Jump to content

Δισκομωράκια....


nikoloutso

Recommended Posts

Ψαροκαμμένοι.....

Μετά από ώριμη σκέψη στο ένα από τα ενυδρεία μου τοποθετήθηκαν 4 δισκάκια... μωρά... από συνχομπίστα μας, τον οποίο και ευχαριστώ πάρα πολύ.

Το θέμα το ανοίγω για να δούμε όλοι μαζί την εξέλιξή που θα έχουν τα μωρά δισκάκια... από τη στιγμή που απομακρύνονται από τη γεννήστρα τους

Πολλοί έχουν γενες απο δίσκους (τα λεγόμενα δισκογκαπι :D ) λίγοι όμως μπορούν να τα μεγαλώσουν και ακόμα λιγότεροι αυτοί που μπορούν να τους δώσουν και να τους κάνουν καλοσχηματισμένους.... <_<

Πόσοι από εσάς έχετε πάρει Δίσκους από χομπιστα? Που κατέληξαν? Πως κατέληξαν? Κατάφεραν να μεγαλώσουν? Να ζευγαρώσουν?

Για να λυθούν όλες αυτές οι απορίες ανοίγω αυτό το θέμα στο οποίο θα προσπαθήσω να δώσω καθημερινή πληροφόρηση από την εξέλιξη των ψαριών.

Πάμε στις λεπτομέρειες τώρα:

Διαστάσεις ενυδρείου: 81x36x50. 145λτρ Μεικτα

Κάτοικοι: 5 Corydoras Leukomelas, 15 cardinal tetra, 2 ancistrus, 4 discus pigeon.

Φίλτρανση: Fluval 404

Aεραντλία: TetraTec 150 APS

Διακόσμηση: Άμμος χαλαζιακη, ξύλα, πετρά βασαλτη, 2 φυτά.

Ph: 6,2

Kh: 1

Gh: 6

Temp: 28,2°C

Tds: 230

Οι 4 δίσκοι μετά από προσαρμογή 48λεπτων τοποθετήθηκαν στο ενυδρείο. Είναι pigeon και είναι 3-4cm.

Με το που τοποθετήθηκαν στο ενυδρείο.... έδειξαν αμέσως άνετοι και μάλιστα μετά από 15 λεπτά, αφού είδαν τι συμβαίνει... ταΐστηκαν... και όσο κι αν φαίνεται περίεργο... ΕΦΑΓΑΝ ΑΠΟ ΤΟ ΧΕΡΙ ΜΟΥ!!!

Έφαγαν καλά χωρίς πρόβλημα...

Τα ψάρια είναι 90 περίπου ήμερων. Είναι ακόμα άχρωμα όμως δείχνουν καλοσχηματισμένα, αλλά παρατήρησα ένα ελάχιστο μπλε χρώμα στο κάτω πτερύγιο και 1-2 μπάρες να σχηματίζονται στο κεφάλι

Σας παραθέτω φωτογραφία 3λεπτα μετά την τοποθέτηση τους:

Υ.Γ. Επαναλαμβάνω... σκοπός του θέματος είναι η εξέλιξη των δίσκων που αναπαράγουμε εμείς οι χομπιστες.

Υ.Γ.2. Ταυτόχρονα 4 αδερφάκια από αυτά τα δισκάκια φιλοξενήθηκαν σε εντελώς διαφορετικό ενυδρείο με εντελώς διαφορετικούς κάτοικους. Θα παρακολουθούμε παράλληλα την εξέλιξή τους εδώ

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?s=...st&p=378666

DSCI1409.jpg

DSCI1408.jpg

Έγινε επεξεργασία - ReBeLoS
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 190
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

πω πω ζηλευω. θελω κι εγω....... να σου ζησουν νικο μου!

Link to comment
Share on other sites

Να τα χαίρεσαι!!!

Link to comment
Share on other sites

Βρε που τα ξερω τα μωρα που τα ξερω ????

Να σου ζησουν Νικο <_<

Link to comment
Share on other sites

Βρε που τα ξερω τα μωρα που τα ξερω ????

Να σου ζησουν Νικο :D

ναι επινες καφε μαζι τους και μετα σχολειο :D:hysterical::blush:<_<:D

να σου ζησουν τα μωρακια σου!!

Link to comment
Share on other sites

φτού , φτού , φτού......

να σου ζήσουν φίλε και σου εύχομαι να δείς και απογονους τους.... <_<

Link to comment
Share on other sites

Πανέμορφα Νίκο να τα χαίρεσαι!!!!

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ.

Σημερα τα δισκακι κολυμπανε ανέμελα σε ΟΛΟ το μήκος και πλατος του ενυδρειο.

ΔΕΝ εχω αναψει σημερα ακομα το Φως.... αλλα φαινονται. Μολις με ιδαν ηρθαν κατυεθειαν στο τζαμι.

Νομιζω... ζητιανευαν τροφη.... :D

Ετσι λοιπον... τα λυπηθηκα... και τα ταισα... <_<

Φωτογραφιες ημερας το βραδυ. :D

Έγινε επεξεργασία - nikoloutso
Link to comment
Share on other sites

Να τα χαιρεσαι συνονοματε. Αληθεια τι ταιζεις ?

Link to comment
Share on other sites

Να τα χαιρεσαι Νικολα!

Η ουσια ειναι να κρατησεις ιστορικο αναπτυξης, ετσι???

Link to comment
Share on other sites

Να τα χαιρεσαι Νικολα!

Η ουσια ειναι να κρατησεις ιστορικο αναπτυξης, ετσι???

Έτσι ακριβώς Νινταλ.

Ιστορικό ανάπτυξης-εξέλιξης, ότι κι αν συμπεριλαμβάνει αυτό!!!

Βέβαια, ΔΕΝ έχω και την δικη σας εμπειρια και γνώσεις περί τους δίσκους, αλλά με την καθημερινή ενημέρωση και τη δική σας συμμετοχή... θα δούμε όλοι μαζί την εξέλιξη αυτή.

Link to comment
Share on other sites

Να τα χαιρεσαι συνονοματε. Αληθεια τι ταιζεις ?

Πολύ καλή ερώτηση Νίκο... και κακός που δεν το ανέφερα από την αρχή.

Μετά από συζήτηση με έμπειρους χομπιστες και γνώστες του είδους, αποφάσισα να κινηθώ σε τροφές μιας μόνο εταιρείας αλλά με ποικιλία από τροφές... δηλαδή....

Tropical D-50 PLUS

Tropical Discus Gran

Tropical ASTACOLOR

Tropical Spirulina Super Forte with 36% Algae

Θεωρώ πως είναι μια πλήρης διατροφή.

Παρακαλώ να μου πείτε τη γνώμη σας στο θέμα των τροφών, το οποίο είναι πολύ βασικό για τη σωστή ανάπτυξη

Τώρα που είναι ακόμα νωρίς!! <_<

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα σου προτεινα να πρoσθεσεις στην διατροφη τους και μοσχαροκαρδια. Καποια κατεψυγμενη δηλαδη. Επισης sera fishtamin βιταμινες για να μουλιαζεις την τροφη σε τακτα χρονικα διαστηματα οπως και με Guarlic guard το ιδιο. Κατα τα αλλα θεωρω εισαι κομπλε.

Έγινε επεξεργασία - ReBeLoS
Link to comment
Share on other sites

Το Garlic Guard χρησιμοποιήθηκε σήμερα.

Οσο αφορα τις κατεψηγμενες τροφες, εχω στο ψυγειο Mysis και Formula 2, τα οποια ταιζω 1 φορα την εβδομαδα τις Αφρικανες... και σκεφτομαι να κανω το ιδιο και στα δισκακια.

Για την καρδια ειναι καθετα εναντιον. Θεωρω οτι αφου στη φυση ΔΕ μπρουν βρουν και να φανε καρδια μοσχου ΔΕΝ ειναι και πρωτης αναγκης. Αυτο βεβαια ΔΕ σημαινει οτι δε θα τους κανει και καλό.

Δεν εχω προβλημα με το φιλτραρισμα αφου ηδη ειμαι αρκετα παραπανω, απλα ειμαι εναντιον τη καρδιας. <_<

Link to comment
Share on other sites

REPORT (08/05/2010):

Τα δισκάκια σήμερα αλώνιζαν κατά μήκος και πλάτος όλου του ενυδρείου. Έδειχναν σα να έχουν προσαρμοστεί πλήρως στο νέο τους περιβάλλον.

ΔΕΝ τα ενοχλούσαν ούτε τα υπόλοιπα ψαράκια, ούτε τρόμαζαν.

Σήμερα όμως πέρασαν ακόμα μια δοκιμασία, αρκετά σκληρή θα έλεγα.

Ταΐστηκαν τα μικρά με τροφή την οποία εσκεμμένα την έριξα να πάει κατευθείαν στον πάτο του ενυδρείου.

Ήθελα σήμερα να φάνε από κάτω.

Αυτό επειδή τόσο καιρό τα δισκάκια ήταν σε bare bottom ενυδρείο, δηλαδή ενυδρείο χωρίς καθόλου άμμο ή κάτι άλλο για βυθό, ήθελα να μάθουν να τσιμπάνε και να αρχίζουν να συνηθίζουν και την άμμο.

Η τροφή που τάισα σήμερα ήταν τα Gran τα οποία τα είχα εμποτίσει στο Garlic Guard της Seachem.

Μόλις έπεσε η τροφή, έτρεξαν κατευθείαν να φάνε, αλλά στην αρχή έτρωγαν μόνο ότι έπεφτε....

Τάισα πολύ περισσότερο από όσο έπρεπε να ταΐσω, κι αυτό επειδή κυκλοφορούν κι άλλα ψάρια στο ενυδρείο, και εις γνώσιν μου ίσως φάνε μετά από αρκετή ώρα οι δίσκοι, έπρεπε να μείνει υπόλειμμα τροφής στην άμμο.

Το κόλπο τελικά στέφτηκε με επιτυχία, αφού μετά από 10-15 λεπτά τσιμπολογούσαν με άνεση από το βυθό.

Το πρώτο πράγμα που μου έκανε εντύπωση σήμερα που παρατηρούσα το κολύμπι των Δίσκων, είναι ότι αν και 100ημερων, αν και 3cm.... κολυμπούσαν σαν κανονικό κοπάδι!!!

Έγινε επεξεργασία - nikoloutso
Link to comment
Share on other sites

REPORT (09/05/2010):

Σήμερα έγινε αλλαγή 30% νερού στο ενυδρείο. Η προηγούμενη είχε γίνει την ήμερα που μεταφέρθηκαν οι δίσκοι πριν φυσικά τοποθετηθούν στο ενυδρείο.

Το νερό που μπήκε ήταν αναλογία 1:3. Δηλαδή 2/3 καθαρό της όσμωσης και 1/3 από το βρώμικο της όσμωσης. Φυσικά το ph διατηρήθηκε στο 6,2.

ΔΕ χρησιμοποιήθηκε καθόλου νερό βρύσης σκέτο γιατί δυστυχώς το νερό της βρύσης στην περιοχή μου δεν είναι το καλύτερο... Να σημειωθεί ότι και το καθαρό το βρώμικο πέρασαν από Di.

Ο λόγος που έγινε αλλαγή στις 2 μέρες, είναι γιατί μετά από συζήτηση με το Rebelo που τυγχάνει να γνωρίζει πολλά περισσότερα από μένα πάνω στους δίσκους αλλά και γενικά στο χόμπι, μου εξήγησε ότι είναι καλό όσο είναι μικρά να κάνουμε συχνά αλλαγές με σταθερό σε μετρήσεις νερό γιατί το καινούργιο νερό, με όσα περιλαμβάνει αυτό, προσφέρει πολλά στην ανάπτυξή των μικρών.

Έτσι λοιπόν αποφάσισα να κάνω κάθε 2 μέρες αλλαγή το 30% του νερό με την προαναφερθείσα αναλογία και να παρατηρήσω την εξέλιξη τους.

Αξίζει επίσης να σημειωθεί ότι επειδή το νερό έχει το γνωστό καταπληκτικό καφέ χρώμα, black water, βράζεται ένας αριθμός ξερών φύλλων πλατάνου, και ρίχνω το ζουμί οταν αυτό κρυώσει στο ενυδρείο, για να μη χαθεί το ωραίο αυτό χρώμα του νερού. Βεβαία αυτό βοηθάει έστω και ελάχιστα στο σταθερά χαμηλό νούμερο του ph.

Υ.Γ. Θα ήθελα όσο προχωράει αυτό το project και σας ενημερώνω για την εξέλιξη του και την ανάπτυξη των δίσκων, εάν έχετε την οποιαδήποτε διαφωνία ή κάποια άλλη ιδέα ή κάτι να προσθέσετε να το γράψετε.

Άλλωστε η σωστή διατύπωση από το πάντρεμα της δικής σας εμπειρίας και γνώσης θα βοηθήσει το χόμπι να προχωρήσει!!

Έγινε επεξεργασία - nikoloutso
Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν, να σου ζήσουν Νίκο! <_<

Έπειτα, είναι ένα απο τα πιο ενδιαφέροντα θέματα στο AZ και το παρακαλουθώ.

Μου αρέσει και η πλήρης αναφορά που δίνεις για όλες σου τις ενέργειες. Βοηθάει. :D

Μία ερώτηση μόνο.

Πόσο "χρονικό περιθώριο" έχεις μέχρι να τα βάλεις σε μεγαλύτερο ενυδρείο;

:D

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν, να σου ζήσουν Νίκο! <_<

Έπειτα, είναι ένα απο τα πιο ενδιαφέροντα θέματα στο AZ και το παρακαλουθώ.

Μου αρέσει και η πλήρης αναφορά που δίνεις για όλες σου τις ενέργειες. Βοηθάει. :D

Μία ερώτηση μόνο.

Πόσο "χρονικό περιθώριο" έχεις μέχρι να τα βάλεις σε μεγαλύτερο ενυδρείο;

:D

Η πλήρης αναφορά έχει σκοπό την παρατήρηση και διόρθωση κάποιων τυχών λάθος κινήσεων μου

Η απάντηση στην ερώτηση σου είναι "Βλέποντας και κάνοντας" Βαγγέλη.

Η συμπεριφορά των ψαριών πιστεύω θα μου το δείξει.

Μπορεί ανά πάσα στιγμή να έχουμε και καβγάδες ανάμεσα στους δίσκους.

Βέβαια είναι πολύ μικρά ακόμα για να έχουμε το θέμα της κυριαρχίας.... πιο πολύ θέλουν να είναι μαζί.

Τα παρακολουθώ καθημερινά και πολλές ώρες.

Ενδιαφέρον ΔΕΝ είναι μόνο η συμπεριφορά ανάμεσά τους, αλλά και η συμπεριφορά με τα υπόλοιπα είδη του ενυδρείου, γιαυτό και ΔΕΝ μπήκαν μόνα τους.

Προς το παρόν όλα βαίνουν καλώς. Ίδωμεν...

Link to comment
Share on other sites

Nικο πολυ καλη η παρουσιαση... :D

Μια ερωτιση μονο...Τι αναλογια καθαρου βρωμικου εχει η Α/Ο σου..??

Αν εχει οπως οι περισσοτερες 1/3 τοτε δεν εκανες κατι διαφορετικο απο το να εβαζες νερο βρυσης νομιζω... <_< ...Ας με διορθωσει καποιος πιο εμπειρος :D

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...