Jump to content

Recommended Posts

ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

- Λίτρα: 120

- Φίλτρανση (όγκος κάδου και υλικά): Εξωτερικό 2211 EHEIM και εσωτερικό με μακαρόνι και ενυδρειακο υαλοβάμβακα

- Ιστορικό (χρόνος λειτουργίας κλπ): Αρκετα χρονια

- Ψάρια (είδη και αριθμός):Αυτη την στιγμή ενα pleco, τέσσερα γκάπι, τέσσερα μολυ και είχε επίσης δύο πλάτυ και ένα silver shark

- Ρουτίνες (Τάϊσμα, προετοιμασία νερού αλλαγής, αλλαγές νερού κλπ): Λόγω υψηλου Νο3 εδώ και δύο περίπου μήνες ταισμα μια φορά την ημέρα και αλλαγή εβδομαδιαία περίπου 20 λίτρα

ΒΑΣΙΚΕΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

- PH:7

- KH:4

- GH:9

- ΝΗ3/NH4 (αμμωνία):0

- ΝΟ2 (νιτρώδη):0

- ΝΟ3 (νιτρικά):25

- Θερμοκρασία:26

ΜΕΤΡΑΩ ΜΕ:

-Υγρά Τεστ:

-#

ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ

- Είδος Ψαριού:silvr shark και δυο πλατυ

Ιστορικό Ψαριού:τα έχω περίπου 2 μήνες αφ ότου άλλαξα το set up του ενυδρειου

- Συμπτώματα που παρουσιάζει (Περιττώματα, χρωματισμός ψαριού, όρεξη, αναπνοή, κινητικότητα κλπ): silver shark πρησμενη κοιλιά και τοπικά πετάγανε τα λέπια τα πλάτυ κανένα σύμπτωμα

- Ιστορικό πιθανών ασθενειών του ίδιου ψαριού ή ενυδρείου:ick πριν μήνες

ΘΕΡΑΠΕΙΑ ( Πιθανή θεραπεία που έχει ακολουθηθεί έως τώρα)

-Φάρμακο που χρησιμοποιήθηκε: melafix

-Δοσολογία:15 ml

-Χρόνος Χρήσης:5 ημέρες

-Αναλυτική περιγραφή:

ΠΡΟΣΦΑΤΕΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ:

(Το σημαντικότερο-απαραίτητο στοιχείο σε μια διάγνωση είναι οι φωτογραφίες)

1. (img) ...photo1... (/img)

2. (img) ...photo2... (/img)

ΓΕΝΙΚΕΣ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ:

Το ενυδρείο τρέχει χρόνια αλλά πρόσφατα πριν δύο μήνες άλλαξα to set up και ξεκίνησα τις μετρήσεις.Το silver shark ψόφησε την προηγούμενη εβδομάδα και τα δύο πλατύ σήμερα. Τα υπόλοιπα ψάρια είνακινητικότητα τρώνε και δεν δείχνουν κάποιο σύμπτωμα . ΣΥνεχίζω την θεραπεία; είναι φυσιολογικό που ψόφησαν σήμερα ψάρια και χωρίς τα ίδια συμπτώματαΕυχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

ΝΟ3: 25 δεν είναι υψηλά. Παρ'όλα αυτά μία μεγαλύτερη αλλαγή της τάξεως του 30% (περίπου 40 λιτρά εβδομαδιαίως) δεν θα έβλαπτε. Τα συμπτώματα που αναφέρεις μάλλον προέρχονται από βακτηριακή μόλυνση. Πολύ πιθανόν το φίλτρο σου να είναι και μικρό για την ιχθυοφόρτωση που είχες. Το μακαρόνι που αναφέρεις στο φίλτρο σου είναι μηχανικό ή βιολογικό υλικό? Ξέρεις μάρκα? Είναι δυνατή κάποια φωτογραφία του?

Το Melafix είναι ένα "φάρμακο" που μπορείς να το χρησιμοποιείς συχνά χωρίς φόβο. Δεν είναι λίγοι αυτοί που το χρησιμοποιούν μηνιαίως στις αλλαγές τους. πχ 3 αλλαγές χωρίς Melafix και μία με Melafix (στην προληπτική δοσολογία πάντα).

Πέραν αυτών, το setup των ψαριών σου δεν είναι ιδανικό και έχεις είδη που υβριδίζουν μεταξύ τους!

Καλό είναι να κάνεις μία πλήρη παρουσίαση του ενυδρείου σου με λεπτομέρειες στην αντίστοιχη κατηγορία και να δεχτείς σχόλια και παρατηρήσεις για το καλό των ψαριών σου! ;)

Link to comment
Share on other sites

Εχω κάνει παρουσίασει του ενυδρείου μου και με φωτογραφίες, τα νιτρικα ήταν 50, έφυγε και ένα μεγάλο σκαλάρι που ήταν πολύ άσχετο με το set up αλλά το είχα χρόνια,προσθεσα κερατύφυλλο και γιαυτό έπεσαν υποθέτω. Τα μόλυ θα φύγουν καθώς και ο Pleco αλλά ήθελα να σιγουρευτώ ότι δεν είναι άρρωστα πρώτα. Ξέχασα επίσης να γράψω ότι έχω και δύο κλόουν ΄ξέρω ότι τώρα θα πέσει το κράξιμο'. ;)

Τα φίλτρα είναι δύο , εσωτερικό μαμίσιο carrefour και εξωτερικό eheim 2211. Για το μακαρόνι θα σας απαντήσω αύριο γιατί δυστηχώς είναι δύσκολο να το βρω αυτή την στιγμή.Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση, τι κάνω΄τώρα;

Link to comment
Share on other sites

Εχω κάνει παρουσίασει του ενυδρείου μου και με φωτογραφίες, τα νιτρικα ήταν 50, έφυγε και ένα μεγάλο σκαλάρι που ήταν πολύ άσχετο με το set up αλλά το είχα χρόνια,προσθεσα κερατύφυλλο και γιαυτό έπεσαν υποθέτω. Τα μόλυ θα φύγουν καθώς και ο Pleco αλλά ήθελα να σιγουρευτώ ότι δεν είναι άρρωστα πρώτα. Ξέχασα επίσης να γράψω ότι έχω και δύο κλόουν ΄ξέρω ότι τώρα θα πέσει το κράξιμο'. ;)

Τα φίλτρα είναι δύο , εσωτερικό μαμίσιο carrefour και εξωτερικό eheim 2211. Για το μακαρόνι θα σας απαντήσω αύριο γιατί δυστηχώς είναι δύσκολο να το βρω αυτή την στιγμή.Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση, τι κάνω΄τώρα;

Σε καμία περίπτωση δεν θα πέσει κράξιμο και μη φοβάσαι να μιλήσεις/γράψεις! Όλα είναι αποδεκτά (ακόμα και τα λάθη) αρκεί να τα αναγνωρίζουμε και να έχουμε την διάθεση να τα διορθώσουμε! Περιμένουμε φωτογραφίες για να δούμε τι θα κάνουμε! :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

τα πλατυ ψοφησαν χωρις να σου δωσουν κανενα σημαδι πρωτα? οταν τα βρηκες ηταν πρησμενα ή με σηκωμενα τα λεπια, οπως το καρχαριακι σου?

θελω να μας πεις με τι τροφες ταιζεις και περιπου ποσο καιρο τις εχεις.

θεωρω οτι καλο θα ηταν να μουλιαζες την τροφη με υγρη βιταμινη πριν ταισεις τα ψαρια μια φορα την εβδομαδα.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά το ένα πλάτυ ψόφησε, το άλλο ήταν κρυμμένο. Δεν είχε συμπτώματα αυτο που ψόφησε. Και αυτο που βρήκα κρυμμένο ειναι μονο σαν αδυνατισμένο.

To μακαρόνι είναι sera biopur, τροφές omega one shrimp pellets & omega one flakes ανοιγμένες περίπου ένα δίμηνο. Παραθέτω φωτό, το ενυδρείο ακόμη σετάρεται, λείπουν φυτά και η μια ρίζα αριστερά μπήκε πρόσφατα εξ'ου και η εικαστική παρέμβαση με το αγγείο προκειμένου να βραχεί και να κάτσει.

Μόλις τελειώσει αισίως αυτό και ένα μικρούλη 13 λίτρα φυτεμένο μονο, θα σας κάνω παρουσίαση γιατί θέλω παρατηρήσεις που σίγουρα θα υπάρχουν. Ευχαριστώ και πάλι.

Link to comment
Share on other sites

ελπίζω τώρα να ανέβηκε η φωτο

Link to comment
Share on other sites

κοιτα μηπως η φωτογραφια εχει μεγαλο μεγεθος και δεν ανεβαίνει.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...