Jump to content

Αποριες περι τύρφης


Recommended Posts

Γειά σας.Στο ενυδρείο μου έχω τα παρακάτω:

cardinal tetra

marble hatchet

corydoras sterbai

ancistrus sp.

chinese hilstream loach

Επειδά τα δυο πρωτα,που ειναι κοπαδακια των 15,αισθανονται καλυτερα σε χαμηλα ph και μαλακο νερο σκευτομαι την προσθηκη τυρφης στο φιλτρο (Eheim 2028).Καποια ατομα που ρωτησα μου ελεγαν ο καθενας τα δικα του.Για αυτο please βοηθεια.

Οι αποριες μου:

1)Αξιζει να το κάνω?εχω τα παραπανω ψαρακια χωρις καμια απωλια εδω και 1,5 χρονο.

2)Μηπως καποιο απο τα παραπανω ειδη δεν θα αισθανεται καλα?

3)Μηπως με την προσθηκη τυρφης θα αλλαξουν οι παραμετροι του νερου πολυ γρηγορα,με αποτελεσμα να αντιμετωπιζω προβλημα?

4)Γενικα πως λειτουργει το θέμα της τύρφης?Δηλαδη ποσο κραταει,εαν μενει συνεχεια μεσα στο φιλτρο η ειναι μονο για βραχυπροθεσμη χρηση,εαν κατεβαζει συνεχως το ph ή το κατεβαζει εως ενος σημειου και γενικα οτι πληροφοριες μπορειτε να μου προσφερετε (και σχετικα αρθρα βεβαιως).

Link to comment
Share on other sites

Αν μας λές ότι έχεις αυτά τα συγκεκριμμένα ψάρια για 1,5 χρόνο χωρίς πρόβλημα, εγώ στις θέση σου δεν θα πείραζα τίποτα γιατι τα ψαράκια έχουν πλεον προσαρμοστεί στις συνθήκες και θεωρώ ότι θα είχαν ήδη εμφανίσει κάποιο πιθανό πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Αν μας λές ότι έχεις αυτά τα συγκεκριμμένα ψάρια για 1,5 χρόνο χωρίς πρόβλημα, εγώ στις θέση σου δεν θα πείραζα τίποτα γιατι τα ψαράκια έχουν πλεον προσαρμοστεί στις συνθήκες και θεωρώ ότι θα είχαν ήδη εμφανίσει κάποιο πιθανό πρόβλημα.

28608[/snapback]

Συμφωνώ και εγώ άν και είμαι υποστιρικτής της ιδέαςτου 'βιοτοπικού' σε συνθήκες ενυδρείου :wootwoot:

Link to comment
Share on other sites

Σωστοι και οι δυο.Παρολα αυτα καποιες πληροφοριες μπας και μου ερθει να στησω ενα βιοτοπικο που απαιτει χαμηλα ph και σκληροτητα?

Link to comment
Share on other sites

:wootwoot:
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...