Jump to content

ΑΜΜΕΣΗ ΒΟΗΘΕΙΑ !!!!


HIV

Recommended Posts

ΠΑΙΔΕΣ ΣΕ 100 L ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΠΟΥΝ 3 ΓΑΤΟΨΑΡΑ (ΔΕΝ ΞΕΡΟ ΤΙ ΕΙΔΟΣ) 1 ΜΟΝΟΔΑΚΤΥΛΟΣ 1 BICHIR ΚΑΙ 3 ΓΛΥΦΤΑΚΙΑ (ΜΙΚΡΟΥ ΜΕΓΕΘΟΥΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΜΕΓΑΛΩΝΟΥΝ ΠΟΛΥ ) ? ? Η ΤΡΟΦΗ ΘΑ ΕΙΝΑΙ Η ΙΔΙΑ ? ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΓΡΗΓΟΡΑ POSTS ΑΠΟ ΟΛΟΥΣ :)

Link to comment
Share on other sites

ΠΑΙΔΕΣ ΣΕ 100 L ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΠΟΥΝ 3 ΓΑΤΟΨΑΡΑ (ΔΕΝ ΞΕΡΟ ΤΙ ΕΙΔΟΣ) 1 ΜΟΝΟΔΑΚΤΥΛΟΣ 1 BICHIR ΚΑΙ 3 ΓΛΥΦΤΑΚΙΑ (ΜΙΚΡΟΥ ΜΕΓΕΘΟΥΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΜΕΓΑΛΩΝΟΥΝ ΠΟΛΥ ) ? ? Η ΤΡΟΦΗ ΘΑ ΕΙΝΑΙ Η ΙΔΙΑ ? ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΓΡΗΓΟΡΑ POSTS ΑΠΟ ΟΛΟΥΣ :)

  1. Καλως ηρθες.
  2. Γραφε με μικρα γραμματα.

Link to comment
Share on other sites

1ον θα σε παρακαλέσω να γράφεις με πεζούς χαρακτήρες.Με κεφαλαία φαίνεται σα να φωνάζεις.

2ον Αν δε μας γράψεις το είδος των γατόψαρων δε μπορούμε να καταλάβουμε για ποια μιλάς.Έστω και φωτό θα βοηθήσει.

3ον Τα μικρότερα "γλυφτάκια" φτάνουν κοντά στα 13 εκατοστά.

4ον Οι μονοδάκτυλοι ζουν σε υφάλμυρο νερό

5ον Με την ονομασία BICHIR τι εννοείς?

6ον Στο χόμπυ το "γρήγορα" δεν υφίσταται.

7ον και τελευταίο χαλάρωσε και πάμε σιγά για ένα σωστό και υγιές ενυδρείο... :)

Έγινε επεξεργασία - FotisGt
Link to comment
Share on other sites

1ον θα σε παρακαλέσω να γράφεις με πεζούς χαρακτήρες.Με κεφαλαία φαίνεται σαν να φωνάζεις.

2ον αν δε μας γράψεις το είδος των γατόψαρων δε μπορούμε να καταλάβουμε για ποια μιλάς.Έστω και φωτό θα βοηθήσει.

3ον Τα μικρότερα "γλυφτάκια" φτάνουν οντά στα 13 εκατοστά.

4ον Οι μονοδάκτυλοι ζουν σε υφάλμυρο νερό

5ον Με την ονομασία BICHIR τι εννοείς?

6ον Στο χόμπυ το "γρήγορα" δεν υφίσταται.

7ον και τελευταίο χαλάρωσε και πάμε σιγά ιγάγια ένα σωστό και υγιές ενυδρείο... :)

και μια διορθωση ...

ΔΕΝ λεγονται γλυφτες , γλυφτακια , σκατιαρηδες και οπως αλλιως το εχω διαβασει

Pleco - πλεκο - πλεκοστομοι Λεγονται :)

Link to comment
Share on other sites

εχετε δικιο συγνωμη ειχα ενθουσιαστει ... :) ... απλα θα αγορασω ενα ενυδρειο που 8α εχει τον μονοδαχτυλο και τα γατοψαρα ...τωρα δεν ξερω πως βαλω φωτο ... ουτε πως να βαλω το θεμα μου στην καταλληλη κατηγορια ... :) παντως μ εσιτελαν φωτο απο το ενυδρειο και τα ψαρια αν και δεν πολυφαινονται ... σε πμ τις εχω .... αν μπορει καποιος να με βοηθησει εστω και λιγο .... οσο για το bichir ειναι αυτο εδω http://gallery.aquariumhobbyist.com/data/39301Bichir1.JPG

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ μου φίλε γνωρίζεις τις ανάγκες, τις συνθήκες, το μέγεθος και τη συμβατότητα συγκάτοικων για τα bichirs ?

Link to comment
Share on other sites

αν τα γζωριζα αδερφε μου δεν θα ημουν εδω..... προσπαθω να γινω καλος... ηερω μονο οτι μεγαλωνουν αρκετα... θεσ να με πληροφορησεις? θα το εκτιμουσα αρκετα ... !! ;)

Link to comment
Share on other sites

και το κακο ξερεις ποιο ειναι ρε αντρικο ? οτι αυτοσ στο pet shop δεν με πληροφορησε επειδη του ζητησα ενα τροπικο περιεργο μ εδωσε αυτο .... και τν εχω μαζι με ενα χρισοψαρο και 3 γλυφτακια ... σε 30 L για αυτο θα παρω 100

Link to comment
Share on other sites

Και τώρα έρχεται το ερώτημα που αντιμετωπίζουν όλοι οι χομπίστες με λάθος σύνθεση ψαριών... ποια θες να κρατήσεις και ποια γυρνάς στο πετ σοπ?

Από την αρχή σου λέω ότι ο μονοδάκτυλος γυρνάει πίσω με την μία, είναι ψάρι υφάλμυρου νερού.

Το bichir φεύγει και αυτό λόγω μεγέθους

Τα γατόψαρα ανεξαρτήτως είδους μπαίνουν σε ομάδα 6+ ατόμων. Αυτά κράτα αν θες

Τα πλέκο φωτό για να τα αναγνωρίσουμε και να σου πούμε...

Link to comment
Share on other sites

αν τα γζωριζα αδερφε μου δεν θα ημουν εδω..... προσπαθω να γινω καλος... ηερω μονο οτι μεγαλωνουν αρκετα... θεσ να με πληροφορησεις? θα το εκτιμουσα αρκετα ... !! ;)

Εδώ αρχίζουν όλα.Με λίγη προσπάθεια και διάβασμα θα γίνεις. Υπομονή και για ότι απορία έχεις χρησιμοποίησε

την αναζήτηση του Forum και αν δεν βρεις κάτι ρώτησέ μας. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Μεγαλώνουν τόσο που τα 100 λίτρα δεν θα τα φτάνουν ούτε για αναπνοή.

Καλύτερα κάνε ένα reset το σύστημα και ξεκίνα από λευκό χαρτί.

Εννοώ, θέσε το ερώτημα :

"Σε 100 λίτρα ενυδρείο τι επιλογές έχω ?"

Να μερικές ιδέες:

1. Φυτεμένο χαμηλών απαιτήσεων με ζωοτόκα

2. Φυτεμένο ασιατικό με dwarf gourami (colisa lalia) και συμβατά ψάρια

3. Κοινωνικό αμαζονίου με tetra και νανοκιχλίδες και γατόψαρα (corydoras)

4. Νανοκιχλίδες Tanganyika (πέτρες όχι φυτά)

5. Χρυσόψαρα (2-3)

Σίγουρα όχι μονοδάχτυλους και bichirs.

Κάνε ένα ψάξιμο στις παρουσιάσεις ενυδρείων εδώ μέσα θα βρεις πολλά παραδείγματα

Τέλος, ο ενυδρειόφιλος (πρέπει να) χαρακτηρίζεται από τρία βασικά χαρίσματα

(που όλοι τα παλεύουμε χωρίς πάντα με επιτυχία φυσικά)

α) ΥΠΟΜΟΝΗ

β) ΠΙΟ ΠΟΛΛΗ ΥΠΟΜΟΝΗ

γ) ΓΑΪΔΟΥΡΙΝΗ ΥΠΟΜΟΝΗ

Καλή συνέχεια

Link to comment
Share on other sites

αστρα λογικα ο μονοδαχτυλος και τα γατοψαρα πρεπει να ειναι ημιαλμυρου νερου οπω μ ειπες ... τωρα ... τον bitchir τον γουσταρω δν τον δινω πισω ... ειναι απιστευτο ψαρι ... τωρα αν δωσω στο πετ σοπ τα γατοψαρα το χρυσοψαρο τον μονοδαχτιλο εχει καλος ... τα γλυφτακια θα μ τα φαει ? με τι μπορω να τον συνδιασω τον bitchir ? ελαχιστο (σε L ) ενυδρειο για αυτον ποιο ειναι ?

Link to comment
Share on other sites

αντρικο το θεμα μ δεν ειναι να βαλω χρισοψαρα αλλα ομορφα τροπικα ψαρια μεγαλα σχετικα οχι τερατα και να τα χαζευω με τις ωρες ...

Link to comment
Share on other sites

το bichir γίνεται τέρας όμως.... ελάχιστα λίτρα για ένα ψάρι με 40εκ μήκος? οτι και να πουμε λίγο είναι.

Link to comment
Share on other sites

και εχω και ενα παραπονο που το εχω παρατηρησει και σε αλλα μελη... απαντατε ρε παιδες στις ερωτησεις των αρχαριων μην λετε μονο αυτα π ειναι να πειτε ... διεθκολυνετε μας ;)

Link to comment
Share on other sites

H απάντηση στην ερώτηση που έθεσες είναι ΟΧΙ δεν μπαίνουν όλα αυτά σε 100 λίτρα αν θες κράτα τα γαρτόψαρα και μόνο αυτά......

Link to comment
Share on other sites

Ο καθένας μας πρέπει να ψάχνει,να συγκρίνει και να ρωτάει.Αυτά πρέπει να γίνονται στη σειρά που τα αναφέρω.Μαθαίνοντας αυτή τη σειρά προχωράμε ως χομπύστες.Δεν είναι γρίφος...Είναι αυτό που θα μας κάνει να καταλάβουμε πως θα συνεχίσουμε. Προς το παρόν σε βοηθάμε στο ψάξιμο. ;)

Link to comment
Share on other sites

φοτι ρε φιλε ξερω οτι δεν θα μπουν ολα αυτα στο ενυδρειο απλα ρωτησα κατι για τα bichirs με τι συνδιαζονται και το ελαχιστο σε (Λιτρα ) ενυδρειο και κανεις δν ειπε παρα ελεγε τις αποψεις του να μην μπουν ολα μαζι ... τελος παντων ευχαριστω για τις συμβουλες σας ;)

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ μου φίλε γνωρίζεις τις ανάγκες, τις συνθήκες, το μέγεθος και τη συμβατότητα συγκάτοικων για τα bichirs ?

Εδώ σου δινει ξεκάθαρα ο Ανδρέας να τις πληροφοριές για το ψαρακι που θες....

Οπως βλεπεις μπορει να φτασει σε μέγεθος απο 30-60 εκατοστα.....

Link to comment
Share on other sites

καταρχήν σε καλοσορίζω κι εγώ με τη σειρά μου.είμαι κι εγώ πολύ νεος στο χόμπυ,και σε καταλαβαίνω απόλυτα φίλε μου.καταρχήν οι απορείες των αρχαρίων είναι πανομοιώτυπες!θα το καταλάβεις διαβάζοντάς παρόμοια άρθρα.Τα συνηθισμένα λάθη είναι τα εξής:

-τα θέλουμε όλα αμέσως.(το ξεχνάς)

-δεν μας ενδιαφέρει αν οι συνθήκες είναι οι απόλυτα κατάλληλες για φυτά και ψάρια(μέχρι να αρχίσουν να ψοφάνε και να στεναχωριόμαστε)

-ακούμε τους καταστηματάρχες(κακά τα ψέματα είναι επαγγελματίες)

-και το βασικότερο λάθος είναι που ξεκινάμε χωρίς να γνωρίζουμε τα βασικά.(ας με διορθώσουνε οι εμπειρότεροι,αν κάνω λάθος)

γώμη μου ψάξε στο φορουμ και τσέκαρε το πως ξεκινάς!!!σημαντικότατο!!!έχει διάφορα αρθράκια πολυ σημαντικά για να ξεκινήσεις σωστά.όταν το κάνεις αυτό ,θα αρχίσουν να σου δημιουργούνται απορείες....κάθε φορά που θα λύνεις μια απορεία θα δημιουργούνται αυτομάτος καινούριες....δεν τα παρατάς.....το ψάχνεις.....κυρίως μέσα από εδώ.έτσι σιγά σιγά θα κατασταλάξεις στην καλήτερη επιλογή ψαριών,φυτών συνθηκών κλπ....μετά απολαμβάνεις ένα όμορφο,υγειές και χωρίς προβήματα ενυδρείο.

καλή αρχή σου εύχομαι,να διαβάζεις,να ακούς και να ρωτάς!

φιλικά Αντώνης

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολυ αντωνη ελπιζω να τα λεμε συχνοτερα εδω μεσα ... σ ευχομαι κ σενα τα καλυτερα

Link to comment
Share on other sites

Φίλε antgavri1986 ένα έχω να πω... Συνέχισε... ;)

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...