Jump to content

Δισκομωράκια....


nikoloutso

Recommended Posts

Ρε τεμπελη.......

Δεν μπορεις να βγαλεις μονος σου φωτογραφιες??

Ρε συ... αφου βλεπεις... ΔΕΝ τα καταφερνω!!

Υ.Γ. Ειναι κολπο για να μαζεψω κοσμο σπιτι για αγγαρείες!!! :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 190
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ρε συ... αφου βλεπεις... ΔΕΝ τα καταφερνω!!

Υ.Γ. Ειναι κολπο για να μαζεψω κοσμο σπιτι για αγγαρείες!!! :thumbup:

Σωστοοοοοοοοοοος :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Σημερα χαζευα τις πρωτες φωτογραφιες απο τα μωρα μου....

Εχουν διπλασιαστει απο το αρχικο τους μεγεθος!!!

Τα βλεπω και τα χερομαι!!!

Οποιος θελει.... ερχεται.. τα βλεπει... τα φωτογραφιζει... τα ταιζει!!! :buttrock:

Μπηχτη για μενα ειναι έτσι????? :thumbup:

Κατι σημαντικο στην εξελιξη του ενυδρειου σου?

Link to comment
Share on other sites

Μπηχτη για μενα ειναι έτσι????? :thumbup:

Κατι σημαντικο στην εξελιξη του ενυδρειου σου?

Δημητρη μου... οχι μονο για σενα!!! :bowdown:

Οπως αναφερα οι ρουτινες συνεχιζονται καθημερινα.... η συμεντικοτερη εξεληξη ειναι η συμπεριφορα των δισκων... που αλλο να τη βλεπεις και αλλο να στην περιγραφω!!

Τα δισκακι με λιγα λόγια εχουν αρχισει και σχηματίζουν χαρακτήρα!

Link to comment
Share on other sites

βαζεις το καφε ....

βαζω τις φωτογραφιες ....

Link to comment
Share on other sites

Το εχω ξαναπει και το ξαναλεω...

Οποιος θελει ερχεται!!

Και εκτος απο καφε... τωρα πλεον βαζω και θαλασσα!!! :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Το εχω ξαναπει και το ξαναλεω...

Οποιος θελει ερχεται!!

Και εκτος απο καφε... τωρα πλεον βαζω και θαλασσα!!! :thumbup:

θες να πεις οτι εκτος απο φωτο του ενυδρειου θα βγαλω και εσενα φωτο με μαγιο ? :bowdown::bowdown:

Link to comment
Share on other sites

REPORT (06/06/2010):

Oι ρουτίνες συνεχίζονται κανονικά.

Κάθε 2 μέρες αλλαγή 30% νερό 3/4 Α/Ο και 1/4 βρώμικο Α/Ο.

Ταΐζονται ΠΑΡΑ πολύ καθημερινά και έχουν τουμπανιασει!!

Ευτυχώς υπάρχουν οι πλεκο και τα γατόψαρα στο ενυδρείο και μετά περνάνε σκουπα!!!

Τη σκούπα βυθού ακόμα τη φοβούνται.

Το καλό είναι ότι έχουν μάθει και μοιράζονται την τροφή τους πλέον χωρίς πρόβλημα.

Η αλλαγή στη συνδεσμολογία της φιλτρανσης και η προσθήκη sprey bar έχει φέρει πολύ καλά αποτελέσματα.

Τελικά ο συνδυασμός φίλτρο fluval με σωληνώσεις eheim είναι ότι καλύτερο στη φιλτρανση.

Μια ερώτηση τώρα στους έμπειρους δισκαδες....

Όσο ήταν μωρά τα δισκάκια κρατούσα χαμηλή ροή και χαμηλή ανατάραξη για να μη ζορίζονται στο κολύμπι..... τώρα που μεγαλώνουν... να την αυξήσω??

Το έχω πολύ περιορισμένο το φίλτρο!!!!

Έγινε επεξεργασία - nikoloutso
Link to comment
Share on other sites

Χωρις να ειμαι εμπειρος σου λεω , μονιμα χαμηλη ροη - ελαχιστη αναταραξη επιφανειας .

Τουλαχιστον στο δικο μου ενυδρειο ετσι το εχω .

Link to comment
Share on other sites

Χωρις να ειμαι εμπειρος σου λεω , μονιμα χαμηλη ροη - ελαχιστη αναταραξη επιφανειας .

Τουλαχιστον στο δικο μου ενυδρειο ετσι το εχω .

Είναι εντελώς λάθος κατα την γνώμη μου , αφου δουλευεις με φίλτρα αυξησε τις ροες , καλύτερη οξηγονωση και των υλικών ,καλύτερα σχηματισμένα ψαρια , και καλυτερη οξυγονωση του νερού με αποτέλεσμα καλυτερος μεταβολισμός .

Link to comment
Share on other sites

Είναι εντελώς λάθος κατα την γνώμη μου , αφου δουλευεις με φίλτρα αυξησε τις ροες , καλύτερη οξηγονωση και των υλικών ,καλύτερα σχηματισμένα ψαρια , και καλυτερη οξυγονωση του νερού με αποτέλεσμα καλυτερος μεταβολισμός .

Χρήστο, στο ενυδρείο ήδη από τις πρώτες μέρες, κατόπιν συμβουλης του Ρεμπελου, υπαρχει αεραντιλα και δουλευει στο φουλ.... μια tetratec A150.

Ο λογος μειωμενης ροης ηταν για να μη ζοριζονται στο κολυμπι και παρασυρονται τα μικρα... Πλέον ΔΕΝ υπαρχει αυτο το προβλημα οπως το βλεπω....

Απλα επειδη ειμαι ΑΡΧΑΡΙΟΣ θελω τη συμβουλη σας... :ninja:

Υ.Γ. Καποια πραγματα έχουν ήδη συζητηθει prive από κοντα, απλα ορισμενα ΠΡΕΠΕΙ να γραφονται και εδω για να βοηθηθουμε ΟΛΟΙ οι νεοι, αφου τα γραπτα μένουν!!!

Έγινε επεξεργασία - nikoloutso
Link to comment
Share on other sites

Υ.Γ. Καποια πραγματα έχουν ήδη συζητηθει prive από κοντα, απλα ορισμενα ΠΡΕΠΕΙ να γραφονται και εδω για να βοηθηθουμε ΟΛΟΙ οι νεοι, αφου τα γραπτα μένουν!!!

:ninja::helpsmilie:

Τα υπόλοιπα σου τα είπε και ο Νικος,αλλα και ο φιλος pollatos.

Link to comment
Share on other sites

Είναι εντελώς λάθος κατα την γνώμη μου , αφου δουλευεις με φίλτρα αυξησε τις ροες , καλύτερη οξηγονωση και των υλικών ,καλύτερα σχηματισμένα ψαρια , και καλυτερη οξυγονωση του νερού με αποτέλεσμα καλυτερος μεταβολισμός .

υπαρχει αεραντλια nw3 me defuser eheim οπου δουλευει μερα νυχτα , υπαρχει ενα 2213 οπου το sprey bar ειναι πανω στην μεσαια κοντρα του ενυδρειου με ανοιγμενη ταπα και το νερο πεφτει απο εκει και υπαρχουν 2 χ 2217 σε σειρα οπου το σπρει μπαρ κοιταει την αριστερη πλευρα και ριχνει το νερο στο τζαμι δημιουργαντας φυσαλιδες , η ''εντονη'' ροη ειναι μονο στο τζαμι πανω , αυτο που θελω να πω ειναι οτι η οξυγωνωση του νερου γινεται απο 3 διαφορετικα σημεια - πηγες :ninja:

Link to comment
Share on other sites

υπαρχει αεραντλια nw3 me defuser eheim οπου δουλευει μερα νυχτα , υπαρχει ενα 2213 οπου το sprey bar ειναι πανω στην μεσαια κοντρα του ενυδρειου με ανοιγμενη ταπα και το νερο πεφτει απο εκει και υπαρχουν 2 χ 2217 σε σειρα οπου το σπρει μπαρ κοιταει την αριστερη πλευρα και ριχνει το νερο στο τζαμι δημιουργαντας φυσαλιδες , η ''εντονη'' ροη ειναι μονο στο τζαμι πανω , αυτο που θελω να πω ειναι οτι η οξυγωνωση του νερου γινεται απο 3 διαφορετικα σημεια - πηγες :ninja:

Ο Χρηστος δεν μιλησε μονο για την οξυγονωση του νερου στο ενυδρειο,αλλα και στα υλικα των φιλτρων,κατι με το οποιο φυσικα και συμφωνω :helpsmilie:

Link to comment
Share on other sites

Ο Χρηστος δεν μιλησε μονο για την οξυγονωση του νερου στο ενυδρειο,αλλα και στα υλικα των φιλτρων,κατι με το οποιο φυσικα και συμφωνω :lmao:

μα δεν ειπα εγω οτι διαφωνω με κατι :helpsmilie: απλα εκανα μια διευκρινηση για το πως ειναι σε μενα η οξυγωνωση :ninja:

Link to comment
Share on other sites

μα δεν ειπα εγω οτι διαφωνω με κατι :lmao: απλα εκανα μια διευκρινηση για το πως ειναι σε μενα η οξυγωνωση :ninja:

Μα......διευκρινηση εκανα κι εγω :helpsmilie:

Link to comment
Share on other sites

Χρήστο, στο ενυδρείο ήδη από τις πρώτες μέρες, κατόπιν συμβουλης του Ρεμπελου, υπαρχει αεραντιλα και δουλευει στο φουλ.... μια tetratec A150.

Ο λογος μειωμενης ροης ηταν για να μη ζοριζονται στο κολυμπι και παρασυρονται τα μικρα... Πλέον ΔΕΝ υπαρχει αυτο το προβλημα οπως το βλεπω....

Απλα επειδη ειμαι ΑΡΧΑΡΙΟΣ θελω τη συμβουλη σας... :lmao:

Υ.Γ. Καποια πραγματα έχουν ήδη συζητηθει prive από κοντα, απλα ορισμενα ΠΡΕΠΕΙ να γραφονται και εδω για να βοηθηθουμε ΟΛΟΙ οι νεοι, αφου τα γραπτα μένουν!!!

αφου έχει καλά οξυγονωμενω νερό που ειναι σημαντικό τότε αν αυξησεις την ροη ( δεν λέμε να τα κάνουμε πλυντηριο :helpsmilie: ) τα ψαρια σχηματιζονται καλυτερα και φυσικά για την οξυγονωση των υλικων

Θα είμαι στον χώρο στο Αιγαλαιω κατά της 5 ελπίζω να τα πούμε απο κοντά :ninja:

Link to comment
Share on other sites

αφου έχει καλά οξυγονωμενω νερό που ειναι σημαντικό τότε αν αυξησεις την ροη ( δεν λέμε να τα κάνουμε πλυντηριο :lmao: ) τα ψαρια σχηματιζονται καλυτερα και φυσικά για την οξυγονωση των υλικων

Θα είμαι στον χώρο στο Αιγαλαιω κατά της 5 ελπίζω να τα πούμε απο κοντά :helpsmilie:

Θα σας περιμενουμε!!! :ninja:

Και μετα να τα γραψουμε και εδω μεσα... :lmao:

Link to comment
Share on other sites

Μετα τσιμπα και ενα φωτογραφο να ερθει για φωτο....να βλεπουμε και εμεις οι αρχαριοι την προοδο των μωρων γιατι σε λιγο καιρο μπαινουμε στο ειδος..... :ninja:

Link to comment
Share on other sites

Μετα τσιμπα και ενα φωτογραφο να ερθει για φωτο....να βλεπουμε και εμεις οι αρχαριοι την προοδο των μωρων γιατι σε λιγο καιρο μπαινουμε στο ειδος..... :helpsmilie:

Συγνωμη για το σπαμ,αλλα οπως σου εχω πει εχω ιδιαιτερη ευαισθησια στις ματαρες στο αβαταρ.

Φτου φτου :ninja:

Link to comment
Share on other sites

Συγνωμη για το σπαμ,αλλα οπως σου εχω πει εχω ιδιαιτερη ευαισθησια στις ματαρες στο αβαταρ.

Φτου φτου :helpsmilie:

ειναι θεος :ninja:

Link to comment
Share on other sites

REPORT (23/06/2010):

Oι ρουτίνες συνεχίζονται κανονικά.

Κάθε 2 μέρες αλλαγή 30% νερό 3/4 Α/Ο και 1/4 βρώμικο Α/Ο.

Ταΐζονται συνέχεια και πολύ!!!

Σήμερα ήρθε επιτελούς και ο φωτογράφος... θα ανεβασει αργοτερα ή αυριο φωτογραφιες!! :bowdown:

Να πω οτι σημερα παρατήρησα πόσο πολύ εχουν μεγαλωσει!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...