Jump to content

Θολό Νερό


Recommended Posts

Στο ενυδρείο μου παρουσιάστηκε για 3η φορά θολούρα, τις προηγούμενες 2 είχε μπουκώσει το φίλτρο και όταν το αντικατέστησα μέσα σε λίγο χρονικό διάστημα το νερό καθάρισε. Αυτή τη φορά τα πράγματα είναι κάπως διαφορετικά, συγκεκριμένα το πρωί που είδα το νερό ήταν σε μεγάλο βαθμό θολό, υπέθεσα ότι και πάλι το θέμα θα λεινώταν με την αλλαγή του υλικού του φίλτρο. Μετά την αλλαγή του φίλτρου και αφού έλεγξα ότι οι αντλίες λειτουργούσαν κανονικά έφυγα για τη δουλειά μου. Το απόγευμα με περίμενε μια μεγάλη έκπληξη, το νερό εξακολουθούσε να είναι θολό και πολλά από τα χρυσόψαρα είχαν αποδημήσει για τον άλλο κόσμο. Αμέσως ξεκίνησα την αλλαγή του νερού, σχεδόν το άδειασα όλο μόνο 10 cm είχα αφήσει, ενώ για αρκετή ώρα όσο νερό έμπαινε άλλο τόσο ταυτόχρονα έβγαινε.

Όταν ξαναγέμισα το ενυδρείο με νερό η θολούρα άρχισε πάλι να εμφανίζεται απειλητικά, μοιάζει σαν να κινείται καπνός μέσα στο ενυδρείο. Το νερό το είχα αλλάξει πριν από 5 ημέρες και σήμερα, το ενυδρείο είναι 100 λίτρων και τα ψάρια κυρίως χρυσόψαρα και κάποιο γλύφτες (αυτοί ακόμα ζούνε).

Έχω επισυνάψει 2 φώτο, μία πως ήταν το ενυδρείο σε κανονικές συνθήκες και μία τώρα με την θολούρα. Πρόσφατα πρόσθεσα μια αντλία νερό 400l/h διότι η άλλη παρουσίαζε προβλήματα.

Αν μπορούσε κάποιος να μου δώσει κάποιες συμβουλές θα το εκτιμούσα ιδιαίτερως

Ευχαριστώ

post-413-1152738047_thumb.jpgpost-413-1152738156_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - kalxas
Link to comment
Share on other sites

Καλωσόρισες Μάντη και ελπίζω να μπορέσουμε να σε βοηθήσουμε και να λύσεις όλα τα προβλήματα σου και να χαρείς το χόμπι!

Για να σε βοηθήσουμε χρειαζόμαστε περισσότερες πληροφορίες!

Πόσο καιρό έχεις το ενυδρείο;

Πότε έβαλες τα ψάρια μέσα;

Πόσο μεγάλο είναι το ενυδρείο σου;

Τα φυτά είναι αληθινά;

Για τα φυτά έβαλες κάποιο λίπασμα μαζί με το χαλίκι και ποιο;

Τι τεστ χρησιμοποιείς (υγρά ή στικ)

Δώσε τιμές pH, kH, gH, NO2, NO3, NH3-4

Θερμοκρασία;

Κάθε πότε κάνεις αλλαγή νερού και πόσο;

Το φίλτρο είπαμε είναι 400 lt/h σωστά;

Τι υλικά έχεις μέσα (είδος και ποσότητα) και με τι διάταξη;

Τα πλένεις πριν τα βάλεις στο φίλτρο;

Κάθε πότε αλλάζεις τα μηχανικά φίλτρα σου;

Είπες ότι μπουκώσανε δύο φορές, τι ακριβώς μπούκωσε;

Κάνε μικρές αλλαγές νερού μέχρι να καθαρίσει το νερό και βάζε υαλοβάμβακα (αφού τον πλύνεις) σαν πρώτο υλικό και φρόντιζε να τον αλλάζεις τουλάχιστον μια φορά την εβδομάδα!

Έγινε επεξεργασία - kouzman
Link to comment
Share on other sites

Όταν λές "αλλαγή του υλικού του φίλτρου" τι ακριβώς έκανες?

Και στο σημείο που λές " για πολύ ώρα όσο νερό εβγαινε τόσο έμπαινε" πως έγινε αυτό?

Υποψιάζομαι ΄τοι κατέστρεψες την βιολογία του φίλτρου σου :wootwoot:

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ για τη βοήθεια, ωστόσο το πρόβλημα μετά από 8 ώρες λύθηκε από μόνο του.

Σε ότι αφορά κάποια στοιχεία από το ενυδρείο μου είναι τα εξής:

Το ενυδρείο το έχω από το Νοέμβριο του 2005, το είχα στρώσει και όλα πήγαιναν καλά. Κάθε εβδομάδα έκανα έλεγχο των χημικών στοιχείων του. Κάποια στιγμή αγόρασα ένα άρρωστο ψάρι και μου τα αποδεκάτισε σχεδόν όλα. Στη συνέχεια το άφησα με τα λίγα ψάρια που είχαν μείνει (κυρίως γλύφτες) και πριν από 2 μήνες αποφάσισα να πάρω 5 χρυσόψαρα.

Τα οποία αποδείχτηκαν ιδιαίτερα δραστήρια, ανακατώνοντας όλο το ενυδρείο και το εσωτερικό φίλτρο που είχα, άρχισε να μπουκώνει σε άτακτα χρονικά διαστήματα. Οι συνέπειες από αυτή την ανακατωσούρα είναι να αρχίσει να υπολειτουργεί η πρώτη αντλία και να εμφανιστεί 2 φορές θολούρα η οποία μετά από την αντικατάσταση του υαλοβάμβακα να φεύγει το αργότερα σε 2 ώρες. (Πρόσφατα αγόρασα μια δεύτερη αντλία 400l/h)

Το ενυδρείο είναι 100 λίτρων

Τα φυτά είναι αληθινά

Όταν έφτιαξα το ενυδρείο το Νοέμβριο του 2006 είχα βάλει ένα χώμα ως υπόστρωμα της JBL, αλλά ποτέ δεν είχε εμφανιστεί τέτοια θολούρα.

Για τα τεστ χρησιμοποιώ στικ και όλες οι τιμές είναι σε φυσιολογικά όριο. Ωστόσο το συγκεκριμένο νερό με την θολούρα δεν το είχα τσεκάρει.

Η θερμοκρασία ανεβαίνει .. 32

Αλλαγή νερού κάνω κάθε μια με δύο εβδομάδες ανάλογα με τη ποιότητα του νερού

Στο φίλτρο τα υλικά έχουν την εξής διάταξη:

Μπαίνει το νερό, πρώτο φίλτρο υαλοβάμβακας, το είχα 2 δάχτυλα αλλά τώρα τον έκανα 1 δάχτυλο διότι όταν γεμίζει από πάνω με τη λάσπη φράζει και δεν μπορεί στη συνέχεια να κυκλοφορήσει το νερό, μετά υπάρχει 1 δάχτυλο μπλε σφουγγάρι (αυτό με τους μεγάλους πόρους), μετά βιολογικό φίλτρο (ένα πακετάκι JBL) και στο τέλος 3 δάχτυλα μπλε σφουγγάρι. Το βιολογικό φίλτρο το είχα στρώσει με τα ειδικά χημικά. Τώρα τι έχει μείνει από αυτό και αν λειτουργεί δεν γνωρίζω πως μπορώ να το ελέγξω.

Τα υλικά του φίλτρου τα είχα πλύνει, ωστόσο τον υαλοβάμβακα που βάζω μέσα δεν τον πλένω.

Με τον όρο μηχανικά φίλτρα δεν γνωρίζω τι ακριβώς εννοείς

Με το μπούκωμα εννοώ το εξής: Το φίλτρο είναι εσωτερικό, ο πρώτος θάλαμος στο οποίο μπαίνει το νερό και μέσα εκεί υπάρχει ο θερμοστάτης (λειτουργεί μόνο το χειμώνα). μετά το νερό πηγαίνει στο δεύτερο θάλαμο που εκεί υπάρχουν τα υλικά του φίλτρου ξεκινώντας με τον υαλοβάμβακα. Σε αυτό το σημείο μαζεύεται όλη η βρωμιά κυρίως σε μορφή λάσπης, μόλις η ποσότητα αυξηθεί φράζει το πάνω μέρος και το νερό δεν μπορεί να κυκλοφορήσει, οπότε το υπόλοιπο νερό του ενυδρείου από τη στιγμή που δεν ανακυκλώνεται για καθαρισμό αρχίζει και θολώνει σε πολύ γρήγορο χρόνο.

Από την περιπέτεια αυτή έχασα 2 χρυσόψαρα, 2 red eyes και 1 platy, τα 2 τελευταία είχαν καταφέρει να επιζήσουν από την πρώτη ταλαιπωρία που είχα περάσει.

Επίσης να αναφέρω ότι κάποια στιγμή που είχα αγοράσει ένα φυτό το ενυδρείο μου γέμισε με μαύρη άλγη, με συνέπεια να χάσω την εμπιστοσύνη μου στο συγκεκριμένο κατάστημα και να μην ξανά ψωνίσω από αυτό.

Φιλικά

Κάλχας

Link to comment
Share on other sites

Όταν λές "αλλαγή του υλικού του φίλτρου" τι ακριβώς έκανες?

28972[/snapback]

Άλλαζα τον υαλοβάμβακα ο οποίος από την λάσπη που μαζευόταν έφραζε

Και στο σημείο που λές " για πολύ ώρα όσο νερό εβγαινε τόσο έμπαινε" πως έγινε αυτό?

Σε ένα μέρος είχα το "ειδικό εργαλείο" για να βγαίνει το νερό και στο άλλο είχα λάστοιχο από την βρύση. Μετά έριξα τα χημικά για την αποκατάσταση του νερού. Ωστόσο δεν έβαλα βακτηρίδια, θεώρησα ότι τα βακτηρίαδια που είχαν αναπτυχθεί στο μακαρόνι δεν θα έφευγαν με αυτή τη διαδικασία :wootwoot:

Υποψιάζομαι ΄τοι κατέστρεψες την βιολογία του φίλτρου σου  :wootwoot:

Το μακαρόνι ήταν πάντα βρεγμένο (το νερό δεν κυκλοφορούσε), υπάρχει περίπτωση τα βακτηρίδια με το παραπάνω τρόπο να έχουν καταστραφεί

Ευχαριστώ

Κάλχας

Link to comment
Share on other sites

Για να δεις αν λειτουργεί το φίλτρο σου θα πρέπει να κάνεις μετρήσεις!

Αν όλα πάνε καλά δουλεύει ακόμα!

Έβαλες νερό απευθείας από την βρύση χωρίς αντιχλώριο;

Τότε σίγουρα χάλασες την βιολογία του φίλτρου σου!

Το υαλοβάμβακα (μηχανικό φιλτράρισμα) να τον πλένεις!

Βάλε και δεύτερη στρώση υαλοβάμβακα ανάμεσα στα βιολογικά υλικά σου, θα δεις ότι χρειάζεται!

Δεν ήταν σωστό που έβαλες χρυσόψαρα και τροπικά!

Έχουν διαφορετικές απαιτήσεις!

Τα χρυσόψαρα είναι πολύ βρωμιάρικα και θα σου μπουκώνουν συνέχεια το φίλτρο!

Επίσης, είναι πολύ ανθεκτικά σε μόλυνση και για να σου πέθαναν θα πρέπει να ξέφυγαν οι τιμές σου!

Πολύ ζέστη επίσης δεν έχει κλιματισμό ο χώρος με το ενυδρείο;

Link to comment
Share on other sites

Έβαλες νερό απευθείας από την βρύση χωρίς αντιχλώριο;

Τότε σίγουρα χάλασες την βιολογία του φίλτρου σου!

29122[/snapback]

Ακριβώς αυτό φοβόμουν και εγώ... :wootwoot:

Link to comment
Share on other sites

Παιδια μαλλον εχετε μπερδευτει .....

Τι σχεση εχει το χλωριο με τα βακτηρια ;;;;;;;;

Ο ανθρωπος λεει σε καποιο σημειο πως βαζει οτι χρειαζεται για να φτιαξει το νερο, οπως ακριβως το γραφει.

Το θόλωμα μπορει να οφειλεται σε πολλους παραγοντες αλλα σε καμμια περιπτωση μ αυτο που λετε.

Τον υαλοβαμβακα θα πρεπει να τον πετας καθε βδομαδα και να βαζεις καινουργιο. Ποια μαρκα φιλτρο εχεις;

Εγω θα σου λεγα να βαλεις ενα εξωτερικο για να ησυχασεις απ τα προβληματα.

Θα πρεπει να χωρισεις τα χρυσοψαρα απ τα τροπικα γιατι εκτος του οτι η συνθεση νερου που χρειαζονται ειναι διαφορετικη τα χρυσοψαρα ειναι αρκετα βρομύλοι και τα τροπικα σου δεν θα αντεξουν.

Φροντισε να ριξεις την θερμοκρασια σου στους 26-27ο για τα τροπικα σου και 24-25ο για τα χρυσοψαρα.

Το χαλικι σου το καθαριζεις;

Να ξερεις πως ενας παραγοντας που εχεις θολο νερο ειναι τα χρυσοψαρα τα οποια εχουν την ταση και σκαλιζουν ολη την ωρα τον βυθο για να βρουν τροφη και ανακατευουν τα παντα με αποτελεσμα να τα βγαζουν ολα στην επιφανεια.

Link to comment
Share on other sites

Έχω και εγώ χρυσόψαρα και μια και σκαλίζουν όλη την μέρα δεν έχει χρειαστεί ακόμα να κάνω καθαρισμό του βυθού!

Το μηχανικό φίλτρο μπορεί και να το αλλάξω μέσα στην εβδομάδα δύο φορές!

Δεν ξέρω εσείς τι κάνετε ρε παιδιά εμένα πάντως είναι πολύ καθαρα!

Μόνο αν μπουκώσει το φίλτρο έχει σκουπιδάκια στο νερό και με την αλλαγή του υαλοβάμβακα φεύγουν!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα.Το πρωτο λαθος που εχεις κανει ειναι το μπερδεμα τροπικων ψαριων και ψαριων ψυχρου νερου.Καλυτερα λοιπον να διαλεξεις τι απο αυτα γουσταρεις.Απο εκει και περα η ολη θολουρα μου κανει για αυξηση αμμωνιας λογω μποθκωματος του φιλτρου σου.Θα σου συστησω και εγω να βαλεις στι προγραμμα σου την αγορα ενος εσωτερικου φιλτρου καταλληλου για τα λιτρα σου και να ξενιασεις μια και καλη απο τετοιου ειδους προβληματα :wootwoot:

Link to comment
Share on other sites

Βακτήρια σε ένα ενυδρείο υπάρχουν πολλών ειδών και πρέπει να υπάρχει μια ισορροπία μεταξύ τους , όταν αυτή η ισορροπία χαλάσει δημιουργείται πολλές φορές θολούρα .Τα δε βακτήρια αναπτύσσονται όταν δεν υπάρχει χλώριο .

Θολούρα όμως μπορεί να δημιουργηθεί και από άλλα αίτια όπως αναφέρθηκε και πιο πάνω .Εμένα μου κάνει εντύπωση ότι στο συγκεκριμένο ενυδρείο δημιουργείται κατ επανάληψη θολούρα .Απ όσα διάβασα καταλήγω στο συμπέρασμα ότι έχουμε ανεπαρκές φίλτρο και πρέπει να πέφτει πολύ τροφή .

Με τα pH, kH, gH, NO2, NO3, NH3/ΝΗ4 τεστ δεν πήραμε απάντηση ,να υποθέσω ότι δεν τα έχεις κάνει ;

Να ξέρεις πάντως ότι θα μας βοηθούσε πολύ .

Όσο για το μπέρδεμα των ψαριών πρέπει να φροντίσεις να το ξεμπερδέψεις είναι άδικο να ταλαιπωρούνται τα ψαράκια . :wootwoot:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...