Jump to content

Τραγουδια και στιχοι με ψυχη Ελλαδος


Recommended Posts

Η Ελλάδα ποτέ δεν πεθαίνει

Των εχθρών τα φουσάτα περάσαν

σαν τον λίβα που καίει τα σπαρτά.

Με κανόνια τις πόλεις χαλάσαν,

μας ανάψαν φωτιές στα χωριά.

Η Ελλάδα ποτέ δεν πεθαίνει,

δεν τη σκιάζει φοβέρα καμιά.

Μόνο λίγο καιρό ξαποσταίνει

και ξανά προς τη δόξα τραβά.

Μα οι εχθροί μας πια τώρα σκορπίσαν

και ξανάρθε σε μας λευτεριά.

Για να φτιάξουμε τα όσα γκρεμίσαν,

ας κοιτάξουμε τώρα μπροστά.

Επισης ο ΣΤΕΛΛΙΟΣ ΚΑΖΑΝΤΖΙΔΗΣ ερμηνευσε..

http://www.youtube.com/watch#!v=N2q2J0...feature=related

Link to comment
Share on other sites

Καλό το ότι αρχίσαμε να ξυπνάμε, αλλά θεωρώ πως πλέον είναι πολύ αργά. Όλα αυτά σαν κύκνειο άσμα μου ακούγονται. Δεν υπάρχει τίποτα που να μην πεθαίνει! Όλα πεθαίνουν και ξαναγεννιούνται με νέο μορφή!

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομιζω οτι Ελληνας θα φαει Ελληνα ποτε ...Η ιστορια μας το χει αποδειξει αλλωστε οπως οτι ποτε Ελληνας δεν εσκυψε σε κανεναν βαρβαρο ...Εγω περηφανευομαι που ειμαι Βλαχος και Κρητικος και ποτε κανενας δε θα μου παρει την αγαπη για τον τοπο μου

Link to comment
Share on other sites

Τι να πω και εγω ρε παιδια,ετσι που μας καταντησαν να δουμε που θα καταληξουμε.Αν και για εμενα ισχυει οτι ειμαστε πιονια σε ενα καλοσχεδιασμενο παραμυθακι που εχουν κτισει οι μεγαλοι γυρω μας. :)

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομιζω οτι Ελληνας θα φαει Ελληνα ποτε ...Η ιστορια μας το χει αποδειξει αλλωστε οπως οτι ποτε Ελληνας δεν εσκυψε σε κανεναν βαρβαρο ...Εγω περηφανευομαι που ειμαι Βλαχος και Κρητικος και ποτε κανενας δε θα μου παρει την αγαπη για τον τοπο μου

Ελληνας δεν υπεκυψε ποτε,ομως να σου θυμισω οτι ουκ ολιγες φορες εχουν γινει εμφυλιοι πολεμοι στην ελλαδα μας για αυτην την περιβοητη καρεκλα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομιζω οτι Ελληνας θα φαει Ελληνα ποτε ...
Πλάκα κάνεις έτσι? Τόσα χρόνια τι γίνετε δηλαδή? Κι εννοώ από τα αρχαία χρόνια. Πως θα φάει ο Έλληνας κεφάλι Έλληνα είμαστε. Όσο ρατσιστές είμαστε με τους ξένους τόσο ρατσιστές είμαστε και με τους εαυτούς μας!
Η ιστορια μας το χει αποδειξει αλλωστε οπως οτι ποτε Ελληνας δεν εσκυψε σε κανεναν βαρβαρο
Η ιστορία δεν χρωστάει σε κανέναν χάρες. Το ότι "κάποτε" ήταν "κάπως" δεν σημαίνει ότι πάντα θα είναι έτσι. Η ιστορία μόνο να διδάξει μπορεί, αλλά είμαστε απαίδευτοι και εγωιστικά υπερήφανοι για να μελετήσουμε και να μάθουμε την πραγματική ιστορία.
Εγω περηφανευομαι που ειμαι Βλαχος και Κρητικος και ποτε κανενας δε θα μου παρει την αγαπη για τον τοπο μου
Την αγάπη δεν μπορεί να στην πάρει κανένας. Την αξιοπρέπεια την έχουν πάρει, όμως, προ πολλού!
Link to comment
Share on other sites

Για Έλληνες που τρώνε Έλληνες λέει τίποτα? :)

Καλό το ότι αρχίσαμε να ξυπνάμε, αλλά θεωρώ πως πλέον είναι πολύ αργά. Όλα αυτά σαν κύκνειο άσμα μου ακούγονται. Δεν υπάρχει τίποτα που να μην πεθαίνει! Όλα πεθαίνουν και ξαναγεννιούνται με νέο μορφή!

Δεν νομιζω οτι Ελληνας θα φαει Ελληνα ποτε ...Η ιστορια μας το χει αποδειξει αλλωστε οπως οτι ποτε Ελληνας δεν εσκυψε σε κανεναν βαρβαρο ...Εγω περηφανευομαι που ειμαι Βλαχος και Κρητικος και ποτε κανενας δε θα μου παρει την αγαπη για τον τοπο μου

Τι να πω και εγω ρε παιδια,ετσι που μας καταντησαν να δουμε που θα καταληξουμε.Αν και για εμενα ισχυει οτι ειμαστε πιονια σε ενα καλοσχεδιασμενο παραμυθακι που εχουν κτισει οι μεγαλοι γυρω μας. :)

Ειλικρινα λυπαμαι γιατι το θεμα που ανοιξα μιλαει για τραγουδια και λογια της Ελλαδος ..

Παρακαλω το θεμα να κλεισει .....γιατι μερικοι μαλλον ξεχασαν τι σημαινει να αγαπας τα τραγουδια του τοπου σου και τι περασαν οι προηγουμενες γενιες που τα τραγουδησαν ή τι στερηθηκαν για να εχουμε σημερα εμεις το ελευθερο να μιλαμε εδω...Αν ο Νεοελληνας εφευγε απο την νοοτροπια να ισοπεδωνει τα παντα στο περασμα του με μια φιλοσοφια που ακριβως κατακρινουν ολοι οπως οι απαντησεις που δωθηκαν εδω σε ενα θεμα ασχετο με τα κεκτινομενα τοτε γιατι οι ιδιοι απαιτουν απο τους κυβερνωντες που ψηφισαν να διαφοροποιηθουν απο τους ιδιους ?

Έγινε επεξεργασία - nickolaos28
Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να μας εξηγησεις προς τι ο κοκκινος χρωματισμος στους συγκεκριμενους στιχους?

Link to comment
Share on other sites

Ειλικρινα λυπαμαι γιατι το θεμα που ανοιξα μιλαει για τραγουδια και λογια της Ελλαδος ..

Παρακαλω το θεμα να κλεισει .....γιατι μερικοι μαλλον ξεχασαν τι σημαινει να αγαπας τα τραγουδια του τοπου σου και τι περασαν οι προηγουμενες γενιες που τα τραγουδησαν ή τι στερηθηκαν για να εχουμε σημερα εμεις το ελευθερο να μιλαμε εδω...Αν ο Νεοελληνας εφευγε απο την νοοτροπια να ισοπεδωνει τα παντα στο περασμα του με μια φιλοσοφια που ακριβως κατακρινουν ολοι οπως οι απαντησεις που δωθηκαν εδω σε ενα θεμα ασχετο με τα κεκτινομενα τοτε γιατι οι ιδιοι απαιτουν απο τους κυβερνωντες που ψηφισαν να διαφοροποιηθουν απο τους ιδιους ?

Επειδή ο Εθνικός Ύμνος δεν αντιπροσωπεύει πλέον την Ελλάδα (έτσι όπως την καταντήσανε οι ίδιοι οι Έλληνες) κι επειδή ο Καζαντζίδης δεν μου λέει κάτι...

Link to comment
Share on other sites

Επειδη ειμαι rock στη ζωη μου και στις αποψεις μου συμφωνω αλλα στις τρυπες διαλεξες το ανατελλω? Υπαρχει το κοντινη αμερικη ποθ αντιπροσωπευει τη συνεχεια του Νεοελληνα απο τον Ακατανομαστο..

Link to comment
Share on other sites

Καποδίστριας και Μαυρομιχαλαίαοι μας λένε τίποτα ή μόνο οι ξένοι φταίνε πάντα?... Άνθρωποι με τάσεις (αυτό-) καταστροφής υπάρχουν σε όλα τα έθνη, το θέμα είναι πόσο ευνοούνται ή αποτρέπονται από την κοινωνία.

Link to comment
Share on other sites

Επειδη ειμαι rock στη ζωη μου και στις αποψεις μου συμφωνω αλλα στις τρυπες διαλεξες το ανατελλω? Υπαρχει το κοντινη αμερικη ποθ αντιπροσωπευει τη συνεχεια του Νεοελληνα απο τον Ακατανομαστο..

Παλιά είχα την τάση να προσπαθώ να περάσω την σκέψη μου στους καθημερινούς ηλίθιους που φέρανε την κατάσταση εδώ... Τώρα είμαι πιο εγωιστής! Ο καθένας στρώνει όπως κοιμάται! Προσωπικά δεν θα αφήσω κανέναν ηλίθιο να μου στερήσει την ζωή που θέλω να κάνω. Κι ας καεί η Ελλάδα! Εγώ ότι μπορούσα το έκανα κάποτε... Αλλά στα 29 χρόνια ζωής μου δεν έχω πάρει απολύτως τίποτα από αυτό που κάποιοι ονομάζουν και βαφτίζουν Ελλάδα.

Ενώ κάποιοι τώρα έχουν αρχίσει να τρομοκρατούνται και να θεωρούν πως η Ελλάδα αργοπεθαίνει, εγώ τώρα συνειδητοποιώ πως η Ελλάδα έχει πεθάνει προ πολλού... Την δολοφονήσαμε βάναυσα στον... ύπνο μας!

Είναι αυτό που έλεγα κάποτε σε κάποιους...

"Αν κάποια στιγμή ξυπνήσεις και αναρωτηθείς πότε γίνανε όλα αυτά, η απάντηση είναι απλή..... Ενώ εσύ κοιμόσουν!"

Link to comment
Share on other sites

Το θεμα ηταν αλλο αλλα ξερεις κατι ? Δεν κοιμομασταν ολοι ομως...Οσοι ζουσαν με τις στροφιγκες των τραπεζων και ξαφνικα τους τις εκλεισαν εχουν ναι προβλημα ...Εγω ξερω πολυ κοσμο απο το συναφι της εργασιας μου και δε βγαζω τον εαυτο μου περα οι οποιοι ζουσαν συντηρητικα και εχτιζαν το μελλον τους με οτι αντεχε η τσεπη τους και τη στιγμη της καταρρευσης δεν αλλαξαν τροπο ζωης παρα περιορισαν καποια περιττα εξοδα τους και παλι ομως δε τα μειωσαν..Σκοπος ειναι παντα το μετρο στη ζωη κατι που ειχε χαθει

Link to comment
Share on other sites

παιδια, παρτε το χαμπαρι... η ελλαδα καποτε ηταν ενδοξη και δυνατη. τωρα πια οχι. και επειδη ηταν δεν παει να πει οτι θα γινει παλι. κι επειδη ηταν δεν παει να πει οτι ολοι ηταν καλοι. κι επειδη ηταν δεν παει να πει οτι ελληνας δεν εφαγε ή δεν θα φαει ελληνα.

το σιγουρο ειναι οτι οι καιροι (κακως για μενα) εχουν αλλαξει και για να προσαρμοστουμε πρεπει να σταματισουμε να εχουμε εθνικιστικες τασεις. πρεπει απλα να αγαπαμε το τοπο μας. κι εγω δεν θελω καποια πραγματα που γινονται αλλα δυστηχως δεν αλλαζει. πρεπει να προσαρμοστω. αλλωστε δεν εχω το τιμονι εγω. ακομη και να ξυπνησαμε δεν προκειται να αγωνιστουμε πλεον. δεν ειμαστε ελληνες αλλα νεοελληνες. υπαρχουν μεγαλες διαφορες.

στρωσαμε και πρεπει να κοιμηθουμε τωρα. ή μαλλον κοιμωμαστε και μας στρωσανε να συνεχισουμε να κοιμωμαστε.

κριμα.

νικο (στορμ) κατι μου θυμιζει η συζητηση, τι λες?

Link to comment
Share on other sites

νικο (στορμ) κατι μου θυμιζει η συζητηση, τι λες?

:)

Link to comment
Share on other sites

:) Δέν θα μιλήσω να να νανα να...

Μίλα και σου υπόσχομαι να μην τσακωθούμε... Αυτό σημαίνει ότι δεν θα απαντήσω καθόλου :)

Link to comment
Share on other sites

:) Δέν έχουμε τσακωθεί ποτέ και ούτε πρόκειτε τουλάχιστων για τέτοια θέματα...
Link to comment
Share on other sites

Νίκο (stormtrooper) προφανώς είσαι πικραμένος και μιλάς έτσι ίσος αυτή η πικρία να μην σου φύγει ποτέ.

Μην ξεχνάς όμως άλλο Έλληνας και άλλο Ελλάδα.

Όταν ήρθα κυριολεκτικά αγνός από το εξωτερικό μέσα σε ένα εξάμηνο έλεγα αγαπώ την Ελλάδα αλλά μισώ τους έλληνες.

Βλέπει τότε δεν ήξερα ότι δεν ήταν Έλληνες στην ψυχή αλλά στην ταυτότητα.

Σήμερα πλέον λέω ευθαρσώς αγαπώ την Ελλάδα και αγαπώ και τους έλληνες όσοι είμαστε τελικά.

Η Ελλάδα δεν πέθανε η Ελλάδα θα πεθάνει (αν πεθάνει) όταν πεθάνει και ο τελευταίος έλληνας.

Μια σπίθα είναι ης θέση να κάψει χιλιάδες στρέμματα.

Ένας Έλληνας να μήνη μια σπίθα δηλαδή μπορεί να φέρει το πάνω κάτω.

Απλά κάποιοι θέλουν να σβήσουν την Ελλάδα κάποιοι θέλουν να σε αποκαλούν ακροδεξιό αν λες αγαπώ την Ελλάδα, θέλουν να μας κάνουν να φοβόμαστε να μιλάμε για αυτήν.

Πιστεύω στις εθνότητες και στις διαφορετικές κουλτούρες γιατί έτσι ο κόσμος είναι πιο όμορφος μαθαίνεις και ανακαλύπτεις συνεχώς.

Κάποιοι θέλουν να καταργήσουν της εθνότητες με πρόσχημα ότι όλοι ήμαστε ίσοι άνθρωποι που δεν έχουμε να χωρίσουμε τίποτα.

Και ρωτώ της τους ενοχλεί η εθνότητα και θέλουν να την εξαλείψουν.

Γιατί θέλουν να γίνει ο κόσμος μονόχνοτος.

Εγώ λέω νε στα έθνη και πρέπει ο κάθε λαός να παλέψει για αυτό με νύχια και με δόντια.

Για αυτό μην παρατάτε την Ελλάδα, εγώ θα μάχομαι για αυτήν και ας είμαι ο τελευταίος έλληνας. Δεν έχει να κάνει με ψευτωηρωισμό αυτό που λέω απλά αν χάσω την ταυτότητα μου θα χάσω τον εαυτό μου και θα γίνω πιόνι και υπόδουλος σε έναν μονόχνοτο κόσμο.

Η πονηρές δυνάμεις όποιες και να είναι αυτές καλό δεν θέλουν καλό δεν κάνουν .

Για να θέλουν λοιπόν να εξαλείψουν τις εθνικές ταυτότητες κάτι καλό θα είναι αυτή η διαφοροποίηση και τους ενοχλεί στα σχέδια τους.

Προσπαθούν διαμέσου διαφόρων παραγόντων προδότες, διαφθαρμένες κυβερνήτες, πολυεθνικές, διαφθαρμένους, κτλ. να σε κάνουν να μισήσεις αυτό που είσαι και να λες ντρέπομαι που είμαι έλληνας.

Δεν θα τους κάνω το χατίρι και εγώ θα τους λέω ότι είμαι περήφανος που είμαι έλληνας και πρέπει περήφανος να είναι ο αλβανός που είναι αλβανός ο γάλος που είναι γάλος κοκ.

Link to comment
Share on other sites

Νίκο (stormtrooper) προφανώς είσαι πικραμένος και μιλάς έτσι ίσος αυτή η πικρία να μην σου φύγει ποτέ.

Μην ξεχνάς όμως άλλο Έλληνας και άλλο Ελλάδα.

Πικραμένος ήμουν κάποτε... Κάποτε τα έχωνα στις κεφαλές κι έλεγα "παιδάκια ας κάνουμε κάτι εμείς γι'αυτό". Τώρα πλέον δεν έχω ούτε πίκρα ούτε λύπη. Είμαι οργισμένος. Και όχι με τις κεφαλές... Την "δουλειά" τους κάνανε όπως ήξεραν αυτοί καλύτερα. Είμαι οργισμένος με τον κάθε κακομοίρη "Έλληνα" (ή Έλληνα) που δεν ήθελε να δει πέρα από την Mercedes και το iPhone που του πλασάρανε σαν είδος πρώτης ανάγκης και τώρα κάθετε και κλαίγεται! Έχω τέτοια οργή μέσα μου για όλους αυτούς (τους γονείς μου, τους φίλους μου, τους γνωστούς και άγνωστους) που φέρανε τα πράγματα μέχρι εδώ και τώρα μου ζητάνε εμένα να κάνω υπομονή... Ρε δε πάνε να καούνε όλα!!! Επιστροφή για μένα δεν υπάρχει και εγώ προσωπικά χάραξα την πορεία μου!

Το αν αγαπάω ή μου αρέσει η Ελλάδα γεωγραφικά σαν χώρα είναι κάτι που το έχω ξαναπεί. Το αν σέβομαι την ιστορία της το αποδεικνύω με το να την μελετώ ΣΩΣΤΑ και όχι όπως θέλουν οι "άλλοι" να την μάθουμε άσχετα με το αν μου αρέσουν όλα ή όχι. Αλλά από την άλλη το ότι έτυχε να γεννηθώ σε έναν συγκεκριμένο γεωγραφικό τόπο δεν με κάνει πιο ξεχωριστό από αυτόν που έτυχε να γεννηθεί στη Αγκόλα ή στο Περού ή στα νησιά Πάου Πάου.

Το είπα και πιο πριν... Η ιστορία δεν χρωστάει σε κανέναν. Αν ο σύγχρονος Έλληνας είναι βλάκας ή έξυπνος ή κάθαρμα ή αγγελούδι, δεν οφείλεται στο ένδοξο ή άδοξο παρελθόν του αλλά στο παρόν του που διαμορφώνεται από το περιβάλλον του! Η εκτίμησή μου για τους Έλληνες είναι μηδαμινή! Και όταν λέω ότι η σημαία είναι ένα απλό πανί και τίποτα άλλο και κάποιοι με κράζουνε και μου "υπενθυμίζουν" το αίμα που χύθηκε για να είναι η Ελλάδα ελεύθερη, εγώ τους ρωτάω: Εσείς τι κάνατε για να είναι η Ελλάδα ελεύθερη? Είμαστε τώρα ελεύθεροι? Και αν δεν φταίμε όλοι εμείς τότε ποιος φταίει?

Προηγουμένως ανέφερα αυτό:

"Αν κάποια στιγμή ξυπνήσεις και αναρωτηθείς πότε γίνανε όλα αυτά, η απάντηση είναι απλή..... Ενώ εσύ κοιμόσουν!"

Δεν θεωρώ ότι ο Έλληνας έχει ξυπνήσει. Για την ώρα ενοχλείτε που θα χάσει την Merceda και το iPhone. Όταν έχανε όμως την αξιοπρέπεια καθημερινά έκανε τουμπεκί... Τώρα που εκτός από την αξιοπρέπεια θα χάσει και όλες του τις "φούσκες" (σπίτια, αμάξια, μηχανάκια, laptops κ.ο.κ.) ΙΣΩΣ ξυπνήσει και καταλάβει τι έκανε τόσο καιρό! Μέχρι τότε... Εύχομαι εγώ να είμαι απλός θεατής αυτού του πράγματος. Αν και νομίζω πως θα προτιμήσω να δω καμιά ταινία!

Έγινε επεξεργασία - stormtrooper
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...