Jump to content

Χαμένος στα nano


Manolis

Recommended Posts

Φίλοι μου πρώτη συμμετοχή στον τομέα αυτό.

Ίσως είναι και η αφορμή για μια αρχή στο αλμυρό νερό.

Η ιδέες μου μπήκαν πριν από καμιά βδομάδα, όταν έπεσε στα χέρια μου ένα γαλλικό περιοδικό, που είχε αφιέρωμα σε νάνο ενυδρεία.

Πολύ όμορφα, και σε βάζουν σε κακές σκέψεις.

Προσωπικά έχω ένα μικρό ενυδρειάκι 28χ30χ26, με εσωτερικό φίλτρο, θερμαντικό σώμα, και μια λάμπα(νομίζω PC) 11watt, με μια πλευρά άσπρο φως, και την άλλη με μπλε.

Για την ώρα έχω μέσα μόνο μια καραβίδα, και ένα μαύρο λαμπέο.

Πόσο πιο όμορφο θα έδειχνε με λίγα θαλασσινά μέσα, ε;

Τελικά ποτέ δεν ικανοποιούμαστε…

Έχω ρίξει κάμποσο διάβασμα αλλά έχω ακόμα μερικές απορίες.

Με τον υπάρχοντα εξοπλισμό μπορώ να κάνω δουλειά, χωρίς να χρειάζεται να ξοδευτώ για παραπέρα μαραφέτια;(ή έστω για μικρό κατιτις παραπάνω; )

Βασικά δεν έχω καταλάβει τη λειτουργία του σκίμερ, και αν είναι απολύτως απαραίτητο για τα μεγέθη αυτά.

Για σουμπ δεν το συζητώ, δεν υπάρχει διαθέσιμος χώρος άλλωστε.

Αν έχω καταλάβει σωστά, βάζοντας μόνο ψάρια οι απαιτήσεις είναι μικρότερες.

Δηλαδή μπορώ για παράδειγμα να βάλω ένα κλόουν, μια γαρίδα και κάτι μικρό ακόμα χωρίς όλα αυτά τα έξτρα;

Και κάτι ακόμα που δεν έχω καταλάβει.

Διαβάζω παντού για ζωντανό βράχο και άμμο, τι ακριβώς είναι; και τα κοράλλια άλλο πράμα είναι(αυτά είναι που απαιτούν πού φωτισμό και καθαριότητα; )

Για φωτίστε λίγο βρε παιδιά, να το κάνω το βήμα, ή θα μου έρθει ο κούκος αηδόνι για το τίποτα;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ να σου πω τα εύκολα και τα δύσκολα να στα πούνε τα παιδιά!

Διαβάζω παντού για ζωντανό βράχο και άμμο, τι ακριβώς είναι; και τα κοράλλια άλλο πράμα είναι(αυτά είναι που απαιτούν πού φωτισμό και καθαριότητα; )

Ζωντανό βράχο και άμμο εννοούν όταν εξακολουθούν να βρίσκονται ακόμη

σε συνθήκες φυσικού περιβάλλοντως διατηρώντας όλους τους πιθανούς

μικροοργανισμούς αυγά, σπούρους και πάνω από όλα βακτήρια που θα κοντρολάρουν

ακόμη και την βιολογία του συστήματός σου :wootwoot:

To skimmer κάνει δισεκατομμύρια μπουρμπουλίθρες και με βάση έναν

σχετικά απλό τρόπο κατακρατούνται αυτές που έχουν ακαθαρσίες - λίπη κτλ

αυτά με λίγες γραμμες! Και ναί νομίζω το skimmer πρέπει να είναι απαραίτητο

και στα νάνο ρίιφ!

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ Φίλε Manolis

Ένα σύστημα θωρείται σαν reef από τη στιγμή που φιλοξενεί ασπόνδυλους οργανισμούς και κάποια ψάρια που ταιριάζουν και συμβάλουν στην ισορροπία του συστήματος.

Η βιολογική ισορροπία μπορεί να διατηρηθεί με τη χρήση ζωντανού βράχου και άμμου, οπότε μιλάμε για natural system.

Στην περίπτωση όπου σκέφτεσαι να φιλοξενήσεις μόνο κάποιο μικρό ψάρι και μία γαρίδα δεν μπορούμε να το αποκαλέσουμε σαν reef.

Στην περίπτωση αυτή οι συχνές αλλαγές και συνεχής χρήση άνθρακα μπορούν να αντικαταστήσουν τη χρήση skimmer.

Αν επιθυμείς να βάλεις και κάποια κοράλλια, τότε οι απαιτήσεις του συστήματος είναι μεγαλύτερες, όσον αφορά την κυκλοφορία, φωτισμό, παραμέτρους νερού και skimming.

Πολλές πληροφορίες θα βρεις στα κατηγορία άρθρα-θαλασσινό, που πιστεύω να σε βοηθήσουν αρκετά.

Φιλικά Νίκος

Link to comment
Share on other sites

Αν και τα βασικά τα είπε ο Νίκος παραπάνω να συμπληρώσω ότι πολύ σημαντικό είναι να υπάρχει ένα sump-refugium τουλάχιστον με τα μισά λίτρα του display tank. Πολλοί μάλιστα (στο εξωτερικό) θεωρούν ότι το sump με μακροάλγη είναι πολύ πιο σημαντικό και αποτελεσματικό στη λειτουργία ενός nano-reef από το skimmer ή ακόμα και το χημικό φίλτρο, παρότι πρακτικά στα reef επιτελούν διαφορετικές λειτουργίες.

Δες μερικά όμορφα nano-reef και ιδέες παρακάτω:

http://www.reefcentral.com/forums/showthre...threadid=796781

http://www.nano-reef.com/forums/index.php?showforum=3

Link to comment
Share on other sites

@ stefanos

Κατατοπιστικότατος , γιατί βλέποντας συνέχεια ζωντανός βράχος μου είχε δημιουργηθεί η εντύπωση πως πρόκειται για κάτι πραγματικά "ζωντανό" όπως πχ. τα κοράλλια.

Για το skimmer είχα διαβάσει σε ένα παλιότερο ποστ(και νομίζω ήταν του Μιχάλη- neon, θα το ξανακοιτάξω) που αναφερόταν σε ένα μικροσκοπικό, αν είναι τόσο απαραίτητο…

@Ψάλτης Νίκος

Νίκο δεν έχω πολλές απαιτήσεις(πάντα έτσι λέμε στην αρχή…), έστω για την ώρα.

*Ίσως είναι και μια άσκηση για ομαλό πέρασμα στα θαλασσινά..

Μπορώ για παράδειγμα(αν υπάρχει όμορφος, δεν ξέρω) να βάλω στη μέση ένα όμορφο "ζωντανό" βράχο (μιας και ο Στέφανος πιο πάνω μου ξεκαθάρισε τι είναι), και 1-2 μικρά ψαράκια, πιστεύω μπορώ να βρω πολλά όμορφα, μια γαριδούλα που έχω δει κάτι καταπληκτικές κόκκινες, και ίσως κανένα καβουράκι, εριμήτη νομίζω, αυτά που ζούνε μέσα σε ένα καβούκι.

Όλα αυτά τα έχω δει σε φωτό, και φυσικά δεν ξέρω αν είναι από τα εύκολα είδη ή αν ακόμα προτείνονται για τα λίτρα που σκοπεύω να χρησιμοποιήσω, αν μπορείτε προτείνετε μερικά είδη κοντά στις προσδοκίες μου.

Και φυσικά είναι οφθαλμοφανές το μπέρδεμα μου ανάμεσα σε όλα τα nano, βλέπω τώρα ότι έχουμε τα reef και αυτά με τα ψάρια μόνο.

Σαν αρχή πιστεύω η δεύτερη κατηγορία δεν είναι άσχημη, μιας και λιγότερο απαιτητική.

Σιγά σιγά θα φύγει η ομίχλη, που θα πάει!

Όταν τώρα μιλάς για συχνές αλλαγές δηλαδή ποιας συχνότητας;

Τα λίτρα έτσι και αλλιώς είναι λίγα οπότε δεν νομίζω να είναι πρόβλημα.

Και για τον άνθρακα, να βάλω λίγο(λόγω μεγέθους) μέσα στο εσωτερικό φίλτρο;

@ neon

Μιχάλη για sump δεν υπάρχει περίπτωση λόγω διαμόρφωσης του χώρου, δυστυχώς.

Ίσως στην καλύτερη περίπτωση ένα skimmer, το ότι δεν θα βάλω κοράλλια φαντάζομαι ελαφραίνει και τις απαιτήσεις.

Εκτός αυτού και σχετικά με τον υπόλοιπο εξοπλισμό.

Η λάμπα πρέπει να είναι αρκετή, το εσωτερικό φιλτράκι κάνει δουλειά ή χρειάζομαι και κυκλοφορητή;

Και τι άλλο ακριβώς θα χρειαστώ; Αλάτι, κάποια έξτρα τεστ πέρα από αυτά του γλυκού νερού; κάτι άλλο;

Όσο για διάβασμα και ιδέες ψάχνομαι το δυνατόν περισσότερο. :wootwoot:

Link to comment
Share on other sites

Όταν τώρα μιλάς για συχνές αλλαγές δηλαδή ποιας συχνότητας;

Μια εβδομαδιαία αλλαγή 25% νομίζω ότι είναι αρκετή και πολύ εύκολη για τα λίτρα σου.

Και για τον άνθρακα, να βάλω λίγο(λόγω μεγέθους) μέσα στο εσωτερικό φίλτρο;

Θα πρότεινα, αφού το ενυδρείο σου δεν θα φιλοξενεί κοράλλια, να βάλεις την κανονική ποσότητα ενός πολύ καλής ποιότητας ενεργού άνθρακα, που αντιστοιχεί στα λίτρα σου.

Το ίδιο και ένα καλό αντιφωσφορικό υλικό και αντι nitrate αργότερα.

Φιλικά Νίκος

Link to comment
Share on other sites

Μανόλη το ξεκίνημα ενός Θαλασσινού ενυδρείου πόσο μάλλον ενός mini reef θέλει αρκετή επίμονη και υπομονή. Όλα τα παιδία του Θαλασσινού κομματιού του aquazone θα είμαστε δίπλα σου έτσι ώστε να βοηθήσουμε να γίνει πραγματικότητα το mini reef σου. Άρχισε το διάβασμα στα άρθρα του Θαλασσινού εδώ— http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showforum=117

Και περιμένουμε τις νέες σου απορίες... :wootwoot:

Link to comment
Share on other sites

Η αρχή έγινε χτες.

Άδειασα και καθάρισα το μικρό ενυδρειάκι.

Έβαλα μέσα τρεισήμισι κιλά ζωντανού βράχου, μαζί με κάτι ζούφια που είδα να τρέχουν μόλις τα έβαλα στο νερό.

22 λίτρα νερού βρύσης με 33 γραμμάρια αλατιού για κάθε ένα απ αυτά.

Έβαλα και το εσωτερικό φιλτράκι (200 λιτ/ώρα)να γυρίζει, και εδώ είμαστε.

Θα το αφήσω έτσι μέχρι να στρώσει.

Στη συνέχεια βλέπουμε και πράττουμε.

Πάντως σκέφτομαι για 1-2 κλόουν και καμιά γαριδούλα

Απ ότι μου είπαν για να ζήσουν αυτά τα ψαράκια είναι απαραίτητη και η παρουσία μιας ανεμώνης.

Θα μπορέσουν να επιβιώσουν όλα αυτά στο μικρό και απλοϊκό μου ενυδρείο;

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Η αρχή έγινε χτες.

Άδειασα και καθάρισα το μικρό ενυδρειάκι.

Έβαλα μέσα τρεισήμισι κιλά ζωντανού βράχου, μαζί με κάτι ζούφια που είδα να τρέχουν μόλις τα έβαλα στο νερό.

22 λίτρα νερού βρύσης με 33 γραμμάρια αλατιού για κάθε ένα απ αυτά.

Έβαλα και το εσωτερικό φιλτράκι (200 λιτ/ώρα)να γυρίζει, και εδώ είμαστε.

Θα το αφήσω έτσι μέχρι να στρώσει.

Στη συνέχεια βλέπουμε και πράττουμε.

Πάντως σκέφτομαι για 1-2 κλόουν και καμιά γαριδούλα

Απ ότι μου είπαν για να ζήσουν αυτά τα ψαράκια είναι απαραίτητη και η παρουσία μιας ανεμώνης.

Θα μπορέσουν να επιβιώσουν όλα αυτά στο μικρό και απλοϊκό μου ενυδρείο;

Να σου ζήσει το ενυδρειάκι σου.

Ζωντανός βράχος, Ανεμώνη και 2 κλόουν κάνουν ένα κλασικό nano reef...και καλή επιλογή.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...