αρκετα.ανοιξα το καπακι και επεσε μεσα μια σφηκα...

28371[/snapback]

Σκαλάρια και νεον λένε ότι δεν συμβιώνουν γιατί τα πρώτα τα βλέπουνε για μεζέ.

Αν και στο παρελθόν έχω διατηρήσει και τα 2 είδη μαζί χωρίς κανένα πρόβλημα έχει αναφερθει πολλές φορές οτι τα τρώνε εκτός και αν είναι απο μικρά μαζί.

Το να αφήνεις το φώς συνεχώς ανοιχτό δεν είναι λύση γιατί θα έχεις άλλα προβλήματα στο μέλλον εκτός της θερμοκρασίας, άλγης κλπ κλπ.

Αποφάσισε ποια θες να κρατήσεις και δώσε τα υπόλοιπα ή χώρισε τα σε άλλο ενυδρείο.

Άλλη λύση δεν νομίζω ότι υπάρχει.

Link to comment
Share on other sites

Σκαλάρια και νεον λένε ότι δεν συμβιώνουν γιατί τα πρώτα τα βλέπουνε για μεζέ.

Αν και στο παρελθόν έχω διατηρήσει και τα 2 είδη μαζί χωρίς κανένα πρόβλημα έχει αναφερθει πολλές φορές οτι τα τρώνε εκτός και αν είναι απο μικρά μαζί.

Το να αφήνεις το φώς συνεχώς ανοιχτό δεν είναι λύση γιατί θα έχεις άλλα προβλήματα στο μέλλον εκτός της θερμοκρασίας, άλγης κλπ κλπ.

Αποφάσισε ποια θες να κρατήσεις και δώσε τα υπόλοιπα ή χώρισε τα σε άλλο ενυδρείο.Άλλη λύση δεν νομίζω ότι υπάρχει.

28424[/snapback]

:wootwoot::wootwoot::wootwoot:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...