Jump to content

Ελεγκτης Θερμοκρασιας Ανωτερος του Elliwel??


Recommended Posts

Εχετε εντοπισει καποιον ελενκτη θερμοκρασιας ανωτερο απο τον γνωστο elliwel, που να μην εχει προβλημα με τα Αμπερ και τα βατ που θα του φορτωσουμε?? :)

Link to comment
Share on other sites

Συνήθως όλοι οι ηλεκτρονικοί θερμοστάτες αντέχουν το πολύ μέχρι 8 αμπέρ φορτίο στήν επαφή τους

Αν θες να βάλεις μεγαλύτερο φορτίο μπορείς να οδηγήσεις ένα ρελέ περισσότερων αμπέρ με τον θερμοστάτη . :)

Link to comment
Share on other sites

Συνήθως όλοι οι ηλεκτρονικοί θερμοστάτες αντέχουν το πολύ μέχρι 8 αμπέρ φορτίο στήν επαφή τους

Αν θες να βάλεις μεγαλύτερο φορτίο μπορείς να οδηγήσεις ένα ρελέ περισσότερων αμπέρ με τον θερμοστάτη . :)

Παμε παλι γιατι δεν το κατεχω καθολου το θεμα! :)

Θελω για παραδειγμα να συνδεσω θερμανση 2.000watt σε ελενκτη θερμοκρασιας.

Για να το κανω αυτο το πραγμα με elliwel θα χρειαστω καμια 10αρια! :)

Με ποιον επαγγελματικο ελενκτη μπορω να κανω τη δουλεια μου και να εχω και το κεφαλι μου ησυχο??

Αυτον ισως??? http://www.elvem.gr/el/node/804

Link to comment
Share on other sites

Έχω εδώ και ένα χρόνο το (TEMPERATURE CONTROLLER MXC-22 ), είναι ανθεκτικός και κατασκευασμένος για βαριά χρίση ….κάνει 40-50€

Ρίξε μια ματιά

http://www.marex.gr/html/page.asp?PageID=2...mp;ProdCatID=33

Link to comment
Share on other sites

Guest orck

Παμε παλι γιατι δεν το κατεχω καθολου το θεμα! :)

Θελω για παραδειγμα να συνδεσω θερμανση 2.000watt σε ελενκτη θερμοκρασιας.

Για να το κανω αυτο το πραγμα με elliwel θα χρειαστω καμια 10αρια! :)

Με ποιον επαγγελματικο ελενκτη μπορω να κανω τη δουλεια μου και να εχω και το κεφαλι μου ησυχο??

Αυτον ισως??? http://www.elvem.gr/el/node/804

Για κατι τετοιο και τοσο μεγαλη ισχυ τοτε το ρελε ισχυος ειναι μονοδρομος. Πιστευω οτι δεν ειναι καλο να ξεφυγεις απο το αξιοπιστο και δοκιμασμενο απο ολους μας μοντελο ελεκτη, εαν εχεις καποιο προβλημα θα σε βοηθησουν απο εδω για την ρυθμιση του. Ενα μικρο πινακακι, ενα ρελε ραγας δεν νομιζω να κοστιζουν πανω απο 40-50€. Με μια προχειρη αναζητηση βρηκα ενα ρελε ραγας 20Α με κοστος 20€. Σε καμια περιπτωση δεν συστηνω να το φτιαξεις μονος σου. Ενας ηλεκτρολογος θα το κανει με μεγαλυτερη ασφαλεια για εσενα.

Link to comment
Share on other sites

παιδιά πόσα A γράφει επάνω ο ελεγκτής ότι μπορεί να σηκώσει;

Link to comment
Share on other sites

Εγω ειμαι της αποψης οτι οσα αμπερ και να ειναι βαλε ενα ρελεδακι να εχεις το κεφαλι σου ησυχο.... Γιατι να επιβαρυνεις την επαφη που στη τελικη αν κολησει δε φτιαχνεται κιολας????

Το ρελεδακι χαλαει το πετας βαζεις αλλο, και με 10 ευρω μπορεις να βρεις. το κοστος ειναι πολυ μικρο σε σχεση με τη ζημια που μπορει να παθεις(να κολισει η επαφη και να θες καινουριο ελεγκτη).....

Link to comment
Share on other sites

Guest orck

Εγω ειμαι της αποψης οτι οσα αμπερ και να ειναι βαλε ενα ρελεδακι να εχεις το κεφαλι σου ησυχο.... Γιατι να επιβαρυνεις την επαφη που στη τελικη αν κολησει δε φτιαχνεται κιολας????

Το ρελεδακι χαλαει το πετας βαζεις αλλο, και με 10 ευρω μπορεις να βρεις. το κοστος ειναι πολυ μικρο σε σχεση με τη ζημια που μπορει να παθεις(να κολισει η επαφη και να θες καινουριο ελεγκτη).....

Εαν κολησει αντικαθισταται ευκολα (απο καποιον που μπορει να κολησει/ξεκολησει ενα εξαρτημα απο πλακετα). Κοινο ρελε εμποριου ειναι. Το πολυ να κοστιζει 3-4€.

Link to comment
Share on other sites

Παμε παλι γιατι δεν το κατεχω καθολου το θεμα! :)

Θελω για παραδειγμα να συνδεσω θερμανση 2.000watt σε ελενκτη θερμοκρασιας.

Για να το κανω αυτο το πραγμα με elliwel θα χρειαστω καμια 10αρια! :)

Με ποιον επαγγελματικο ελενκτη μπορω να κανω τη δουλεια μου και να εχω και το κεφαλι μου ησυχο??

Αυτον ισως??? http://www.elvem.gr/el/node/804

Πάντως αν ειναι για 2000watt και 2500watt κανεις την δουλεια μια χαρα με 2 ellliwel και οχι 10

Link to comment
Share on other sites

Πάντως αν ειναι για 2000watt και 2500watt κανεις την δουλεια μια χαρα με 2 ellliwel και οχι 10

Εισαι σιγουρος? :)

Νομιζω πως ο eliwell το ανωτερο που σηκωνει ειναι τα 400 watt και συνηθως με επιφυλαξη του βαζουμε πανω απο 1 300αρη θερμαντηρα.

Εγω που εχω σε εναν eliwell σενδεδεμενη 1100 watt θερμανση, στο μεγαλο ενυδρειο ειμαι σιγουρος πως μια μερα θα κολλησει! :)

Παιδια δεν μιλαω για καποια ''βελτιωση'' του ελι, αλλα για αλλον κοντρολερ που δεν χρειαζεται παρεμβασεις με ρελε,ραγες και δεν ξερω και γω τι! :)

Δεν υπαρχει καποιος ανωτερου φορτιου στην αγορα?Αν ναι ποιος?

Link to comment
Share on other sites

Ο μαθηματικός τϋπος της Ισχύς είναι P=V*I

Αρα αν αντέχει 8Α κάθε επαφή που μας κάνει 220*8=1760watt αντέχει κάθε επαφή του και έχει 2 επαφές ο elliwel.

Εγω έχω 900watt σε μία επαφή εδώ και 18 μήνες και κανένα απολύτως πρόβλημα.Η απόφαση δική σου

Link to comment
Share on other sites

Εισαι σιγουρος? :)

Νομιζω πως ο eliwell το ανωτερο που σηκωνει ειναι τα 400 watt και συνηθως με επιφυλαξη του βαζουμε πανω απο 1 300αρη θερμαντηρα.

Εγω που εχω σε εναν eliwell σενδεδεμενη 1100 watt θερμανση, στο μεγαλο ενυδρειο ειμαι σιγουρος πως μια μερα θα κολλησει! :)

Παιδια δεν μιλαω για καποια ''βελτιωση'' του ελι, αλλα για αλλον κοντρολερ που δεν χρειαζεται παρεμβασεις με ρελε,ραγες και δεν ξερω και γω τι! :)

Δεν υπαρχει καποιος ανωτερου φορτιου στην αγορα?Αν ναι ποιος?

Λόγω του ότι αυτοί οι ελεγκτές χρησιμοποιούνται σε συστήματα αυτοματισμών (τα χαρακτηριστικά τους που απαιτεί η εφαρμογή σε ενυδρείο είναι λίγα σε σχέση με τις δυνατότητές τους), δεν είναι απαραίτητο να έχουν επαφές πολλών αμπέρ. Όπως είπε και άλλος, φτάνουν τα 8Α. Η λύση με ρελέι είναι πολύ απλή, οικονομική και σίγουρη για τις επαφές του ελεκγτή. Απλά αντί να δώσεις την έξοδο του ελεγκτή στο φορτίο σου (2000W), την δίνεις σε ένα ρελέ με περισσότερα Α πάνω στο οποίο έχεις ρίξει το φορτίο.

Αν δεν θέλεις να σε εξυπηρετήσει ο συνάδελφος που θα στο φτιάξει αφιλοκερδώς, μπορώ να σου στείλω σχεδιάκι με την συνδεσμολογία κλπ...

Εδώ υπάρχουν διάφοροι αυτοματισμοί που μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε (γενικώς...)

http://www.grigoropoulos.gr/about_el.php

Εδώ μπορείς να βρείς ελεγκτή ael (ιταλικός) με περισσότερα ρελέ/επαφές (2-3-4) και να οδηγήσεις ουσιαστικά όλο σου το φορτίο με έναν ελεκτή, δηλαδή αυτό που ουσιαστικά θέλεις...

Το κόστος του ael με 2 ρελέ/επαφές, είναι περίπου 55 Euro με το θερμοστοιχείο.

Link to comment
Share on other sites

Ο μαθηματικός τϋπος της Ισχύς είναι P=V*I

Αρα αν αντέχει 8Α κάθε επαφή που μας κάνει 220*8=1760watt αντέχει κάθε επαφή του και έχει 2 επαφές ο elliwel.

Εγω έχω 900watt σε μία επαφή εδώ και 18 μήνες και κανένα απολύτως πρόβλημα.Η απόφαση δική σου

Θεωρητικά..., η τάση δικτύου εδώ και αρκετά χρόνια είναι 230, οπότε 230Χ8=1840. Πέρα απ'αυτό, την μία επαφή προφανώς την χρειάζεται για ανεμιστήρες, οπότε... δεν μπορεί να φορτώσει τα 2Kw. Αν δεν έχει ανεμιστήρες, γίνεται όπως είπες μοιράζοντας το φορτίο!

Link to comment
Share on other sites

Ο μαθηματικός τϋπος της Ισχύς είναι P=V*I

Αρα αν αντέχει 8Α κάθε επαφή που μας κάνει 220*8=1760watt αντέχει κάθε επαφή του και έχει 2 επαφές ο elliwel.

Εγω έχω 900watt σε μία επαφή εδώ και 18 μήνες και κανένα απολύτως πρόβλημα.Η απόφαση δική σου

Εδω εχει τις απαντησεις για την αντοχη του eliwell http://www.aquazone.gr/forums/index.php?s=...st&p=360477 Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ο eliwell 915 εχει 2 ρελαι των 8Α οπου στο ενα βαζουμε 2-3 θερμαντηρες 300W και στο αλλο ρελαι τους ανεμιστηρες σωστα;

Aν ο ελεγκτης ειχε 3 ρελαι των 8A θα μπορουσαμε να βαλουμε 2-3 θερμαντηρες 300W στο 1ο ρελαι,2-3 θερμαντηρες 300W στο 2ο ρελαι και τους ανεμιστηρες στο 3ο ρελαι;

Πχ το παρακατω προιον:

http://www.infocenter.gr/eshop/index.php?m...products_id=642

Link to comment
Share on other sites

Οχι, 8Α ειναι το peak

Διαβασε ποστ 15

Aν καποιος δηλαδη δεν θελει να βαλει ανεμιστηρες στον 915 και θελει να βαλει και στα 2 ρελε θερμαντηρες δεν γινετε;

Aπο οτι καταλαβα το peak περιοριζει τα 8Α σε 3Α και οχι τη χρηση 2ου 3ου 4ου ρελε της ιδιας χρησης.

Link to comment
Share on other sites

O περιορισμος των Α δηλαδη ειναι στο συνολο των ρελαι η' στο καθε ρελαι ξεχωριστα;

Link to comment
Share on other sites

Οχι, 8Α ειναι το peak

Διαβασε ποστ 15

Aν καποιος δηλαδη δεν θελει να βαλει ανεμιστηρες στον 915 και θελει να βαλει και στα 2 ρελε θερμαντηρες δεν γινετε;

Aπο οτι καταλαβα το peak περιοριζει τα 8Α σε 3Α και οχι τη χρηση 2ου 3ου 4ου ρελε της ιδιας χρησης.

Όταν μας δίνουν 8(3)Α, σημαίνει ότι η συγκεκριμένη επαφή του ρελέ, αντέχει 8Α εναλλασσομένου ρεύματος ή 3Α συνεχούς ρεύματος. Δεν αφορά το peak. Μπορείτε να το επιβεβαιώσετε και με τον κατασκευαστή (λίγο χλωμό να δίνει άλλα standards). :)

Link to comment
Share on other sites

Όταν μας δίνουν 8(3)Α, σημαίνει ότι η συγκεκριμένη επαφή του ρελέ, αντέχει 8Α εναλλασσομένου ρεύματος ή 3Α συνεχούς ρεύματος. Δεν αφορά το peak. Μπορείτε να το επιβεβαιώσετε και με τον κατασκευαστή (λίγο χλωμό να δίνει άλλα standards). :)

Αρα λοιπον αυτο το 8(3)Α ισχυει για καθε ρελαι ξεχωριστα και οχι για το αθροισμα των ρελαι;

Eιτε ειναι 1 η' 2 η' 10 ρελαι;

Link to comment
Share on other sites

Εγω ειμαι της αποψης οτι οσα αμπερ και να ειναι βαλε ενα ρελεδακι να εχεις το κεφαλι σου ησυχο.... Γιατι να επιβαρυνεις την επαφη που στη τελικη αν κολησει δε φτιαχνεται κιολας????

Το ρελεδακι χαλαει το πετας βαζεις αλλο, και με 10 ευρω μπορεις να βρεις. το κοστος ειναι πολυ μικρο σε σχεση με τη ζημια που μπορει να παθεις(να κολισει η επαφη και να θες καινουριο ελεγκτη).....

και αυτο ειναι το πιο σωστο :):D:D

Link to comment
Share on other sites

Αρα λοιπον αυτο το 8(3)Α ισχυει για καθε ρελαι ξεχωριστα και οχι για το αθροισμα των ρελαι;

Eιτε ειναι 1 η' 2 η' 10 ρελαι;

Στο σχέδιο του κάθε controller, αναγράφει την κάθε έξοδο και πόσα Α αντέχει αυτή. Μπορεί η μία έξοδος (επαφή ρελέ) να είναι 8(3)Α, άλλη 3(1)Α κλπ.

Άρα, ανάλογα με το φορτίο σου, θα πρέπει να επιλέξεις και την κατάλληλη έξοδο

και αυτο ειναι το πιο σωστο :D:D:D

Σωστά..., αλλά κάποιοι είναι λίγο δύσκολο να βρούν κολλητήρι και άλλα εργαλεία/εξαρτήματα που απαιτούνται για μία πιο προσεγμένη κατασκευή, οπότε δεν έχουμε παρά να τους διευκολύνουμε δίνοντας την πιο σωστή και προσεγμένη λύση (όπου είναι δυνατό βέβαια).

Απο 'κει κι έπειτα, υπάρχουν ευτυχώς και οι λύσεις αυτών που προσφέρονται να τα φτιάξουν για πάρτη μας... :)

Link to comment
Share on other sites

Στο σχέδιο του κάθε controller, αναγράφει την κάθε έξοδο και πόσα Α αντέχει αυτή. Μπορεί η μία έξοδος (επαφή ρελέ) να είναι 8(3)Α, άλλη 3(1)Α κλπ.

Άρα, ανάλογα με το φορτίο σου, θα πρέπει να επιλέξεις και την κατάλληλη έξοδο

Σωστά..., αλλά κάποιοι είναι λίγο δύσκολο να βρούν κολλητήρι και άλλα εργαλεία/εξαρτήματα που απαιτούνται για μία πιο προσεγμένη κατασκευή, οπότε δεν έχουμε παρά να τους διευκολύνουμε δίνοντας την πιο σωστή και προσεγμένη λύση (όπου είναι δυνατό βέβαια).

Απο 'κει κι έπειτα, υπάρχουν ευτυχώς και οι λύσεις αυτών που προσφέρονται να τα φτιάξουν για πάρτη μας... :)

δεν χρειαζεται κολητιρη, μια πενσα και ενα κατσαβιδι.να εξηγησω,,, η εξοδος απο οποιο μηχανιμα και να ειναι την χρεισημοποιουμε για να οπλισει το ρελλε,τπτ αλλο. ετσι το φορτιο ολο περναει μεσα απο το ρελλε και η συσκευη δουλευει ξεκουραστα χωρις να καταπονητε. σου λεω για παραδειγμα πως το ρελλε χρειαζεται μια εισοδο 1 αμπερ για να οπληστει και αναλογος το ρελλε που θα βάλεις μπορεις να τροφοδοτεισεις ακομη και πυραυλο! :D

Link to comment
Share on other sites

Μπορει καποιος να φτιαξει την εργασια και να βγαλει φωτο να την παρουσιασει?

Μετα οποιος νομιζει οτι μπορει να τα καταφερει και εχει τα εργαλεια θα μπορει να το φτιαξει :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...