Jump to content

Αναπαραγωγή μονομάχων και ανάπτυξη μωρών


Wind-sa

Recommended Posts

έτσι ήτανε χτες, που άρχισε να χαλάει τη φωλια...και μετά έγιναν μονο 10-15 αυγουλάκια...

dsc067681.jpg

Και αυτά είναι τα τρία μωρά που έβαλα σε ένα μικρό δοχείο με 5 εκατοστά νερό... το ένα απ αυτά με ουρα κινείται τα αλλα δυο ακόμα μέσα στο αυγουλάκι... Τους κρατάω στα 27 βαθμούς...

dsc06770b.jpg

Link to comment
Share on other sites

Γιώργο, κι αυτά τα 5-6 που είναι στο πάτο??

Θα τα αφήσω στο ενυδρείο? η να τα βάλω αλου? εχω 13 πόντους νερό...ισος θα πέσουν όλοι στο βυθό και δεν θα μπορέσουν να ανέβουν??? να κατεβάσω το νερό μέχρι 5 εκατοστά?

Link to comment
Share on other sites

Τα δικα μου οταν επεφταν ξανανεβαιναν και εμπαιναν μονα τους στις φουσκαλες.Τωρα εαν κατεβασεις την σταθμη μπορει να σκασουν καποιες φουσκαλες και να χαθουν και αλλα μωρα. :) Εαν την κατεβασεις σιγα σιγα τοτε μπορει να μην σκασουν.

Link to comment
Share on other sites

ανέβηκε ένας από το βυθό στην επιφάνεια...και σε 3 δευτερόλεπτα έπεσε πάλι...

Link to comment
Share on other sites

Τα δικα μου οταν επεφταν ξανανεβαιναν και εμπαιναν μονα τους στις φουσκαλες.Τωρα εαν κατεβασεις την σταθμη μπορει να σκασουν καποιες φουσκαλες και να χαθουν και αλλα μωρα. :) Εαν την κατεβασεις σιγα σιγα τοτε μπορει να μην σκασουν.

...το κακό είναι ότι δεν έχω σχεδόν καθόλου φουσκαλες... μονο λίγα διπλα στα τζαμια... ο αρσενικός από εχτές που άρχισε να τρώει τα αυγά δεν φρόντισε τι φωλια.

...αυτά τα 3 που έχω στο ποτήρι να τα βάλω μέσα στο ενυδρείο?

Link to comment
Share on other sites

Αν και δεν έχω ασχοληθεί με αναπαραγωγή μονομάχων ποτέ μου, θεωρώ λίγο υπερβολικό η στάθμη να είναι τόσο χαμηλά στα 5 εκ. Αυτό το λέω γιατί απ' ότι αναφέρεις δεν έχεις προσθέσει κάποιο φίλτρο κι έτσι σε συνδυασμό με το μικρό όγκο νερού λόγω χαμηλής στάθμης θα ανεβάζεις διαρκώς αμμωνία... Εγώ, έχω κάθε τρεις και λίγο γέννα από corydoras. Μία απ' αυτές τις γέννες (την πρώτη) επιχείρησα να την αναθρέψω σε χωριστό ενυδρείο (10λ.) όπως καλή ώρα κι εσύ. Επειδή άκουγα ότι είναι ευαίσθητα στη ροή κτλ δεν έβαλα φίλτρο αλλά ούτε και βυθό για να μαζεύω καλύτερα την τροφή που μένει αφάγωτη. Έτσι βασιζόμουν στις καθημερινές μεγάλες αλλαγές νερού, της τάξης του 95%, για να αποφύγω την αμμωνία. Παρόλ' αυτά συνεχώς μετρούσα αμμωνία κι έχανα ψαράκια... Κατάλαβα πως το πολύ τάισμα που χρειάζονται τα μωρά σε συνδυασμό με την έλλειψη βιολογίας παράγουν αμμωνία που δεν αντισταθμίζεται πλήρως ακόμα και από τόσο μεγάλες αλλαγές νερού. Το τελικό ποσοστό επιβίωσης ήταν μικρότερο από 1% και ο χρόνος που αφιέρωνα κάθε μέρα για συντήρηση κτλ ξεπερνούσε τις δύο ώρες. Έτσι απογοητεύτηκα και πλέον αφήνω τα μωρά να μεγαλώσουν στο κυρίως ενυδρείο με εξίσου μικρά ποσοστά επιβίωσης (λόγω φαγώματος από τους γονείς) αλλά πολύ λιγότερο κόπο. Τώρα το καλοκαίρι που θα έχω χρόνο σκέφτομαι να μεγαλώσω τα μωρά πάλι σε ξεχωριστό ενυδρειάκι (10λ) αλλά με κάποιες αλλαγές για να έχω καλό αποτέλεσμα. Θα προσθέσω αερόφιλτρο για να δημιουργηθεί κάποια βιολογία και ένα αρκετά παχύ στρώμα άμμου για βυθό ώστε να κερδίσω κι από 'κει βιολογία και να καταφέρω να κρατήσω την αμμωνία στο 0. Θεωρώ ότι θα πάει καλά...

Στα λέω όλα αυτά γιατί θεωρώ ότι δε θα καταφέρεις να κρατήσεις ψαράκια μόνο με αλλαγές νερού και θα τα χάσεις από αμμωνία. Θα σε συμβούλευα να κάνεις κάτι παρόμοιο με αυτό που ανέφερα παραπάνω και να πας τη στάθμη μέχρι πάνω. Εφόσον μιλάμε για 10λ ενυδρείο το ύψος θα είναι κοντά στα 20-25 εκ. που δεν είναι υπερβολικό για μωρά. Ξέρω ότι γενικώς λένε ότι τα μωρά (μιλάω για τα περισσότερα ψαράκια) θέλουν χαμηλή στάθμη κτλ για να μπορούν να αναπνέουν αλλά σκέψου και τις περιπτώσεις μωρών που μεγαλώνουν σε κοινωνικά ενυδρεία με μεγάλο ύψος-κανένα πρόβλημα! :)

Link to comment
Share on other sites

..σας ευχaριστώ, την δεύτερη φορα θα προετοιμαστώ καλύτερα όπως είπε και ο Μίλτος. Τώρα θα αφήσω όλα όπως είναι... έβαλα τα 3 μωρά πίσω στο ενυδρείο.

Τώρα βλέπω μονο 1 αυγουλάκι στις φυσαλίδες, δυο μωρά κολλημένα στα φυτά και αλλα 5-6 στο βυθό.

Ανεβαίνουν κάπου κάπου στην επιφάνεια, προσπαθούνε να πιαστούνε και μετά πάλι πέφτουν.... ((((

Link to comment
Share on other sites

Έβαλα αερισμό...επειδή δεν έχω καθολου φουσκάλες από τι φωλια και τα μωρά κρέμονται στα τζαμια η στα φυτά που επιπλέουν...

...προφανώς μερικά που ήτανε στο πάτο έχουνε πεθάνει... από ζωντανά έχω δει μονο 8-9 ψαράκια...

dsc06772l.jpg

Έγινε επεξεργασία - Wind-sa
Link to comment
Share on other sites

Τελεια απο αυριο θα κολυμπανε κανονικα.Ξεκινας να ταιζεις σε 2-3 μερες απο οταν ξεκινουν να κολυμπουν. :)

Link to comment
Share on other sites

η τροφές είναι:

1) για πρώτες 7 μέρες infoyzoria με TetraMini Junior.

2) Μετά Καταψυγμένη αρτέμια.

3) αργοτερα Αρτέμια και κομμένα Bloodworms.

Link to comment
Share on other sites

έχω μέσα στο ενυδρείο...είναι γεμάτο από ζωντανά πλάσματα... πιστεύω θα τους φτάνει...

Link to comment
Share on other sites

τι να σου πω τώρα... δεν έχω ιδέα...

απλά βλέπω κάποιους μικροοργανισμούς... μικροσκοπικά σκουληκάκια ...κάποια γκλίτσα στις πέτρες....στα φυτά... πιστεύω είναι γεμάτο από ινφουσορια...

Τα μικρά μεγάλωσαν...η άσπρη κοιλίτσα τους μάλλον αύριο θα εξαφανιστεί )))

Πότε θα μπορέσω να αλλάξω το νερο? και πόσο? 20%-40%????

Σημερινή φωτογραφία: βλεπετε το μωρό και μικρά σκουληκάκια...τι ειναι αυτά?

dsc067802.jpg

dsc067801y.jpg

Έγινε επεξεργασία - Wind-sa
Link to comment
Share on other sites

Δεν πολυφαινονται.Βαλε μια καλυτερη φοτο.

δυστυχώς εχω μια φωτογραφική μηχανή και οχι μικροσκόπιο :)

Τα σκουλήκι πρέπει να είναι Planarian....

Έμαθα ότι τα λαβυρινθοψαρα τα τρώνε με μεγάλη χαρά, ενώ για τα αλλα ψαρια μπορεί να είναι τοξικά... http://en.wikipedia.org/wiki/Planarian

Τα μικρά ξεχωρίζουν στο μέγεθος τους...τα πιο μεγάλα δεν έχουν ήδη το λευκό σάκο... Φοβάμαι οτι θα αρχίζουν το κανιβαλισμό σε 5-6 μέρες...

...κολυμπάνε οριζόντια και πολύ γρήγορα μάλιστα...

μέχρι στιγμή βλέπω 6 μωρά... θέλω να πιστεύω οτι έχω κι άλλα, απλά δεν τα βλέπω....

Έγινε επεξεργασία - Wind-sa
Link to comment
Share on other sites

96 ώρες πέρασε απο τη στιγμή που οι μονομάχοι μου κάνανε αυγά.

dsc06785h.jpg

dsc06784.jpg

Τα μωρά έχουνε σχεδόν καταναλώσει το λευκό σάκο τους. Κολυμπάνε ελεύθερα στο νερό. Τρώνε ινφουσορια του ενυδρείου, μπας και είναι μπόλικη εκεί....και η αυτοσχεδιασμένη μηχανή για αρτεμια ειναι έτοιμη...

Χθες μέτρησα 11 μωρα...σήμερα δεν μπορώ να βρω παραπάνω απο τα 6...μάλλον πρέπει να σταματήσω να τα μετράω ώμος εχω πολυ αγονία και δεν μπορώ...ανυπομονώ να περάσουν 5-6 εβδομάδες :)))

Έγινε επεξεργασία - Wind-sa
Link to comment
Share on other sites

.... 5 ημερών.

dsc06786h.jpg

dsc06788h.jpg

dsc06789p.jpg

Τα μικρά κυνηγάνε κάποια αόρατα θύματα μέσα στο ενυδρείο... Συνήθως είναι κρυμμένα μέσα στα φυτά... σήμερα είδα για πρώτη φορα 5 μικρά μαζεμένα, κάνανε miting προφανώς )))

Ήθελα να ρωτήσω...σε τι ηλικία θα μπορέσω να τα βάλω στο καινούριο μεγάλο ενυδρείο?

Έγινε επεξεργασία - Wind-sa
Link to comment
Share on other sites

Μπράβο wind-sa ...! Να τα χαίρεσαι :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...