Jump to content

Νεο Αφρικανικο Ενυδρειο!


Recommended Posts

Τα ψαρια αυτα συνηθως ζευγαρωνουν μεσα στις τρυπες-φωλιες που διαμορφωνουν γι'αυτο το σκοπο,οπου και εχουν κρυμενα τα αυγα.

Γι'αυτο και δεν ειχες παρατηρησει κατι πριν,και αναρωτιεσαι για ποτε γεννησαν.Την ιδια εκπληξη ειχα βιωσει και εγω :lmao:

Οσο για το ψαρακι που εχασες,κριμα ειναι,αλλα ο πολεμος δυστυχως εχει και απωλειες.Απο τη σστιγμη που δεν ειχες αντιληφθει κατι αρκετα νωριτερα δεν μπορουσες να επεμβεις δραστικα.

Το χομπυ οπως και η ζωη συνεχιζεται.

Καλη συνεχεια λοιπον :)

Και ζευγαρωνουν παντα με το ιδιο τερι;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 247
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Κωστη αυτα τα ψαρακια ειναι μονογαμικα δηλ ;

Ακριβώς. Σε αντίθεση πχ με τα mbuna που ο αρσενικός μπορεί να ζευγαρώσει με όλες τις θηλυκές, εδώ ο αρσενικός ζευγαρώνει με μία και δεν ανέχεται άλλον συγκάτοικο ειδικά σε μικρά ενυδρεία.

:)

Link to comment
Share on other sites

Να σου ζήσουν aquarium_9, είναι θεσπέσια! :)

Για την απώλεια μη στενοχωριέσαι, είναι στο πρόγραμμα κι αυτά...

Συνέχισε γερά!

Link to comment
Share on other sites

Να σου ζήσουν aquarium_9, είναι θεσπέσια! :)

Για την απώλεια μη στενοχωριέσαι, είναι στο πρόγραμμα κι αυτά...

Συνέχισε γερά!

Ευχαριστω!!! :lmao:

Οριστε και μια γενικη του ενυδρειου!!! Εχω γεμισει λιγη καφε αλγη αλλα δεν με νοιαζει!!! :D:hysterical:

post-17754-1286806010_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφα τα μικρά, όλα καλά από δω και πέρα !!! :)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Ουφ!! :buttrock: Βρηκα λιγο ελευθερο χρονο επιτελους να σας ενημερωσω!!

Το ενυδρειο ειναι μια χαρα! Τα ψαρια γεννησαν 2η φορα(αυτη τη φορα πιο πολλα απο την προηγουμενη!) Τα 2 μωρα απο την προηγουμενη γεννα ειναι μια χαρα! Μεγαλωνουν!! Μετρησεις θα κανω αυριο και θα σας τις γραψω οπως επισης αυριο θα ανεβασω και φωτογραφιες!!! :buttrock::buttrock:

Αυτα!!!!! :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

:):):bowdown::bowdown:

Καλό babycitting :buttrock::buttrock::buttrock:

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Πωπω.... Ποσο καιρο εχω να μπω στο aquazone! :blink::hysterical: Μου ελειψε! ;) Τελος παντων... Λοιπον! Καλημερα!!!! :D Ηθελα να κανω μια ερωτηση! Πριν μια εβδομαδα εχανα ενα ψαρι απο το ζευγαρι... Το εψαχνα το εψαχνα αλλα ματαια... Εξαφανισμενο.. Βεβαια την επομενη μερα βγηκε απο την κρυψωνα του και το ειδα... Αλλα μετα απο μια μερα παλι χαθηκε... Αυτη τη πεμπτη ελειπα 3ημερη με το σχολειο μου και τωρα που γυρισα ειναι ακομα εξαφανισμενο! Τι λετε να επαθε? Πεθανε?

Link to comment
Share on other sites

Οχι! Και γι'αυτο ρωταω! Ειναι τελειως εξαφανισμενο.. Σαν να εξαϋλώθηκε! :D

Link to comment
Share on other sites

Τα brichardi όταν είναι στα τελευταία τους πάνε βαθειά μέσα στην φωλιά τους. Με γερή φίλτρανση μπορεί να αντέξει το φορτίο και να μην σου ανεβάσει αμμωνία. Αν θυμάμαι καλά έχεις ένα 2213 μόνο; Αν ναι, σήκωσε μερικές πέτρες να δεις αν έχει πεθάνει για να το βγάλεις.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Ποσο καιρο εχω να κανω update εδω.. :D Δε προλαβαινα φετος με τιποτα!! Τελος παντων.. Εχω να σας πω οτι μετρησεις δυστυχως εχω να κανω πολυυ καιρο αλλα αλλαγες κανω εβδομαδιαια..Μια απο τις τροφες ληγει τον Μαιο(δηλαδη ηδη εχει ληξει) και θα παρω αλλη! Το θυληκο παιδια απεβιωσε δυστυχως(νομιζω οτι την εφαγε ο αρσενικος) ειδα καποια κοκαλακια τα οποια αφαιρεσα κατευθειαν και εκανα "μεγαλη" αλλαγη νερου... Σημερα εκανα και αλλη αλλαγη και πλεον εχω ενα ενηλικο brichardi και 7 απο τα μωρακια(οσα ειχαν μεινει απο τις γεννες) και θελω να ρωτησω.. Μηπως πρεπει να τα αφαιρεσω τα μωρα απο το ενυδρειο? Ή δεν θα παρουσιασουν προβληματα? Επισης ηθελα να ρωτησω αν πρεπει να αλλαξω το φιλτρο(eheim 2213) Δεν το εχω ανοιξει απο τοτε που το λειτουργησα.. Εναν χρονο σχεδον!! <_<

Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Ποσο καιρο εχω να κανω update εδω.. :huh: Δε προλαβαινα φετος με τιποτα!! Τελος παντων.. Εχω να σας πω οτι μετρησεις δυστυχως εχω να κανω πολυυ καιρο αλλα αλλαγες κανω εβδομαδιαια..Μια απο τις τροφες ληγει τον Μαιο(δηλαδη ηδη εχει ληξει) και θα παρω αλλη! Το θυληκο παιδια απεβιωσε δυστυχως(νομιζω οτι την εφαγε ο αρσενικος) ειδα καποια κοκαλακια τα οποια αφαιρεσα κατευθειαν και εκανα "μεγαλη" αλλαγη νερου... Σημερα εκανα και αλλη αλλαγη και πλεον εχω ενα ενηλικο brichardi και 7 απο τα μωρακια(οσα ειχαν μεινει απο τις γεννες) και θελω να ρωτησω.. Μηπως πρεπει να τα αφαιρεσω τα μωρα απο το ενυδρειο? Ή δεν θα παρουσιασουν προβληματα? Επισης ηθελα να ρωτησω αν πρεπει να αλλαξω το φιλτρο(eheim 2213) Δεν το εχω ανοιξει απο τοτε που το λειτουργησα.. Εναν χρονο σχεδον!! <_<

Ευχαριστω!

Καλό θα ήταν στην επόμενη αλλαγή νερού να ανοίξεις και να κάνεις μια συντήρηση στο φίλτρο σου.

Οσο για το ενυδρείο θα έλεγα να μην πειράξεις τιποτα και να παρακολουθήσεις την εξελιξη των ψαριών σου.

Δεν μπορω να καταλάβω γιατι έχασες την θηλυκιά.....αφου ήταν ζευγάρι και ηδη είχαν μικρά. :D

Link to comment
Share on other sites

Καλό θα ήταν στην επόμενη αλλαγή νερού να ανοίξεις και να κάνεις μια συντήρηση στο φίλτρο σου.

Οσο για το ενυδρείο θα έλεγα να μην πειράξεις τιποτα και να παρακολουθήσεις την εξελιξη των ψαριών σου.

Δεν μπορω να καταλάβω γιατι έχασες την θηλυκιά.....αφου ήταν ζευγάρι και ηδη είχαν μικρά. <_<

Πανω στο ζορε τους να κανουν τα μικρα ειδα κατι τσακωσμους.. και μετα εξαφανιστηκε! :D οκ.. θα του κανω συντηρηση! Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Καλησπέρα σε ολους σας! :) Εχω πολυ καιρο να γραψω σε αυτο το θεμα :( Απλα ηθελα να κανω μια μικρη ενημερωση.. Τελικα το θυληλο μαλλον πεθανε.. Τωρα το αρσενικο εχει γινβει ζευγαρι με ενα απο τα παιδια του... Δεν εχουν γεννησει βεβαια αλλα μωρα με αυτο και γενικα δεν εχω αλλες γεννες... Παλι καλα γιατι θα γινοταν πολλες αιμομιξιες! Τωρα πρεπει σιγα σιγα να αρχιζω να δινω μερικα ψαρακια αλλα δεν εχω χρονο! :( Ισα ισα που προλαβαινω και κανω τις αλλαγες καθε εβδομαδα! :( Και παλι καλησπερα

ΥΓ. Το site εχει γινει πολυ ομορφο! Συγχαρητηρια για την καλη δουλεια παιδια! :)

Link to comment
Share on other sites

Ευχομαι να εισαι καλα αγορι μου,πρωτα το σχολειο και μετα τα ενυδρεια. :)

Link to comment
Share on other sites

Ευχομαι να εισαι καλα αγορι μου,πρωτα το σχολειο και μετα τα ενυδρεια. :)

Ευχαριστώ! Και ναι έχεις δίκιο! Άντε να τελειώσει και αυτή η χρονιά και μετά θα πέσω με τα μούτρα στα ενυδρεία!

Μου έχουν λείψει! :)

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Γεια σας παιδια! Ειχα κατι χρονια να μπω στο aquazone. Εχει αλλαξει πολυ βλεπω! Το νεο του θεμα ειναι ολα τα λεφτα! Θελω να πω πως το παραπανω ενυδρειο το διελυσα διοτι,λογω πανελληνιων, δεν μπορουσα να τα προσεχω εγω(ειχα μετακομισει, δεν εμενα στο σπιτι μου) και ειχα αφησει την μητερα μου υπευθυνη αλλα επειδη δεν μπορουσε να τα προσεχει και αυτη τα χαρισα σε εναν φιλο που θα εφτιαχνε ενα ενυδρειο. Θελω να πιστευω πως τα ψαρακια ειναι καλα εκει που ειναι..

Τωρα, αφου εδωσα πανελληνιες και περασα στην σχολη που ηθελα, θα μεινω μαζι με την αδερφη μου, η οποια σπουδαζει και αυτη στην πολη που θα σπουδασω και εγω.Θελω τωρα να φτιαξω ενα ενυδρειο με φυτα και θα βαλω μεσα guppies. Θα το βαλουμε στο σαλονι οποτε πιστευω θα ειναι ωραιο θεαμα τα πολυχρωμα ψαρια! :) Μονο το θεμα ειναι οτι θα πρεπει να παρω αμμο γιατι αυτη που ειχε το παλιο ηταν απο την θαλασσα και ανεβαζε κατα πολυ τις τιμες του ph . Ποσα κιλα μου προτεινετε να παρω για το ενυδρειο μου? Να θυμησω οτι οι διαστασεις του ενυδρειου ειναι 100x30x45 .

Ευχαριστω πολυ!

Link to comment
Share on other sites

Αφου περασες στην σχολη συχχωρεμενος ,αλλα ασυγχωρητος που αφηνεις την αφρικη.

Και τα γκαπακια τα ιδια νερα θελουν,οποτε δεν χρειαζετε να ξοδευεσαι

Να εισαι καλα αγορι μου

Link to comment
Share on other sites

Αφου περασες στην σχολη συχχωρεμενος ,αλλα ασυγχωρητος που αφηνεις την αφρικη.

Και τα γκαπακια τα ιδια νερα θελουν,οποτε δεν χρειαζετε να ξοδευεσαι

Να εισαι καλα αγορι μου

Ε, δυσκολο παλι να ξαναστηνω αφρικανικο. Ασε που δεν θελει και η αδερφη μου, οποτε απο το να μην εχω καθολου ενυδρειο, θα συμβιβαστω με guppies.

Α ωραια. Ευτυχως που δεν την πεταξα δηλαδη.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...