Jump to content

Ακραίες καταστάσεις… περίεργες λύσεις


Recommended Posts

Ειμαι αντιθετος με την σκουπα βυθου οποτε σκευτηκα ενα τροπο ωστε να μαζευω μεμονομενα τις ακαθαρσιες των ψαριων που δεν τις μαζευει το φιλτρο...

Ετσι λοιπον πηρα 2 καλαμακια(Τα κλασικα που πινουμε τον καφε μας,και τα παιδια το γαλα τους)

Στοιχημα οσο θες οτι απο τον FotisGt την πηρες την πατεντα :D

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Στοιχημα οσο θες οτι απο τον FotisGt την πηρες την πατεντα :D

:)<_<:D:wootwoot:

Θελω δουλεια για να φτασω τον Φωτη...Τωρα εφτιαξα σκουπα βυθου....Μεχρι να φτιαξω ενυδρειο απο καλαμακια θα ειμαι ακομα αρχαριος στις κατασκευες...:D

Link to comment
Share on other sites

ο φωτης ειναι ικανος να φτιαξει και σχαρα για την ψησταρια απο καλαμακια :D

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Up !!!

Στερέψατε από ιδέες και προτάσεις ?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Για να ξυπνάει λίγο το θέμα.... ειδικά τώρα με την κρίση όλο και κάτι θα βγει από τα χεράκια μας !!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Ποτέ δεν μου άρεσε η θέα του ψυκτικού δίπλα στο ενυδρείο, και αφού δεν υπήρχε η δυνατότητα να τοποθετηθεί κάπου αλλού, σκέφτηκα να το κάνω μέρος/προέκταση του επίπλου.

Το μόνο που χρειάστηκε ήταν δύο Neofoam χαρτόνια μακέτας 50x70εκ./0,5εκ με 12 ευρώ από το Πλαίσιο

http://www.plaisio.g...CE%9C%CE%9C.htm

Χάρακας, κοπίδι, πιστόλι θερμοκόλλησης (διατίθεται για δανεισμό από την αποθήκη) και ένα φιμέ τζαμάκι 20Χ10 εκ. (τζάμπα από τον τζαμά της γειτονιάς).

post-13206-0-25571500-1350800891_thumb.jpg

Δεν νομίζω ότι χρειάζονται περεταίρω επεξηγήσεις, είναι τόσο απλό στην κατασκευή και πολύ καλύτερο σαν οπτικό αποτέλεσμα από το να φαίνεται «γυμνός» ο όποιος εξοπλισμός.

Σιγά τα λάχανα θα μου πείτε, αλλά καμιά φορά από τέτοιες απλές, πρόχειρες και πρακτικές λύσεις της τελευταίας στιγμής βγαίνουν ωραία και συμμαζεμένα αποτελέσματα.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Πολλά από τα φωτιστικά των ενυδρείων τοποθετούνται κρεμαστά με ντίζες από την οροφή.

Είναι πολύ πρακτικό διότι δίνει σε κάποιον την δυνατότητα να μεταβάλει το ύψος του φωτιστικού για διάφορες εργασίες μέσα στο ενυδρείο.

Κατά την επαναφορά στο ύψος που ήταν οι "φόβοι" μας είναι δύο.

Η οριζόντια θέση που το είχαμε ρυθμίσει, και το αν δεν πιάσει καλά ο πίρος/ασφάλεια και κάνει το φωτιστικό παρέα στα ψάρια μας !!!

EM030.jpg

Και οι δυο μας "φόβοι" μπορούν να εκμηδενίζονται με μια ηλεκτρολογική κλέμα, αφού αφαιρεθεί πρώτα το πλαστικό της περίβλημα με ένα κοπίδι.

Δεν χρειάζεστε επιπλέον οδηγίες, η φώτο μιλάει από μόνη της!!!

post-13206-0-09132400-1354555872_thumb.jpg

....και στη θέση που ήταν επανέρχεται,



αλλά ούτε να φύγει από την ασφάλεια !!!

Link to comment
Share on other sites

πανεξυπνη ιδεα αδελφε!!!

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς έτσι... μέσα έπεσες !!! χαχαχαχα

Link to comment
Share on other sites

Βαγγέλης ο τρομερός... ρε μπας και έχεις κάνα τσαντάκι του sport billy εκεί και μας κάνεις την μάγκα?? ;)

Έξυπνη ιδέα .. θα το εφαρμόσω σήμερα κιόλας!!

Link to comment
Share on other sites

ΠΡΟΣΟΧΗ ΠΡΟΣΟΧΗ:ΑΚΟΛΟΥΘΕΙ ΠΑΤΕΝΤΑ ΦΩΤΙΑ!!!!

Για αρκετο καιρο στο γαριδαδικο μου(15λτ) δυσκολευομουν αρκετα στο ταισμα με φλεικς, αφου επρεπε να παιρνω την τροφη με το χερι, να το βουταω μεσα με δυσκολια απο την μικρη τρυπα που εχει το καπακι, να περιμενω αρκετη ωρα να μουλιασει και σιγα σιγα να την αφηνω ωστε να πεφτει αμεσως στον πατο. Το αποτελεσμα ηταν πιασιμο του χεριου, πονος στα δαχτυλα απο το ζουλιμα να χωρεσουν στην τρυπα και αρκετα φλεικς να μην εχουν μουλιασει αρκετα ωστε να πανε στον πατο!

η λυση μου ηρθε την ωρα που εψαχνα να βρω ενα αρκετα μικρο σκεύος ωστε να χωραει απο την τρυπα αλλα συνάμα αρκετα μακρυ ωστε να φτανει στην επιφανεια του νερου, γιατι ηθελα να παιρνω λιγο νερο απο το ενυδρειο, να βαζω μεσα την τροφη να μουλιασει και μετα να την ριχνω!

κοιτώντας στο γραφειο μου ειδα το καπακι απο ενα αναψυκτικό.. αμεσως αναψε το λαμπακι οπως στην φωτο του Δια πιο πανω: ελιωσα μια πλευρα απο το καπακι με εναν αναπτηρα και πανω του κολλησα ενα κομματι καλαμακι.....ΗΔΟΥ ΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ:

04122012403.jpg

τωρα πια με ευκολια βουταω μεσα το καπακι να παρω νερο, βαζω την τροφη να μουλιασει και μετα ταιζω!! Πλεον το ταισμα των γαριδων μου ειναι παιχνιδακι!! :D

(ουτε διαφημιση τελεμαρκετινγκ να ηταν!!! :hysterical: :hysterical: :hysterical: :hysterical: )

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Πόσες φορές δεν έχουμε λερώσει τα τζάμια με εργασίες που κάνουμε στο ενυδρείο... πάμπολλες, και μετά άντε άζαξ και πετσέτες.

Το πρόβλημα μπορεί να λυθεί με 1.5 ευρώ, αγοράζοντας από καταστήματα οικιακής χρήσης διαφανή μουσαμά (σαν αυτόν που βάζουν οι μαμάδες μας ως προστατευτικό τραπεζομάντηλο στο τραπέζι της κουζίνας)

Πιασμένος με 2-3 μανταλάκια από το ενυδρείο, προστατεύει τα τζάμια και το έπιπλο από τα νερά, ενώ ταυτόχρονα έχετε και οπτική επαφή μέσα στο ενυδρείο.

20140107_120828_zps6697b731.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αχρείαστη να είναι αλλά καλό είναι να υπάρχει, γιατί όλα γίνονται βράδυ, Κυριακές και τότε που δεν πρέπει !!!

4639074,dim:370x262,mode:exact.jpg

Μονωτική ταινία που στεγανοποιεί τα πάντα.... το βίντεο τα λέει όλα !!!

http://www.tesa.com/craftsmen/products/tesa_4600_xtreme_conditions,m.html

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...