Jump to content

Σαλιγκάρια - λαθρομετανάστες


Recommended Posts

Γεια σας και πάλι ψαρούκλες..

Λοιπόν στο ψητό... Την 10 μέρα περίπου όπου το ενυδρείο μου ήταν σε λειτουργία είδα πάνω στα φύλλα του εχινόδορου μου.. 2 σπορια! 2 μικροσκοπικά σπόρια τα οποία τα πέρασα για φυσαλλίδες... Σχεδόν διαφανούς μεγέθους...

Δεν κατάλαβα τι είναι και τα άφησα.. 2 μέρες μετά τα ξανα είδα έβαλα το χέρι μου μέσα και τα έβγαλα ..

Έθεσα κάποιες απορίες στα παιδιά εδώ και αν και αρχικά νόμιζα πως είναι κάποιο έντομο...

Καταλήξαμε πως είναι σαλιγκαρια λαθρομεταναστες!!

H αρχική του μορφή μόνο με σαλιγκάρι δεν έμοιαζε..

Ήταν κάπως έτσι..

http://en.wikipedia.org/wiki/Ostracod

Μετά απο βδομάδα έχω παρατηρήσει στο ενυδρείο μου 2-3 σαλιγκάρια ( βλέπω δεν είμαι και σίγουρος)

Εκ τον οποίων το 1 μεγάλωσε και πλέον μοιάζει με κανονικό σαλιγκάρη! Είναι στο μέγεθος μικρής μύγας έχει κέλυφος κερεούλες κλπ κλπ..

Θέλω να μου δώσετε πληροφορίες εσείς που γνωρίζετε, τι είναι αυτά τα σαλιγκάρια...

1) Είναι καλό σημάδι για το ενυδρείο μου?

2) Τρώνε τα φύτα? Ή τα επιρεάζουν αρνητικα? (εγώ δεν είδα κάτι τέτοιο βέβαια ) γιατί κινούντε συνεχώς πάνω στα φυτά..

3) Ρίχνουν το ph και την σκληρότητα όπως όλα τα σαλιγκάρια????

4) Πρέπει αν φύγουν??

Όσοι ξέρετε ή σας έχει συμβεί το ίδιο απαντήστε σας παρακαλώ..

Ευχαριστώ εκ των προταίρων,

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω είναι νωρίς να πώ σίγουρα όχι γιατί είναι μικρά..

Αλλά μου φαίνεται ότι το κέλυφος είναι το κλασικό κέλυφος σαλιγκαριών... (όπως στα apple snail )

Link to comment
Share on other sites

Λέτε να είναι κάτι τέτοιο??

http://www.aquazone.gr/index.php?ind=fishp...ew&iden=777

Πάντως περπατάει πιο πολύ στα μαυρισμένα κλαδιά-φύλα..

Σπάνια στα καταπράσινα της ανούμπιας..

Πάντως παιδιά δεν δείχνουν να τρώνε τα φυτά μου αν και κυκλοφορούν κυρίως σε αυτά...

Μήπως επειδή είναι μικροί??? Λέτε να αρχίσουν να μου τα τρώνε??

Κόβουν βόλτες στο ενυδρείο, κυρίως στουσ εχινόδορους που σε κάποια σημεία έχουν μαυρίσει..

Εκεί αρέσκονται...

είναι σίγουρα 3 σαλιγκάρια... απίστευτα μικρά....

Αύριο θα κάνω μετρήσεις να σας πώ αν επηρέασαν και τίποτα στο νερό..

Έγινε επεξεργασία - jimakosR21
Link to comment
Share on other sites

Αφου δεν σου μοιαζει με Melanoides Tuberculata ....

Κοιτα αν ειναι αριστεροστροφο το κελυφος για Physa fontinalis ή physa acuta.

Κοιτα αν ειναι δεξιοστροφο για Lymnaea stagnalis

Και για Ramshorn snail η σε πιο μικρα Gyraulus acronicus (αυτα ειναι τα πιο συνιθισμενα στα ενυδρεια)

http://www.google.gr/imghp?hl=el&tab=wi

Tα Lymnaea stagnalis και τα Applesnails (εκτος του golden) να τα φοβασαι για τα φυτα σου.

Link to comment
Share on other sites

physa πρέπει να είναι ντέλτα...

Το κοίταξα πολλές φορές τώρα δεν μπορώ να ορκιστώ ειναι μικρά!

Δεν ξέρω το μεγαλυτερο πάντως κόβει βόλτες σ'όλο το ενυδρείο στα τζάμια κυρίως στις πέτρες... Τα μικρά έχουν φάει κόλλημα με την μαυρίλα των εχινόδορων..

δεν μπορώ να καταλάβω τι παίζει...

Λέτε να μου φάνε τα φυτά? Προς το παρον έχουν πλάκα... Νομίζω σε μια φάση τις "παίξανε" όταν συναντήθηκαν....

Ώπ το ξανακοίταξα πέρασε απο μπροστά μου... Αριστερόστροφα στάνταρ...!!! Ρε έχουν γέλιο....

Ελπίζω να μην μου βγεί ξινό.. Όλο βλακείες κάνουν.... Τώρα κόβει βόλτες στο θερμόμετρο.. του εύχομαι να μην πάει στο θερμοστάτη :)

Link to comment
Share on other sites

physa πρέπει να είναι ντέλτα...

Το κοίταξα πολλές φορές τώρα δεν μπορώ να ορκιστώ ειναι μικρά!

Δεν ξέρω το μεγαλυτερο πάντως κόβει βόλτες σ'όλο το ενυδρείο στα τζάμια κυρίως στις πέτρες... Τα μικρά έχουν φάει κόλλημα με την μαυρίλα των εχινόδορων..

δεν μπορώ να καταλάβω τι παίζει...

Λέτε να μου φάνε τα φυτά? Προς το παρον έχουν πλάκα... Νομίζω σε μια φάση τις "παίξανε" όταν συναντήθηκαν....

Ώπ το ξανακοίταξα πέρασε απο μπροστά μου... Αριστερόστροφα στάνταρ...!!! Ρε έχουν γέλιο....

Ελπίζω να μην μου βγεί ξινό.. Όλο βλακείες κάνουν.... Τώρα κόβει βόλτες στο θερμόμετρο.. του εύχομαι να μην πάει στο θερμοστάτη :wacko:

ενα διαστημα ειχα απειρα ειδικα οταν ειχα μεσα μονο φυτα και δεν εκανα σχεδον ποτε αλλαγες .....μολις εστρωσα το ενυδρειο μου και εβαλα μεσα ψαρακια υποθετω λογο των εβδομαιδιαιων αλλαγων νερου ο πληθυσμος τους μειωθηκε τωρα εχω ελαχιστα ..για μενα δεν ειναι πολυ ενοχλητικα περιοριζουν την αλγη και χρησιμευουν ως καθαριστες ! :):thumbup: ..κρυριολεκτικα (πολυ καλοι εργατες) ..πολοι επιδη δεν τα συμπαθουν χρησιμοποιουν τα σαλιγκαρακια ''δολοφονους'' :( Anentome Helena ..οστοσω μπορεις αν εχεις λιτρα να βαλεις ψαρακια Dwarf puffers ...εγω δεν ειμαι σιγουρος τι σαλιγκαρακια λαθρομεταναστες εχω στην αρχη ειχα αυτα με τα το στρογυλεμενο καυκαλο ...αλλα προσφατα εβαλα και αυτα με το κονικο απο εναν φιλο

Έγινε επεξεργασία - krisos
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω φίλε μου.. 25 λίτρα μεικτά είναι για μονομάχο και 2 ζέμπρα και ίσως αργότερα καμια γαρίδα...!

Ναι δεν με ενοχλούν απλά ήθελα να ξέρω αν πειράζουν τα φυτά.. Και το νερό..... Ναι ακόμα δεν έχω ψάρι έχω μόνο φυτά ίσως για αυτό.. και ακόμη δεν έχει γίνει η πρώτη αλλαγή νερού

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω φίλε μου.. 25 λίτρα μεικτά είναι για μονομάχο και 2 ζέμπρα και ίσως αργότερα καμια γαρίδα...!

Ναι δεν με ενοχλούν απλά ήθελα να ξέρω αν πειράζουν τα φυτά.. Και το νερό..... Ναι ακόμα δεν έχω ψάρι έχω μόνο φυτά ίσως για αυτό.. και ακόμη δεν έχει γίνει η πρώτη αλλαγή νερού

Zebra snail ενοεις? ..δεν νομιζω να χωρανε και γαριδες εκει μεσα ασε που θα τις κυνηγα 100% ο μονομαχος ..λογικα θα μπηκαν μαζι μετα φυτα που αγορασες απο το πετ σοπ? :) ..λογικα δεν θα τα πειραξουν τα φυτακια σου ασε που τα σαλιγκαρια(λαθρομεταναστες) θα ειναι και νοστιμος μεζες για τον μονομαχο ..εμενα τα κυνηγα συνεχως ...εχεις στρωσει το ενυδρειο σου? καθε ποτε κανεις αλλαγες νερου?

Link to comment
Share on other sites

Zebra snail ενοεις? ..δεν νομιζω να χωρανε και γαριδες εκει μεσα ασε που θα τις κυνηγα 100% ο μονομαχος ..λογικα θα μπηκαν μαζι μετα φυτα που αγορασες απο το πετ σοπ? :) ..λογικα δεν θα τα πειραξουν τα φυτακια σου ασε που τα σαλιγκαρια(λαθρομεταναστες) θα ειναι και νοστιμος μεζες για τον μονομαχο ..εμενα τα κυνηγα συνεχως ...εχεις στρωσει το ενυδρειο σου? καθε ποτε κανεις αλλαγες νερου?

Nαι έλεγα αρχικά να βάλω 2 ζεμπρα σναιλ .. Πρώτα το μονομάχο.. Γαρίδες παίζει και να μην βάλω...

Στο στρώσιμο είναι στην ολοκλήρωση... 25μέρες, σιγά σιγά μηδενίζετε το Νο2..

Μόλις μηδενιστή θα βάλω το μονομάχο και πιο μετά τα 2 σαλιγκαράκια...

Αλλαγές θα κάνω μόλις μπει το ψάρι ανα μία βδόμαδα ... :thumbup:

Πρέπει να ήταν μαζί με τους εχινόδορους τα σαλιγκάρια..απο το πετ σοπ..

Έγινε επεξεργασία - jimakosR21
Link to comment
Share on other sites

Kρίμα να μου φάει τα σαλιγκάρια ο μονομάχος αύριο..

Είναι φοβερά... Μεγάλωσαν και πέρασαν απο τον εχινόδορο μου ο οποίως είχε μαυρίσει σε πολλά σημεία και τον έκαναν ΚΑΤΑΠΡΑΣΙΝΟ!!! έχουν καθηρίσει όλο το ενυδρείο και ότι σημείο φυτού είχε μαυρίλα!!

Link to comment
Share on other sites

Άστα Σπύρο.... Τα εξαφάνισε.... :)

Είναι ζόρικος ο μικρός... δεν κολωνει σε τίποτα.. Ούτε μια ώρα δεν έχει κλείσει στο ενυδρείο το έχει γυρίσει όλο βόλτες...

Που να μεγαλώσει κιολας

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...