Jump to content

αλλαγη Aquaspace.....


Recommended Posts

χαιρετω ολους τους φιλους αυτου του υπεροχου φορουμ ! λοιπον στο θεμα μας :thumbup: ....σκεφτομαι να αλλαξω το aquaspace στο 30 λιτρο ενυδρειο μου....ο λογος ειναι πως τα φυτα εχουν σχεδον διαλυθει εντελως,διοτι οταν το εφτιαξα το χαλικι δεν ειχε το απαιτουμενο υψος για τα φυτα.....κατοικοι 1 μονομαχος, 4 μωρα ξυφοφορων τα οποια θα μεταφερθουν μετα την αλλαγη του aquaspace στο 125 λιτρο....ακομη υπαρχουν καπου στις 6 αμανο :) ...σκεφτομαι να αλλαξω το χαλικι βαζοντας υποστρωμα dennerle που εχω και τοποθετωντας αμμο carat 6....απο φυτα θα το κανω ζουγκλα γρασιδακι μπροστα....και πολλα αλλα φυτα ακουω προτασεις..... :wacko:

Επισης κατα την αλλαγη βυθου θα χαθει αρκετη βιολογια ? το νερο θα το κρατησω το 50 % και θα προσθεσω καινουριο.....περιμενω συμβουλες και προτασεις..... :(....ακομα θα εχω παροχη DIY C02 για τα φυτα.....

Έγινε επεξεργασία - aquaristas8
Link to comment
Share on other sites

Καταρχας είναι aquascape και όχι aquaspace! :)

Όταν θα βγάλεις το χαλίκι θα χαθεί το μεγαλύτερο μέρος της βιολογίας του ενυδρείου. Του φίλτρου θα μείνει ανεπηρέαστη. Απλα πρέπει να βάλεις το φίλτρο να τρέχει σε ένα κουβα με νερό ενυδρείου γιατί μετά απο καμια ώρα θα αρχίσουν να πεθαίνουν τα βακτήρια... (μπορεί και πιο σύντομα)

Όσο αφορα το υποστρωμα και την άμμο, καλύτερα μήν το κάνεις διότι η αμμος, ως πιο ψιλοκοκκη (και ειδικά αυτή που θα βάλεις) θα μπερδευτεί με το υπόστρωμα και δεν θα είναι ωραίο το αποτέλεσμα. Επίσης αν έρχετε το νερό κατευθείαν σε επαφή με το υπόστρωμα θα γεμίσεις αλγες σε χρόνο μηδέν. Αμα θές βάλε άμμο και στην αρχή παρε ταμπλέτες βυθού. Μετα δεν θα χρειάζεται. Τα υγρά που θα ρίχνεις αρκούν.

Απο την αλλη αμα θές υπόστρωμα βάλε κάποιο χαλαζιακό χαλικακι. Κυκλοφορουν σε διαφορα χρώματα, όλα αληθηνα (όχι τπτ ροζ και μπλε) με μικρή κοκκομετρία.

Τωρα τι συμβουλές θες δεν καταλαβα, αλλα ότι θες ρωτα. Εδώ είμαστε :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω πολυ....οσο για την αμμο με το υποστρωμα δεν θα υπαρξει προβλημα το εχω εφαρμοσει και σε αλλα ενυδρεια.....

Link to comment
Share on other sites

Απο οτι καταλαβες μιλάμε για στρώσιμο απο την αρχή.

Α και παρεπιπτόντως οι amano που θελουν στρωμένο βυθό που θα πάνε?

Link to comment
Share on other sites

Απο οτι καταλαβες μιλάμε για στρώσιμο απο την αρχή.

Α και παρεπιπτόντως οι amano που θελουν στρωμένο βυθό που θα πάνε?

σωστη ερωτηση οι αμανο θα εχουν προβλημα ?

Link to comment
Share on other sites

σωστη ερωτηση οι αμανο θα εχουν προβλημα ?

Mεγάλο.. οι γαρίδες είναι πολύ ευαίσθητες.. Σε άστρωτο βυθό θα έχουν άσχημη κατάληξη....

Και στρωμένος βυθός = μήνες...

Link to comment
Share on other sites

Οτι κινέιται στον βυθό (σαλιγκάρια,γαρίδες,καβούρια,γατόψαρα) θέλει στρωμένο βυθό δηλαδή να τρέχει το ενυδρείο για τουλάχιστον ένα 5μηνο!

Link to comment
Share on other sites

τι φυτα προτεινετε ? θα εχω και co2.

Έγινε επεξεργασία - aquaristas8
Link to comment
Share on other sites

τι φυτα προτεινετε ? θα εχω και co2.

Απο φωτισμο τι θα εχεις?

Λιπανση εισαι διατεθιμενος να κανεις καλη?

Link to comment
Share on other sites

Απο φωτισμο τι θα εχεις?

Λιπανση εισαι διατεθιμενος να κανεις καλη?

απο φωτισμο εχω το μητρικο της hailea (30 λιτρα)....θα πρεπει να το αντικαταστησω ? αν ναι με τι ? :)

για λυπανση θα εχω υποστρωμα, ταμπλετες, plantmin κτλπ....και φυσικα c02....τι αλλο μπορω να κανω ? :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Ποσα βατ ειναι? Τι ειδος λαμπας ? Kelvin? (lumen δεν πιστευω να λεει καπου ε?)

Ενα γενικο λιπασματακι λοιπον και ταμπλετες (ποιες?) για τα φυτα που τρεφονται απο τη ριζα.

Η λιπανση αυτη για ευκολα ως και μετρια φυτα κατι θα κανει.

Μετα αναλογα μπορει να χρειαστει να προσθεσεις λιγο καλιο ή/και σιδηρο.

Για δυσκολα φυτα δεν το συζηταω, θελει σημαντικη αναβαθμιση ο φωστιμος (και κατ'επεκτασιν πας σε μελετημενη καλα λιπανση και ισως εξτρα μπουσταρισμα απο CO2)

Τι CO2 θα εχεις? μπουκαλα ή diy?

Διαχηση?

Link to comment
Share on other sites

Ποσα βατ ειναι? Τι ειδος λαμπας ? Kelvin? (lumen δεν πιστευω να λεει καπου ε?)

Ενα γενικο λιπασματακι λοιπον και ταμπλετες (ποιες?) για τα φυτα που τρεφονται απο τη ριζα.

Η λιπανση αυτη για ευκολα ως και μετρια φυτα κατι θα κανει.

Μετα αναλογα μπορει να χρειαστει να προσθεσεις λιγο καλιο ή/και σιδηρο.

Για δυσκολα φυτα δεν το συζηταω, θελει σημαντικη αναβαθμιση ο φωστιμος (και κατ'επεκτασιν πας σε μελετημενη καλα λιπανση και ισως εξτρα μπουσταρισμα απο CO2)

Τι CO2 θα εχεις? μπουκαλα ή diy?

Διαχηση?

για την λαμπα θα κοιταξω και θα σου πω....CO2 εχω diy διαχηση με την βοηθεια αεροπετρας.....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...