Jump to content

Είναι κατάλληλο το νερό μου?


Recommended Posts

Μετά από 20 μέρες στρωσίματος οι τιμές του ενυδρείου μου είναι:

NH3=0 mg/l

NO2=0 mg/l

NO3=12,5 mg/l

PH=8

KH=15

GH=17

Θέλω να φιλοξενήσω στο ενυδρείο μου τιγράκια,corydoras panda και γαρίδες red cherry.Είναι κατάλληλο το νερό μου γι'αυτά τα είδη?

Link to comment
Share on other sites

πες μας πως το εστρωσες... μαλλον ειναι ετοιμο αλλα θελω να μας πεις τη διαδικασια στρωσιματως. εριχνες καθου τροφη? ειδες καθολου να ανεβαζει αμμωνια και ΝΟ2?

το νερο σου ειναι σκληρο και δεν κανει για τα κορυντορας. τα υπολοιπα δεν ξερω να σου πω με σιγουρια. με τι τεστακια μετρας?

Link to comment
Share on other sites

Μετράω με υγρά τεστ της API εκτός από τα ΝΟ3 που τα μετράω με υγρά τεστ της Tetra.Το στρώσιμο έγινε με τροφή.Μετά από δύο εβδομάδες είχα ΝΗ3=0, ΝΟ2=5 και ΝΟ3=25 και μια εβδομάδα μετά ΝΗ3=0,ΝΟ2=0,ΝΟ3=12,5.Πόσο πρέπει να μαλακώσω το νερό μου για τα panda?

Link to comment
Share on other sites

Για τα Puntius tetrazoa (τιγράκια) το pH σου είναι οριακό, αλλά καλό είναι να αποφεύγουμε τα όρια. Εγώ θα προσπαθουσα να ρίξω το pΗ τουλάχιστον μισή με μία μονάδα. Τα όρια που δίνουν τα διάφορα φόρα είναι 6-8.

Για την γενική σκληρότητα οι τιμές που δίνονται είναι 5-20°dGH. Και εκεί λοιπόν είσαι στά όρια.

Για τα corydoras panda, ισχύει ότι σου είπε και ο fishaki. Οι συνθήκες που χρειάζονται είναι pH 6-7,4 και gH 2-12°dGH. Όπως καταλαβαίνεις είσαι αρκετά έξω από τις ανεκτές για τα panda συνθήκες.

Από όσα γνωρίζω, χωρίς να έχω ασχοληθεί ποτέ ιδιαίτερα, οι red cherry αγαπούν το σκληρό νεράκι και θα είναι μια χαρά στο νερό που έχεις...

Link to comment
Share on other sites

Οπότε κατεβάζω λίγο τη σκληρότητα,σωστά?Διάβασα στο forum ότι μπορώ να το κάνω χρησιμοποιώντας απιονισμένο νερό κατά την αλλαγή.Ποιά είναι η σωστή αναλογία νερού βρύσης/απιονισμένου για να μαλακώσει το νερό 4-5 βαθμούς?

Link to comment
Share on other sites

Για πόσα καθαρά λίτρα μιλάμε; Αν προκειται για μεγάλο ενυδρείο θα χρειαστείς αρκετά δοχεία απιονισμένου νερού για κάθε αλλαγή νερού.

Για αρχή πες μας τι βυθό έχεις; Έχεις ελέγξει αν είναι ασβεστολιθικό ή όχι;

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρείο μου είναι 180 λίτρα με 20 κιλά χαλαζιακό χαλίκι.Έχω μερικές anubies και valisneries και μια ρίζα.Οπότε καθαρά γύρω στα 150 δεν έχω?

Link to comment
Share on other sites

υπάρχει θέμα με τα panda. Το fishbase στο προφίλ δίνει τιμές από 2 - 24. Για ένα διάστημα που το έψαχνα είχα βρει και κάποιες μελέτες από κάποιο βιολόγο που υποστήριζε πως την περίοδο του χειμώνα όντος το νερό στα μέρη του Περού φτάνει αυτές τις τιμές.

Link to comment
Share on other sites

υπάρχει θέμα με τα panda. Το fishbase στο προφίλ δίνει τιμές από 2 - 24. Για ένα διάστημα που το έψαχνα είχα βρει και κάποιες μελέτες από κάποιο βιολόγο που υποστήριζε πως την περίοδο του χειμώνα όντος το νερό στα μέρη του Περού φτάνει αυτές τις τιμές.

Ναι, γι'αυτό έχω μπερδευτεί.Γιατί κάθε site δίνει διαφορετικές τιμές για τα panda και δεν ξέρω τι να πιστέψω.Ενώ για τα τιγράκια λίγο πολύ όλα τα sites συμφωνούν.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ενδιαφέρουσα η πληροφορία του Exiz. Όμως αυτό ισχύει για τους τρεις μήνες του Χειμώνα. Τους υπόλοιπους μήνες προφανώς θα ισχύουν οι τιμές νερού που υπάρχουν (πάνω-κάτω) και στην υπόλοιπη λατινική Aμερική. Και επειδή δεν μπορούμε να μεταβάλλουμε τις συνθήκες στο ενυδρείο μας, θεωρώ πως είναι καλό να κρατήσουμε τις χαμηλές και συνήθεις τιμές νερού για corys. Άλλωστε όλα τα corys θα μπορούσαν να ζήσουν για ένα τέτοιο χρονικό διάστημα σε ακατάλληλες για αυτά σκληρότητες.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ενδιαφέρουσα η πληροφορία του Exiz. Όμως αυτό ισχύει για τους τρεις μήνες του Χειμώνα. Τους υπόλοιπους μήνες προφανώς θα ισχύουν οι τιμές νερού που υπάρχουν (πάνω-κάτω) και στην υπόλοιπη λατινική Aμερική. Και επειδή δεν μπορούμε να μεταβάλλουμε τις συνθήκες στο ενυδρείο μας, θεωρώ πως είναι καλό να κρατήσουμε τις χαμηλές και συνήθεις τιμές νερού για corys. Άλλωστε όλα τα corys θα μπορούσαν να ζήσουν για ένα τέτοιο χρονικό διάστημα σε ακατάλληλες για αυτά σκληρότητες.

Οπότε πρέπει να μαλακώσω το νερό μου.Επειδή δεν θέλω να μπλέξω με Α/Ο,αρχάριος γαρ,ποιός είναι ο πιο εύκολος τρόπος για να γίνει?Απιονισμένο νερό ή τύρφη?

Link to comment
Share on other sites

Δεν το τοποθέτησα σωστά.Τον χειμώνα η σκληρότητα φτάνει σε αυτούς τους βαθμούς και τους υπόλοιπους μήνες έχει διακυμάνσεις μέχρι να πέσει γύρω στο 5. Με λίγα λόγια τα νερά τους "κάνουν ότι τους κατέβει" ανάλογα με τις βροχοπτώσεις. Εγώ τα έχω σε Ph 7 και gh 15 εδώ και 4 μήνες και δεν δείχνουν σημάδια ούτε ασθένειας, αλλά ούτε και κακοπέρασης αφού είχα παρολίγον αναπαραγωγή αλλά τα αυγά φαγώθηκαν.

Link to comment
Share on other sites

Δεν το τοποθέτησα σωστά.Τον χειμώνα η σκληρότητα φτάνει σε αυτούς τους βαθμούς και τους υπόλοιπους μήνες έχει διακυμάνσεις μέχρι να πέσει γύρω στο 5. Με λίγα λόγια τα νερά τους "κάνουν ότι τους κατέβει" ανάλογα με τις βροχοπτώσεις. Εγώ τα έχω σε Ph 7 και gh 15 εδώ και 4 μήνες και δεν δείχνουν σημάδια ούτε ασθένειας, αλλά ούτε και κακοπέρασης αφού είχα παρολίγον αναπαραγωγή αλλά τα αυγά φαγώθηκαν.

Σε πόσα λίτρα τα έχεις?Και πόσα?Εγώ σκέφτομαι να βάλω 8 στα 180 λίτρα μου.Θα βάλω 2 μόνο στην αρχή για μερικούς μήνες να δω αν έχουν πρόβλημα με την σκληρότητα κι αργότερα θα προσθέσω και τα υπόλοιπα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...