Jump to content

Recommended Posts

γεια σας εχτες το προι ειδα τα ψαρια μου...και ειχαν ολα στιν ουρα τους κατι ασπα σας μπιλακια...ενα ηταν ολοκριρο......τα εχω προσεξη ομως απο εχτες και δεν εχουν κοπι απο την ορεξη τους και τρωνε κανονικα......

δεν εχω μετρισης απο το ενιδριο......

το ενιδριο ειναι το aqouantlantis......

Link to comment
Share on other sites

Συμπλήρωσε την φόρμα χωρίς μετρήσεις εφόσον δεν έχεις για να δούμε τι θα κάνουμε.

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=25739

Link to comment
Share on other sites

ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

- Λίτρα: 90λ

- Φίλτρανση (biobox2 μπλε σφουγαρι):

- Ιστορικό (το ενιδριο ξεκινισε να δουλευει πριν 4 μηνες....και αναβο και σβινο το φως 11πμ και 11μμ):

- Ψάρια (goldfish 4 και 1 platus):

- Ρουτίνες (ταισμα 2 φορες την ημερα...(τα μικρα 4 φορες....αλλαγη νερου εγινε πριν 2 εβδομαδες....με αντιχλοριο.....):

ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ

- Είδος Ψαριού:χρισοψαρο

- Ιστορικό Ψαριού: τα εχω 4 μινες.....και ηταν ιγιεστατα

- Συμπτώματα που παρουσιάζει (εχουν βγαλει κατι ασπρες βουλες στην ουρα, τρονε κανονικα δεν τους εχει κοπι ι ορεξη....ωρες ωρες τρονε κατι κολιματα....σταματανε καθονται ακινιτα και ξανα ξεκιναν.....

- Ιστορικό πιθανών ασθενειών του ίδιου ψαριού ή ενυδρείου:δεν εχει περασει αλλες ασθενιες το ενιδριο

ΓΕΝΙΚΕΣ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ:

.......

Link to comment
Share on other sites

Δεν μας έδωσες θερμοκρασία. Η αλλαγή που αναφέρεις είναι η μοναδική που έκανες όλο αυτό το διάστημα?

Απαραίτητο να πάρεις τεστάκια και θέλουμε και φωτογραφίες!

Link to comment
Share on other sites

η θερμοκρασια ειναι 26 βαθμη.....

ναι η αλλαγη ειναι ι μονη που εχω κανει γιατι παλια ειχα μονο 2 ψαρακια μεσα και μου ειπαν στο πετ σοπ οτι δεν χρειαζεται....

Link to comment
Share on other sites

Αλλαγές νερού χρειάζονται πάντα να γίνονται <_< Υπάρχουν βλαβερά στοιχεία μέσα στο νερό τα οποία πρέπει να απομακρύνονται.

Οι φωτογραφίες είναι απαραίτητες προσπάθησε να βγάλεις μια κοντινή με το σύμπτωμα και να είναι όσο πιο καθαρή γίνεται.

Link to comment
Share on other sites

εντακσι μεχρι το βραδακι θα βρο φοτογραφικη και θα ανεβασο.....αλλαγεσ νερου καθε ποτε πρεπει ν κανω

????

Link to comment
Share on other sites

Από αυτά που μας λες, θα σου πω σε πρώτη φάση να μην ακούς το Petshop <_<

Αλλαγές θα κάνεις ΚΑΘΕ εβδομάδα το 30% με νερό που θα έχεις ήδη προετοιμάσει με αντιχλώριο. Επίσης πρέπει να επιστρέψεις πίσω το "platus" όπου υποθέτω ότι εννοείς "platy". είναι ασύμβατο με τα ψάρια σου.

Στο θέμα μας... Αλλαγή 50% του νερού σου με ΠΡΟΕΤΟΙΜΑΣΜΕΝΟ ΠΑΝΤΑ νερό και ανεβάζεις την θερμοκρασία στους 30 βαθμούς. Όλα αυτά πρέπει να γίνουν σήμερα. Μη ρίξεις κανένα φάρμακο μέσα ότι κι αν σου πουν ότι κι αν σου δώσουν (τουλάχιστον όχι μέχρι να δούμε φωτογραφίες).

Ενημέρωνέ μας καθημερινά για όσα βλέπεις και όπως είπα και πριν.... φωτογραφίες επειγόντως!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...