Jump to content

Recommended Posts

αυτο που τα παιρνω ειναι σιγουρα το καλυτερο...τα αλλα που εχω παει προσπαθουν μονο να σε κοροιδεψουν.και παλι ολα οσα ειχα παρει ηταν κακη παρτιδα?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 120
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Απότομες αλλαγές στις παραμέτρους του ενυδρείου σου δημιουργεί προβλήματα .

Στο ενυδρείο σου να προσέχεις τη διακύμανση του ΡΗ , που δημιουργεί σκίσιμο στις ουρές .

Διάβασε περισσότερα για τα ψαράκια σου και διόρθωσε ότι μπορείς για τη καλή διαβίωσή τους .

Link to comment
Share on other sites

αρα οι τιμες ειναι το προβλημα τελικα?

Απότομες αλλαγές στις παραμέτρους του ενυδρείου σου δημιουργεί προβλήματα .

Στο ενυδρείο σου να προσέχεις τη διακύμανση του ΡΗ , που δημιουργεί σκίσιμο στις ουρές .

Διάβασε περισσότερα για τα ψαράκια σου και διόρθωσε ότι μπορείς για τη καλή διαβίωσή τους .

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη φταιει το ph?

Όχι το ΡΗ και οι σκληρότητες αλλά η απότομη διακύμανσή τους.

Link to comment
Share on other sites

και γιατι αλλαζουν αποτομα?

Eπειδη ειπώθηκαν πολλά και ίσως να έχεις μια σύγχυση στο μυαλό σου, εν ολίγης το θέμα των μετρήσεων είναι να έρθουν σταδιακά στις ιδανικές συνθήκες των ψαριών σου μια που δεν έχουμε κάποια εμφανή νόσο για να καταπολεμήσουμε.

Τώρα εάν έχεις κάνει ήδη μια καλή αλλαγή στο νερό μην κάνεις άλλη τουλάχιστον για την ώρα, απλά το νερό όταν θα το βάζεις στο ενυδρείο θα το προετοιμάζεις σε ένα δοχείο (βαρέλι τροφίμων πχ) στους βαθμούς του ενυδρείου σου. για να μην έχεις διαφορές θερμοκρασίας και τα ψάρια σου στρεσάρονται και με αντιχλωριο μια που τα σκευάσματα αυτά παρέχουν και διάφορα στοιχεία για την καλύτερη προστασία των ψαριών.

Το Εκτοζον είναι ένα σκεύασμα που πολύ το χρησιμοποιούν και προληπτικά εάν ψάξεις στο φόρουμ θα βρεις αρκετά άρθρα, ενώ το Μελαφιξ είναι από εκχύλισμα τσαγιού δηλαδή από φυσικό προϊόν και δεν έχει αρνητικές παρενέργειες σύμφωνα με τα λεγόμενα του προϊόντος . Εγώ προσωπικά θα σου πρότεινα να κάνεις χρήση μόνο του Μελαφιξ για την ώρα μια που φαντάζομαι έκανες ήδη μια καλή αλλαγή νερού και πολύ καλή οξυγόνωση και στην πορεία βλέπουμε.

Link to comment
Share on other sites

Όχι το ΡΗ και οι σκληρότητες αλλά η απότομη διακύμανσή τους.

Προσωπικά δεν θεωρώ ότι η αιτία των θανάτων είναι καν η αυτή. Δηλαδή ακόμα και να υπάρχουν απότομες αλλαγές που σίγουρα είναι βλαβερές, δεν έχω πειστεί πως αυτό είναι το πρόβλημα καθότι σε όσα μας έχει πει ο φίλος, δεν βλέπω κάτι που μπορεί να προκαλέσει αυτές τις απότομες αλλά και συνεχής αλλαγές συνθηκών...

Link to comment
Share on other sites

Eπειδη ειπώθηκαν πολλά και ίσως να έχεις μια σύγχυση στο μυαλό σου, εν ολίγης το θέμα των μετρήσεων είναι να έρθουν σταδιακά στις ιδανικές συνθήκες των ψαριών σου μια που δεν έχουμε κάποια εμφανή νόσο για να καταπολεμήσουμε.

Τώρα εάν έχεις κάνει ήδη μια καλή αλλαγή στο νερό μην κάνεις άλλη τουλάχιστον για την ώρα, απλά το νερό όταν θα το βάζεις στο ενυδρείο θα το προετοιμάζεις σε ένα δοχείο (βαρέλι τροφίμων πχ) στους βαθμούς του ενυδρείου σου. για να μην έχεις διαφορές θερμοκρασίας και τα ψάρια σου στρεσάρονται και με αντιχλωριο μια που τα σκευάσματα αυτά παρέχουν και διάφορα στοιχεία για την καλύτερη προστασία των ψαριών.

Το Εκτοζον είναι ένα σκεύασμα που πολύ το χρησιμοποιούν και προληπτικά εάν ψάξεις στο φόρουμ θα βρεις αρκετά άρθρα, ενώ το Μελαφιξ είναι από εκχύλισμα τσαγιού δηλαδή από φυσικό προϊόν και δεν έχει αρνητικές παρενέργειες σύμφωνα με τα λεγόμενα του προϊόντος . Εγώ προσωπικά θα σου πρότεινα να κάνεις χρήση μόνο του Μελαφιξ για την ώρα μια που φαντάζομαι έκανες ήδη μια καλή αλλαγή νερού και πολύ καλή οξυγόνωση και στην πορεία βλέπουμε.

<_<

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά δεν θεωρώ ότι η αιτία των θανάτων είναι καν η αυτή. Δηλαδή ακόμα και να υπάρχουν απότομες αλλαγές που σίγουρα είναι βλαβερές, δεν έχω πειστεί πως αυτό είναι το πρόβλημα καθότι σε όσα μας έχει πει ο φίλος, δεν βλέπω κάτι που μπορεί να προκαλέσει αυτές τις απότομες αλλά και συνεχής αλλαγές συνθηκών...

Σίγουρα και εγώ έχω τις επιφυλάξεις μου ως προς το όλο θέμα επίσης το flourish της seachem είναι χρήσιμο αλλά δεν ξέρω εάν ο φίλος μας ακολουθει πιστά τις οδηγίες γιατί και η υπέρ δοσολογία παραμονεύει κινδύνους.

Ένα άλλο θέμα είναι η ΑΟ, σε προηγούμενη απάντηση έλεγε πως:

δεν ξέρω...πριν από κανένα μήνα ξεκίνησα την όσμωση και στην αρχή είχα 23...δεν ξέρω τι το ανεβάζει τόσο πολύ!

Λίγο μυστήριο το όλο θέμα δεν σου φαίνετε απτή στιγμή που αναφέρει πως το νερό του δικτύου είναι κοντά στο 18; Για αυτό και του πρότεινα και ένα TDS meter μήπως και βγάλουμε κάποια άκρη.

Link to comment
Share on other sites

το νερο του δικτυου ειναι απο μονο του σκληρο λογω της περιοχης...θα ακολουθησω τις οδηγιες σασ και θα σας πω.κιαλλο ψαρι εχασα σημερα!

Link to comment
Share on other sites

το νερο του δικτυου ειναι απο μονο του σκληρο λογω της περιοχης...θα ακολουθησω τις οδηγιες σασ και θα σας πω.κιαλλο ψαρι εχασα σημερα!

Δεν μας είπες όμως, τι έκανες μέχρι στιγμής;

Link to comment
Share on other sites

μετα τη μεγαλη αλλαγη τιποτα προς το παρων...δεν εχω προλαβει να παω στο πετ σοπ

Link to comment
Share on other sites

μετα τη μεγαλη αλλαγη τιποτα προς το παρων...δεν εχω προλαβει να παω στο πετ σοπ

Δηλαδη ποσο νερο αλλαξες, ποτε και απο που; ΑΟ, δυκτιο, ποσο αναλογικα;

Link to comment
Share on other sites

ειχα κανει το 30% με 100% ΑΟ οπως μου ειχατε πει και απο εκει και περα τιποτα προς το παρων.να κανω κατι αλλο?

Link to comment
Share on other sites

ειχα κανει το 30% με 100% ΑΟ οπως μου ειχατε πει και απο εκει και περα τιποτα προς το παρων.να κανω κατι αλλο?

Τη μετρησεις εχεις σημερα;

Link to comment
Share on other sites

παιδια πετυχα τη γαριδα τωρα να εχει πιασει το ψαρι που σας εστειλα χθες στη φωτογραφια και την ουρα του την αποτελειωσε! <_< ετσι οπως το εκανε βρηκα και το πεθαμενο ψαρι σημερα!απο που και ως που οι γαριδες να τους τρωνε την ουρα??

Link to comment
Share on other sites

οι γαριδες ειναι αμανο

Καλά ρε Βill μήπως ξέχασες να μας πεις και τίποτα άλλο, κανέναν καρχαρία, ξέρω και εγώ, γιατί δεν τα λες όλα απτήν αρχή.

Λογικά το βράδυ γίνετε όλοι η δουλειά!

Link to comment
Share on other sites

που να το φανταστω οτι οι γαριδες φταιγανε?το επιασε του κατεστρεψε την ουρα και μετα το αφησε.αυτο φταιει δηλαδη?γιατι και το ψαρι δεν το εβλεπα πολυ καλα

Link to comment
Share on other sites

ειναι αλγη που υπαρχει και στο τζαμι και στο χαλικι...οι γαριδες το εχουν μειωσει τωρα

Η πλάκα είναι ότι το ανάφερες τελείως τυχαία και κανένας δεν το πείρε χαμπάρι!

Link to comment
Share on other sites

ναι δικο μου λαθος...τις πηρα προσφατα αφου αρχισα να μειωνω την σκληροτηρα

Link to comment
Share on other sites

που να το φανταστω οτι οι γαριδες φταιγανε?το επιασε του κατεστρεψε την ουρα και μετα το αφησε.αυτο φταιει δηλαδη?γιατι και το ψαρι δεν το εβλεπα πολυ καλα

Αρκεί να τις βγάλεις από μέσα και θα το επιβεβαιώσεις!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...