Jump to content

Πιράνχα ξέρασαν


Mixalhs92

Recommended Posts

Χτες τάισα τα πιράνχα μου ένα μπουτάκι κοτόπουλο και λίγα πελετς.σήμερα πριν κάνα δεκάλεπτο καθάρισα με την σκούπα βυθού τον πάτο και μόλις γύρισα από το μπάνιο γιατί πήγα να ξεπλύνω την σκούπα βυθού είδα κοτόπουλο και πελετς ξερασμένα.

Τι συνέβη και από εχτές δεν τα είχαν χωνέψει? :)

Link to comment
Share on other sites

Μια φορα παλι εχω δει ψαρι, θηρευτη συγκεκριμενα, και ηταν απο μεγαλο στρες μεταφορας μιας και ''τα εβγαλε''....στο πρωτο λεπτο στο νεο ενυδρειο.

Μηπως παει κατι παει στραβα με το νερο σου?Μηπως κατι εχει στρεσαρει τα ψαρια σου?καποια αλλαγη που εκανες τελευταια ισως....

Βεβαια παιζει και το ενδεχομενο να μην τους ''εκατσε'' καλα το μπουτακι! :)

Τους εχεις ξαναδωσει ιδια τροφη?

παρακολουθα το τις επομενες μερες... :)

Link to comment
Share on other sites

μετρήσεις έκανα με υγρά test και όλα είναι ok. ναι τους έχω ξανά δώσει μπουτάκι και γλώσσα και όλα ήταν μια χαρά. νιτρικά 0 πάντως ph 6,4 k ούτω κάθε εξής

Link to comment
Share on other sites

κ αλλα ψαρια οταν στρεσαριστουν εντονα μπορει να το παρουσιασουν.

αλλα την ημερα που εφαγαν, οχι την επομενη.

99% δεν τρεχει τιποτα , μην ανησυχεις. ειναι σπανιο φαινομενο για τα πιρανχα αλλα μπορει να συμβει.

κ το πιο πιθανο ολα αυτα να ηταν απο ενα ψαρι μονο...

Link to comment
Share on other sites

μόλις τώρα το ένα ξέρασε κιαλο κοτόπουλο

το μονο σιγουρο ειναι οτι χρειαζεσαι μια καλη αλλαγη νερου μετα απο τοσο χαμο...

δεν πιστευω οτι φταιει το κοτοπουλο.... ουτε κ ο συνδυασμος με τα πελετς αφου πιθανολογω οτι το εχεις ξανακανει.

επισης αν ειχαν φαει παρα πολυ (τα πελετσ φουσκωνουν κιολας) να τα ενοχλησε κ αυτο..

Έγινε επεξεργασία - antonis t83
Link to comment
Share on other sites

Και εγω πιστευω πως δεν ειναι κατι ανησυχητικο.

Κανε καλη αλαγη νερου και καθαρισε λιγο.

Ταισε σε δυο-τρεις μερες παλι εγω προτεινω...και παρακολουθα τις εξελιξεις... :)

Link to comment
Share on other sites

και εμενα από μονο ένα μου φαίνεται ότι ήταν όλα αυτά.μάλλον θα έφαγε τα πιο πολλά ενώ εγώ είχα ρίξει τροφή για όλα και έτσι του έκατσαν πολλά

Link to comment
Share on other sites

παντως ενημερωσε μας σε περιπτωση που παρατηρησεις κατι ανησυχητικο..

Link to comment
Share on other sites

Απο οτι ξερω τα ψαρια ξερνανε οταν δεν μπορουν να χονεψουν κατι.... Πχ οταν στην φυση ενα αρπακτικο ψαρι τρωει ενα αλλο ξερναει τα κοκκαλα και λεπια... τουλαχιστον ετσι εχω δει σε ντοκιμαντερ...

Μηπως του κατσε βαρυ το κοτοπουλο.. γιατι απο οτι ξερω δεν ειναι κ η ιδανικη τροφη γιαυτα, ασχετα με το αν τα ξετρελενει....

Παιζει τετοιο ενδεχομενο??? :)

Link to comment
Share on other sites

οταν ειχα εγω τα ψαρια του Μιχαλη τους ειχα ριξει 2 φορες κοτοπουλο και τις δυο φορες ξερασανε και ετσι δεν τους ξαναεδωσα...και το ιδιο μου ειχε κανει και ο rhom παλι με κοτοπουλο...εκει να δεις ενα ενυδρειο 700λιτρα μπλουγουρι για 1 ημερα σχεδον :)

Link to comment
Share on other sites

Πάντως άλλες 3 φορες που τους έχω δώσει μπούτι κοτόπουλο ούτε ξέρασαν ούτε τίποτα.Τώρα θα τα αφήσω νηστικά καμια μερούλα ακόμα να συνέλθουν. :)

Link to comment
Share on other sites

Επίσης τα πελετς που ξέρασαν ήταν άθικτα. δηλαδή βγήκαν ολόκληρα και τα μάζεψα με την αποχη δεν βγήκαν νιάνια. δεν είναι περίεργο αυτό? :)

Link to comment
Share on other sites

Επίσης τα πελετς που ξέρασαν ήταν άθικτα. δηλαδή βγήκαν ολόκληρα και τα μάζεψα με την αποχη δεν βγήκαν νιάνια. δεν είναι περίεργο αυτό? :)

εινει περιεργο που δεν ελιωσαν....

Link to comment
Share on other sites

.Τώρα θα τα αφήσω νηστικά καμια μερούλα ακόμα να συνέλθουν. :)

καθε μερα τα ταιζεις????

Link to comment
Share on other sites

όχι.ανά μια μέρα τους ρίχνω πελετς και καμια φορα τα αφήνω και μια παραπάνω μερούλα.και κοτοπουλάκι η γλώσσα 1 φορα τον μηνα όπως μου είχες πει.

μια μερα νηστικά την επομενη φαΐ δηλαδή.

Έγινε επεξεργασία - Mixalhs92
Link to comment
Share on other sites

Μονο πελετς γλωσσα και κοτοπουλο δινεις στα ψαρια?

Μπορεις αν θελεις να προσθεσεις λιγη ποικιλια:

γαριδα,περκα,παγκασιους,καβουροψυχα,καλαμαρι,μυδια..... :)

Έγινε επεξεργασία - kwstas_original
Link to comment
Share on other sites

Μονο πελετς γλωσσα και κοτοπουλο δινεις στα ψαρια?

Μπορεις αν θελεις να προσθεσεις λιγη ποικιλια:

γαριδα,περκα,παγκασιους,καβουροψυχα,καλαμαρι,μυδια..... :)

Σχετικά ασχετο. Ξέρετε αν υπάρχουν στην αγορα ψάρια γλυκού νερου ή φιλέτα τελοσπάντων. Θα προτιμούσα όχι κατεψυγμένα.

Ψαρια και λοιποι οργανισμοί θαλασσας είναι σίγουρα εντάξει να δίνονται σε οργανισμούς γλυκού νερού;

Υ.Γ. Ρωτάω γιατί χθες-προχθες το σκεφτομουν αυτό για την νεροχελώνα μου...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...