Jump to content

Tetraart 60 Lt


Recommended Posts

Πιστευω πως 60-70lt ειναι υπεραρκετα για να ξεκινησει κανεις!

Εαν ειναι παραπανω ισως να δυσκολευτω (μην ξεχνας οτι απο τον Σεμπτεμβρη θα ειμαι φοιτητης! :) )!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 106
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Πίστεψε με είναι σίγουρα καλύτερα να ξεκινήσεις με 100-120 παρά με 60 λίτρα.

Τώρα αν ως φοιτητής αναγκαστείς να μετακινηθείς από το Ηράκλειο (δεν ξέρω και τι σχέδια έχεις τα οποία εύχομαι να τα πετύχεις όπως τα θέλεις) είτε 60 λιτρο είτε 100 λιτρο κουβαλάς μαζί σου, άδειο θα το κουβαλήσεις. Αν όμως παραμείνεις εκεί, τότε καλύτερα στα περισσότερα.

Link to comment
Share on other sites

Οχι εδω εχω σκοπο να μεινω ( i love :) Χημικο!)!

Απλα τα πολλα λιτρα με τρομαζουν λιγακι καθως δεν ξερω αν θα εχω επαρκη ελευθερο!

Ειπαμε καλο το (φοιτητικο) ξυσιμο αλλα να διαβαζουμε και λιγο βρε αδερφε!

Ο λογος που θα επιλεξω το Ηρακλειωτικο Χημικο ειναι του οτι ειναι το πρωτο Χημικο στην Ελλαδα σε ερευνες εξαιτιας του Ι.Τ.Ε. (Ιδρυμα Τεχνολογιας Ερευνας).

Παντως δεδομενου οτι δεν ξερω γρι απο μαρκες ενυδρειων καθε προταση ειναι ευπροσδεκτη :thumbup: !

Link to comment
Share on other sites

Οσον αφορα το νερο δεν εχω την παραμικρη ιδεα!

Το σιγουρο ειναι οτι δεν πινεται!

Το νερο εδω στο Ηρακλειο ειναι ολιγον χαλια καθως πριν απο καμια 20αετια το νερο των γυρω πηγων τις πολης εγινε αλμυρο (!).Αυτο πρεπει να εχει σχεση με εναν ποταμο εδω περα ο οποιος κατα πασα πιθανοτητα επικοινωνει υπογειως με την θαλασσα καθως εχει αποκλειστικα αλμυρο νερο ( εξου και τ ονομα του Αλμυρος).Γι αυτο το λογω και οσα χρονια με θυμαμαι την βγαζουμε ολοι οι Ηρακλειωτες με εμφιαλωμενο νερο.Ασε δραμα η κατασταση...

Και τι νερο θα χρησιμοποιησεις για το ενυδρειο?

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω!Αλλα νομιζα οτι αυτο το προβλημα υπαρχει και σε αλλες πολεις!Το νερο δεν το πινουμε λογω της γευσης του αλλα οσον αφορα ολα τα υπολοιπα πχ μπανιο πλυσιμο ποτισμα και τα συναφη ειναι οκ!Οπως επισης και στην οψη του δεν φαινεται να εχει κατι κακο!Η περιεργη γευση του οπως εχω ακουσει πρεπει να οφειλεται στον καθαρισμο του!

Ισως καποιο αλλα μελος του φορουμ απο Ηρακλειο να γνωριζει καλυτερα!

Αλλα δεν υπαρχει καποιος τροπος να γινει καταλληλο το νερο?

Link to comment
Share on other sites

Ωπα!!!Τι ειναι αυτο καλε? :):thumbup::(

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειμαι σίγουρος αν είναι αυτό το κατάστημα για το οποίο θα σου πω αυτό που θα σου πω, αλλα 90% είναι.

Θυμαμαι κάποιος απο εδώ μέσα είχε παραγγείλει κάποια πράγματα απο αυτόν πέρυσι και ακόμα τα περιμένει....

Ίσως θες να διασταυρώσεις και με κανεναν αλλον.

Δες και εδώ

Παντως και εγώ έχω ενα 70αρι απο τον Οκτώβριο και σου λέω πως είναι καλύτερα να παρεις κάποιο στα 100-120+ λίτρα.

Παντως αμα είναι αλμυρο το νερό εκεί σκέψου για θαλασσινό ενυδρείο ή υφάλμυρο :thumbup::)

Link to comment
Share on other sites

Ωχ!!!Ευτυχως που μου το ειπες!

Για τον εξοπλισμο και το ενυδρειου δεν μπορω να δωσω τοσα (200!) λογω του οτι τον πρωτο καιρο που θα φτιαχνω το σπιτι τα εξοδα θα ειναι αεροπλανικα!

Οποτε ψαχνουμε για μια αλλη εναλλακτικη.

Ειπαμε δεν ειναι και τοσο αλμυρο το νερο! :):thumbup::(

Link to comment
Share on other sites

Up :) !!!

Στειλε δειγμα στο χημειο ή κανε μετρησεις μονος σου.

Ψαξε να βρεις κι αλλους χομπυστες απο την περιοχη σου και μαθε πως αντιμετωπιζουν την κατασταση.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω! :)

Οκ τοτε ξεκιναω να το ψαχνω αμεσως το θεμα!

Και ο,τι προκυψει!

Link to comment
Share on other sites

Κατι σαν να βρηκα!

Δεν ειναι η συσταση του νερου αλλα ενας... τιμοκαταλογος (!) απο οπου μπορω να διαλαξω τις αναλυσεις της αρεσκειας μου για το δειγμα νερου που θα παρω!Τιμολογιση υπηρεσιων ΔΕΥΑΗ

Τι απο τα παραπανω επιλεγω?

Link to comment
Share on other sites

Κατι σαν να βρηκα!

Δεν ειναι η συσταση του νερου αλλα ενας... τιμοκαταλογος (!) απο οπου μπορω να διαλαξω τις αναλυσεις της αρεσκειας μου για το δειγμα νερου που θα παρω!Τιμολογιση υπηρεσιων ΔΕΥΑΗ

Τι απο τα παραπανω επιλεγω?

Το 3ο με τα 45 Ε ή τουλαχιστον το 2ο με τα 20 Ε

Αν και το δευετρο μπορεις να το κανει και μονος σου με υγρα που θα σου διαρκεσουν για πολλα τεστ (πανω απο 100) και θα κανεις και στο ενυδρειο

Απλα του χημειου ειναι ακομα πιο αξιοπιστα, αλλα ειναι για μια φορα.

Link to comment
Share on other sites

Για να εξετασουμε την 2η περιπτωση τι ακριβως χρειαζομαι?

Link to comment
Share on other sites

:)

Για να εξετασουμε την 2η περιπτωση τι ακριβως χρειαζομαι?

Link to comment
Share on other sites

ΡΗ : τεστ μέτρησης ph

Ειδική Αγωγιμότητα : μετρητής αγωγιμότητας - TDS

Ολική Σκληρότητα : test μέτρησης GH

Aνθρακική σκληρότητα : test μέτρησης ανθρακικής σκληρότητας KH

Νιτρικά και νιτρώδη: test μέτρησης ΝΟ3, NO2

Αμμωνιακά : test μέτρησης NH3/NH4

Στα Pet shop

Έγινε επεξεργασία - Andreas301
Link to comment
Share on other sites

Στο διαδυκτιο ενω βρει μεχρι στιγμης για ολα εκτος για την ειδικη αγωγιμοτητα.

Πως την μετραμε?Ειδα στο νετ κατι συσκευες οι οποιες ειναι του εργαστηριου ομως και ειναι απο 82 ευρω και ανω (δεν νομιζω να αναφερεσαι σε αυτες).Υπαρχει καποιο παρομοιο τεστ η πεταω στο ενυδρειο πατατες και ενα σεσουαρ και αναλογως ποσο ψημενες ειναι οι πατατες βγαζω τα συμπερασματα μου :):thumbup::( !

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζεσαι μετρητή αγωγιμότητας.

Πάρε υγρά test για:

1. ph

2. NH3/Nh4

3. NO3

4. NO2

5. GH

6. KH

και είσαι εντάξει για τα βασικά. Μάρκες: Sera, Tetra, API. Προτίμησε API αν βρεις, εγώ χρησιμοποίησα όλες τις μάρκες αυτές κατά καιρούς χωρίς προβλήματα.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη αν καταλαβα καλα κατι σαν αυτο?

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη θα ηταν καλυτερο να μην εμπιστευομαι αυτα τα πακετα γενικως?

Link to comment
Share on other sites

Ό,τι είναι πολλά σε ένα πάντα μειώνει την ποιότητα (σύγκρινε έναν ειδικό φωτογραφικό εκτυπωτή με ένα πολυμηχάνημα: εκτυπωτή, fax, scanner). Καλύτερα να έχεις ξεχωριστά υγρά από τα βασικά τεστ παρά πολλά σε ένα. Τα strips τα χρησιμοποιούσα κάποτε για μια γρήγορη ματιά μήπως κάτι δεν πάει καλά. Τώρα πια έχω ξεχάσει πότε αγόρασα για τελευταία φορά. Σε ένα ώριμο ενυδρείο οι μετρήσεις από ένα σημείο και μετά αραιώνουν.

Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω αν αποφασισες τι θα παρεις αλλα εγω θα σου πω κατι

εχω ενα 60 λιτρο που τρεχει 1-2 μηνες και μεσα εχει

πολλα φυτα

αρκετες κρυψωνες

2 σαλιγκαρια

2 πλατυ

6 black νεον τετρα

1 πλεκο

και

1 ΜΟΝΟΜΑΧΟ crowntail

στην αρχη ο μονομαχος τα κυνιγαγε ΟΛΑ και τα ---lol κουτουλαγε---

αλλα μετα απο 2-3 μερες (χωρις απολειες) ολα ηρεμισαν και τωρα ολα κυλανε ηρεμα

βεβαια η επιλογη δικη σου!

βεβαια σε καποια pet shop εχουν ενυδρεια με μονομαχους μαζι με καποια αλλα ψαρια οι οπιοι ειναι συνηθισμενοι

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...