Jump to content

Βαζάκι με Limnophila Heterophylla Sessiflora


Recommended Posts

Καλησπέρα, μου χάρισαν ενα υπέροχο φυτό limnophila heterophylla sessiflora (22cm).

Το έβαλα σε μια γιαλα. Εχει φως απο πάνω ολη τη μέρα.

...τι χρειάζεται αυτο το φυτό για να μη μου πεθάνει? Τι λίπασμα να πάρω? Πόσο συχνά θα κάνω αλλαγή νερού?

Μπορώ να το βάλλω στο ενυδρείο με τους μονομάχους και κερατοφυλλο?

dsc06730q.jpg

dsc06731.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αυτή τη στιγμή δεν έχεις ενυδρείο για να το βάλεις ?

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι απαιτητικο φυτο.

Απο τη στιγμη ομως που δεν θα υπαρχουν ρυποι απο ψαρια για να τραφει το φυτο, προτεινω τη σειρα της seachem.

Flourish για ιχνοστοιχεια, Nitrogen για νιτρικα, Phosphorus για φωσφορικα, Potassium για καλιο. Ολα σε μικροτερη δοσολογια απο την αναγραφομενη (πχ 1/3 ή 1/4 της δοσολογιας).

Επιπλεον σιδηρος (iron) και Excel ως υποκαταστατο διοξειδιου, δεν πιστευω οτι θα ειναι απαραιτητα.

Μια φορα την εβδμαδα ενα 10-20% αλλαγη θα ειναι αρκετο πιστευω, πιο πολυ λογω της ακινησιας του νερου αλλιως δεν θα ηταν απαραιτητη η τοσο συχνη αλλαγη.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

έχω ένα μικρό 10 λίτρων...σε λίγες μέρες θα έχω 28 λίτρα...

Link to comment
Share on other sites

προτεινω τη σειρα της seachem.

Flourish για ιχνοστοιχεια,

Nitrogen για νιτρικα,

Phosphorus για φωσφορικα,

Potassium για καλιο. Ολα σε μικροτερη δοσολογια απο την αναγραφομενη (πχ 1/3 ή 1/4 της δοσολογιας).

Επιπλεον σιδηρος (iron) και

Excel ως υποκαταστατο διοξειδιου, δεν πιστευω οτι θα ειναι απαραιτητα.

είναι όλο διαφορετικές συσκευασίες?

Link to comment
Share on other sites

είναι όλο διαφορετικές συσκευασίες?

Ναι ... :) κ ειναι κ ακριβουτσικα αν θυμαμαι καλα,...Στο 10λιτρο δεν εχεις καθολου φυτα?! Γιατι δεν το βαζεις εκει?!

Link to comment
Share on other sites

Ναι ... :) κ ειναι κ ακριβουτσικα αν θυμαμαι καλα,...Στο 10λιτρο δεν εχεις καθολου φυτα?! Γιατι δεν το βαζεις εκει?!

...ίσος υπάρχει καμια πιο οικονομική λύση? Τουλάχιστον για αρχή μια η δυο συσκευασίες πιο βασικές να πάρω...

Στο δεκαλυτρο είναι τώρα ένα ζευγάρι μονομάχων...είναι full από φυτά...κερατοφυλλο και κάποιο άλλο που μοιάζει με κερατοφυλλο... (πείτε μου πως λέγεται αυτό το φυτό στη φωτογραφία?)

...όταν θα είναι έτοιμο το 28λίτρο θα βάλω μάλλον όλα εκεί...

dsc06745is.jpg

Link to comment
Share on other sites

Για αρχή πάντως μια καλή λύση είναι το sera florena που είναι γενικό λίπασμα με ιχνοστοιχεία.

Link to comment
Share on other sites

Για κοιτα εδω ανα ειναι egeria densa

http://www.google.gr/imghp?hl=el&tab=wi

egeria densa μοιάζει με αυτό που εχω...ώμος δεν ειμαι 100% σίγουρη οτι είναι αυτό... ίσος το δικό μου ειναι λίγο ταλαιπωρημένο...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...