Jump to content

Δισκομωράκια....


nikoloutso

Recommended Posts

Τελειο τι διαστασεις ειναι το ενυδρειο? :)

Φιλε Γιωργο τα σχολια και οι ερωτησεις σου για τον φιλο Biris καλο ειναι να υπαρχουυν στο δικο του thread. Μεταφερω την ερωτηση σου.

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...mp;#entry378666

Έγινε επεξεργασία - ReBeLoS
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 190
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Επειδή το είχα δοκιμάσει κι εγώ αυτό το "τρυκ" πριν κάνα χρόνο, έτσι από περιέργεια και για να συγκρίνω, τι TDS σου δίνει το βρώμικο πριν και μετά το di?

ΔΕΝ το εχω μετρησει!! :)

Το βράδυ που θα πάω σπίτι, και θα κάνω και την αλλαγή, θα το μετρήσω και θα ενημερώσω στο ημερήσιο report. :)

Aπλα, θα ριξω και το ph σήμερα σιγά σιγά, γιατί με το ζόρι το κρατάω ψηλά.

Link to comment
Share on other sites

ΔΕΝ το εχω μετρησει!! :)

Το βράδυ που θα πάω σπίτι, και θα κάνω και την αλλαγή, θα το μετρήσω και θα ενημερώσω στο ημερήσιο report. :)

Aπλα, θα ριξω και το ph σήμερα σιγά σιγά, γιατί με το ζόρι το κρατάω ψηλά.

ριχτο αντεχουν... :)

Link to comment
Share on other sites

Νίκο να σου ζήσουν τα μικρά, τώρα το είδα το θέμα!

Παρακολουθώ με πολύ ενδιαφέρον, είμαι σίγουρος ότι θα βγουν πολλά συμπεράσματα υπό την στενή σου παρακολούθηση που θα πλουτίσουν τις γνώσεις μας γι' αυτά τα ψάρια. :)

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο Νίκο, πολλή καλή κίνηση. Να σου ζήσουν τα δισκόπουλα.

Link to comment
Share on other sites

REPORT (13/05/2010):

Σήμερα τα ψαράκια ταΐστηκαν με astacolour και gran.

Έγινε και η αλλαγή νερού, αλλά χρησιμοποιήθηκε λιγότερο βρώμικο νερό, για να πέσει το ph και η αλλαγή ήταν 40%.

Το ήταν ph 6,0 πριν την αλλαγή και μετρήθηκε με ph μετρο που καλιμπραριστηκε χθες και ήταν

Το ph θέλω να κυμαίνεται γύρω στο 5,5 όχι επειδή έτσι πρέπει, αλλά επειδή πάει μόνο του εκεί κάτω.

Στη σημερινή αλλαγή χρησιμοποιήθηκε 5λίτρα τσάι που βγήκε από βράσιμο φύλλων, για να σκουρίνει πάλι το νερό που με τις αλλαγές άνοιξε το χρώμα.

Τα δισκάκια κατά τη διάρκεια που κολυμπάνε, ΔΕΝ είναι συνέχεια τετράδα, αλλά αρκετές φορές πάνε διάσπαρτα.

βεβαία, 2 από αυτά είναι συνεχεία μαζί.

Νομίζω παρατήρησα μια αψιμαχία ανάμεσα σε 2 σήμερα.

Θα τα παρακολουθήσω και θα ενημερώσω.

Link to comment
Share on other sites

Το μέτρησα το Tds.... πριν και μετα το DI στο βρώμικο νερό.

Δε θα σου απαντησω εδώ, για να μην ξεφυγει το θεμα.

Ανοιξα όμως νεο θεμα για να το συζητησουμε.

Το θεμα βρίσκετε εδω....

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=41923

Link to comment
Share on other sites

Δε μου καθονται για φωτογραφια!!!

Απο τις πολλες που εβγαλα... και τα ζαλησα,.... αυτες ειναι οι καλύτερες.... :)

DSCI1431.jpg

DSCI1430.jpg

DSCI1429.jpg

Link to comment
Share on other sites

Βαζεις φλας στις φωτογραφιες..?? :)

Δοκιμασε καφε χαρτονι στο Background δειχνει πιο καλα νομιζω.. :rasp:

Κατα τα αλλα παει σουπερ το project :):)

Link to comment
Share on other sites

REPORT (14/05/2010):

Σήμερα τα ψαράκια ταΐστηκαν με λιγο απο όλα.

Έγινε και σήμερα αλλαγή νερού, και επίσης χρησιμοποιήθηκε λιγότερο βρώμικο νερό, για να πέσει το ph και η αλλαγή ήταν 40%.

Το ήταν ph 5,8 πριν την αλλαγή.

Δεν έβαλα καθόλου νερό από βρασμένα φύλλα σήμερα.

Παρατήρησα την πρώτη αψιμαχία ανάμεσα στα δισκάκια σήμερα και αυτό ήταν μόνο την ώρα του φαγητού.

Rebelos το αγαπημένο σου ψαράκι την έπεσε στο μεγαλύτερο δισκάκι. Κουτούλησαν 2 φορές... και μετά ο μεγάλος προσπάθησε να τον απωθήσει με την ουρά του.

Φάγανε τελικά και τα δυο από το ίδιο σημείο. Ελπίζω να είναι μονάχα αδερφικοί καβγάδες.

Όπως φαίνεται και από τις φωτογραφίες όλα τα είδη συνυπάρχουν στο ενυδρείο αρμονικά.

Η φωλιά από καρύδα έχει μέσα τον αρσενικό πλέκο την ώρα της φωτογραφίας.

Τα corydoras, οι δίσκοι και τα cardinals κολυμπάνε αρμονικά.

Link to comment
Share on other sites

:):)
Link to comment
Share on other sites

εγώ ξέρω ότι οι νέοι είναι ξενύχτηδες και μου έχουν παρασύρει όλο το ενυδρείο και δεν κοιμάται ψυχή... τέτοια ώρα πέφτουμε όλοι για ύπνο... (εννοείται ότι και εγώ δεν εξαιρούμαι..) :)

1_1.jpg

:):):rasp:

τι, αυτοι ειναι δισκοι? σαν τετρας φαινονται. τετρας στο τερας!! πολυ ομορφο και καλη επιτυχια!!

Link to comment
Share on other sites

Θαναση....

Αυτο το ενυδρειο ΔΕΝ ειναι το δικό μου....

Αυτό ειναι του φιλου biris... που μεγαλωνει τα δικα του δισκακια.... αδερφακια των δικων μου.

Το θεμα εξελίσσετε παραλληλα εδω....

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=41735

Link to comment
Share on other sites

Θαναση....

Αυτο το ενυδρειο ΔΕΝ ειναι το δικό μου....

Αυτό ειναι του φιλου biris... που μεγαλωνει τα δικα του δισκακια.... αδερφακια των δικων μου.

Το θεμα εξελίσσετε παραλληλα εδω....

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=41735

I knowww!! :)

τι νομιζες? μονο το δικο σου θα παρακολουθουμε?

Link to comment
Share on other sites

REPORT (16/05/2010):

Σήμερα τα ψαράκια ταΐστηκαν με ASTAcolour και Gran. Νομίζω σε ότι τροφή έχει κόκκινο χρώμα δείχνουν μια ιδιαίτερη αδυναμία. Επίσης μου αρέσει το ροζ χρώμα που πήραν και νομίζω σε αυτό τα βοηθάει η τροφή.

Αλλαγή έγινε σε 20λτρ. Ο λόγος είναι για να μπει λίγο φρέσκο νερό,, αλλά να μην πέσει πολύ το ph. Έγινε με νερό μόνο από Α/Ο.

Το ήταν ph 5,8 πριν την αλλαγή. Θα πέσει κι αλλο νομίζω.

Σήμερα μετά απο συζητηση με εμπειρα μέλη, αποφάσησα να ΜΗΝ ξαναβάλω νερό απο φύλλα που θα εχω βρασει, το ζουμι τους δηλαδη.

Ο λόγος είναι απλός.... ΔΕΝ ξέρω τελικά αν οι ουσίες που απελευθερώνονται από το βράσιμο των φύλλων και μένουν στο νερό αν κάνουν καλό ή κακό ή τίποτα στα ψάρια.

Εγώ το έριχνα για να γίνει το νερό καφέ.... ένα χρώμα που του ταιριάζει και μου αρέσει.

Έτσι λοιπόν για να το πετύχω αυτό από εδώ και πέρα θα ρίχνω Black water στις αλλαγές, για να πάρει το χρώμα που θέλω.

Άλλωστε είναι ακόμα συχνές οι αλλαγές που γίνονται.

Η επόμενη αλλαγή θα γίνει σε 3 μέρες. Δηλαδή την Τετάρτη.

Η αψιμαχία η χθεσινή συνεχίστηκε και σήμερα αλλά με 2 διαφορετικά δισκάκια.... και πάλι την ώρα του φαγητού. Νομίζω ότι είναι λογικό πλέον αφού ξεκινούν να σχηματίζουν χαρακτήρα.

Της υπόλοιπες ώρες υπάρχει μια ηρεμία στα ψαράκια, και κολυμπάνε όλα μαζί.

Σήμερα σε κάποιες φάσεις το πέρα-δώθε συνεπεφτε με τους καρδιναλιους.... το θέαμα... πανέμορφο!!!

Να σημειώσω εδώ ότι και οι καρδινάλιοι τρώνε Astacolor και έχουν γίνει πιο κόκκινοι από κάθε άλλη φορά!!!

ΤΕΛΙΚΑ Η ΤΡΟΦΗ ΠΑΙΖΕΙ ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΣΗΜΑΣΙΑ ΣΕ ΟΛΑ ΤΑ ΕΙΔΗ ΨΑΡΙΩΝ.

Link to comment
Share on other sites

REPORT (18/05/2010):

Σήμερα ταισα σπιρουλίνα και D-plus 50. Εξακολουθουν να την αγνοουν καθώς τη ριχνω στο ενυδρείο... γιατι μαλλον ΔΕΝ τους τραβαει το χρωμα.... αλλα οταν πέσει κατω το τρώνε γιατι πεινανε!!

Με άνεση μπορω να πω οτι τρωνε πολυ!!!

Αλλαγή ΔΕΝ έγινε σήμερα.

Οι συχνες αλλαγες θα συνεχιστουν μεχρι το τελος του μήνα... μετα θα αραιωνουν κάθε τοσο και περισσοτερο.

Αψιμαχία σήμερα ΔΕΝ ειδα... μπορει όμως να έγινε μετα... αλλα μπορει να μην εγινε και καθόλου, αφου ΔΕΝ τρελενονται για τη σπιρουλίνα.

Έγινε επεξεργασία - nikoloutso
Link to comment
Share on other sites

Καμμια νεώτεροι φώτο έχεις? ;)

Δεν προλαβα να βγαλω, αφου μπηκα σπιτι αργα... και ειχε σβησει το φως....

Υποσχομαι να έχω συντομα....

Link to comment
Share on other sites

REPORT (18/05/2010):

Σήμερα ταισα σπιρουλίνα και D-plus 50. Εξακολουθουν να την αγνοουν καθώς τη ριχνω στο ενυδρείο... γιατι μαλλον ΔΕΝ τους τραβαει το χρωμα.... αλλα οταν πέσει κατω το τρώνε γιατι πεινανε!!

Με άνεση μπορω να πω οτι τρωνε πολυ!!!

Αλλαγή ΔΕΝ έγινε σήμερα.

Οι συχνες αλλαγες θα συνεχιστουν μεχρι το τελος του μήνα... μετα θα αραιωνουν κάθε τοσο και περισσοτερο.

Αψιμαχία σήμερα ΔΕΝ ειδα... μπορει όμως να έγινε μετα... αλλα μπορει να μην εγινε και καθόλου, αφου ΔΕΝ τρελενονται για τη σπιρουλίνα.

δοκιμασε ocean nutrition formula one Η tropical astacolor ;) εαν δεις οτι ξεκινανε και τρωνε την πρωτη μετα απο 2 μερες δοκιμασε να ταισεις ocean nutrition discus flakes απο αυτη θα φανε πρωτα τα κοκκινα φυλαρακια και μετα απο λιγο θα φανε και τα πρασινα , απο εκει και περα ταιζεις οτι flakes θελεις :thumbup:

Υ.Γ : το παραπανω που σου λεω να δοκιμασεις ειναι κατι που το εχω κανει εδω και μια βδομαδα και πετυχε :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Απο την στιγμη που ταιζεις ποικιλια και αρκετες φορες την ημερα εγω λεω να μην μπλεξεις αλλες τροφες στην τρεχουσα φαση. Αφου ολα σου πανε ρολοι δεν βλεπω τον λογο να πειραματιστεις με το φαι τους.

Έγινε επεξεργασία - ReBeLoS
Link to comment
Share on other sites

Απο την στιγμη που ταιζεις ποικιλια και αρκετες φορες την ημερα εγω λεω να μην μπλεξεις αλλες τροφες στην τρεχουσα φαση. Αφου ολα σου πανε ρολοι δεν βλεπω τον λογο να πειραματιστεις με το φαι τους.

Συμφωνω μαζι σου.

Και απλα ΔΕΝ ερχονται να η φανε....... επειδη εχουν μαθει με τις κόκκινες τροφες.

Οταν το δοκιμαζουν... το τρωνε!! Απλα... ΔΕΝ τα τραβαει οπτικα.

Link to comment
Share on other sites

REPORT (21/05/2010):

Σήμερα ταισα granules και astacolour. Βλεπωντας με κανουν σαν τρελα... ανοιγωντας το καπακι... θελουν να βγουν έξω.

Αλλαγή με 1 βρωμικο απο ώσμοση και 4 καθαρό από Α/Ο.

Εχω σταματησει να περναω το βρωμικο απο Di γιατι καταλαβα οτι ΔΕ μου προσφερει τιποτα.

Αποφάσησα να ΜΗΝ ξαναβάλω να βρασω φύλλα και να παρω το ζουμι τους, αλλα αγόρασα black water και το έριξα μετά την αλλαγη.

Εχω σταματησει τα φυλλα γιατι οπως ξαναείπα δεν ξερω τελικα αν κανουν μονο καλό ή και κακό στα ψαρια.

Εχουν σταματησει ςντελως οι αψημαχίες.

Link to comment
Share on other sites

REPORT (22/05/2010):

Σήμερα ταισα πάλι granules και astacolour. Εχω παρατηρήσει να έχουν μια προτήμηση σε αυτή την τροφη.

Μετά απο συζητηση με άτομα έμπειρα στους δίσκους και μελη του φορουμ μας, σήμερα μετά τη χθεσινη αλλαγη αποφάσησα και έριξα easylife.

Το οποίο απο οσο καταλαβα σου δειχνει σε τι κατασταση βρίσκεται το νερο του ενυδρειο....

(Νικο... καθαρισε σε 2,5 ώρες!! :) )

Καποιοι το ρίχνου καθε μηνα στο ενυδρειο τους, εγω το έριξα δοκιμαστικά.

Αλλωστε κακό ΔΕ θα εκανε αλλα αν έκανε κατι θα ήταν μονο καλό.

Θα προσπαθησω αυριο φωτο... δυστηχως ότ εβγαλα χθες ΔΕ βγηκε καλό!!

Υ.Γ. Εχω προβλήματα με το νετ και δυστυχώς καθηστερω το report.

Link to comment
Share on other sites

Άργησα μερικές μέρες...

αλλά ανεβάζω φωτογραφιες... όσο καλές και καθαρες μπόρεσα.

Για να σας ανταμείψω για την υπομονή σας ανεβαζω και ενα βιντεο απο το τάισμα το 4ο της ημερας.

Υ.Γ. Καπου αντανακλά η φατσα του Τζοκερ - Κιθ Λετσερ... μην τρομαξετε!! :)

DSCI1523.jpg

DSCI1514.jpg

DSCI1524.jpg

DSCI1531.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...