Jump to content

Δισκομωράκια....


nikoloutso

Recommended Posts

Αλλα τελικα οτι πληρωσεις παιρνεις,και αυτο εχει πολλες φορες επιπτωση και στα ζωντανα μας δυστυχως.

Φωναζω παρα πολυ καιρο οτι καποια πραγματα στο Hobby ειναι "no matter cost" αλλα εγω τα λεω και εγω τα ακουω....

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 190
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Φωναζω παρα πολυ καιρο οτι καποια πραγματα στο Hobby ειναι "no matter cost" αλλα εγω τα λεω και εγω τα ακουω....

Tον τελευταιο χρονο αυτό κανω Νικο μου.... αλλα την άμμο την ειχα από πριν.... :)

Link to comment
Share on other sites

Μετά από συζήτηση που είχα χθες με έμπειρους δισκαδες, έμαθα αυτό που οι περισσότεροι το ξέρουν.

Το δύσκολο ΔΕΝ είναι να σου ζευγαρώσουν οι δίσκοι σου και να γεννήσουν... αλλά να καταφέρεις να μεγαλώσεις τα μικρά... και κυρίως υγιή και χωρις παραμορφώσεις!!

Εγώ κατάφερα να τα κρατήσω στο ενυδρείο 5 μήνες. Βέβαια, το 1 ακόμα ζει... και προσπαθώ τώρα που μπορώ να το επαναφέρω.

Αυτό που κατάλαβα από τη μικρή αυτή εμπειρία που απέκτησα, είναι ότι αυτό που τα σκότωσε είναι ότι σταμάτησα τις ρουτίνες!!

Στο μεγάλωμα λοιπόν των δίσκων ΔΕΝ παίζουν ρόλο τα λίτρα κλπ... αλλά συμαντικότατο ρόλο παίζουν οι ρουτίνες!!

Πολύ τάισμα.... συχνό τάισμα... και καθημερινές αλλαγές...

Εγώ τις αλλαγές λόγω απουσίας μου και διαφόρων άλλων γεγονότων... τις κατέβασα στη 1 την εβδομάδα.

Το φίλτρο μου με κάλυπτε και για περισσότερο... αλλά ΔΕΝ έχει σημασία το φίλτρο όσο το φρέσκο νερό που απουσίαζε από το ενυδρείο!!

Αυτά από τη δική μου μικρή εμπειρία... :)

Link to comment
Share on other sites

Ναι ισχύει αυτό, γιατί το νερό βρομίζει πολύ εύκολα όταν ταΐζεις πολλές φόρες την ήμερα!

Και από πράγματα που δεν ξέρουμε.. :)

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά στενοχωρήθηκα πολύ, επειδή το θέμα το παρακολουθώ από την αρχή. Ακόμα και τότε που δεν μπορούσα να γράψω, ήταν από τα λίγα που παρακολουθούσα. :)

Δεν πειράζει όμως συμβαίνουν κι αυτά. Σου εύχομαι από καρδιάς καλό κουράγιο και καλή συνέχεια.

:P

Link to comment
Share on other sites

Ολα μαζεμενα σου ηρθαν.Αλλα τι να κανουμε,ετσι ειναι ειναι το xoby μας.Κουραγιο και καλη συνεχεια.Απο τα λαθη μας μαθαινουμε ολοι.

Link to comment
Share on other sites

Νίκο τώρα είδα το θέμα διαβάζοντας αυτό.

Λυπάμαι για τα δισκάκια σου :)

Κρίμα στα ζωντανά αλλά τώρα έγινε. Με υπομονή θα τη βρεις την άκρη.

Link to comment
Share on other sites

Ελειπα από την παρασκευη και χθες το βραδυ που επεστρεψα, ειδα το 1 δισκάκι.... τον επιζήσαντα καλύτερα!!

Αν και μονος κολυμπουσε ανέμελα... μεχρι μπου με είδε.

Ξαναξεκήνησα τις ρουτίνες από την περασμενη εβδομαδα.... οποτε νομιζω οτι έστο και 1 θα καταφέρω να το μεγαλωσω για λίγο καιρό ακόμα.....

Ελπίζω να καταφερω να το επαναφέρω.... ειναι το high fin... και τετοια δισκακι από όσο γνωρίζω.... δυσκολα βρισκει κανεις στην αγορά....

Link to comment
Share on other sites

Ελειπα από την παρασκευη και χθες το βραδυ που επεστρεψα, ειδα το 1 δισκάκι.... τον επιζήσαντα καλύτερα!!

Αν και μονος κολυμπουσε ανέμελα... μεχρι μπου με είδε.

Ξαναξεκήνησα τις ρουτίνες από την περασμενη εβδομαδα.... οποτε νομιζω οτι έστο και 1 θα καταφέρω να το μεγαλωσω για λίγο καιρό ακόμα.....

Ελπίζω να καταφερω να το επαναφέρω.... ειναι το high fin... και τετοια δισκακι από όσο γνωρίζω.... δυσκολα βρισκει κανεις στην αγορά....

:):):P:)

Link to comment
Share on other sites

:):):P:)

Γιατί γελας ρε??

Αφου τρομαξε μολις με ειδε να πλησιαζω!!!

Αλλα εκανε τρελό κατοσταρι!!!

Σημερα πάλι αλλαγη 40% λοιπον.... και τροφή με καθαρές βιταμίνες.

Link to comment
Share on other sites

Νίκο, πραγματικά στεναχωρήθηκα. Όπως σου είπαν και τα υπόλοιπα παιδιά, κοίτα μπροστά. Δυστυχώς ή ευτυχώς οι δίσκοι είναι απαιτητικοί.

Αμφιβάλλω κι εγώ για το αν έφταιγε η άμμος (διάβασα όλα τα post και είδα ότι κατέληξες στις ρουτίνες) μια και στο 2κό μου έχω από 1 έως και 7-8 cm άμμο (διαφορετικά επίπεδα). Τεσπα. Ελπίζω ο surviror (εκτός αν έχεις επιλέξει άλλο όνομα :) ) να μην κουβαλάει τις κακουχίες στην μελλοντική ανάπτυξή του και να είναι ένα υγειές και όμορφο ψάρι :)

Link to comment
Share on other sites

REPORT (08/09/2010):

O σουρβάιβορ καλά κρατεί!!

Έχει αρχίσει και παίρνει τα πάνω του.

Αρχίζει να φουσκώνει πάλι η κοιλίτσα από το φαγητό και να μη φοβάται.

Αν και έχει μείνει μόνος, δίσκος, στο ενυδρείο δείχνει καλά.

Οι ρουτίνες έχουν επανέλθει εδώ και μέρες. Μέρα παρά μέρα αλλαγή το 30% με πάλι καθαρό-βρώμικο από Α/Ο.

Να πω ότι ακόμα και τις τροφές τις αρχικές ξεκίνησα πάλι να δίνω.

Είχα αλλάξει τη μια. Αλλα δε νομίζω να παίζει ρόλο αυτό.

Ελπίζω να τα καταφέρει και να επανέλθει έστω και μόνος του.

Μόλις δω ότι έχει συνέλθει και είναι ΟΚ... θα πάει να κάνει παρέα μαζί με τα μακρινά του ξαδερφακια.... :)

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=45102

Link to comment
Share on other sites

Ολα μαζεμενα σου ηρθαν.Αλλα τι να κανουμε,ετσι ειναι ειναι το xoby μας.Κουραγιο και καλη συνεχεια.Απο τα λαθη μας μαθαινουμε ολοι.

Σοφη φραση!!!!

Link to comment
Share on other sites

Και αλλο τοσο σωστη αποφαση ειναι η παρακατω που πηρες Νικο

Μόλις δω ότι έχει συνέλθει και είναι ΟΚ... θα πάει να κάνει παρέα μαζί με τα μακρινά του ξαδερφακια....

Link to comment
Share on other sites

REPORT (13/09/2010):

Τελικά ο σουρβάιβορ ΔΕΝ τα καταφερε.

Έλειπα 2 μέρες από το σπίτι και χθες απόγευμα που γύρισα τον είδα στο φίλτρο με κολλημένο στομάχι...

Παρόλο που προσπάθησα να τον επαναφέρω, μάλλον ΔΕΝ έτρωγε αρκετά ή απλά ταλαιπωρήθηκε πολύ.

Σας ευχαριστω όλους για τις συμβουλες και τη βοήθεια σας.... ευχαριστω το Rebelo που μου εδωσε τα μωρακια του....

Θεωρώ πως αυτή η προσπάθεια μου έδωσε πολλά μαθήματα και αρκετή εμπειρία για να ξέρω τι θα κάνω στο μέλλον.

Το επόμενο δισκοενυδρείο θα είναι 950λτρ..... αναμονή για το μέλλον λοιπον. :)

Τα δισκομωρακια... κατάφεραν να γίνουν 10 μηνών χωρις δισμορφίες...... :)

Σας ευχαριστώ όλους.

Με εκτίμηση Νίκος nikoloutso. :)

Link to comment
Share on other sites

Κριμα και θα μεγαλωνε στο καινουργιο ενυδρειο με τα ξαδερφια του ενα 280λ.Κριμα και παλι κριμα :):):)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...