Jump to content

αρχάριος εδώ...


Recommended Posts

Παιδιά καλημέρα είμαι καινούριος στο χόμπι.Είπα αρχίσω με ένα μικρό ενυδρείο 7 λύτρων και με ένα χρυσόψαρο τύπου common.Στο pet shop μου είπαν να του αλλάζω το νερό μία φορά στις 6 μέρες και να βάζω και 5 σταγόνες αντιχλώριο. Επίσης πρέπει να το ταίζω με τροφή raff aqua Glu Glu κάθε μέρα από δύο φυλαράκια.Όπου να ναι θα βάλω και μια φωτογραφία του.Το ψάρι έχει κάνει φυσαλίδες στις γωνίες και κάθεται όλη την ώρα στον πάτο κολυμπώντας βέβαια, είναι αυτό φυσικό; Τέλος θα ήθελα να διακόσμησω το βυθό. είναι εφικτό κάτι τέτοιο στο συγκεκριμένο ενυδρείο;Αν να με τι μπορω να το κάνω;Θέλω να του δώσω κι ένα μικρό φίλω τι τύπος μπορεί να είναι;

<_<

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου Παναγιωτη και καλως ηρθες.

Θα σε στεναχωρησω αλλα δεν γινεται κι'αλλος.

Το ''ενυδρειο'' σου ειναι παρα πολυ μικρο για ενα χρυσοψαρο και δυστυχως και για καποιο αλλο ψαρακι.Πληροφοριακα σου λεω πως ενα χρυσοψαρο χρειαζεται μονο του κατ'ελαχιστο 40-50 λιτρα.

Πρεπει να ξεκινησεις διαβασμα http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=18301

Επισης το ενυδρειο σου ειναι αστρωτο ,διαβασε το παραπανω θεμα και θα καταλαβεις.

Καλη συνεχεια στο ομορφο μας χομπι...

Έγινε επεξεργασία - tsilojohn
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλημέρα είμαι καινούριος στο χόμπι.Είπα αρχίσω με ένα μικρό ενυδρείο 7 λύτρων και με ένα χρυσόψαρο τύπου common.Στο pet shop μου είπαν να του αλλάζω το νερό μία φορά στις 6 μέρες και να βάζω και 5 σταγόνες αντιχλώριο. Επίσης πρέπει να το ταίζω με τροφή raff aqua Glu Glu κάθε μέρα από δύο φυλαράκια.Όπου να ναι θα βάλω και μια φωτογραφία του.Το ψάρι έχει κάνει φυσαλίδες στις γωνίες και κάθεται όλη την ώρα στον πάτο κολυμπώντας βέβαια, είναι αυτό φυσικό; Τέλος θα ήθελα να διακόσμησω το βυθό. είναι εφικτό κάτι τέτοιο στο συγκεκριμένο ενυδρείο;Αν να με τι μπορω να το κάνω;Θέλω να του δώσω κι ένα μικρό φίλω τι τύπος μπορεί να είναι;

Καλώς ήρθες Παναγιώτη στο forum, καλή διαμονή και καλό διάβασμα.

Στο ενυδρείο σου έχεις φίλτρο? Γιατί αν όχι, στις 6 μέρες που αλλάζεις το νερό έχει ήδη γίνει πολύ ακατάλληλο για το ψαράκι σου! Και μόνο από τη συμπεριφορά του, που όπως λες, κάθεται όλη την ώρα στον πάτο, καταλαβαίνεις ότι δεν αισθάνεται και τόσο άνετα!

Ακόμη αν θες να διακοσμήσεις το ενυδρείο σου, σκέψου, ότι τα καθαρά λίτρα του ενυδρείου σου θα μειωθούν ακόμη περισσότερο, και το ψαράκι θα αισθάνεται ακόμη πιο στριμωγμένο!

Τέλος, αν θες να πάρεις και άλλο ψάρι, καλύτερα να το ξεχάσεις. Γιατί σκέψου ότι αν το ένα δεν αισθάνεται άνετα, φαντάσου όταν είναι δύο.

Και μην αγχώνεσαι γιατί όλοι κάπως έτσι ξεκινήσαμε!...

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες Παναγιώτη στο forum, καλή διαμονή και καλό διάβασμα.

Στο ενυδρείο σου έχεις φίλτρο? Γιατί αν όχι, στις 6 μέρες που αλλάζεις το νερό έχει ήδη γίνει πολύ ακατάλληλο για το ψαράκι σου! Και μόνο από τη συμπεριφορά του, που όπως λες, κάθεται όλη την ώρα στον πάτο, καταλαβαίνεις ότι δεν αισθάνεται και τόσο άνετα!

Ακόμη αν θες να διακοσμήσεις το ενυδρείο σου, σκέψου, ότι τα καθαρά λίτρα του ενυδρείου σου θα μειωθούν ακόμη περισσότερο, και το ψαράκι θα αισθάνεται ακόμη πιο στριμωγμένο!

Τέλος, αν θες να πάρεις και άλλο ψάρι, καλύτερα να το ξεχάσεις. Γιατί σκέψου ότι αν το ένα δεν αισθάνεται άνετα, φαντάσου όταν είναι δύο.

Και μην αγχώνεσαι γιατί όλοι κάπως έτσι ξεκινήσαμε!...

Φίλτρο δεν έχω στο μικρό ενυδρείο μου;Πρέπει να βάλω οπωσδήποτε για να επιβιώσει το ψάρι;

Link to comment
Share on other sites

Παναγιώτη σε 7 λίτρα είτε έχεις φίλτρο είτε όχι δυστυχώς αργά η γρήγορα δεν επιβιώνει ψάρι και μάλιστα χρυσόψαρο. Είναι σαν να λέμε να σε κλείσουν εσένα μια ζωή στην τουαλέτα με έναν εξαεριστήρα που και που (κυριολεκτικά και ακόμη χειρότερα αν με καταλαβαίνεις).

Καλύτερα να το σκεφτείς λιγάκι, να δεις φυσικά και την οικονομική δυνατότητα και να προχωρήσεις σε κάτι καλύτερο για το ψάρι σου.

Τώρα γενικά ενυδρεία χωρίς φίλτρο από αρχάριο το βρίσκω λίγο παρατραβηγμένο, αν είχες ένα βαρύ φυτεμένο και ισορροπημένο ενυδρείο από 50 λίτρα και πάνω κάτι θα μπορούσε να γίνει χωρίς φίλτρο, αλλά πάντως δεν είναι τώρα αυτό το θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Κάθε πότε πρέπει περίπου να αλλάζω το νερό και πως να το κάνω αυτό?

Και κάτι για να μην παρεξηγήσετε. Δεν πήρα χρυσόψαρο επειδή μου άρεσε και ήθελα να το βασανίσω. Στο pet shop μου είπαν πως θα ήταν καλό ένα χρυσόψαρο... <_<

Link to comment
Share on other sites

Δεν σε παρεξήγησε κανένας. Εκεί που είσαι ήμαστε κάποτε όλοι (και κάποιοι παραμένουν <_< ).

Σε 7 λίτρα με χρυσόψαρο, αλλαγή νερού κάθε μέρα το 1/2 με προσθήκη αντιχλώριου και ο Θεός βοηθός.

Επαναλαμβάνω ότι η παραπάνω συμβουλή είναι εκτός κάθε καλής πρακτικής πάντως.

Link to comment
Share on other sites

Φοβάμαι πως τίποτα άλλο εκτός από τα να πάρεις μεγαλύτερο ενυδρείο. Τα είπαμε νωρίτερα.

Link to comment
Share on other sites

παιδιά μετά από πολύ σκέψη, για να μην ψωφήσει το καημένο το χρυσόψαρο σκέφτηκα να το δώσω σε κάποιον γνωστό μου που έχει αρκετά μεγαλύτερο ενυδρείο από το δικό μου.Στη συνέχεια μπορείτε να μου υποδείξετε ένα κατάλληλο ψάρι για το μέγεθος του ενυδρείου μου; <_<

Link to comment
Share on other sites

Τα 7 λιτρα ειναι πααααρα πολυ λιγα και δεν μπορεις να φιλοξενησεις καποιον ζωντανο οργανισμο <_<

Link to comment
Share on other sites

Σαν ελαχιστα λιτρα θα μπορουσε να ειναι τα 60.αν και εγω θα σου προτεινα ενα ενυδρειο τουλαχιστον 120 λιτρα!

απο εκει και περα οσο πιο μεγαλο τοσο το καλυτερο και τοσο πιο ευκολα κρατας σταθερες τις συνθηκες.

Ριξε μια ματια στο λινκ του tsilojohn http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=18301

και θα καταλαβεις τι παιζει με το χομπη.

Μπορεις επισης πριν κανεις μια αγορα να ζιτησεις συμβουλες απο το φορουμ ωστε να αποφυγεις σπαταλες και

λαθος κινησεις!

<_<:D:D

καλη αρχη!!

Link to comment
Share on other sites

Ούτε έναν μονομάχο? Διάβασα πως πολλοί έχουν μονομάχους σε γυάλες 2 λίτρων

το οτι εχουν μονομαχο σε 2 λιτρα δεν παει να πει οτι ειναι και το ποιο σωστο , πλεον τα ενυδρεια 20-30 λιτρων ειναι αρκετα φτηνα , θα σου προτεινα να κανεις ενα μικρο αλμα απο τα 7 στα 20-30 οπου εκει μπορεις να βαλεις (ορισμενα ειδη ) μεσα να τα χαρεις και να χαρουν και αυτα <_<

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...