Jump to content

Δισκοενυδρείο ~1200 λίτρα.......


hary

Recommended Posts

ναι το ρεμάλι............ δεν βλέπεις σκοτώθηκε στην δουλια (όσο και γω άλλωστε :) )

post-16407-1273845158_thumb.jpg

Κράτα και κάτι για αργότερα....... αν τα πουμε όλα τώρα τι θα λέμε μετά......

ευχαριστώ όλους παίδες σιγά σιγά θα γίνει έτσι οπως το έχω φανταστει..... αργά το βράδυ το update.... :)

Το περιμενα οτι θα ιδρωνε απο την πολυ δουλεια.

Οσο για την οσμωση του Χαρη απλα ενα εχω να πω. State of the Art..... Ετοιμαστε τα υπογλωσια .... :)

Έγινε επεξεργασία - ReBeLoS
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 155
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Το περιμενα οτι θα ιδρωνε απο την πολυ δουλεια.

Οσο για την οσμωση του Χαρη απλα ενα εχω να πω. State of the Art..... Ετοιμαστε τα υπογλωσια .... :)

Eισαι πολυ μαρτυριαρης Νικο.

Ασε να πεσουν σαγονια με το μωρο του Χαρη.

Παντως ενα ειναι το σιγουρο. Την πιο πολυ δουλεια την εκανε ο Στρατος. :)

Οι αλλοι ουτε που βρεξανε τη φανελα. Τεμπελορεμαλα. :)

Γιωργο (vicious) υπομονη και επιμονη φιλε μου ολα θα γινουν. :rasp:

Link to comment
Share on other sites

Χαρη αποτι βλεπω οτι ο Γιαπας δουλεψε πολυ :) .... ή μηπως στηθηκε κρατωντας το τζαμι για την φωτογραφιση ? :)

φαγωθήκατε ρε :rasp: ζηλεψατε που είμαι σκυλί στην δουλειά

έλεγα κάποια μυστικά στον άσχετο τον Νιντάλ για να κολληθεί καλά το ενυδρείο :) γιατι είναι φιλος ο χαρούλης και δεν ήθελε να στεναχωρηθεί

καλογέμιστο Χάρη :thumbup:

Έγινε επεξεργασία - yiapas
Link to comment
Share on other sites

φαγωθήκατε ρε :thumbup: ζηλεψατε που είμαι σκυλί στην δουλειά

έλεγα κάποια μυστικά στον άσχετο τον Νιντάλ για να κολληθεί καλά το ενυδρείο :rasp: γιατι είναι φιλος ο χαρούλης και δεν ήθελε να στεναχωρηθεί

καλογέμιστο Χάρη :hysterical:

Nαι ρε παιδια.............δικιο εχει ο ανθρωπος.

Αφου μας σκουπιζε και το μετωπο απο τον ιδρωτα :)

ΥΓ.

Πραγματικα φωτισμος και Led,ειναι ολα τα λεφτα :):)

Link to comment
Share on other sites

Συνεχίζω λοιπόν το θέμα του ενυδρείου...........

μετα απο μια βδομάδα απο την στιγμή που κολληθηκαν τα περιμετρικά τζάμια ηρθε ο καιρός να γίνουν οι κόντρες.... εμένα με έτρωγε το χέρι μου να κάνω μικροκατασκευές στο ενυδρείο μιας και δεν μπορούσα να το βλέπω άδειο..... και έτσι έφτιαξα αυτο:

Φωτιστικό τυπου moonlight με 4 led.......

DSC_0449800x600-2.jpg

Τακτοποιήθηκαν και τα ηλεκτρολογικα............

DSC_0451800x600-2.jpg

ευτυχως 'ηρθε ο νιντάλ γιατι δεν θα αντεχα για πολύ ακόμα χώρις να κανω κάτι στο ενυδρείο και να το βλέπω άδειο....

DSC_0453800x600.jpg

αφού λοιπον τακτοποίησε τις κόντρες του............

DSC_0459800x600.jpg

έκοψε τις σιλικόνες απο την προυγούμενη φορα...........

DSC_0465800x600.jpg

πώς σας φαίνεται ο καινουριος μου δίσκος.......??? ειναι σπάνιος με μαλιά.....

DSC_0468800x600.jpg

εφθασε η ώρα της τοποθέτησης.........

DSC_0470800x600-1.jpg

πλάγιες κόντρες...........

DSC_0473800x600.jpg

τοποθέτηση 2ης ''στρώσης'' απο κάτω κόντρες..........

DSC_0487800x600.jpg

2η κοντρα πίσω......

DSC_0491800x600-1.jpg

2η κόντρα μπροστά...........

DSC_0495800x600.jpg

Link to comment
Share on other sites

Εξαιρετική δουλεια θεωρώ.Σύντομα να το δεις γεμάτο!

Εχεις αποφασίσει αν θα βάλεις άγριους ή εκτροφής?

Καλή συνέχεια,καλογεμιστο :)

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο ρε Χαρούλη! Επιτελους βλέπεις ενα ονειρο να παίρνει μορφή!!!!

Ο Νινταλ εχει απογηωθεί κατασκευαστικά! Αλλο επίπεδο ο μαλλιάς μας :)

Link to comment
Share on other sites

και συνεχίζουμε................

τοποθέτηση πάνω κόντρες..................

DSC_0498800x600.jpg

DSC_0500800x600.jpg

τοποθέτηση 2ης σειράς απο κόντρες............

DSC_0506800x600.jpg

DSC_0511800x600.jpg

DSC_0519800x600.jpg

τοποθέτηση 3ης σειράς απο κόντρες................

DSC_0526800x600.jpg

η 3η κόντρα ειναι ποιο μικρή σε φάρδος δημιουργόντας έτσι ένα ''σκαλι'' με τις κάτω κοντρες για να τοποθετιθουν αργότερα καπάκια..........

DSC_0528800x600.jpg

DSC_0531800x600.jpg

και η γνωστή μέθοδος της ''πιστωτικής κάρτας'' για εργοστασιακό φινιρισμα στις κολλήσεις............

DSC_0537800x600.jpg

DSC_0542800x600.jpg

DSC_0542800x600.jpg

αφαιρεση περιμετρικά της σιλικόνης απο την προηγουμενη φορα......................

DSC_0552800x600.jpg

και αρχίζουμε υδραυλικα...................

DSC_0545800x600.jpg

ο νινταλ έστησε ένα πρόχειρο εργαστήριο για τα υδραυλικα.............

DSC_0566800x600.jpg

DSC_0570800x600.jpg

οι επιστροφές απο το σαμπ στο ενυδρείο αρχιζουν να χτίζονται........

DSC_0574800x600.jpg

οι εισαγωγές απο το ενυδρείο στο σαμπ..... περιμένουμε να στεγνώσει η κόλα......

DSC_0575800x600.jpg

και τοποθετήθηκαν....................

DSC_0584800x600.jpg

DSC_0586800x600.jpg

τα ''ποτηρια'' της εισαγωγής....... απιστευτα...............

DSC_0593800x600.jpg

οι επιστροφες στο ενυδρείο.............

DSC_0610800x600.jpg

DSC_0583800x600.jpg

και τέλος και αυτή η φάση της κατασκευης.............

DSC_0611800x600.jpg

με κλειστά τα φώτα το moonlight φωτίζει έτσι............

DSC_0602800x600.jpg

DSC_0601800x600.jpg

συνεχίζεται.............. stay tuned.....................

Έγινε επεξεργασία - hary
Link to comment
Share on other sites

Αφου ανακατευτηκε ο κοτσιδας το αποτελεσμα δεν μπορει να ειναι τιποτα αλλο απο τελειο. :) Α και ο καινουριος δισκος ειναι της οικογενειας discus maliatus. :)

Link to comment
Share on other sites

πολυ καλη και καθαρη δουλεια!!!! μπραβο ρε μαλια!

Link to comment
Share on other sites

Χάρη υπομονή και μη βιαστείς.. στη θέση σου ήμουν αρχές του έτους...

Γκαζάκι έφερε δικό του ο μαλλιάς ή σου έκανε τράκα?

Επίσης για σκέπασμα (καπάκι) σκεφτείτε να μη βάλετε τζάμια (θα δεις πως θα σου βάλει χερούλια και θα τα κολλήσει με σιλικόνη), να βάλετε πλαστικό.. σαν πλέξι γκλας, εγώ το μετάνιωσα, είναι επικίνδυνο συν το ότι όταν τα βγάζεις θα σου γίνεται ο τόπος χάλια από τις σταγόνες που κολλάνε από κάτω. (εξάτμιση)

Επίσης, να πεις στον μαλλιά να σου ανοίξει μεγαλύτερη τρύπα για την ταΐστρα ώστε να ταΐζεις άνετα με το χέρι.

Αν δεν είναι κατανοητά τα παραπάνω να τραβήξω photos για να σου δώσω να καταλάβεις..

Το moon light σου εξαιρετικό, γίνεται πολύ καλή δουλειά...

Έγινε επεξεργασία - BiRiS
Link to comment
Share on other sites

Χάρη υπομονή και μη βιαστείς.. στη θέση σου ήμουν αρχές του έτους...

Γκαζάκι έφερε δικό του ο μαλλιάς ή σου έκανε τράκα?

Επίσης για σκέπασμα (καπάκι) σκεφτείτε να μη βάλετε τζάμια (θα δεις πως θα σου βάλει χερούλια και θα τα κολλήσει με σιλικόνη), να βάλετε πλαστικό.. σαν πλέξι γκλας, εγώ το μετάνιωσα, είναι επικίνδυνο συν το ότι όταν τα βγάζεις θα σου γίνεται ο τόπος χάλια από τις σταγόνες που κολλάνε από κάτω. (εξάτμιση)

Επίσης, να πεις στον μαλλιά να σου ανοίξει μεγαλύτερη τρύπα για την ταΐστρα ώστε να ταΐζεις άνετα με το χέρι.

Αν δεν είναι κατανοητά τα παραπάνω να τραβήξω photos για να σου δώσω να καταλάβεις..

Το moon light σου εξαιρετικό, γίνεται πολύ καλή δουλειά...

Για αρχή θα κοπούν πολυκαρβουνικά φύλλα που έχουν ανοχή στους υδρατμους αν και απο ότι άκουσα και αυτα μετα απο καιρό στραβώνουν............ τα έχουμε βάλει σε ενυδρείο απο πέρσι και ακομα ειναι σαν την πρώτη μέρα που τα βάλαμε οπότε μέχρι στιγμης κρατάνε...... θα πάω λοιπον σε αυτη την λύση που ειναι και φθηνη αλλά ταυτοχρονα τα παραγγέλνεις σε ότι πάχος θες (σαν τα τζάμια)........ τα πολυκαρβουνικά φυλλα δεν χρειάζονται να τα πάρω με τρυπα απο την αρχη για την γεννηστρα μιας και με μια σέγα την κάνω μονος μου την δουλια (το χω ξανακάνει αλλωστε)..... και θα σου πω και ένα μυστικο για τα πολυκαρβουνικα..... παρήγγειλέ τα κομμένα σε μικρα κομάτια ετσι ώστε να χωράνε στο πληντυριο πιάτων σου......... όταν πιάσουν αλλατα απο νερα κτλ βάλτα για πλυσιμο στο πλυντηριο πιάτων και μετά έλα πέσμου πως βγήκαν....... πεντακάθαρα..............

Έγινε επεξεργασία - hary
Link to comment
Share on other sites

Για αρχή θα κοπούν πολυκαρβουνικά φύλλα που έχουν ανοχή στους υδρατμους αν και απο ότι άκουσα και αυτα μετα απο καιρό στραβώνουν............ τα έχουμε βάλει σε ενυδρείο απο πέρσι και ακομα ειναι σαν την πρώτη μέρα που τα βάλαμε οπότε μέχρι στιγμης κρατάνε...... θα πάω λοιπον σε αυτη την λύση που ειναι και φθηνη αλλά ταυτοχρονα τα παραγγέλνεις σε ότι πάχος θες (σαν τα τζάμια)........ τα πολυκαρβουνικά φυλλα δεν χρειάζονται να τα πάρω με τρυπα απο την αρχη για την γεννηστρα μιας και με μια σέγα την κάνω μονος μου την δουλια (το χω ξανακάνει αλλωστε)..... και θα σου πω και ένα μυστικο για τα πολυκαρβουνικα..... παρήγγειλέ τα κομμένα σε μικρα κομάτια ετσι ώστε να χωράνε στο πληντυριο πιάτων σου......... όταν πιάσουν αλλατα απο νερα κτλ βάλτα για πλυσιμο στο πλυντηριο πιάτων και μετά έλα πέσμου πως βγήκαν....... πεντακάθαρα..............

πολυκαρβουνικά φύλλα ομως δεν θα κοψουν καποια φωτινοτητα???? να μου πεις δεν χρειαζετε και πολυ φωτινοτητα στους δισκους αλλα..... σκευτομαι να κανω κατι παρομιο αλλα σκευτομουνα για 5 τζαμι. καλη η ιδεα για τα κοματια ομως για να πλενονται ευκολα

;):thumbup::hysterical:

Link to comment
Share on other sites

πολυκαρβουνικά φύλλα ομως δεν θα κοψουν καποια φωτινοτητα???? να μου πεις δεν χρειαζετε και πολυ φωτινοτητα στους δισκους αλλα..... σκευτομαι να κανω κατι παρομιο αλλα σκευτομουνα για 5 τζαμι. καλη η ιδεα για τα κοματια ομως για να πλενονται ευκολα

;):thumbup::hysterical:

τι να κοψουν?? σαν τζαμι ειναι και αυτα και αν τα ποιασεις στα χερια σου εχουν και την αισθηση του τζαμιου...... δεν μιλαμε για τα πολυκαρβουνικα που βαζουν στις στεγες με τις κυψελες.... μιλαμε για συμπαγη πολυκαρβουνικα......

Link to comment
Share on other sites

σαν πλεξι γκλας δηλαδη... οκ καταλαβα!

Link to comment
Share on other sites

σαν πλεξι γκλας δηλαδη... οκ καταλαβα!

σαν πλεξι ναι... αλλα δεν ειναι πλεξι.....

Link to comment
Share on other sites

Επίσης για σκέπασμα (καπάκι) σκεφτείτε να μη βάλετε τζάμια (θα δεις πως θα σου βάλει χερούλια και θα τα κολλήσει με σιλικόνη), να βάλετε πλαστικό.. σαν πλέξι γκλας, εγώ το μετάνιωσα, είναι επικίνδυνο συν το ότι όταν τα βγάζεις θα σου γίνεται ο τόπος χάλια από τις σταγόνες που κολλάνε από κάτω. (εξάτμιση)

Το τζαμι κατ'εμε ειναι το μοναδικο υλικο που δεν σκευρωνει ποτε!!! Ασε που μπορεις να το καθαρισεις ακομα και με ξυστρα. Απλα θελει λιγο προσοχη... ;)

Οσο για τις σταγονες, αν δεν μαζευονταν στο καπακι, θα ηταν αυτες που θα εξατμιζονταν. Οποτε οτι υλικο και να βαλεις, το αποτελεσμα θα ειναι το ιδιο!!! :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

nidal εχεις ξεχασει τα γυαλιά σου εδω ένα μπουλωνοκλειδο και κατι άλλο που δεν θυμαμαι............... α ναι και τα ξυδια.............. :thumbup::buttrock::hysterical:;)

Έγινε επεξεργασία - hary
Link to comment
Share on other sites

nidal εχεις ξεχασει τα γυαλιά σου εδω ένα μπουλωνοκλειδο και κατι άλλο που δεν θυμαμαι............... α ναι και τα ξυδια.............. :thumbup::wacko::buttrock:;)

Με ενα μυαλο χειμωνα καλοκαιρι............ :buttrock:

Το Σαββατο θα ειμαι εκει οποτε............. :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Το τζαμι κατ'εμε ειναι το μοναδικο υλικο που δεν σκευρωνει ποτε!!! Ασε που μπορεις να το καθαρισεις ακομα και με ξυστρα. Απλα θελει λιγο προσοχη... ;)

Οσο για τις σταγονες, αν δεν μαζευονταν στο καπακι, θα ηταν αυτες που θα εξατμιζονταν. Οποτε οτι υλικο και να βαλεις, το αποτελεσμα θα ειναι το ιδιο!!! :thumbup:

Συμφωνω απολυτα. :hysterical:

Στα σοκορα του τζαμιου περιμετρικα στο καπακι μπορει να κολληθει αλουμινενιο η πλαστικο Π

οποτε δεν υπαρχει προβλημα. Το βαρος εξαλλου του μασιφ πολυκαρμπονικου δενεχει

μεγαλη διαφορα απο του τζαμιου οποτε στη χρηση ειναι μια απο τα ιδια.

Link to comment
Share on other sites

nidal εχεις ξεχασει τα γυαλιά σου εδω ένα μπουλωνοκλειδο και κατι άλλο που δεν θυμαμαι............... α ναι και τα ξυδια.............. :hysterical::wacko::buttrock:;)
και στο καπνηστήριο του αεροδρομίου της ζυρίχης...ξέχασε το μπουφάν του :thumbup:

αν θες έλα να ξεχάσεις και κανένα 2μετρο ενυδρείο στο σπίτι μου :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...