Jump to content

ερωτηση για υποστρωμα.


Recommended Posts

καλησπερα σας. στη τελευταια μου επισκεψη σε ενα pet shop, απο το οποιο μπορω να πω πως εχω μεινει ευχαριστημενος και απο λυσεις που δοθηκαν και απο την εξυπηρετηση που μου προσφεραν, μου ανεφεραν οτι το sera floredepote που χρησημοποιησα κατα το στησιμο θα πρεπει να αφαιρεθει μετα τον 1 χρονο ζωης του ενυδρείου. γνωριζετε, καταρχας, αν κατι τετοιο ισχυει? σας ευχαριστω. ;)

Link to comment
Share on other sites

Αδερφέ απλή λογική είναι. Κάτσε και σκέψου το!!!!!

Θα ξηλώσεις όλο το ενυδρείο για να βγάλεις το υπόστρωμα????

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι υπόστρωμα της sera??

Φίλε η sera που κοίταξα δεν λέει κάτι για αφαίρεση του υποστρώματος σου...

Στο κάτω κάτω όντως απλή λογική..

Τώρα που το υπόστρομα σου είναι ώριμο γεμάτο θρεπτικά συστατικά για φυτά κλπ εσύ θα το ξυλώσεις?

Εμπειρία δεν έχω οπότε μην με εμπιστεύεσε 100% όμως όντως μου φαίνεται κουλό δεν το έχω ξανα ακούσει ποτέ..

Να σε ρωτίσω κάτι. Πόσο έδωσες για αυτό?

Έγινε επεξεργασία - jimakosR21
Link to comment
Share on other sites

δεν θυμαμαι ακριβως παντως πρεπει περιπου 15-20 €.εξαρταται η ποσοτητα, οπως μου ειπαν, απο τις διαστασεις του ενυδρειου οπως και το χαλικι...Ευχαριστω παντως για το ενδιαφερον και τη λογικη απαντηση που μου δινετε "αν ομως δεν ρωτησεις δε θα μαθεις".Μου φανηκε ομως πολυ περιεργο σχεδον αποκαρδιωτικο να ξαναρχισω απο την αρχη χωρις να υπαρχει πχ. σοβαρος λογος θνησιμοτητας. Εν τελει υπαρχουν και τα προσθετα σκευασματα για λιπανση για να εξισορροπησουν τη ποιοτητα του εξασθενημενου υποστρωματος. ετσι δεν πορευεται κανεις μετα την εξασθενηση του ή κανω λαθος?

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να βάζεις ταμπλέτες βυθού και να μην ξηλώνεις όλο το ενυδρείο,

κάνουν πολύ καλή,αν όχι την ίδια,δουλειά.

Link to comment
Share on other sites

Μου ακουγεται σωστη λυση! Ξερουμε μηπως με ποια συχνοτητα, χρονικα και αναλογικα, τις χρησιμοποιουμε?

Link to comment
Share on other sites

Τα υποστρώματα όπως το floredepot ή το Tetra subtrate μετά από κάποιο χρονικό διάστημα που είναι πράγματι γύρω στους 12 με 24 μήνες ΤΟ ΠΟΛΥ (άλλοι λένε και νωρίτερα) ξεθυμαίνουν δηλαδή χάνουν τις ιδιότητες λίπανσης που περιέχουν. Γι αυτό, σε ενυδρεία με εύκολα φυτά συχνά προτιμούμε να μην βάλουμε καθόλου υπόστρωμα αλλά να λιπαίνουμε με ταμπλέτες. Το να το βάλεις δεν είναι κακό αφού το πήρες, απλά μετά από ένα χρονικό διάστημα θα χρησιμοποιείς ταμπλέτες.

Όσο για το ξεστήσιμο ενυδρείου, στα φυτεμένα υπάρχει και η άποψη ότι ο μέγιστος χρόνος διατήρησης ενός ενυδρείου είναι περίπου τρία χρόνια μετά καλό είναι να τα ξεστήνουμε και να τα ξαναστήνουμε.

Όταν μου το πρωτο-είπε αυτό κάποιος καταστηματάρχης πριν από πολλά χρόνια (στην Αθήνα) κι εγώ πίστεψα ότι με δούλευε και ότι απλά ήταν άλλη μία μέθοδος για κατανάλωση προϊόντων.

Αλλά έχει κάποια βάση αυτό, υπό την έννοια ότι όλο το υλικό που μαζεύεται στο υπόστρωμα (ξεθυμασμένο υπόστρωμα, σάπιες ρίζες και φύλλα, βρωμιές από τα ψάρια κλπ) από ένα σημείο και μετά δημιουργούν αναερόβιες περιοχές και καλό είναι να γίνεται επανεκκίνηση.

Σε όσα φυτεμένα έχω στήσει έχω βάλει υπόστρωμα, συνήθως της Tetra (και της JBL).

Νομίζω ότι όταν κάποια στιγμή αποφασίσω να χαλάσω το φυτεμένο μου, αν το ξαναστήσω και δεν το κάνω Tanganyika δεν θα βάλω υπόστρωμα. Ένα είναι σίγουρο. Ότι για χαμηλών απαιτήσεων φυτεμένο ενυδρείο δεν θα σύστηνα πλέον να μπαίνει υπόστρωμα. Για σκέψου λιγάκι. Σε ένα ενυδρείο με ανούμπιες, java fern και moss ούτως ή άλλως δεν φυτεύεις αλλά δένεις σε ξύλα και πέτρες. Αν βάλεις και καμιά κρυπτοκορίνα, bacopa, egeria densa, Hygrophila polysperma πάλι δεν χρειάζεται υπόστρωμα μια και ένα υγρό λίπασμα και καμιά ταμπλέτα είναι υπέρ αρκετή. Για τα γρασίδια παίζεται. Οπότε ???

Έγινε επεξεργασία - Andreas301
Link to comment
Share on other sites

Μου ακουγεται σωστη λυση! Ξερουμε μηπως με ποια συχνοτητα, χρονικα και αναλογικα, τις χρησιμοποιουμε?

Αναλογα με τις απαιτησεις των φυτών σου ,

και τις απαιτήσεις τις δικές σου απο τα φυτά σου..

Εγω βάζω μια φορα στην φυτευση σε σκέτη άμμο απλά για να ξεκινήσουν...

Εσυ που έχεις το υπόστρωμα δέν πρέπει να σε απασχολήσει για πολλούς μηνες,

πριν βάλεις την πρώτη ταμπλέττα.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω για τις απαντησεις σας νομιζω οτι δεν μπορουσα να λαβω πιο κατατοπιστικες.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...