Jump to content

Νεο Αφρικανικο Ενυδρειο!


Recommended Posts

Εδω και κατι μερες μου εχει καρφωθει στο μυαλο η ιδεα για ενα ενυδρειο με κιχλιδες αφρικης.....

Εδω ειχα κανει μια αποπειρα για νεο ενυδρειο αλλα ακυρωθηκε λογω του ph :hysterical:

Επειδη ομως το ph της βρυσης ειναι 8! :) Μπορω τελικα να κανω ενα ενυδρειο της λιμνης τανγκανικα :)

Καταρχας για ενυδρειο σκεφτομαι το ιδιο με το προηγουμενο(carrefourisio).. και σκεφτομαι να βαλω ενα ζευγαρακι julies και ενα χαρεμακι multies!

Και εχω μερικες αποριες!!

Καταρχας χρειαζομαι αμμο,πετρες,κοχυλια(χοχλιους :hysterical: ) αυτα... Φιλτρο eheim 2213 εξωτερικο και τι αλλο?

Επισης σκεφτομαι να βαλω αμμο και πετρες απο την θαλασσα(διπλα ειναι :hysterical: ) ωστε να ανεβουν και τα gh,kh,ph.... Την αμμο απο που θα την παρω? απο μεσα ή απο εξω απο την θαλασσα?? :)

Αυτα προς το παρων! :hysterical:

Ευχαριστω!!! :rasp::thumbup:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 247
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Άμμο μπορείς να πάρεις από την θάλασσα αλλά πρέπει να είσαι σίγουρος ότι προέρχεται από καθαρό σημείο και απαιτεί μια διαδικασία επίπονη και χρονοβόρα για να την καθαρίσεις. Εγώ θα πρότεινα μία μίξη από άμμο θαλάσσης και αραγωνίτη που φαίνεται κάπως έτσι. Μια άλλη επιλογή είναι να κάνεις μίξη χαλαζιακή άμμο με αραγωνίτη. Να έχεις στο μυαλό σου ότι κόστος δεν είναι μόνο η τιμή της άμμου, είναι και ο χρόνος και το νερό που θα σπαταλήσεις για να την καθαρίσεις.

:)

Link to comment
Share on other sites

Εγω προτεινω αφοβα αμμο θαλασσης αρκει να εισαι σιγουρος απο το μερος που θα την μαζεψεις και αν ειναι μαζεμενη μεσα απο το νερο,συγκεκριμενα λιγο πιο μεσα απο εκει που σκαει το κυμα...

Τα θετικα της αμμου θαλασσης ειναι πρωτα το χρωμα της που πλησιαζει σχεδον απολυτα το χρωμα της αμμου στην λιμνη http://www.abysse-cichlides.com/images/fon...-tanganyika.jpg..Σιγουρα το κοστος της θα ειναι ελαχιστο μπροστα στο κοστος αγορας αραγωνιτη και χαλαζιακης αμμου...Επισης θα φτασεις ευκολα τις επιθιμιτες τιμες νερου...

Αυτο που χρειαζεται ειναι πολυ καλο πλυσιμο μεχρι να σταματησει να ειανι θολο το νερο..Εμενα στα 5-6 αδειασματα του κουβα ειχε καθαρισει.Στην συνεχεια θα γεμισεις τον κουβα με την αμμο και νερο και μεσα θα βαλεις ενα καπακι χλωρινη...Θα φροντησεις να υπαρχει καποια ροη νερου είτε με καποιον κυκλοφοριτη είτε ανακατευοντας καθε τοσο την αμμο με το χερι...Θα αφησεις να φρασει η χλωρινη 2 μερες ωστε να παιθανουν και αν καθαριστουν τυχων θαλασσινοι οργανισμοι(οπως καβουρακια) για να μην σου ανεβασουν αμωνεια...Στην συνεχεια θα κανεις 2-3 καλα πλυσιματα της αμμου και θα κανεις την ιδια διαδικασια με την χλωρινη αλλα αντι για χλωρινη θα χρησιμοποιησεις αντιχλωριο....

Οταν λες καρφουρισιο εννοεις το 120 αρι..?? που αν δεν κανω λαθος εχει διαστασεις 100x30x40..??Αν ναι θα σου προτεινα να κοιταξεις και αλλους συνδιασμους ψαριων οπως ενα ζευγαρι απο Lamprologus brichardi η αλλα ψαρια απο την οιγενεια των Julidochromis...Επισης ενδιαφερον εχει σε αυτα τα λιτρα ο συνδιασμος 2 ειδων κοχυλοψαρων σχετικα ηρεμων προς αλλα ειδη οπως Multies με Brevis η αλλιως ενα ειδος κοχυλοψαρου με στοχο δημιουργειας "οικογενειας"....

Περημενουμε να ακουσουμε και αλλες αποψεις οσο αναφορα τον συνδοιασμο των ψαριων :)

Link to comment
Share on other sites

Ναι.... Τελικα αλλαξα γνωμη!! Γινεται να βαλω Lamprologus brichardi αντι για julies? και θα αφησω βεβαια τα multies!!

Την αμμο θα την μαζεψω απο μεσα απο την θαλασσα καθως και τις πετρες... :) Τωρα οι πετρες θελουν πλυσιμο σαν την αμμο??

Επισης αν παω σε ενα ειδος θα καταληξω σε Lamprologus brichardi :)

Ευχαριστω!!!! :):rasp:

Link to comment
Share on other sites

Ναι.... Τελικα αλλαξα γνωμη!! Γινεται να βαλω Lamprologus brichardi αντι για julies? και θα αφησω βεβαια τα multies!!

Την αμμο θα την μαζεψω απο μεσα απο την θαλασσα καθως και τις πετρες... :) Τωρα οι πετρες θελουν πλυσιμο σαν την αμμο??

Επισης αν παω σε ενα ειδος θα καταληξω σε Lamprologus brichardi :)

Ευχαριστω!!!! :):rasp:

Μόλις τα Brichardi ζευγαρώσουν δεν θα μείνει ούτε λέπι από τα multies. Αν πας για Brichardi θα τα βάλεις μόνα τους.

:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τα Brichardi ζευγαρώσουν δεν θα μείνει ούτε λέπι από τα multies. Αν πας για Brichardi θα τα βάλεις μόνα τους.

:)

:hysterical::hysterical: Ειναι ομως τοσο ομορφα τα ατιμα!! Με το που τα ειδα! :) Δεν ηξερα καν οτι υπαρχουν! :thumbup::hysterical:

Αρα μονο brichardi!! Αυτα κανουν αυγα ετσι?? :):rasp:

Link to comment
Share on other sites

Πανέμορφο ψάρι με μοναδική συμπεριφορά που δεν ονομάζεται τυχαία πριγκίπισσα του Burundi. Αν τους παρέχεις τις συνθήκες που χρειάζονται είναι εύκολα στο ζευγάρωμα και εκεί θα δεις πως συμμετέχει όλη η αποικία στο μεγάλωμα των μικρών.

:)

Link to comment
Share on other sites

Mπορείς να αρχίσεις με 4 brichardi και όταν βγει ζευγαράκι να αφαιρέσεις.

Νομίζω ότι αν αφήσεις ζευγαράκι μόνο του στα 120 λίτρα η επιτυχία είναι σχεδόν σίγουρη.

:)

Link to comment
Share on other sites

Mπορείς να αρχίσεις με 4 brichardi και όταν βγει ζευγαράκι να αφαιρέσεις.

Νομίζω ότι αν αφήσεις ζευγαράκι μόνο του στα 120 λίτρα η επιτυχία είναι σχεδόν σίγουρη.

:)

Eχω τρελαθει με τα συγκεκριμενα ψαρια!!Τωρα ομως τα ψαρια θα ερθουν τελευταια γιατι προτεραιοτητα εχει το στρωσιμο!! Επισης θελω να ρωτησω τα ψαρια ειναι ευκολο να βρεθουν?? :rasp::thumbup:

Υ.Γ Κοιταξτε το avatar μου !!! :):)

Έγινε επεξεργασία - aquarium_9
Link to comment
Share on other sites

Μην σε ανησυχεί για τα ψάρια, είναι από εκείνα που τα καταστήματα φέρνουν πιο συχνά. Επίσης μπορείς να αναζητήσεις από αναπαραγωγές κάποιου φίλου βάζοντας μια σχετική αγγελία εδώ. Σε πρώτη φάση δώσε σημασία στο γενικότερο στήσιμο και στρώσιμο του ενυδρείου. Καλή συνέχεια

:)

Έγινε επεξεργασία - karydas
Link to comment
Share on other sites

Μην σε ανησυχεί για τα ψάρια, είναι από εκείνα που τα καταστήματα φέρνουν πιο συχνά. Επίσης μπορείς να αναζητήσεις από αναπαραγωγές κάποιου φίλου βάζοντας μια σχετική αγγελία εδώ. Σε πρώτης φάση δώσε σημασία στο γενικότερο στήσιμο και στρώσιμο του ενυδρείου. Καλή συνέχεια

:)

Ναι σκεφτομαι να παρω απο καποιον που να ξερει να ξεχωριζει για να μην μπαινω στην διαδικασια του να βαζω και να βγαζω!! :) επειδη εχω ηδη ενα στρωμενο ενυδρειο μηπως μπορω να καω κατι για να επιταχυνω το στρωσιμο του? Κατι εχω διαβασει μπολι(αν ειμαι σωστος) :)

Ευχαριστω!!!

Έγινε επεξεργασία - aquarium_9
Link to comment
Share on other sites

Η διαδικασία για το μπόλιασμα ενός καινούργιου ενυδρείου με βιολογικό υλικό από ένα ήδη στρωμένο, περιγράφεται αναλυτικά εδώ

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...%E9%E1%F3%EC%E1

:)

Link to comment
Share on other sites

Η διαδικασία για το μπόλιασμα ενός καινούργιου ενυδρείου με βιολογικό υλικό από ένα ήδη στρωμένο, περιγράφεται αναλυτικά εδώ

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...%E9%E1%F3%EC%E1

:)

:):)

Link to comment
Share on other sites

Τα brichardi, ενώ πριν κάποιους μήνες ήταν πολύ σπάνια τώρα έχουν αρχίσει να τα φέρνουν παντού.

Αυτό έχει τα μειονεκτήματά του όμως, αφού κάποιες εισαγωγές είναι "μάπα"..

Μόλις έρθει ο καιρός να πάρεις τα ψάρια θα σου πούμε. Πάντως είναι όντως απο τα ομορφότερα tanganyika..

:)

Link to comment
Share on other sites

Τα brichardi, ενώ πριν κάποιους μήνες ήταν πολύ σπάνια τώρα έχουν αρχίσει να τα φέρνουν παντού.

Αυτό έχει τα μειονεκτήματά του όμως, αφού κάποιες εισαγωγές είναι "μάπα"..

Μόλις έρθει ο καιρός να πάρεις τα ψάρια θα σου πούμε. Πάντως είναι όντως απο τα ομορφότερα tanganyika..

:rasp:

Οντως!!! :thumbup::hysterical: Εκανα και μπανερακι!!! :):):)

Έγινε επεξεργασία - aquarium_9
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον... για να μπαινουν ολα σε μια ταξη!! :)

Αγοραζω:

1)Ενυδρειο

2)ΦΙλτρο

θερμοστατη εχει το carrefour δεν τον αλλαζω...

ααα και μηπως ξρετε τι ειδους λαμπα παιρνει? Εκτος απο αυτην που θα εχει μεσα σιγουρα λεω να παρω και Αυτη

Επισης: ενυδρειακη σιλικονη με την οποια θα κολληθούν οι πετρες

και τροφη!!! Και βεβαια: Τα ψαρια!!!

Αυτα!! :):):rasp:

Έγινε επεξεργασία - aquarium_9
Link to comment
Share on other sites

Καλή αρχή φίλε μου!

Εξαιρετικά ψάρια επέλεξες,αναμένουμε φωτο με το στησιμο και την εξέλιξη του ενυδρειου σου :)

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον... για να μπαινουν ολα σε μια ταξη!! :)

Αγοραζω:

1)Ενυδρειο

2)ΦΙλτρο

θερμοστατη εχει το carrefour δεν τον αλλαζω...

ααα και μηπως ξρετε τι ειδους λαμπα παιρνει? Εκτος απο αυτην που θα εχει μεσα σιγουρα λεω να παρω και Αυτη

Επισης: ενυδρειακη σιλικονη με την οποια θα κολληθούν οι πετρες

και τροφη!!! Και βεβαια: Τα ψαρια!!!

Αυτα!! :):):rasp:

Δεν υπαρχει καποια ιδιαιτερη απαιτηση φωτισμου με αυτα τα ψαρια(αφρικανικα).

Μεινε με αυτη τη λαμπα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπαρχει καποια ιδιαιτερη απαιτηση φωτισμου με αυτα τα ψαρια(αφρικανικα).

Μεινε με αυτη τη λαμπα.

Nαι το σκεφτομουν και εγω αυτο!!!

Αλλα εχω μια απορια!!! Η ενυδρειακη σιλικονη χρειαζεται κανενα "μηχανημα" ή ειναι σωληναριο και την βαζεις ετσι?? :):):)

Καλή αρχή φίλε μου!

Εξαιρετικά ψάρια επέλεξες,αναμένουμε φωτο με το στησιμο και την εξέλιξη του ενυδρειου σου thumbup.gif

Ευχαριστω!!! :rasp:

Link to comment
Share on other sites

Εδω το ενυδρειο που θελω να παρω!!Ειναι το aquadream 100. Περνει λαμπες Τ8 οποτε αν θελω να αλλαξω βαζω αυτη που ειπα πιο πανω!! :):):)

Διαστασεις ειναι 100x30x45 συνολο 114.75 λιτρα καθαρα!!! :rasp::thumbup:

Αααα επισης πρεπει να βαλω και φελιζολ ε? επειδη θα βαλω πετρες!! Ποσο παχος πρεπει να ειναι?? :hysterical::hysterical:

Έγινε επεξεργασία - aquarium_9
Link to comment
Share on other sites

Εδω το ενυδρειο που θελω να παρω!! Περνει λαμπες Τ8 οποτε αν θελω να αλλαξω βαζω αυτη που ειπα πιο πανω!! :):):)

Διαστασεις ειναι 100x30x45 συνολο 114.75 λιτρα καθαρα!!! :rasp::thumbup:

Αααα επισης πρεπει να βαλω και φελιζολ ε? επειδη θα βαλω πετρες!! Ποσο παχος πρεπει να ειναι?? :hysterical::hysterical:

Δεν θεωρώ απαραιτητο το φελιζολ,εφόσον γινει σωστο στησιμο στις πέτρες.Λάμπα δεν χρειάζεται να αλλάξεις,καθώς τα αφρικάνικα δεν έχουν ιδιαιτερες απαιτησεις σε φωτισμό. :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Μπαα... εγω για σιγουρια θα βαλω γιατι φοβαμαι.. μην γινει κανενα ατυχημα και τρεχουμε!!! :)

Link to comment
Share on other sites

Καλως ήλθες και απο μένα στην Αφρικη!

Καλή συνέχεια σε οτι κανεις! :)

Link to comment
Share on other sites

Καλως ήλθες και απο μένα στην Αφρικη!

Καλή συνέχεια σε οτι κανεις! :)

Καλως σας βρηκα!!! :):)

Η ενυδρειακη σιλικονη χρειαζεται κανενα "μηχανημα" ή ειναι σωληναριο και την βαζεις ετσι??

up! :rasp:

Επισης θελω να πω ενα μεγαλο ευχαριστω στον Koing Koing που μου εδειξε τα ψαρια!! :thumbup::hysterical:

ΑΑΑΑ και επισης!! Φελιζολ ποσα εκατοστα να ειναι? 4 ειναι καλα??

Έγινε επεξεργασία - aquarium_9
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...