Jump to content

Tetraart 60 Lt


Recommended Posts

Παιδια ξαναμετρησα το pH μηπως εκανα καμια πατατα.Τι λετε για το χρωμα?

Αριστερα ειναι απο το νερο της βρυσης του σπιτιου που μενω τωρα και δεξια του νερου που θα μπαινει στο ενυδρειο.

post-19746-1275913278_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 106
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Παιδια ξαναμετρησα το pH μηπως εκανα καμια πατατα.Τι λετε για το χρωμα?

Αριστερα ειναι απο το νερο της βρυσης του σπιτιου που μενω τωρα και δεξια του νερου που θα μπαινει στο ενυδρειο.

Όχι καμία πατάτα.... Είναι αυτό ph 8,5? Εμένα για 8 μου κάνει....

(βρε η βρύση με το ενυδρείο σου ίδιο ph έχουν... Δεν έχεις ακόμα κάτι στο ενυδρείο που να ρίχνει το ph οπως φύλλα,ξύλλα,τύφρη, σαλιγκάρια)

Link to comment
Share on other sites

...(βρε η βρύση με το ενυδρείο σου ίδιο ph έχουν... Δεν έχεις ακόμα κάτι στο ενυδρείο που να ρίχνει το ph οπως φύλλα,ξύλλα,τύφρη, σαλιγκάρια)

Hello!!!Οταν λεω βρυση εννοω αυτην του πατρικου μου και οχι του φοιτητικου μου (οπου θα μπει το ενυδρειο!) :D

Φιλικα v4vangelis! :D

Link to comment
Share on other sites

(βρε η βρύση με το ενυδρείο σου ίδιο ph έχουν... Δεν έχεις ακόμα κάτι στο ενυδρείο που να ρίχνει το ph οπως φύλλα,ξύλλα,τύφρη, σαλιγκάρια)

Μπορει να εχει ομως κατι που ανεβαζει τις τιμες (ασβεστρολιθικο πετρωμα ή χαλικι-αμμο) :D

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ξαναμετρησα το pH μηπως εκανα καμια πατατα.Τι λετε για το χρωμα?

Αριστερα ειναι απο το νερο της βρυσης του σπιτιου που μενω τωρα και δεξια του νερου που θα μπαινει στο ενυδρειο.

Μπορεις και ξεχωριζεις τα γαλαζια χρωματα στο χαρτι αναμεσα σε 8 και 8.5? :D
Link to comment
Share on other sites

Επαναλημβανω γιατι νομιζω οτι παρερμηνευθηκαν τα λογια μου!!! :D:wootwoot::wootwoot:

Το ενυδρειο ΔΕΝ το εχω παρει ακομη!!!

Οι μετρησεις ειχα σκοπο να γινουν για να αποφευχθουν τα τρεχαματα μετα (καλη ωρα)!

Οποτε αυτο που απορρεει απο τα παραπανω ειναι ΠΩΣ θα προετοιμαζω το νερο ωστε να εχει pH γυρω στο 7 παρα κατι η 7, Η ποια ειδη θα την ''παλεψουν'' στο συγκεκριμενο νερο!

Ελπιζω να ξεκαθαρισα την κατασταση! :D:)<_<

Φιλικα v4vangelis :D !

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις και ξεχωριζεις τα γαλαζια χρωματα στο χαρτι αναμεσα σε 8 και 8.5? :D

Ε είσαι και μεγάλος άνθρωπος εμείς οι νέοι έχουμε καλύτερη ποιότητα όρασης!

Τι χρώμα είπαμε είναι ο μονομάχος σου :D

Link to comment
Share on other sites

Επαναλημβανω γιατι νομιζω οτι παρερμηνευθηκαν τα λογια μου!!! :D:wootwoot::wootwoot:

Το ενυδρειο ΔΕΝ το εχω παρει ακομη!!!

Οι μετρησεις ειχα σκοπο να γινουν για να αποφευχθουν τα τρεχαματα μετα (καλη ωρα)!

Οποτε αυτο που απορρεει απο τα παραπανω ειναι ΠΩΣ θα προετοιμαζω το νερο ωστε να εχει pH γυρω στο 7 παρα κατι η 7, Η ποια ειδη θα την ''παλεψουν'' στο συγκεκριμενο νερο!

Ελπιζω να ξεκαθαρισα την κατασταση! :D:)<_<

Φιλικα v4vangelis :D !

Και νομίζω ότι σου δώθηκε σωστή απάντηση χωρίς να το διευκρινήσεις βέβαια στα προηγούμενα ποστ.

Τυρφη, φύλλα, ξύλα. Για να πέσουν σκληρότητες κλπ.

Guppies platu endlers για σκληρό νερό στα λίτρα σου :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Οκ τοτε λυθηκε και αυτο!

Και 1 τελευταια ερωτηση!

Τελικα πως σας φαινεται εσας το pH?

8 η 8,5 :D:D:) ?

Link to comment
Share on other sites

Για να δεις σωστά το χρώμα, πρέπει να το βλέπει φως του ήλιου, χωρίς να έχει άμεση επαφή με αυτό. Έτσι από τη φωτογραφία, πιο πολύ για 8 μου φαίνεται, καθώς είναι ανοιχτό γαλάζιο.

Αλλά και πάλι δεν είμαι σίγουρος... :D

Link to comment
Share on other sites

Για να δεις σωστά το χρώμα, πρέπει να το βλέπει φως του ήλιου, χωρίς να έχει άμεση επαφή με αυτό. Έτσι από τη φωτογραφία, πιο πολύ για 8 μου φαίνεται, καθώς είναι ανοιχτό γαλάζιο.

Αλλά και πάλι δεν είμαι σίγουρος... :thumbup:

Λοιπον παιδια ξαναματαεκανα τις μετρησεις+για NH3/NH4 πιο προσεκτικα και προεκυψαν τα εξης αποτελεσματα:

pH:7,5....8

gH:21

kH:6

NO2:0

NH3:0,5 mg/L

NH4+:0,009...0,3 (αναλογως αν το pH ειναι 7,5 η 8).

Και τωρα?

Link to comment
Share on other sites

Αυτές οι μετρήσεις, είναι στο νερό της βρύσης???

Γιατί είπες παραπάνω, ότι δεν έχεις πάρει ακόμα το ενυδρείο.........Μπερδεύτηκα :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Μαλιστα στο νερο της βρυσης.Γιατι?

Με ανησυχεις με αυτη την ερωτηση!

Link to comment
Share on other sites

Όχι μην ανυσηχείς, απλά όταν ξεκινήσεις να στρώνεις το ενυδρείο, είναι λογικό να εμφανιστούν ΝΟ2 και αμμωνία, τα οποία στη συνέχεια θα μηδενιστούν όταν ολοκληρωθεί ο κύκλος του αζώτου.

Και η σκληρότητα, καθώς και το pH μπορείς να τα μειώσεις αν θες μέσα στο ενυδρείο..

Δηλαδή, οι τιμές νερού στο ενυδρείο σου, μπορεί να μην είναι ίδιες με αυτές του ενυδρείου σου!

Έγινε επεξεργασία - psarouklas
Link to comment
Share on other sites

Αρα ολα οκ με το νερο?

Ουφ!Και πηρα μια τρομαρα αλλο πραγμα λεω ουτε τα βακτηρια δεν θα την παλεψουν με αυτο το νερο!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον παιδια ξαναματαεκανα τις μετρησεις+για NH3/NH4 πιο προσεκτικα και προεκυψαν τα εξης αποτελεσματα:

pH:7,5....8

gH:21

kH:6

NO2:0

NH3:0,5 mg/L

NH4+:0,009...0,3 (αναλογως αν το pH ειναι 7,5 η 8).

Και τωρα?

- Η μετρηση ΝΟ3 που ειναι?

- Ξεχωριστα κανεις μετρηση ΝΗ3 και ΝΗ4?

- Η ελευθερη αμμωνια (ΝΗ3) ειναι η τοξικη και οχι η τιμη του αμμωνιίου (ΝΗ4) και η τιμη που εχεις δωσει (ΝΗ3:0.5) ειναι ακρως τοξικη.

Η τιμη μετρησης gH ειναι ηψηλη για πολλα ειδη ψαριων. Θα ηταν συμβατη με αφρικανες και ζωοτοκα που αναφερθηκαν. το μαλακωμα του νερου ειναι καποια διαδικασια που πρεπει να γινει αν επιλεχθουν ψαρια που ζουν εκτος των τιμων βρυσης.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Ζητω συγνωμη αλλα εκανα ΤΕΡΑΣΤΙΑ πατατα!Το ΝΗ4 ειναι 0,5 mg/l και το ΝΗ3 0,009-0,3 αναλογα το pH (αναποδα τα εβαλα ο ανοητος) :thumbup::bowdown::bowdown: .

Οχι για ΝΟ3 δεν πηρα γιατι ειπα να τα παρω ολα της Sera για περισσοτερη σιγουρια οπως μου προτεινατε και θα παρω την Παρασκευη που θα εχει φερει.

Οσο για τα kH και gH πως μπορω να τα κατεβασω?Εχω διαβασει για σαλιγκαρια ως 1 τροπο σωστα?

Έγινε επεξεργασία - v4vangelis
Link to comment
Share on other sites

Ζητω συγνωμη αλλα εκανα ΤΕΡΑΣΤΙΑ πατατα!Το ΝΗ4 ειναι 0,5 mg/l και το ΝΗ3 0,009-0,3 αναλογα το pH (αναποδα τα εβαλα ο ανοητος) :bowdown::bowdown::hysterical: .

Οχι για ΝΟ3 δεν πηρα γιατι ειπα να τα παρω ολα της Sera για περισσοτερη σιγουρια οπως μου προτεινατε και θα παρω την Παρασκευη που θα εχει φερει.

Οσο για τα kH και gH πως μπορω να τα κατεβασω?Εχω διαβασει για σαλιγκαρια ως 1 τροπο σωστα?

Τα σαλιγκάρια είναι ζωάκια.. Δεν είναι μέθοδοι για να ρίχνουν τις σκληρότητες μας...Τι να κάνεις δηλαδή? ΝΑ ρίξεις 3 apple snail και να περιμένεις να πέσουν οι σκληρότητες και μετά να ρίξεις το ψάρι?

Και αν αναπαραχθούν? Και όταν αλλαζείς νερό?? Και ξανα αλλάζουν οι σκληρότητες? Θα στρεσάρετε το ψάρι....

Φίλε μια συμβουλή... εγώ στην θέση σου δεν θα έμπλεκα καν με μεθόδους...

Θα έβαζα ψαράκια που ευνοούνται από το νερό της βρύσης μου... :thumbup: Ούτε θα με δυσκόλευαν και αυτά θα το ευχαριστιόντουσαν περισσότερο..

Link to comment
Share on other sites

Δες εδώ. :hysterical:

Πολυ καλο!

Μηπως αν εβαζα Calgonit :hysterical::hysterical::hysterical: ?!

Πλακα κανω!Δηλαδη δεν εχει ουτε μονομαχο ουτε γαριδουλες...? :thumbup::bowdown::bowdown:

Ουαααααα!!!!

Αρα μονοδρομος αφικανες και αλλα ειδη... :hysterical::hysterical::hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Έχει δίκιο ο jimakosR21. Για ένα όχι και τόσο μεγάλο ενυδρείο, και επειδή είναι αρχή ακόμα, νομίζω πως θα σου είναι δύσκολο αν μπλέξεις με μεθόδους.

Κοίτα για παράδειγμα τα ζωοτόκα, τα οποία είναι κατάλληλα για το νερό σου. Αν σου αρέσουν και είσαι ευχαριστημένος με αυτά για αρχή,ποιός ο λόγος να μπλέξεις?

Link to comment
Share on other sites

Α! Και όσο για το μονομάχο που ήθελες, κοίτα τις απαιτήσεις νερού:

Μεγάλο ρόλο παίζει η σταθερότητα των συνθηκών και η αποφυγή των απότομων αλλαγών τους.

PH: 6-7.5 (Ιδανικά: 6.5-7.0)

KH: -

GH: 4-12°dGH (Ιδανικά: 5-8°dGH)

Θερμοκρασία: 22-28°C (Ιδανικά: 25-26°C)

Παράθεση από προφίλ μονομάχου ΑΖ

Link to comment
Share on other sites

Φίλε εγώ δεν ήθελα μονομάχο και ήθελα ζωοτόκα ή τεσπα πολλά ψαράκια! Βλέπεις πως τα φέρνει όμως η ζωή..

Λάτρεψα τον μονομάχο μου και εσύ θα λατρέψεις τα ψαράκια σου....

Ξέρεις τι? Ίσως χρειάζεσαι λίγο σπρώξιμο...!! :thumbup:

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=34057

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=36763

Θα βάλεις 1 χάρεμι.. 1 αρσενικό 3 θυληκά... Θα είναι και "λίγα για το ενυδρείο σου" ..

Θα έχεις γεννητούργια από τον πρώτο μήνα!!! Θα κρατίσεις ένα 2ο χαρέμι.. Να σημβιώνει με την μαμα και τον μπαμπα :bowdown: και μετά θα αρχίσεις να δίνεις!! Θα κρατίσεις όποια ψαράκια θες και χωρίς να δώσεις ευρό παραπάνω εκτός από το αρχικό χαρέμι... :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Σαν να μου ψιλο αρεσει η ιδεα για ζωοτοκα... :thumbup:

Εισαι γατα ομως!Πως μου το σερβιρες...Δεν λεγεται!

Οκ τοτε θα αρχισω να ψαχνομαι για ζωοτοκα!

Ειδικα αυτη η φωτο με τα Guppy τα εσπασε!

Ευχαριστω πολυ!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...