Jump to content

Recommended Posts

Ξεφύγαμε από το θέμα εντελώς.

Rik,

Οι γνώσεις και η διάθεσή σου για διάβασμα και μελέτη σε κάνουν ικανό σίγουρα να δίνεις συμβουλές, αλλά στο συγκεκριμένο θέμα έχεις ξεφύγει 2 φορές λόγο μη γνώσης των πραγμάτων. Δεν στο λέω για να παρεξηγηθούμε, αλλά έχουμε έναν χρήστη ο οποίος δέχεται λάθος συμβουλές από το petshop του και τον έχουμε μπερδέψει απίστευτα με όλα αυτά.

Λοιπόν,

Τα γκάπυ σου δεν πεθαίνουν από τις παραμέτρους του νερού σου. Αυτό είναι ΔΕΔΟΜΕΝΟ! Να μιλούσαμε για άλλα ψάρια ναι, αλλά για τα γκάπυ σίγουρα όχι. Έχουμε τα εξής:

1) Ή κάποιοι πειραματισμοί σου στο νερό φέρανε πολλές (όχι μόνο μία) αλλαγές στις παραμέτρους (GH, PH) ή

2) Έχεις κάποια βακτηριακή μόλυνση ή

3) Ήταν σκάρτη η παρτίδα των γκάπυ που πήρες ή

4) Και τα τρία παραπάνω ή συνδυασμός των 2.

Ως δεδομένα παίρνουμε ότι κανένα σαλιγκάρι και καμία γαρίδα δεν θα σκοτώσει ψάρι για να το φάει. Ναι μεν υπάρχουν σαρκοφάγα σαλιγκάρια και γαρίδες, αλλά τρώνε νεκρά ψάρια και δεν είναι ικανά σε καμία περίπτωση να σκοτώσουν ένα ζωντανό και υγιές ψάρι.

Το γκάπυ της φωτογραφίας έχει μία ελαφρώς σκισμένη ουρά. Αυτό δεν μοιάζει να είναι από κάποιο παράσιτο. Ή είναι μία φυσιολογική φθορά (συμβαίνει μερικές φορές να "τραυματίζονται" στον διάκοσμο ή σε κανένα ψιλοκαυγαδάκι μεταξύ τους) ή έχει προέλθει από απότομη αυξομείωση του PH. Επίσης φαίνεται η κοιλιά να έχει "κάτι". Μπορεί να είναι κάποιο ενδοβακτήριο. Αυτό μπορεί να προήλθε από "ελαττωματική" παρτίδα (όπως προανέφερα) ή από βακτήρια που έχεις μέσα στο ενυδρείο σου και προσβάλλανε τα γκάπυ σου.

Στην παρούσα φάση προτείνω να μην πειράξεις σημαντικά τις παραμέτρους σου. Μία αλλαγή νερού όπως είπα περίπου 50% με μισό ΑΟ και μισό προετοιμασμένο με αντιχλώριο στην διπλάσια ποσότητα από το σύνολο των λίτρων σου (τρίτη φορά που το γράφω και δεν το έχεις κάνει ακόμα) καθώς και Melafix.

To EKTOZON δεν είναι όντως απαραίτητο, αλλά είναι καλό για να αποφύγουμε δευτερογενείς μολύνσεις.

Τα γκάπυ δύσκολα γιατρεύονται. Έχουν περάσει 2 μέρες και δεν έχεις κάνει ουσιαστικά κάτι. Όσο περνάει ο χρόνος τόσο χειροτερεύει η κατάσταση και μειώνονται οι όποιες πιθανότητες θεραπείας.

Από δω και πέρα περιμένω από σένα καθημερινή ενημέρωση με τις κινήσεις που έχεις κάνει και με όσα βλέπεις στο ενυδρείο σου.

Εύχομαι να το αντιμετωπίσουμε επιτυχώς!

Έγινε επεξεργασία - stormtrooper
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 120
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

To νερό από Α/Ο που βάζεις είναι το καθαρό ή το βρώμικο?

Προτείνω να κάνεις μετρήσεις στο νερό που χρησιμοποιείς από την Α/Ο και να τις γράψεις μήπως βγάλουμε άκρη.

Για ακρίβεια θα σου ζητούσα να αφιερώσεις 1 ωρίτσα και να κάνεις μετρήσεις: Βρύσης,νερό από Α/Ο και ενυδρείου.

Επίσης δες αν έχεις οτιδήποτε ασβεστολιθικό στο ενυδρείο.Καταλαβαίνω οτι το νερό της βρύσης σου είναι σκληρό αλλά έχουμε μπερδευτεί με τα διάσπαρτα ποστ.

Συγκέντρωσε όλες τις πληροφορίες για να μπορέσουμε να σε βοηθήσουμε και ταυτόχρονα να βοηθήσεις κι εσύ τα ψάρια σου.

Link to comment
Share on other sites

το νερο απο την αο εχει μετρησεις:gh 0

kh 0

αμμωνια νο3 νο2 μηδενικα

βρυσης:Ph:7,5-8,gh:18,kh:14

τις πετρες εχω κανει το κολπο με το ξυδι δεν ειναι ασβεστολιθικες και μεσα εχω μονο ενα στοδιλι ειδικο για ενυδρεια που εχω φυτεψει πανω τις ανουμπιες.το ψαρι στη φωτογραφια οταν γεννησε εκανε αυτη την καμπουρα κοπηκε η ουρα του σε εκεινο το σημειο και οπως δυσκολευοταν να κολυπησει η γαριδα πηδηξε πανω του και του εκοψε την ουρα για να μην μπορει να κολυμπησει και μετα αρχισε να το τρωει.το νερο που βαζω απο την αο ειναι το καθαρο!

Έγινε επεξεργασία - billgl
Link to comment
Share on other sites

Στην παρούσα φάση προτείνω να μην πειράξεις σημαντικά τις παραμέτρους σου. Μία αλλαγή νερού όπως είπα περίπου 50% με μισό ΑΟ και μισό προετοιμασμένο με αντιχλώριο στην διπλάσια ποσότητα από το σύνολο των λίτρων σου (τρίτη φορά που το γράφω και δεν το έχεις κάνει ακόμα) καθώς και Melafix.

To EKTOZON δεν είναι όντως απαραίτητο, αλλά είναι καλό για να αποφύγουμε δευτερογενείς μολύνσεις.

Τα γκάπυ δύσκολα γιατρεύονται. Έχουν περάσει 2 μέρες και δεν έχεις κάνει ουσιαστικά κάτι. Όσο περνάει ο χρόνος τόσο χειροτερεύει η κατάσταση και μειώνονται οι όποιες πιθανότητες θεραπείας.

Από δω και πέρα περιμένω από σένα καθημερινή ενημέρωση με τις κινήσεις που έχεις κάνει και με όσα βλέπεις στο ενυδρείο σου.

Εύχομαι να το αντιμετωπίσουμε επιτυχώς!

Link to comment
Share on other sites

Ελπίζω να έχεις ήδη κάνει τις κινήσεις που προτείνει ο Stormtrooper!

Γράψε και τις μετρήσεις από το ενυδρείο.

Για να είσαι σίγουρος για τις πέτρες σπάσε ένα μικρό κομμάτι τους και ρίξε υδροχλωρικό οξύ. (aquaforte)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στην παρέα!

Πιστεύω πως συμφωνούμε όλοι μας πως είναι ανώφελο να αλλοιωνόμαστε σε άχρηστες διαμάχες και δεν έχω την ψευδαίσθηση ότι έχω εμπειρία σε όλα τα θέματα ούτε έχω και κάποιο πρόβλημα να το παραδεχτώ, ισα ισα που με ενδιαφέρει να μαθαίνω συνέχεια καινούργια πράγματα γιαυτο και κοιτώ να είμαι ξεκάθαρος ως προς τις εμπειρίες μου για να μην θεωρήσουν κάποιοι αρχάριοι ότι αυτό που λέω είναι και το απόλυτο ορθό.

Όσο αφορά το θέμα μας τώρα η αλλαγή νερού και τα σκευάσματα που σου έχει προτείνει ο Storm πρέπει όπως και να έχει να τα κάνεις χρήση για να αντιμετωπίσουμε όπως και να έχει μια τυχών βακτηριακη μόλυνση, αλλά αυτό που θα ήθελα προσωπικά να μου ξεδιαλύνεται είναι η εξής αναφορά (το ψάρι στη φωτογραφία όταν γέννησε έκανε αυτή την καμπούρα κόπηκε η ουρά του σε εκείνο το σημείο και όπως δυσκολευόταν να κολυμπήσει η γαρίδα πήδηξε πάνω του και του έκοψε την ουρά για να μην μπορεί να κολυμπήσει και μετά άρχισε να το τρώει.).

Θεωρείτε φυσιολογική αυτή την συμπεριφορά για Αμανο;

Φίλε Bill βγάλε μια Φώτο της συγκεκριμένης Γαρίδας γιατί πιστεύω πως μπορεί να μας λύση κάποιες απορίες και αμφιβολίες, και εκτός του συγκεκριμένου ψαριού που είδες να ορμάει το είδες και σε άλλα από τα Γκαπυ σου να συμβαίνει αυτό;

Πιστέψτε με δεν θέλω να φανώ σαν ξεροκέφαλος αλλά αν κατάλαβα καλά το φαινόμενο αυτό άρχισε να εξελίσσετε απτήν στιγμή που μπήκαν μέσα οι γαρίδες στο ενυδρείο και γιαυτο και πρότεινα στον φίλο μας να τις βγάλει προσωρινά μια που είχε και την δυνατότητα πάλι καλά για να το κάνει και για να διασταυρώσει τις ενδείξεις που έχει.

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι Amano δεν υπάρχει περίπτωση να το κάνει αυτό.

Έχω 10 Amano μαζί με Guppy τους τελευταίους 6 μήνες και δεν πειράζουν ούτε τα νεογέννητα.Μαζί τρώνε.

Αν είναι άλλο είδος σίγουρα θα βοηθούσε μια φωτογραφία.

Πρώτα απ'όλα ο φίλος γράφει οτι του έφαγε την ουρά και μετά του άνοιξε την κοιλιά και έτρωγε από εκεί....

Πόσο μπορεί να φάει μια Amano σε μια μέρα???

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι Amano δεν υπάρχει περίπτωση να το κάνει αυτό.

Έχω 10 Amano μαζί με Guppy τους τελευταίους 6 μήνες και δεν πειράζουν ούτε τα νεογέννητα.Μαζί τρώνε.

Αν είναι άλλο είδος σίγουρα θα βοηθούσε μια φωτογραφία.

Πρώτα απ'όλα ο φίλος γράφει οτι του έφαγε την ουρά και μετά του άνοιξε την κοιλιά και έτρωγε από εκεί....

Πόσο μπορεί να φάει μια Amano σε μια μέρα???

Τη να πω ρε Φώτη εάν δεν δούμε κάποια Φώτο ειλικρινά σου λέω δεν θα ησυχάσω.

Το λέει ξεκάθαρα ο άνθρωπος πως τα είδε στην πράξη να γίνετε το όλο φαγοπότι, εντάξει η εμπειρία και η πληροφορίες για το είδος είναι ξεκάθαρες αλλά εάν είναι στο τέλος Αμανο; δεν μπορεί να υπάρχει και η εξαίρεση. Εγώ το έχω συνάντηση πολλές φορές στην συμπεριφορά των ψαριών αυτό, δηλαδή πχ λέμε τώρα ένα ψάρι με το άλλο έχουν διαφορετικό χαρακτήρα, το ένα είναι ποιο τολμηρό το άλλο λιγότερο το άλλο είναι πειραχτήρι και το άλλο κότα, και είναι ίδια ράτσα φύλλο μέγεθος κλπ.

Και αυτό σίγουρα είναι ένα θέμα πολύ λεπτό προς συζήτηση και δεν ξέρω καν αν είναι και ο σωστός χρόνος και τόπος αυτή την στιγμή αλλά το σίγουρο είναι ότι σαν πρώτο βήμα είναι αυτή η εξεζητημένη Φώτο επιτέλους.

Link to comment
Share on other sites

παιδια αν δεν φαινονται καλα μπορω να δανειστω την φωτογραφικη του αδερφου μου...περιμενω το melafix για να κανω την αλλαγη δυστυχως δεν βρηκα χρονο ακομα...μαλλον θα το παρω σημερα

post-15769-1273592859_thumb.jpg

post-15769-1273592879_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

δυο πετ σοπ που πηγα δεν φερνουν λεει τετοια...θα ξαναψαξω και ελπιζω να το προλαβω

Link to comment
Share on other sites

Άνοιξε ένα θέμα εδώ στην αναζήτηση προϊόντων καταστημάτων και θα σου απαντήσει κάποιο κατάστημα.

Link to comment
Share on other sites

δυο πετ σοπ που πηγα δεν φερνουν λεει τετοια...θα ξαναψαξω και ελπιζω να το προλαβω

Μερικες πληροφοριες σε καποια Ελληνικα και ξενα site:

Η αναπαραγωγική ωριμότητα αρχίζει πολύ νωρίς, από μόλις 2 με 3 μήνες οι θηλυκές μπορούν ήδη να γεννήσουν. Είναι απαραίτητο δηλαδή να κρατήσουμε χωριστά τα δυο διαφορετικά φίλα έως τον 6 μήνα της ηλικίας τους για να αποφύγουμε τυχών βλάβες στα θηλυκά: Γέννες από τα ανώριμα άτομα μπορούν να φέρουν παραμόρφωση της ράχης.

Συνιστάται να βάζουμε περισσότερα θηλυκά από ότι αρσενικά, γιατί διαφορετικά τα αρσενικά γίνονται ιδιαίτερα πιεστικά για να ζευγαρώσουν, με συνέπεια ναι στρεσάρουν τα θηλυκά πολύ, χωρίς διακοπή.

Είναι ανθεκτικά και προσαρμόζονται πολύ πιο εύκολα από ότι πολλά άλλα είδη. Όμως, επειδή είναι ψάρια που προέρχονται από επαναλαμβανόμενες αναπαραγωγές, αυτό τα κάνει τελικά ευαίσθητα σε διαφορετικές συνθήκες, από αυτές που έχουν γεννηθεί. Η προσαρμοστικότητα φαίνεται μόνο στα ψάρια που έχουν γεννηθεί στο δικό μας ενυδρείο. Αυτά ζουν πιο πολύ και είναι λιγότερο ευαίσθητα από αυτά που αγοράζουμε.

Συνιστάται να βάζουμε περισσότερα θηλυκά από ότι αρσενικά, γιατί διαφορετικά τα αρσενικά γίνονται ιδιαίτερα πιεστικά για να ζευγαρώσουν, με συνέπεια ναι στρεσάρουν τα θηλυκά πολύ, χωρίς διακοπή.

Την αποσύνθεση των πτερυγίων την συναντάμε σε κακής ποιότητα νερού εφόσον η παθογόνος αιτία είναι κάποια βακτήρια. Τα βακτήρια τις ομάδος των aeromonas και pseudomonas τα οποία είναι υπεύθυνα για αυτή την νόσο αυξάνεται δραματικά σε ενυδρεία με φτωχής ποιότητας νερού. Σε αυτή την περίπτωση δεν είναι μόνο απαραίτητη μια σωστή αγωγή φαρμάκων αλλά και μια ορθή διόρθωση των παραμέτρων του νερού. Οι ποιο βασικοί παράμετροι που πρέπει να διορθωθούνε είναι οι ΚΗ, ΡΗ, ΝΗ4, ΝΗ3 και ΝΟ2.

Εφόσον καταλαβαίνω πως στην επαρχία υπάρχει πρόβλημα στο να βρούμε κάποια προϊόντα θα πρότεινα sera baktopur. Βεβαια καλο ειναι να μας πει και ενας εμπειρος την γνωμη του.

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα του φίλου billgl δεν γνωρίζω ποια μπορεί να είναι τα αίτια , θα ήθελα να μας δώσει το ιστορικό του ενυδρείου και των ψαριών από την αρχή και με λεπτομέρειες .

Περιμένουμε με υπομονή .

Link to comment
Share on other sites

αρχικα ειχα μεσα guppies και εναν πλακοστομο αλλα καταλαβα οτι κατι δεν εκανα σωστα γιατι ειχα καποιες απωλειες...αρχισα να ενημερωνομαι εβγαλα τον πλακοστομο και αρχισα να προσθετω φυτα και εβγαλα τα πλαστικα στολιδια που ειχα.ειχα ακομα καποιες απωλειες και πηρα τα τεστ ειδα οτι η σκληροτητα ηταν πολυ υψηλη και αρχισα να τη μειωνω.μετα εφτιαξαν τα πραγματα για λιγο αγορασα και τις γαριδες μεχρι που τα ψαρια μου αρχισαν να χωριζουν οι ουρες τους και να κοβουν και σκεφτηκα οτι ηταν καποια ασθενεια.και ειδικα σε ενα αρχισε να φαγωνεται απο εξω προς τα μεσα και σας εγραψα...

Link to comment
Share on other sites

Αν και δεν μας ενημερώνεις για την κατάσταση που επικρατεί τη συγκεκριμένη χρονική στιγμή θα σου πρότεινα να βάλεις για 3-4 μέρες ενεργό άνθρακα στο φίλτρο σου μήπως υπάρχει κάποια χημική ουσία.Δεν βασίζομαι σε αυτό αλλά καλό θα ήταν να το κάνεις για να εκμηδενίσουμε την πιθανότητα αυτή.Τώρα τι υπάρχει στο ενυδρείο και ποιες οι μετρήσεις;

Link to comment
Share on other sites

θα προσθεσω τον ανθρακα...μετρησεις θα κανω το απογευμα.τελικα αυτο το φαρμακο της σερα που μου προτειναν να το παρω?σημερα θα κανω και την αλλαγη

Link to comment
Share on other sites

θα προσθεσω τον ανθρακα...μετρησεις θα κανω το απογευμα.τελικα αυτο το φαρμακο της σερα που μου προτειναν να το παρω?σημερα θα κανω και την αλλαγη

Να ξέρεις πάντως πως εάν αποφασισεις να κάνεις χρήση του σκευάσματος θα πρέπει να Κανεις μια καλη αλλαγη νερου πρωτα, να αφαιρέσεις τον άνθρακα, τυχών λάμπα UV και θα πρέπει να σταματήσεις τυχών σκεύασμα για CO2.

Link to comment
Share on other sites

οι τιμες μετα την αλλαγη ειναι gh 12 kh 8 ph 7.5.εβαλα και τον ανθρακα στο φιλτρο

Link to comment
Share on other sites

οι τιμες μετα την αλλαγη ειναι gh 12 kh 8 ph 7.5.εβαλα και τον ανθρακα στο φιλτρο

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?ac...ost&id=3100

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

τωρα βρηκα μονο χρονο να απαντησω...αφου δεν βρηκα το melafix αγορασα το sera baktopur εκανα τη θεραπεια κανονικα 3 μερες και την τεταρτη μερα εβαλα παλι τον ανθρακα και μολις ανοιξαν τα φωτα ειδα σε ενα ψαρι να εχει φυγει ενα ολοκληρο κομματι ουρας και να κρεμεται και εκανε ενα αποτομο και ξεκολλησε.αυτο εχει καμια σχεση με το φαρμακο?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...