Jump to content

Μικρουλη για τα Τεκνα


Geosid

Recommended Posts

Μιας και εφυγε το 240αρι απο το σπιτι ειπα να φτιαξω ενα μικρουλι ενυδρειο για τα τεκνα ( και καλα :D ) Ετσι πηρα ενα ενυδρειακι μαζι με τη βαση απο τον Οσμωσης , υποστρωμα , φυτακια ( ευχαριστω τα μελη για τα κλαδεματα που μου εδωσαν ) , Εντλερ (Ευχαριστω την Αρετη ) , Γαριδες ( ευχαριστω τον Fotisgt ) .

Οποτε αφου μαζευτικαν ολα τα παραπανω ηρθε ο καιρος για παρουσιαση <_<:D

Εχουμε και λεμε ....

Πληροφορίες

Διαστάσεις:38 x 25 x 44 εκ

Όγκος:41λ.μεικτα

Κατηγορία:Φυτεμένο

Φυτά: egeria densa , Hygrophila polysperma ,Eleocharis acicularis,Monosolenium tenerum και 1-2 που δεν ξερω ονομασια

Ψάρια / Άλλα είδη:10 endler ( 4 θηλυκα , 2 αρσενικα και μερικα μωρα ) , 20 red cherry , 2 banana

Διακοσμητικά υλικά: Ψιλόκκοκο χαλικι-υποστρωμα της jbl ,1 Ξύλo red moor 5 πέτρες

Φόντο:Αφισα με φυτα

Φωτισμός:2 λαμπες 11w

Διάρκεια φωτισμού:8 ώρες

Φιλτράρισμα:εσωτερικο φιλτρο

Θερμοστάτης:50W

Λίπανση:-

Παροχή CO2:-.

Παράμετροι:

pH:7,4

Γενική σκληρότητα (GH):11

Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):6

Αμμωνία (ΝΗ3):0

Νιτρώδη (ΝΟ2):0

Νιτρικά (ΝΟ3):5

Αλλαγές νερού:30% κάθε εβδομαδα.

Θερμοκρασία:26 c

Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφο στο μάτι, ωραίος συνδυασμός χρωμάτων και όσο για τα ξύλα απίστευτα :D

Το μόνο που έχω να σου πω είναι, ότι άμα το μπροστά φυτό είναι eleocharis σε λίγο καιρό θα βλέπεις μια πράσινη μάντρα <_<

Γίνεται αρκετά ψηλό και θα στα κρύψει όλα, όποτε καλύτερα background :D

Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφο στο μάτι, ωραίος συνδυασμός χρωμάτων και όσο για τα ξύλα απίστευτα :hysterical:

Το μόνο που έχω να σου πω είναι, ότι άμα το μπροστά φυτό είναι eleocharis σε λίγο καιρό θα βλέπεις μια πράσινη μάντρα :D

Γίνεται αρκετά ψηλό και θα στα κρύψει όλα, όποτε καλύτερα background :blush:

eleocharis ειναι αλλα προσωρινα , στη θεση του θελω να βαλω cuba ( εαν βρω ποτε ) :D:D

Οσο για τα ξυλα δεν ειναι πολλα .... ενα ειναι και αυτο το εβγαλα απο το ενυδρειο με τους δισκους <_<

Έγινε επεξεργασία - geosid
Link to comment
Share on other sites

Πολυ ομορφο το ενυδρειο σου !!!!Για γρασιδι σου προτεινω "cuba".Καλη συνεχεια,περιμαενουμε καινουργιες φοτο. <_<:D:D

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ομορφο Γιωργο!

Τα μικρουλια μου πηγαν σε καλα χερια

Link to comment
Share on other sites

πολυ ομορφο <_<

Link to comment
Share on other sites

σημερα περναγα μια βολτα απο πετ σοπ και ειδα ενα φυτο και μου εκανε κλικ , οποτε μπηκα στον πειρασμο και το πηρα , μικρουλη που ειναι πιστευω οτι ειναι οτι πρεπει για το ενυδρειακι , ειναι γρηγορο απο οτι λεει πανω το καρτελακι του και χωρις μεγαλες απαιτησεις , η ονομασια του φυτου ειναι Bacopa Australis

εβγαλα και 2 φωτο να το δουμε ολοι μαζι :)

Δυο απο τις γαριδουλες ειναι αυγομενες ,

Επειδη απο λαθος μου πηρα τις μπαμπου γαριδες και τα λιτρα μου ειναι πολλη μικρα για αυτες , οποιος θελει μπορουμε να τις ανταλλαξουμε με μερικες red cherry .

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

παρακαλω να κλειδωθει το θεμα

:)

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...