Jump to content

Αλλαγη Λαμπας??


aquarium_9

Recommended Posts

Παιδια εχω το ενυδρειο της Hailea μοντελο f60 και εχει ομως δικη του λαμπα πανω στο καπακι!! Θα ηθελα να ρωτησω αν ειναι καλη αυτη η λαμπα για να την κρατησω ή αν δεν ειναι καλη να την αλλαξω... Επισης η αλλαγη ειναι δυσκολη δουλεια ή ευκολη???

Ευχαριστω :):) !! Οριστε φωτογραφια για το πως ειναι η λαμπα!!!

:):rasp:

Link to comment
Share on other sites

η αλλαγη της λαμπας ειναι ευκολη , ο τυπος της λαμπας σου ειναι pl .και ειναι σχετικα φτηνη λαμπα , δεν ξερω ποσα βατ ειναι αυτη που εχεις και αν μπορεις να βαλεις μεγαλυτερη .

Link to comment
Share on other sites

H λαμπα ειναι 24w.... :) Δηλαδη μπορω να βαλω π.χ λαμπες Τ5 ή μπορω μονο τετοιου ειδους λαμπα??

Link to comment
Share on other sites

up!! Δεν με νοιαζει και ΤΟΣΟ πολυ αλλα τωρα εχω περιεργια!!!

Link to comment
Share on other sites

up!! Δεν με νοιαζει και ΤΟΣΟ πολυ αλλα τωρα εχω περιεργια!!!

απο τη στιγμη που το καπακι εχει πανω του ντουη για pl λαμπα τοτε βαζεις μονο pl , εαν θες να εχεις ποιο δυνατο φως τοτε οι επιλογες που εχεις ειναι

* ψαχνεις για pl λαμπα με ποιο πολλα βατ

* βαζεις ενα προσθετο μπαλαστ για τ5 λαμπα και προσθετης αλλη μια Η οσες παραπανω θες

* καταργεις το pl βαζεις 2 λαμπες τ5 με ενα αλλο φωτιστικο - μπαλαστ στα βατ που θες πχ 2χ54

Link to comment
Share on other sites

απο τη στιγμη που το καπακι εχει πανω του ντουη για pl λαμπα τοτε βαζεις μονο pl , εαν θες να εχεις ποιο δυνατο φως τοτε οι επιλογες που εχεις ειναι

* ψαχνεις για pl λαμπα με ποιο πολλα βατ

* βαζεις ενα προσθετο μπαλαστ για τ5 λαμπα και προσθετης αλλη μια Η οσες παραπανω θες Αυτο μου φαινεται πιο καλο αλλα τι μπαλαστ?? Επειδη δεν τα παω τοσο καλα με τα ηλεκτρικα :):)

* καταργεις το pl βαζεις 2 λαμπες τ5 με ενα αλλο φωτιστικο - μπαλαστ στα βατ που θες πχ 2χ54

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν τα πας καλά με τα ηλεκτρικά τότε καλύτερα να απευθυνθείς σε ένα ηλεκτρολόγο.

Με το ρευμα δεν παίζουμε.

Link to comment
Share on other sites

παρε ενα της αρκαντια με στεγανα ακροφυσια , το μονο που πρεπει να κανεις ειναι να στηριξεις πανω στο καπακι σου τα ακροφυσια και να αγορασεις μια λαμπα , μετα απο εκει και περα το βαζεις στη πριζα και εισαι οκ

http://www.osmosisaquariums.gr/index.php?p...d=1〈=el

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν τα πας καλά με τα ηλεκτρικά τότε καλύτερα να απευθυνθείς σε ένα ηλεκτρολόγο.

Με το ρευμα δεν παίζουμε.

Οντως!! Αυτο σκεφτομουν... αλλα τι θα του πω?? Ευχαριστω!!

Link to comment
Share on other sites

για να βαλεις αυτο που σου λεω δεν θες ηλεκτρολογο , ολα τα καλωδια ειναι ετοιμα , μονο τη λαμπα βαζεις εσυ ....

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλα ειναι για λαμπα T8!! Εγω θελω λαμπα T5!!! :) και εξαλλου λεω να βγαλω πια αυτη την pl λαμπα και να βαλω κατι μονιμο πανω!!

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλα ειναι για λαμπα T8!! Εγω θελω λαμπα T5!!! :) και εξαλλου λεω να βγαλω πια αυτη την pl λαμπα και να βαλω κατι μονιμο πανω!!

τι διαστασεις ειναι το ενυδρειο σου ?

Link to comment
Share on other sites

60Χ40Χ30

αλλη λυση ειναι ενα overtank φωτιστικο απο waterinn .

Link to comment
Share on other sites

Ναι και το καπακι που θα παει?? Βγαινει?? :)

βγαινει :) μην θελουμε και την πιτα ολοκληρη και το σκυλο χορτατο :)

Link to comment
Share on other sites

A!!! αμα βγαινει τοτε εχω και το ελευθερο να ανθισουν καποια φυτα!!!! Μηπως μπορεις να μου δειξεις κατι συγκεκριμενο γιατι χανομαι :)

http://www.waterinn.eu/index.php?option=co...2&Itemid=44 κατι απο εδω ειναι?? :)

Έγινε επεξεργασία - aquarium_9
Link to comment
Share on other sites

A!!! αμα βγαινει τοτε εχω και το ελευθερο να ανθισουν καποια φυτα!!!! Μηπως μπορεις να μου δειξεις κατι συγκεκριμενο γιατι χανομαι :)

http://www.waterinn.eu/index.php?option=co...2&Itemid=44 κατι απο εδω ειναι?? :)

ΦΩΤΙΣΤΙΚΟ ΜΕ 2 ΛΑΜΠΕΣΧΤ5 24W HTL-600 37 eyro http://www.waterinn.eu/index.php?option=co...6&Itemid=44

ΛΕΚΑΝΗ ΦΩΤΙΣΤΙΚΟΥ Τ5 2*24W 101.5 CM 66 euro http://www.waterinn.eu/index.php?page=shop...t&Itemid=44

εγω θα επερνα το δευτερο :) απλα θελω να μαθω διαστασεις του δευτερου φωτιστικου γιατι λεει 101.5 οπου αυτες πρεπει να ειναι οι διαστασεις οταν ειναι ανοιγμενο το φωτιστικο .

Link to comment
Share on other sites

Μπα... δεν θελω να βγαλω το καπακι.... Θα παω σε εναν ηλεκτρολογο (αφου θα εχω παρει εγω το ballast για Τ5 λαμπες και θα του πω να μου το βαλει αυτος!!! Απλα ποιο μπαλαστ πρεπει να παρω? και δηλαδη θα βγαλει αυτην την pl και θα βαλει σε αυτο το κουτι το balast για τις Τ5 και εγω μετα θα παρω λαμπες και θα τις βαλω κανονικα ε?? :) :)

Link to comment
Share on other sites

εκει δεν ξερω τι παιζει , τι μηκος λαμπες πρεπει να παρεις , που θα στηριξης τα ακρα απο το φωτιστικο και αλλα .

:)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα έλεγα άσε τα πράματα όπως είναι και όταν πάρεις μεγαλύτερο ενυδρείο (αυτό να το θεωρείς σίγουρο) τότε βλέπεις τις θα κάνεις.

Link to comment
Share on other sites

Ασε... :) :) Εκανα μια αποπειρανα παρω μεγαλυτερο αλλα.. :) το νερο του δικτυου ειναι 7.8-8 και τα ψαρια που ηθελα(ramirezi) θελουν χαμηλο ph!! Μετα λεω ασε να φτιαξω το 60αρι γιατι ηταν ακομα με πλαστικα μεσα! και τωρα που το σουλουπωσα λιγακι σκεφτομαι για αφρικανικο!!!!

Link to comment
Share on other sites

Αφρικάνικο και 60 ΔΕΝ.

Εκτός και αν εννοείς άλλο.

Έγινε επεξεργασία - dimitrig
Link to comment
Share on other sites

Οχι βεβαια :)!!!!Για 120litra σκεφτομαι για το αφρικανικο!!!! Σεφτομαι να βαλω multis και julies αλλα!! Τωρα εφτιαξα το 60αρι με αληθινα φυτα(το εκανα παλατακι για τα guppies και τις γαριδες!!) !! Τον επομενο χειμωνα βλεπουμε!!!! :) :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...