Jump to content

Nέος στο φύτεμα..


Recommended Posts

Μισό λεπτάκι....

Η λάμπα σου πώς ακριβώς είναι ?

μήπως είναι power compact και όχι απλή μακρόστενη Τ8 ή Τ5 ?

EDIT: ή ακόμη μήπως είναι λάμπα οικονομίας ???

Γιατί για να σου πουν στο pet shop ότι δεν έχουν υποψιάζομαι ότι δεν είναι τυπική φθορισμού (κοιτάζοντας και το ενυδρείο στο άλλο θέμα που έχεις μάλλον είναι σίγουρος)

Έγινε επεξεργασία - Andreas301
Link to comment
Share on other sites

Μισό λεπτάκι....

Η λάμπα σου πώς ακριβώς είναι ?

μήπως είναι power compact και όχι απλή μακρόστενη Τ8 ή Τ5 ?

έτσι είναι

http://www.fishtankpet.com/wp-content/uplo...scent_light.jpg

Σου λέω τουλάχιστον απ ότι ρώτησα και στο φόρουμ και στο πετ σοπ δεν υπάρχει ίδιο μέγεθος μεγαλύτερα watt και αν υπήρχε θα έπρεπε να αλλάξω μετασχιματιστή.

Δηλαδή αν πάω να πάρω μεγαλύτερα βατ από ένα μαγαζί με λάμπες η λάμπα δεν θα χωράει στο μέρος που βιδώνετε και κλείνει με καπάκι!!!

Υπάρχει μια λύση να πάρω μια μικρή μακρόστενη των 8 ή 15 watt και να αγοράσω και φις αδιάβροχο (που κάνει 24 ευρό απ ότι είδα.. ) καθώς και μετασχηματιστή!!

Και να βρώ πατέντα να την στερεώσω στο καπάκι...

Δηλαδή τουλάχιστον 50 ευρώ και αν καταφέρω και να την στερεώσω στο καπάκι........

Εν το μεταξύ έλεγα μηπως κάνω καμια ανάκλαση στο νερό όμως ο μονομάχος νομίζω δεν θέλει τέτοια..

Έγινε επεξεργασία - jimakosR21
Link to comment
Share on other sites

Είναι πράγματι ξεκάθαρο ότι δεν μπορείς να βρεις καλύτερη αλλά έχε υπόψη ότι οι λάμπες αυτές είναι οικονομίας και τα 5 ονομαστικά watt που έχεις μπορεί να είναι 40 σε σχέση με την απλή φθορισμού T8.

Στο δικό μου γαριδοενυδρείο (resun) η λάμπα είναι απλή οικονομίας (15watt) χωρίς μετασχηματιστή οπότε έβαλα μία τριαντάρα (που χωρούσε στο καπάκι). Η λάμπα που μας δείχνεις λειτουργεί δυστυχώς μόνο με μετασχηματιστή. Παρ' όλα αυτά επαναλαμβάνω ότι η φωτεινότητα της δεν μετριέται με τα watt.

Link to comment
Share on other sites

Είναι πράγματι ξεκάθαρο ότι δεν μπορείς να βρεις καλύτερη αλλά έχε υπόψη ότι οι λάμπες αυτές είναι οικονομίας και τα 5 ονομαστικά watt που έχεις μπορεί να είναι 40 σε σχέση με την απλή φθορισμού T8.

Στο δικό μου γαριδοενυδρείο (resun) η λάμπα είναι απλή οικονομίας (15watt) χωρίς μετασχηματιστή οπότε έβαλα μία τριαντάρα (που χωρούσε στο καπάκι). Η λάμπα που μας δείχνεις λειτουργεί δυστυχώς μόνο με μετασχηματιστή. Παρ' όλα αυτά επαναλαμβάνω ότι η φωτεινότητα της δεν μετριέται με τα watt.

Δηλαδή λες να την παλεύει? Κοίτα όπως το βλέπω το ενυδρείο το φώς φαίνεται καλό και πάει στους εχινόδορους μου.. Ούτε το κρύβει η ανούμπια ούτε τίποτα...

Όπως είπα και πριν δεν φαίνεται χαμηλός ο φωτισμός απ'ότι νομίζω προς το μέτριος μου φαίνεται..

Στον ένα εχινόδορο άφησα 2 μεγάλα απο τα πρώτα φίλα... και είναι κοτσωνάτα.. Στον άλλο

Που κλάδεψα τα περισσότερα μαύρα.. Έχει πετάξει μικρά πρασινούλια όμως δυστυχώς παρατηρώ ότι μερικά κοτσάνια που παλιά είχαν τα πρώτα φύλλα που κλάδεψαν έχουν λίγο μαυρίσει ( και αδυναμούν)

Σε γενικές γραμμές για να καταλάβετε το πρόβλημα με τους εχινόδορους είναι ότι μερικά μέρη δεν είναι καλά... Κάποια δείχνουν να την παλεύουν έχουν πράσινα φυλλαράκια και δυνατό κορμο...!

Δεν ξέρω τώρα αν για την αδυναμία ευθύνετε το σοκ ή το φως..

Έχει μπει λιπασμα γενικής χρήσης (υγρό με μαγνήσιο κλπ ) μια φορά.. και θα μπεί ξανα σε κανα μήνα αφού ολοκληρώσω το στρώσιμο .. Μετα το λίπασμα τα φυτά δείχνουν πολύ καλύτερα....

Επίσης υπάρχουν 2-3 λαθρομετανάστες μινιον σαλιγκάρια που κόβουν βόλτες στα φυτά χωρίς να τα πειράζουν.. τουλάχστον φανερά δεν τα τρώνε..

img0140t.th.jpg

img0143jo.th.jpg

για να καταλάβεις περίπου την φωτεινότητα...

(ωωω δείτε δείτε έφτιαξα τις φυσαλίδες μου ;))

Έγινε επεξεργασία - jimakosR21
Link to comment
Share on other sites

Παίδες προτείνετε μου κανένα φυτό μη απαιτιτικό χαμηλού άντε μέτριου φωτισμού..

Link to comment
Share on other sites

Οι κρυπτοκορίνες και καποια αλλα φυτα οπως και καποιοι εχινοδωροι κατά την αλλαγή περιβάλλοντος (πχ στη μεταφύτευση) πιθανώς να υποφέρουν από την ασθένεια των κρυπτοκορίνων.

Σε αρχικό στάδιο μικρές τρύπες αναπτύσσονται στα φύλλα ή κατά την περίμετρο των φύλλων. Σε προχωρημένο στάδιο προσβάλλεται όλο το φυτό το οποίο έχει ως αποτέλεσμα το λιώσιμο και την καθολική πτώση των φύλλων.

Η αντιμετώπιση είναι να κόψουμε τα παλιά φύλλα και να αφήσουμε πάνω στο φυτό μόνο τα μικρά και φρέσκα φύλλα. Μετά με σταθερές συνθήκες και αφήνοντας το σε ησυχία, το φυτό θα επανέρθει και θα αναπτύσσεται κανονικά.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Παίδες προτείνετε μου κανένα φυτό μη απαιτιτικό χαμηλού άντε μέτριου φωτισμού..

Ευκολα Φυτα

Anubias- ολα τα εδη (δενεται)

Microsorum pteropus (δενεται)

Cryptocoryne - ολα τα εδη

Moss ολα τα εδη (δενεται)

Egeria densa

Hydrocotyle leucocephala (επιφανειας)

Pistia stratiotes (επιφανειας)

Limnobium laevigatum (επιφανειας)

Ceratophyllum (επιφανειας)

Lemna minor (επιφανειας) δεν το συνιστω, απαξ και μπει στο ενυδρειο δεν βγαινει ευκολα και γεμιζει ολη επιφανεια

Aponogeton crispus

Limnophila sessiliflora

Bacopa australis

Sagittaria subulata

Hygrophila difformis (και αλλα ειδη Hygrophila)

Vallisneria - ολα τα εδη

Μετρια φυτα

Οι εχινοδωροι (Echinodorus) ειναι λιγο πιο απαιτητικοι οπως και τα

Hemianthus micranthemoides

Hydrilla verticillata

Ludwigia repens

Nymphaea lotus 'Red'

Potamogeton crispus

Riccia fluitans (επιφανειας, αλλα δενεται κιολας)

Rotala rotundifolia

Cabomba caroliniana

Κανε copy paste εδω http://www.google.gr/imghp?hl=el&tab=wi τα φυτα ενα ενα να δεις φωτο τους

ΥΓ Αναλογα το ενυδρειο του καθε χομπιστα ομως καποια φυτα παροτι ευκολα, δεν ειναι καταλληλα.

πχ αν παρεις μια Valisneria gigantea να την βαλεις σε μονομαχοενυδρειο μεχρι να πεταξει φυλλο το φυτο, θα εχει βγει απ'εξω.

Κοιταμε και το μεγεθος λοιπον.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Eίσαι απίστευτος φίλε delta!!!

Σε ευχαριστώ για όλα μα όλα...! Χάρη σε σένα έχω μάθει πολλά... πάρα πολλά...

Με έχεις βοηθίσει απίστευτα φίλε...

Θα κοιτάξω και θα αποφασίσω...

Θα μπεί σίγουρα άλλο ένα αν με το καλό αντέξουν και οι 2 εχινόδοροι μου... με 4 φυτά το μικρο ενυδρείο μου θα είναι φουλ φυτεμένο... ή σχεδόν φουλ, άντε με 5! ;) και θα είναι έτοιμο να υποδεχθεί το μονομάχο μου...

Ναι θα αποφύγω κερατόφυλα κλπ , γενικά τα ψηλά φυτά για να μην "φάνε" όλα τα θρεπτικά συστατικά του βυθού..

Ευχαριστώ και πάλι για το χρόνο που αφιερώνεις για να με βοηθάς...

Έγινε επεξεργασία - jimakosR21
Link to comment
Share on other sites

Η ανούμπια μου αρχίζει και γίνεται στα καλά της! Φωτοσυνθέτη αβέρτα και τα φύλα της ισιώνουν και πάλι.. η ρίζες της δυναμώνουν και γίνονται ένα με την υφαιστιακή πετρα :thumbup: είμαι περήφανος γι αυτή :hysterical:

Για τους εχινόδορους δεν λέω πολλά.. ο χρόνος θα δείξει!

Αυτά τα μικρά σαλιγκάρια-λαθρομετανάστες κόβουν βόλτες πάνω τους και σαν να πέρνουν την μαυρίλα... Ίσως να λέω βλακείες..

Το ενυδρείο φυτικά στρώνει μέρα με την μέρα ώρα με την ώρα... (ιδίως της ώρες φωτοσύνθεσης) ;)

Έγινε επεξεργασία - jimakosR21
Link to comment
Share on other sites

http://www.seachem.com/Products/product_pa...urishExcel.html

Λέω να πάρω κάτι τέτοιο για να βοηθήσω τα φυτα μου να ανεπτυχθουν..

Είναι ακινδυνο έτσι??

Λέει 5 ml per 40ltr αλλά δεν λέει καθε πότε..

Έχει ξανα χρησιμοποιήσει κανείς το υγρό αυτό??

Αξίζει??

Link to comment
Share on other sites

http://www.seachem.com/Products/product_pa...urishExcel.html

Λέω να πάρω κάτι τέτοιο για να βοηθήσω τα φυτα μου να ανεπτυχθουν..

Είναι ακινδυνο έτσι??

Λέει 5 ml per 40ltr αλλά δεν λέει καθε πότε..

Έχει ξανα χρησιμοποιήσει κανείς το υγρό αυτό??

Αξίζει??

Ειναι υποκαταστατο του CO2. Βοηθαει τα φυτα να φωτοσυνθεσουν. Για να γινει αυτο θα πρεπει να υαπρχει και τροφη για τα φυτα (λιπανση)

Καποια φυτα ωστοσο ειναι ευαισθητα σε αυτο. Οι βαλισνεριες, η egria densa.

Μαζι με αυτο, τουλαχιστον ενα γενικο λιπασμα ιχνοστοιχειων οπως το Seachem flurish θα ηταν απαραιτητο.

Τα φυτα σου ομως δεν ειναι ιδιαιτερα απαιτητικα και οι εχινοδωροι θα εκτιμουσαν περισσοτερο καποια ταμπλετα βυθου.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...