Jump to content

Νεο Αφρικανικο Ενυδρειο!


Recommended Posts

Ωραια τοτε!!! Θα βαλω 25 κιλα!!! :hysterical::buttrock:

Ααααα την τροφη την Ocean nutrition mysis δεν την βρισκω πουθενα!! ;):thumbup:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 247
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ωραια τοτε!!! Θα βαλω 25 κιλα!!! :buttrock::buttrock:

Ααααα την τροφη την Ocean nutrition mysis δεν την βρισκω πουθενα!! :thumbup::hysterical:

Οι ακριβείς διαστάσεις του ενυδρείου ποιές είναι.

Μην βιάζεσαι για τα υπόλοιπα ,ας γίνει το aquascape και βήμα - βήμα μετά τα υπόλοιπα.

;)

Link to comment
Share on other sites

Κατσε να παρω πρωτα το ενυδρειο ε?? ;):thumbup: Απλα θελω να τα ξερω αυτα και οταν το παρω το ενυδρειο να ξερω τι να κανω και να μην πανικοβληθω!!

Ναι διαστασεις τα παιδια εδω λενε οτι ειναι 100x30x40... εγω ομως στο internet ειδα και ειναι 100x30x45!!

Αααα και κατι αλλο... Αφου θα εχω βαλει μεσα τις πετρες.. Μερικες με σιλικονη και μερικες χωρις... πως θα βαλω το νερο ετσι ωστε με την δυναμη που εχει το νερο να μην τις ριξει πανω στα τζαμια?? Εγω σκεφτηκα με ενα λαστιχο και να το γεμιζω σιγααα σιγαααα!! :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Κατσε να παρω πρωτα το ενυδρειο ε?? :thumbup::hysterical: Απλα θελω να τα ξερω αυτα και οταν το παρω το ενυδρειο να ξερω τι να κανω και να μην πανικοβληθω!!

Ναι διαστασεις τα παιδια εδω λενε οτι ειναι 100x30x40... εγω ομως στο internet ειδα και ειναι 100x30x45!!

Αααα και κατι αλλο... Αφου θα εχω βαλει μεσα τις πετρες.. Μερικες με σιλικονη και μερικες χωρις... πως θα βαλω το νερο ετσι ωστε με την δυναμη που εχει το νερο να μην τις ριξει πανω στα τζαμια?? Εγω σκεφτηκα με ενα λαστιχο και να το γεμιζω σιγααα σιγαααα!! :buttrock:

Ενα πιάτο κάτω στην άμμο και εκεί να πέφτει το νερό ή το νερό πάνω στις πέτρες για να φεύγει ωραία.

;)

Link to comment
Share on other sites

Ενα πιάτο κάτω στην άμμο και εκεί να πέφτει το νερό ή το νερό πάνω στις πέτρες για να φεύγει ωραία.

;)

:buttrock::buttrock::thumbup::hysterical: Δεν καταλαβα!! :wacko:

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον !! επειδη δεν καταλαβα :thumbup: θα βαλω με ενα λαστιχο το νερο σιγ σιγα για να ειμαι και σιγουρος!!!

Ανυπομονω να το στησω!!! :hysterical::buttrock:;)

Link to comment
Share on other sites

Παιδια... επειδη ειδα οτι υπαρχουν διαφορετικες ρατσες των lamprologus brichardi!! Ποια ειναι αυτη που εχω στο banner μου?? ;) Και επισης ποιες θα βρω πιο ευκολα στα μαγαζια?? Ευχαριστω!!! :thumbup::hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον !! επειδη δεν καταλαβα :hysterical: θα βαλω με ενα λαστιχο το νερο σιγ σιγα για να ειμαι και σιγουρος!!!

Ανυπομονω να το στησω!!! :buttrock::buttrock:;)

Εκει που θα πέφτει το νερό μεσα στο ενυδρείο βάλε το πιατο,για να ανακόπτει την ορμή του νερού και να μην ανασηκώσει την άμμο :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Εκει που θα πέφτει το νερό μεσα στο ενυδρείο βάλε το πιατο,για να ανακόπτει την ορμή του νερού και να μην ανασηκώσει την άμμο ;)

:thumbup::hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Φιλτρο θα παρω το eheim 2213.. αλλα εχω δει εδω στο forum οτι κανει κατι θορυβους μετα απο ενα χρονικο διαστημα!!! Τελικα ειναι καλο ή δεν ειναι??? :hysterical:;):thumbup:

Έγινε επεξεργασία - aquarium_9
Link to comment
Share on other sites

Φιλτρο θα παρω το eheim 2213.. αλλα εχω δει εδω στο forum οτι κανει κατι θορυβους μετα απο ενα χρονικο διαστημα!!! Τελικα ειναι καλο ή δεν ειναι??? :buttrock:;):thumbup:

Δεν πιστεύω οτι θα έχεις πρόβλημα ,εγώ το έχω χρόνια χωρίς να έχω προβλήματα.

:hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Δεν πιστεύω οτι θα έχεις πρόβλημα ,εγώ το έχω χρόνια χωρίς να έχω προβλήματα.

;)

Α... ωραια γιατι φοβηθηκα!!! :buttrock::buttrock:

Ευχαριστω!!!! :thumbup::hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Α... ωραια γιατι φοβηθηκα!!! :buttrock::buttrock:

Ευχαριστω!!!! ;):thumbup:

Να ρωτήσω κάτι άλλο ,το ενυδρείο είναι ενα μέτρο θα έχει και δικό του εσωτερικό ;

:hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι άλλο ,το ενυδρείο είναι ενα μέτρο θα έχει και δικό του εσωτερικό ;

;)

Ναι κατι τετοιο λεει στο site και εγω οταν ειχα παει και το ειχα δει απο κοντα ειχε ενα μαυρο κουτι μεσα(δεν νομιζω να ειναι ενσωματωμενο) και ναι ειναι 1 μετρο!

Link to comment
Share on other sites

Ναι κατι τετοιο λεει στο site και εγω οταν ειχα παει και το ειχα δει απο κοντα ειχε ενα μαυρο κουτι μεσα(δεν νομιζω να ειναι ενσωματωμενο) και ναι ειναι 1 μετρο!

Ωραία ,κρατάς και το εσωτερικό το οποίο το εμπλουτίζεις με βιολογικό υλικό και προσθέτεις και το 2213.

;)

Link to comment
Share on other sites

Ωραία ,κρατάς και το εσωτερικό το οποίο το εμπλουτίζεις με βιολογικό υλικό και προσθέτεις και το 2213.

;)

:thumbup: Ωραια... οταν λετε βιολογικο υλικο εννοειτε siporax ετσι??

Έγινε επεξεργασία - aquarium_9
Link to comment
Share on other sites

;) Ωραια... οταν λετε βιολογικο υλικο εννοειτε siporax ετσι??

:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Αααα και κατι αλλο σχετικα με το στρωσιμο!! Εχω το stress zyme της API και το strees coat της API... θα ριξω μεσα την δοση που ειναι για τα λιτρα μου και μετα καθε μερα θα ριχνω και απο λιγη τροφη ωστε να ταιζω τα βακτηρια που θα γινουν στο φιλτρο και για να γινει ο κυκλος του αζωτου??? ;):thumbup:

Link to comment
Share on other sites

To Stress Coat είναι ένα προϊον τύπου "αντιχλώριο" με aloe vera και θα το ρίχνεις στο "φρέσκο" νερό ΠΡΙΝ το βάλεις στο ενυδρείο και στις αναλογίες που γράφει. Φυσικά, στο καινούριο ενυδρείο μπορείς να το προσθέσεις και αφού έχεις βάλει πρώτα το νερό, δεδομένου ότι δεν υπάρχουν ψαράκια. ΔΕΝ ΞΕΡΩ αν το χρειαζεσαι στη φάση του στρωσίματος το συγκεκριμένο

Το ΑPI stress zyme, θέλει 10ml για κάθε 38 Λτ νερού την 1η, την 7η και τη 14η μέρα. Αλλά επειδή προσπαθούμε να δημιουργήσουμε βιολογία μέσα στο "μινι οικοσύστημά μας" θα πρέπει να ταϊζεις, ώστε να αναπτυχθούν οι πολιτισμοί βακτηριδίων που θα κάνουν όλη τη "δουλειά" στο μέλλον.

Εγώ που είμαι ακόμα στο στρώσιμο του δικού μου εδώ και 30 μέρες, βάζω τροφή μέσα σε αποχή και κάθε 2 μέρες που έχει λιώσει την διαλύω τελείως και την επόμενη ξαναταϊζω.

Λίγο προσοχή μόνο μην το παρακάνεις με την τροφή.

Έγινε επεξεργασία - bartemderas
Link to comment
Share on other sites

To Stress Coat είναι ένα προϊον τύπου "αντιχλώριο" με aloe vera και θα το ρίχνεις στο "φρέσκο" νερό ΠΡΙΝ το βάλεις στο ενυδρείο και στις αναλογίες που γράφει. Φυσικά, στο καινούριο ενυδρείο μπορείς να το προσθέσεις και αφού έχεις βάλει πρώτα το νερό, δεδομένου ότι δεν υπάρχουν ψαράκια. ΔΕΝ ΞΕΡΩ αν το χρειαζεσαι στη φάση του στρωσίματος το συγκεκριμένο

Το ΑPI stress zyme, θέλει 10ml για κάθε 38 Λτ νερού την 1η, την 7η και τη 14η μέρα. Αλλά επειδή προσπαθούμε να δημιουργήσουμε βιολογία μέσα στο "μινι οικοσύστημά μας" θα πρέπει να ταϊζεις, ώστε να αναπτυχθούν οι πολιτισμοί βακτηριδίων που θα κάνουν όλη τη "δουλειά" στο μέλλον.

Εγώ που είμαι ακόμα στο στρώσιμο του δικού μου εδώ και 30 μέρες, βάζω τροφή μέσα σε αποχή και κάθε 2 μέρες που έχει λιώσει την διαλύω τελείως και την επόμενη ξαναταϊζω.

Λίγο προσοχή μόνο μην το παρακάνεις με την τροφή.

Ωραια δηλαδη εγω την 1η ημερα συμφωνα με τα δικα μου λιτρα θα πρεπει να βαλω 30ml και 30ml την 7η και την 14η αλλα 30ml!! Τωρα τροφη θα τριβω λιγη λιγη μεσα!! ;)

Link to comment
Share on other sites

Οταν θα εχω νεοτερα με το ενυδρειο και το set-up θα σας κανω εδω ενα up! Stay tuned!!!! :):thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Παιδια πηγα και μαζεψα πετρες!!! 20 προς το παρων και μου φαινονται πολυ λιγες!!! :wacko: Λοιπον...

Επειδη ο vagos κατι μου ειπε απο το chat και δεν καταλαβα τιποτα :( Ρωταω και απο εδω!! Τι πρεπει να τις κανω για να τις καθαρισω?? Ευχαριστω!!!!! :):thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Παιδια πηγα και μαζεψα πετρες!!! 20 προς το παρων και μου φαινονται πολυ λιγες!!! :wacko: Λοιπον...

Επειδη ο vagos κατι μου ειπε απο το chat και δεν καταλαβα τιποτα :( Ρωταω και απο εδω!! Τι πρεπει να τις κανω για να τις καθαρισω?? Ευχαριστω!!!!! :):thumbup:

Καλο βρασιμο με νερο βρυσης και θα εισαι οκ. :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειαζεται βρασιμο κατα την γνωμη μου..Πετρες ειναι...Ενα καλο πλυσιμο και βουρτισμα με κατι ωστε αν φυγουν τα χωματα που ενδεχομενως να υπαρχουν :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...