Jump to content

αμμο για φυτεμενο


Recommended Posts

καλημερα παιδια.......

θελω να σας κανω μια ερωτηση.. ετοιμαζομαι σιγα-σιγα να στησω ενα ενυδρειο 240ltr με 4-6 αγγελοψαρα, 1-2 ραμιρεζι και 3-4 corydoras. εχω καταληξη για στρωμα να βαλω ψιλη αμμο χαλαζιακι γκρι περιπου 6-8 cm υψος. Αυτο που θελω να ρωτησω ειναι οτι επειδη θελω να βαλω αρκετα φυτα (valisnerias, echinodorous, και αλλα...) αν υπαρχει περιπτωση να τα ξεριζωσουν απο την αμμο εφοσων δεν θα υπαρχει χαλικι......

Ευχαριστω πολυ...

;):thumbup::hysterical:

Link to comment
Share on other sites

καλημερα παιδια.......

θελω να σας κανω μια ερωτηση.. ετοιμαζομαι σιγα-σιγα να στησω ενα ενυδρειο 240ltr με 4-6 αγγελοψαρα, 1-2 ραμιρεζι και 3-4 corydoras. εχω καταληξη για στρωμα να βαλω ψιλη αμμο χαλαζιακι γκρι περιπου 6-8 cm υψος. Αυτο που θελω να ρωτησω ειναι οτι επειδη θελω να βαλω αρκετα φυτα (valisnerias, echinodorous, και αλλα...) αν υπαρχει περιπτωση να τα ξεριζωσουν απο την αμμο εφοσων δεν θα υπαρχει χαλικι......

Ευχαριστω πολυ...

;):thumbup::hysterical:

Με το ύψος της άμμου που θα βάλεις, αφού δεν έχεις μέσα pleco είναι οκ.

Κανένα πρόβλημα :buttrock::buttrock::wacko:

Link to comment
Share on other sites

με τα ramirezi που θα σκαβουν..... λετε να μην τα ενοχλουν πολυ τα φυτα.....

μην τα βρω κανενα πρωι φυτεμενα σε αλλο μερος του ενυδρειου..!!! :thumbup::hysterical:;)

Link to comment
Share on other sites

Με την αμμο στερεωνονται πιο καλα τα φυτα εχω δει.

Πιο πολυ προσεχε αν φυτεψεις καμια ταμπλετα λιπασματος, να μην τη βγαλεις εσυ με τις τυχων εργασιες στο υποστρωμα κατα καιρους. (θα εχεις αλγες)

ΥΓ προτεινω να κανεις λιγο πιο μεγαλες τις ομαδες των ψαριων. 6 τα σκαλαρια, 8 τα κορυ.

Link to comment
Share on other sites

**ΥΓ προτεινω να κανεις λιγο πιο μεγαλες τις ομαδες των ψαριων. 6 τα σκαλαρια, 8 τα κορυ.****

φιλε delta66 ok το σκεφτομαι αθτο πολυ....μ'αρέσει!!

για τις ταβλετες που μου αναφερεισ ελεγα να βαλω και ενα υποστρομα algoflash φυτοχωμα απο κατω....

για τισ ριζουλεσ πιο πολυ...να ειναι πιο φυσικο το ολο σκηνικο.....

σε ευχαριστω..... ;)

Link to comment
Share on other sites

Με ψιλη αμμο δεν παει υποστρωμα (με πιο χοντρη πχ 0.8mm και πανω εχω βαλει, ηταν ΟΚ).

Αυτο το algoflash δεν κανει για ενυδρεια νομιζω.

Υπαρχουν καταλληλα για ψαρια υποστρωματα.

Ψαχτο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...