Jump to content

Nέος στο φύτεμα..


Recommended Posts

Γεια σας συμφορουμίτες..

Άρχαριος στο φύτεμα.. φύτεψα 2 ανούμπιες ..

Τις φύτεψα σε χαλικάκι και δυστυχώς επειδή δυσκολεύτηκα επειδή είχα ήδη γεμίσει το ενυδρείο αυτές χτύπησαν λίγο.. κατέστρεψα κάποιες ρίζουλες... Με τα πολλά κατάφερα να τις βάλω και να περισώσω ρίζες..

Με τις μέρες οι εχινόδοροι μου άρχισαν λίγο σαν να πέφτουν.. Τα μεγάλα φύλλα τους σιγά σιγά μαύρισαν και τα μικρά που προυπήρχαν το ίδιο....

Κλάδεψα τα μαυρισμένα φύλλα.. (όχι όλα με την μια) και σήμερα παρατήρησα ότι "πέταξαν" 2-3 καινούργια φυλαράκια καταπράσινα ... Όμως οι πλεοψηφία των παλαιών φύλλων... όλα βασικά μαυρίζουν (μικρά-μεγάλα) λογικα πρέπει να κοπούν έτσι?

Κάνω το θέμα για 2 λόγους ( και για να μην ρωτάω συνέχεια στο θέμα που έχω για τα ψάρια)

1) Παρατήρησα πάνω στους εχινόδορους 1-2 σαν μπαλάκια σαν φυσαλιδούλες.? Κάπως έτσι.. Όπως έβαλα το χέρι να κλαδέψω κατάλαβα ότι δεν είναι φυσαλίδες (αν και μοιάζαν τρελά) αλλά κάτι στερεό! Σαν ένα πολύ μικρό σπόρι σαν σουσάμι! Τι είναι?? Αρρώστια?? ;)

2) Αύριο θα βάλω και 1 κερατόφυλλο και μια ανούμπια... να πάρω λιπασματάκι? και αν ναι... τι ζητάω..?

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έγινε καταλάθος εδώ μετακινήστε το στα φυτεμένα

Link to comment
Share on other sites

Το θεμα μεταφερθηκε στη σωστη κατηγορια ;)

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας συμφορουμίτες..

Άρχαριος στο φύτεμα.. φύτεψα 2 ανούμπιες ..

Τις φύτεψα σε χαλικάκι και δυστυχώς επειδή δυσκολεύτηκα επειδή είχα ήδη γεμίσει το ενυδρείο αυτές χτύπησαν λίγο.. κατέστρεψα κάποιες ρίζουλες... Με τα πολλά κατάφερα να τις βάλω και να περισώσω ρίζες..

Οι ανούμπιες δένονται δεν φυτεύονται. Διαφορετικά, μόνο το ριζικό να είναι μέσα στην άμμο ο κορμός να είναι απέξω.

Με τις μέρες οι εχινόδοροι μου άρχισαν λίγο σαν να πέφτουν.. Τα μεγάλα φύλλα τους σιγά σιγά μαύρισαν και τα μικρά που προυπήρχαν το ίδιο....

Κλάδεψα τα μαυρισμένα φύλλα.. (όχι όλα με την μια) και σήμερα παρατήρησα ότι "πέταξαν" 2-3 καινούργια φυλαράκια καταπράσινα ... Όμως οι πλεοψηφία των παλαιών φύλλων... όλα βασικά μαυρίζουν (μικρά-μεγάλα) λογικα πρέπει να κοπούν έτσι?

Καλύτερα ναι.

Κάνω το θέμα για 2 λόγους ( και για να μην ρωτάω συνέχεια στο θέμα που έχω για τα ψάρια)

1) Παρατήρησα πάνω στους εχινόδορους 1-2 σαν μπαλάκια σαν φυσαλιδούλες.? Κάπως έτσι.. Όπως έβαλα το χέρι να κλαδέψω κατάλαβα ότι δεν είναι φυσαλίδες (αν και μοιάζαν τρελά) αλλά κάτι στερεό! Σαν ένα πολύ μικρό σπόρι σαν σουσάμι! Τι είναι?? Αρρώστια?? ;)

Έχεις σαλιγκάρια μέσα ?

2) Αύριο θα βάλω και 1 κερατόφυλλο και μια ανούμπια... να πάρω λιπασματάκι? και αν ναι... τι ζητάω..?

Ένα υγρό λίπασμα γενικής χρήσης όπως seachem flourish και χρήση με μέτρο (50% της δόσης που προτείνει ο κατασκευαστής). Εναλλακτικά υπάρχουν και άλλες μάρκες λιπάσματα γενικ΄ςη χρήσης (πχ sera florena).

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου έχω χαζέψει μου φαίνεται... Εχινόδορους φύτεψα... Τι λέω ο ανθρωπας..

Δεν έχω σαλιγκάρια... ακόμα στο στρώσιμο είναι, τι να σου πώ στην αρχή τα πέρασα για φυσαλίδες αλλά μέσα τους έχουν μαύρο χρώμα.. Όταν έβγαλα ένα ήταν σκληρό σαν σουσάμι.. Σαν κόκκος (σταφυλοκοκος μιάζει σαν τα σπυράκια) δεν μοιάζει ρε παιδί μου με έντομαι δεν μοιάζει με ζωντανό οργανισμό δεν φαίνονται πόδια τπτ...

Και το βλέπω σαν να κινήτε πάνω στο φυτό μου...

Link to comment
Share on other sites

Κατι σαν έντομο μοιάζει ;) που ξεφίτρωσε ******* 2 βδομάδες ενυδρείο..

Έβγαλα 2 τέτοια τώρα δεν βλέπω να υπάρχει κάτι άλλο................. :thumbup:

Mode note. Παρακαλώ λίγη προσοχή στις εκφράσεις. Διαβάζουν και μικρά παιδιά.

Έγινε επεξεργασία - dimitrig
Link to comment
Share on other sites

Delta φίλε μου ίσως και να το βρήκα

http://en.wikipedia.org/wiki/Ostracod

http://sademetsa.net/en/a_creatures.php#ostracoda

Μαμαααααααααα :thumbup::hysterical: τι είναι τι κάνει?? Θα μου φάει το ενυδρείο???? :buttrock:;)

Link to comment
Share on other sites

Τις φύτεψα σε χαλικάκι και δυστυχώς επειδή δυσκολεύτηκα επειδή είχα ήδη γεμίσει το ενυδρείο αυτές χτύπησαν λίγο.. κατέστρεψα κάποιες ρίζουλες... Με τα πολλά κατάφερα να τις βάλω και να περισώσω ρίζες..

Με τις μέρες οι εχινόδοροι μου άρχισαν λίγο σαν να πέφτουν.. Τα μεγάλα φύλλα τους σιγά σιγά μαύρισαν και τα μικρά που προυπήρχαν το ίδιο....

Κλάδεψα τα μαυρισμένα φύλλα.. (όχι όλα με την μια) και σήμερα παρατήρησα ότι "πέταξαν" 2-3 καινούργια φυλαράκια καταπράσινα ... Όμως οι πλεοψηφία των παλαιών φύλλων... όλα βασικά μαυρίζουν (μικρά-μεγάλα) λογικα πρέπει να κοπούν έτσι?

Για τις ρίζες δεν χρειάζεται να ανησυχείς ιδιαίτερα, αρκεί βέβαια αν μην τις έχεις καταστρέψει σε πολύ μεγάλο βαθμό. Γενικά στο φύτεμα καλό είναι να κλαδεύουμε τις ρίζες και να αφήνουμε ένα μήκος γύρω στα 2 με τρία εκατοστά. Έτσι το φυτό αναπτύσσει πιο γρήγορα νέο και φυσικά πιο υγειές ριζικό σύστημα. Αυτό φυσικά θα έχει πιο γρήγορη ανάπτυξη του φυτού.

Επίσης στις περισσότερες περιπτώσεις οι echinodorus καλλιεργούνται από τους εμπόρους εκτός νερού, για να έχουν πιο γρήγορη ανάπτυξη. Έτσι όταν τα μεταφέρουμε στο ενυδρείο μας, πρέπει να προσαρμοστούν στην υποβρύχια ζωή. Αυτό θα πάρει κάποιο χρόνο και το φυτό θα χάσει σταδιακά όλα τα φύλλα που είχε εκτός νερού και θα τα αντικαταστήσει με άλλα προσαρμοσμένα στην υδρόβια ζωή.

Αλλά ακόμα και σε φυτά που από την αρχή καλλιεργούνται κάτω από το νερό, το σοκ τις μεταφοράς από την φάρμα που καλλιεργείται ως το ενυδρείο σου είναι μεγάλο και χρειάζεται χρόνος προσαρμογής, που ίσως να σημαίνει και απώλεια φύλων.

Μην κόψεις όλα τα παλιά φύλλα, δώσε χρόνο στα φυτά να βγάλλουν νέα φυλλαράκια και κόβε τα παλιά όταν αρχίζουν να λιώνουν-σαπίζουν...

Link to comment
Share on other sites

Πήρα μία ανούμπια και την έβαλα στην πέτρα που έχω...

Έχει πολλά πράσινα φύλλα..

Αν κάποια αρχίσουν να μαυρίζουν θα κλαδέψω? όπως στον εχινόδορο?

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά οι ανούμπιες μου έχουν πολύ μεγάλα φύλλα..

Και αυτά με τις ώρες λίγο σαν να ζαρώνουν.. Μπήκαν το πρωί.. να ανησυχώ?? Πρέπει να κάνω κάτι?

Ρίχνω γενικό λίπασματακι υγρό . Η λάμπα μου δεν είναι δυνατή όταν ευκαιρώ θα την αλλάξω

Link to comment
Share on other sites

Ψυχραιμία, ακόμη δεν έχει κλείσει μέρα ;)

Την έδεσες πάνω στην πέτρα και πώς ?

Link to comment
Share on other sites

Ψυχραιμία, ακόμη δεν έχει κλείσει μέρα ;)

Την έδεσες πάνω στην πέτρα και πώς ?

Λίγο παράδοξα... αρχικά πήγα με κλωστί δεν δέθηκε καλά, και έβαλα και ένα λαστιχάκι :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Πετονια για δεσιμο

Προτιμαται η anubia nana για μικρα ενυδρεια (το ιδιο και γενικα για φυτα που δεν ψηλωνουν πολυ)

Λιπασμα μη ριχνεις

α) γιατι δεν χρειαζονται τα φυτα αυτα εκτος απο καμια ταμπλετα βυθου ο εχινοδωρος και αυτη κομμενη στα δυο

β) στα νεα ενυδρεια δεν βαζουμε λιπασματα

Link to comment
Share on other sites

Καλά που μου το είπες .. Εντάξει θα περιμένω λίγο να στρωθεί να περάσει ο καιρός και θα χρησιμοποιήσω το υγρό ως ενδυναμωτικό αργότερα...

εντάξει το λαστιχάκι δεν τις "σκίζει.. Το μεγαλύτερο μέρος της ρίζας κάθετε στην πετρα και σε ένα κομμάτι έχει περάσει το λαστιχάκι χωρίς να τις τραυματίζει.....

Link to comment
Share on other sites

Πειράζει που την έδεσα έτσι??? Έχουν ακουμπήσει καλά η ριζούλες τις στην πετρα...και απλώνονται σιγα σιγα πάνω σε αυτή....

Δηλαδή αυτό το λίπασμα δεν βοηθάει στο ελάχιστο?? Να μην βάζω ούτε πιο μετά όταν παλαιώσει λίγο το ενυδρείο????

Link to comment
Share on other sites

Το δέσιμο θα πρέπει να είναι τόσο σφιχτό ώστε ούτε να πληγώνεται, αλλά ούτε και να πηγαίνει πέρα δώθε από το ρεύμα του φίλτρου ή από μια μετακίνηση. Τα φυτά γενικά θέλουν χρόνο για να προσαρμοστούν και να αρχίσουν να αναπτύσσονται, ώστε να μπορούν να απορροφούν τα θρεπτικά συστατικά που τους δίνουμε με τα λιπάσματα. Με τα φυτά που έχεις τώρα σου είπε ο delta66 τι να κάνεις. Αν αργότερα προσθέσεις κερατόφυλλο, είναι πάρα πολύ πιθανό να χρειαστείς κάποια λίπανση, καθώς το κερατόφυλλο αναπτύσσεται πολύ γρήγορα, καταναλώνοντας πολλά θρεπτικά συστατικά που θα στερήσεις από τα υπόλοιπα φυτά σου...

Link to comment
Share on other sites

) Παρατήρησα πάνω στους εχινόδορους 1-2 σαν μπαλάκια σαν φυσαλιδούλες.? Κάπως έτσι.. Όπως έβαλα το χέρι να κλαδέψω κατάλαβα ότι δεν είν1αι φυσαλίδες (αν και μοιάζαν τρελά) αλλά κάτι στερεό! Σαν ένα πολύ μικρό σπόρι σαν σουσάμι! Τι είναι?? Αρρώστια??

Αν σε λιγες μερες πολλαπλασιαστουν και μεγαλωσουν τα πρωτα ισως απεκτησες σαλιγκαρια-λαθρομεταναστες...

Link to comment
Share on other sites

Το δέσιμο θα πρέπει να είναι τόσο σφιχτό ώστε ούτε να πληγώνεται, αλλά ούτε και να πηγαίνει πέρα δώθε από το ρεύμα του φίλτρου ή από μια μετακίνηση. Τα φυτά γενικά θέλουν χρόνο για να προσαρμοστούν και να αρχίσουν να αναπτύσσονται, ώστε να μπορούν να απορροφούν τα θρεπτικά συστατικά που τους δίνουμε με τα λιπάσματα. Με τα φυτά που έχεις τώρα σου είπε ο delta66 τι να κάνεις. Αν αργότερα προσθέσεις κερατόφυλλο, είναι πάρα πολύ πιθανό να χρειαστείς κάποια λίπανση, καθώς το κερατόφυλλο αναπτύσσεται πολύ γρήγορα, καταναλώνοντας πολλά θρεπτικά συστατικά που θα στερήσεις από τα υπόλοιπα φυτά σου...

Ακριβως έτσι δέθηκε εντελώς τυχαία.. Δεν πιέζετε το τσέκαρα και δεν κουνιέτε.... ;)

) Παρατήρησα πάνω στους εχινόδορους 1-2 σαν μπαλάκια σαν φυσαλιδούλες.? Κάπως έτσι.. Όπως έβαλα το χέρι να κλαδέψω κατάλαβα ότι δεν είν1αι φυσαλίδες (αν και μοιάζαν τρελά) αλλά κάτι στερεό! Σαν ένα πολύ μικρό σπόρι σαν σουσάμι! Τι είναι?? Αρρώστια??

Αν σε λιγες μερες πολλαπλασιαστουν και μεγαλωσουν τα πρωτα ισως απεκτησες σαλιγκαρια-λαθρομεταναστες...

Φτού? Και εγώ μόλις έσφαξα 2...:thumbup: κακόμοιρα.....

Αυτό είναι καλό ή κακό σημάδι για το ενυδρείο μου γενικά?? τα σαλιγκάρια?

Link to comment
Share on other sites

Παίδες αύριο ή μεθαύριο θα πάω να αγοράσω μια πιο δυνατή λάμπα..

Επειδή πήγα στο pet shop και μου είπαν πως σ αυτό το είδος λάμπας που έχει το ενυδρείο μου υπάρχει έλλειψη να πάω σε ένα μαγαζί με λάμπες να τους δείξω την λάμπα και να ζητήσω κάποια πιο δυνατή του ίδιου τύπου..

Οι Λάμπες των ενυδρείων είναι ειδικές? Είδική κατηγορία???

Θα επηρεάσει σε τίποτα αν βάλω άλλο χρωματισμό στο φως?

Τώρα η λάμπα είναι το γνωστό λευκό του φθορίου..

Link to comment
Share on other sites

Καλύτερα να πάρεις πάλι μία λευκή δηλαδή γύρω στα 5500 με 6500 kelvin.

Οι λάμπες των ενυδρείων (αυτές που είναι φθορισμού) ως τεχνολογία είναι ίδιες με τις άλλες λάμπες φθορισμού.

Όμως εδώ διαλέγουμε λάμπες με διαφορετικά χρώματα ("θερμοκρασία" του φωτός) όπως μετριέται σε kelvin κάτι που συμβαδίζει με το τμήμα του φάσματος του φωτός που εκπέμπει η λάμπα, οπότε έχουμε από το κυανό χώμα (ψυχρός φωτισμός) μέχρι το ερυθρό (θερμός φωτισμός).

Για φυτά προτιμούμε δύο λάμπες μία στο ροζ που προάγει τη φωτοσύνθεση (3000-4000 kelvin) και μία στο λευκό 9(5500-6500k).Τώρα εσύ αφού έχεις μία καλύτερα να είναι στο λευκό (δεν νομίζω ότι θα βρεις σε ηλεκτρολογικά είδη ροζέ έτσι κι αλλιώς).

Δες εδώ

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=36913

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=17135

Link to comment
Share on other sites

Καλύτερα να πάρεις πάλι μία λευκή δηλαδή γύρω στα 5500 με 6500 kelvin.

Οι λάμπες των ενυδρείων (αυτές που είναι φθορισμού) ως τεχνολογία είναι ίδιες με τις άλλες λάμπες φθορισμού.

Όμως εδώ διαλέγουμε λάμπες με διαφορετικά χρώματα ("θερμοκρασία" του φωτός) όπως μετριέται σε kelvin κάτι που συμβαδίζει με το τμήμα του φάσματος του φωτός που εκπέμπει η λάμπα, οπότε έχουμε από το κυανό χώμα (ψυχρός φωτισμός) μέχρι το ερυθρό (θερμός φωτισμός).

Για φυτά προτιμούμε δύο λάμπες μία στο ροζ που προάγει τη φωτοσύνθεση (3000-4000 kelvin) και μία στο λευκό 9(5500-6500k).Τώρα εσύ αφού έχεις μία καλύτερα να είναι στο λευκό (δεν νομίζω ότι θα βρεις σε ηλεκτρολογικά είδη ροζέ έτσι κι αλλιώς).

Δες εδώ

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=36913

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=17135

Μου είπαν τα παιδιά από το φόρουμ, ότι γενικά σε watt για 22-25 λίτρα μικτό μια 10-15W είναι ικανοποιητική.. Οπότε πάω στο μαγαζί του δείχνω την λάμπα και του ζητάω μια πιο δυνατή αντίστοιχη? (με μπέρδεψες με τα kelvin βρε! ;) σε watt? )

Link to comment
Share on other sites

Στις φθοριου δεν παιζει να διαλεγουμε οσα βατ θελουμε σε οτι μηκος θελουμε.

Καθε μηκος λαμπας εχεις και συγκεκριμενα βατ.

Πιο μακρυα λαμπα, πιο πολλα βατ.

Η μονη εξαιρεση ειναι τα μηκη στις λαμπες που ειναι για ενυδρεια Juwel που ειναι λιγο πιο μακρυες.

Επισης το παχος της λαμπας.

Αν ειναι λαμπα Τ5 (λεπτη), δινει πιο πολλα βατ σε ιδιο μηκος απο μια λαμπα Τ8 (χοντρη).

Τα Kelvin τα υπολογιζεις γιατι απο αυτα βλεπεις τη θερμοκρασια (χρωματισμο πες το) της λαμπας.

Οσο πιο πολλα κελβιν τοσο πιο ασπρο το φως. (χονδρικα)

Διαβασε το αρθρο του Χρηστου και θα μαθεις πολλα για το φωτισμο στα ενυδρεια

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?ac...st&id=16618

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

A...βλέπω μου απάντησες πριν καν στο ζητήσω! Σε ευχαριστώ πολύ..

Ωχ λες να μην κάνει να μην κουμπώνει το καπάκι...??????

Γιατί έχει ένα προστατευτικό καπάκι η λάμπα που βιδώνει...

Λες να μην κάνει το μάκρος ή το πάχος?

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς άτιμε delta είχες δίκιο! ;)

Σε ευχαριστώ πολύ με πρόλαβες από μεγάλος κακό γιατι

1) Η λάμπα δεν θα χωρούσε καθός ως φθορίου θα μεγάλωνε και δεν θα κουμπωνε το προστατευτικό καπάκι.....

2) Θα καιγόταν ο μετασχιματιστής ή απλά ή λάμπα θα έπαιζει στα watt του μετασχιματιστή δηλαδή καμία διαφορά...

Τώρα τι κάνουμε λοιπόν.

Έχω 5 watt λάμπα φθορίου σε ενυδρείο 25 λίτρα μεικτά!

Η ανούμπια μου δεν καταλαβαίνει τίποτα όμως οι εχινόδοροι μου αντιμετωπίζουν πρόβλημα... Ειδικά μετά το κλάδεμα και το σοκ τις μεταφύτευσης δεν πάνε καλά......

Τι κάνω??

Περιμένω να δώ πως θα πάνε οι εχινόδοροι?

Θα την παλέψουν? Παιδιά ο φωτισμός δεν είναι χαμηλός πάντως..

Είναι ψιλο-μέτριος...

Κάνω καμια πατέντα?? Δεύτερη λάμπα?

Τι? τα φώτα σας.... !!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...