Jump to content

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 120
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Τι είδους άλγη είναι? Αυτή που βλέπω στο χαλίκι μου κάνει για κυανοβακτήριο BGA. Μέτρηση φωσφορικών έχεις? Ποια είναι η φωτοπερίοδός σου?

Η φωτογραφία είναι παλιά δεν μπορεί να μας βοηθήσει .

Link to comment
Share on other sites

Η φωτογραφία είναι παλιά δεν μπορεί να μας βοηθήσει .

<_<

Δεν πρόσεξα ότι η φωτογραφία είναι παλιά.

Δώσε μας μία καινούρια καθαρή φωτογραφία όλου του ενυδρείου καθώς και των ασθενών!

Link to comment
Share on other sites

οι προσφατες

Όταν λες πρόσφατες εννοείς πριν το πρόβλημα ή μετά? Τα ψάρια τα βλέπω να κινούνται κανονικά σε όλο το ενυδρείο και όχι μόνο στην επιφάνεια.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δεν είναι καθαρές και δεν δείχνουν το πρόβλημα . <_<

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι βλέπω μέσα και ροδόστομους για τους οποίο το νερό είναι πραγματικά ΑΚΑΤΑΛΛΗΛΟ.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι βλέπω μέσα και ροδόστομους για τους οποίο το νερό είναι πραγματικά ΑΚΑΤΑΛΛΗΛΟ.

Γεγονός... Αλλά οι ροδόστομοι δεν έχουν το πρόβλημα. Όπως μας είπε κι ο φίλος, τα γκάπυ πεθαίνουν το ένα μετά το άλλο...

Link to comment
Share on other sites

Γεγονός... Αλλά οι ροδόστομοι δεν έχουν το πρόβλημα. Όπως μας είπε κι ο φίλος, τα γκάπυ πεθαίνουν το ένα μετά το άλλο...

Ε, τότε να βγάλει τα γκάπυ να βάλει δίσκους. <_<

Σίγουρα θα πρότεινα μεγάλη αλλαγή νερού (αλήθεια τι ποσοστό αλλάζεις κάθε εβδομάδα?) με τα παραπάνω ελαφριά σκευάσματα για αρχή.

Link to comment
Share on other sites

Ph και σκληρότητες.

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να κατεβάσεις λίγο τις σκληρότητες σου...

Link to comment
Share on other sites

Η φωτογραφία είναι καλή αλλά δεν μπορώ να παρατηρήσω κάτι περίεργο. Ένα μικρό σκίσιμο που βλέπω στην ουρά μπορεί να είναι και κάτι φυσιολογικό. Προτείνω ότι πρότεινα και προηγουμένως. Μεγάλη αλλαγή νερού (50-70%) με προετοιμασμένο νερό, αντιχλώριο στην διπλάσια ποσότητα για το σύνολο των λίτρων σου, ΕΚΤΟΖΟΝ και Melafix στις προληπτικές δοσολογίες τους (για αρχή και βλέπουμε).

Λογικά μετά από αυτό σε 3-4 μέρες πρέπει να δεις αποτελέσματα!

Link to comment
Share on other sites

Την αλλαγή που σου είπα (50-60%) κάντην με μισό νερό βρύσης και μισό από ΑΟ.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως μεταξύ μας δύσκολο να έχουν πρόβλημα με σκληρότητες και υψηλό pH τα γκάπυ εκτώς αν τα συγκεκριμένα είναι εξαίρεση, εδώ αντέχουν και σε θαλασσινό...

Link to comment
Share on other sites

τα εκτοζον και melafix θα τα βρω στο πετ σοπ?η ουρα ετσι ξεκιναει και μετα σκιζεται.το νερο απο τη βρυση η απο την αο?

Link to comment
Share on other sites

Πάντως μεταξύ μας δύσκολο να έχουν πρόβλημα με σκληρότητες και υψηλό pH τα γκάπυ εκτώς αν τα συγκεκριμένα είναι εξαίρεση, εδώ αντέχουν και σε θαλασσινό...

αυτο μου κανει και εμενα εντυπωση...αλλα συνεχεια εχω απωλειες και οι 3 ροδοστομοι που εχουν ξεμεινει μεσα ζουν ενα χρονο τωρα χωρις να εχουν παθει τιποτα

Link to comment
Share on other sites

τα εκτοζον και melafix θα τα βρω στο πετ σοπ?η ουρα ετσι ξεκιναει και μετα σκιζεται.το νερο απο τη βρυση η απο την αο?

Την αλλαγή που σου είπα (50-60%) κάντην με μισό νερό βρύσης και μισό από ΑΟ.

Δεν είναι θέμα σκληροτήτων παιδιά... Εκτός αν είναι "ελαττωματική" παρτίδα γκάπυ. Πόσο καιρό τα έχεις?

Link to comment
Share on other sites

Η ασθένεια μπορεί να μην είναι.Το μέλλον του ενυδρείου όμως?

Link to comment
Share on other sites

οσα και να παιρνω αργα η γρηγορα πεθαινουν και συνηθως ζουν μονο καποια μωρα τους

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...