Jump to content

αγοράζω ενυδρειο


Recommended Posts

καλησπέρα!!! Μόλις έγινα μέλος!! Ετοιμάζομαστε σπίτι να πάρουμε ενυδρείο και είμαι ανάμεσα στο juwel Rio 180 , 180 λίτρα και στο wave διαστάσεων 1,20 x 45 x 58 270 λίτρα. Ποιο από τα δύο είναι καλύτερο;; Εννοώ τόσο από ποιότητα όσο και από εξοπλισμό; Τα φίλτρα κάνουν ιδιαίτερο θόρυβο;; Επίσης θέλουμε να βάλουμε φυτά . Ποια έίναι γενικώς πιο ανθεκτικά έτσι ώστε να αλλάζουμε το νερό σχετικά αραιά;; Και πάνω σε αυτό το τελευταίο, κάθε πότε πρέπει να αλλάζω νερό;; Αν έχω καλό φίλτρο θα μπορώ να κάνω αλλαγή μια φορά το μήνα ή θα αντιμετωπίσω πρόβλημα με τα φυτά;; Δεν θέλω να απογοητευτώ διότι έχουμε αποφασίσει όλη η οικογένεια να πάρουμε ενυδρείο!!! Περιμένω τις συμβουλές σας και τις γνώμες σας. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα!!! Μόλις έγινα μέλος!! Ετοιμάζομαστε σπίτι να πάρουμε ενυδρείο και είμαι ανάμεσα στο juwel Rio 180 , 180 λίτρα και στο wave διαστάσεων 1,20 x 45 x 58 270 λίτρα. Ποιο από τα δύο είναι καλύτερο;; Εννοώ τόσο από ποιότητα όσο και από εξοπλισμό; Τα φίλτρα κάνουν ιδιαίτερο θόρυβο;; Επίσης θέλουμε να βάλουμε φυτά . Ποια έίναι γενικώς πιο ανθεκτικά έτσι ώστε να αλλάζουμε το νερό σχετικά αραιά;; Και πάνω σε αυτό το τελευταίο, κάθε πότε πρέπει να αλλάζω νερό;; Αν έχω καλό φίλτρο θα μπορώ να κάνω αλλαγή μια φορά το μήνα ή θα αντιμετωπίσω πρόβλημα με τα φυτά;; Δεν θέλω να απογοητευτώ διότι έχουμε αποφασίσει όλη η οικογένεια να πάρουμε ενυδρείο!!! Περιμένω τις συμβουλές σας και τις γνώμες σας. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Λοιπόν φίλε μου... Κατ αρχάς καλος ήρθες στο φόρουμ.. Δεν θα σου πω πιο ενυδρείο να πάρεις γιατί δεν είμαι ο πλέον κατάλληλος...

Κατ αρχάς να σου προτείνω να διαβάσεις άρθρα του φόρουμ για το πως στρώνουμε το ενυδρείο ώστε να είναι έτοιμο το νεράκι σου να βάλεις ψάρια και άρθρα σχετικά με τα φυτά...

1) Όχι τα φίλτρα δεν κάνουν ιδιαίτερο θόρυβο.. Και γενικά ένα καλό ενυδρείο το μόνο που κάνει είναι ένας χαλαροτικός ήχος..

2) Μπράβο που σαν σκέψη έχεις να βάλεις φυτά... Καλό θα ήταν να μας πείς περίπου τι ψάρια θέλεις να βάλεις ώστε να έχουν τα μέλη στο μυαλό τους πάνω κάτω πως θα είναι το ενυδρείο σου.

3) Υπάρχουν εύκολα και δύσκολα φυτά... Υπάρχουν πολλά θρεντ στο φόρουμ που σου λένε σχετικά για τα φυτά... Όπως το τι φωτισμό χρειάζονται κλπ... Κυρίως κοίταξε στο fish & plant index φυτά δές τι απαιτήσεις έχουν (ευκολα μετρια δύσκολα) και τι φωτισμο θέλουν (χαμηλο μετριο ψηλό) καθώς και πόσο γρήγορα ανεπτυσονται..

Εύκολα φυτά είναι η ανούμπια το κερατόφυλλο οι εχινόδοροι .. java moss ....

αν βάλεις πολλά ίσως χρειαστεί να πας και σε κάποιο λίπασμα και σε δυνατό φωτισμό..

Τίποτα δεν είναι πρόβλημα στο ενυδρείο αρκεί να έχεις όρεξη να διαβάσεις και να ασχοληθεί με το χόμπυ...

Νερό καλό είναι να αλλάζεις ανα 15 μέρες το 1/4... γύρω στο 20-25-30% του νερού του ενυδρείου.. Και κάθε μήνα μπορείς δεν είναι απαγορευτικό...

Δεν θα απογοητευτείς το μόνο σίγουρο... Αρκεί πριν κάνεις το οτιδήποτε να έχεις διαβάσει και να είσαι σίγουρος γι ότι κάνεις.. (προσοχή σε αυτά που σου λένε στα πετ σοπ καταστήματα στα λένε για να πουλήσουν)

Καλή επιτυχεία σ'ότι είναι να κάνεις αν μπορείς δώσε και άλλες πληροφορίες για την ιδέα σου για το ενδρείο και οι απαντήσεις θα έρθουν απο μόνες τους..

Σου παραθέτω πράγματα που θα θέσουν τις βάσεις σου για ένα καλό υγειές ενυδρείο...

προσoχή μην αγοράσεις τίποτα μέχρι να είσαι σίγουρος για αυτό που κάνεις

πληροφορίες για φυτά και ψάρια

Τα πρώτα σου βήματα στο ενυδρειακό χόμπυ

Φυτεμένο ενυδρείο.. Πληροφορίες-βασικές

Και άλλα πολλά που έχει το φόρουμ και θα βρείς αναζητώντας

Διάβασε.. Το πιο βασικό... Και κυρίως να έχει υπομονή.. Μην βιαστείς για τίποτα.. Μην θελήσεις υπερβολές... Ψαξτο..

Έγινε επεξεργασία - jimakosR21
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Ευχαρίστω για τις πρώτες συμβουλές. Θα ήθελα κάποιος αν μπορεί να μου πει γνώμη για την επιλογή του ενυδρείου, ποιο από τα δύο. Όσο για τα φυτά μου έδωσες σίγουρα ένα ξεκίνημα... Τα ψάρια που αρχικά λέω να βάλω στο ενυδρείο είναι : 4 αγγελόψαρα, 3 κλόουν, 2 -3 pleco και μερικές γαρίδες μάλλον amano. Τί γνώμη έχετε για όλα αυτά;; ταιριάζουν μεταξύ τους ;;

Link to comment
Share on other sites

τα αγγελόψαρα χρειάζονται 50-60 cm καθαρό ύψος νερού,περισσότερο από 40 λίτρα νερού το κάθε 1 .τα υπόλοιπα θα στα πουν οι ποιο έμπειροι.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...