Jump to content

Αλλαγή νερού Sos!!!


Recommended Posts

Καλησπέρα και πάλι!! Είμαι μπροστά στο δίλημμα να αγοράσω ενυδρείο 180 λίτρων ή 270 λίτρων. Πράγμα που σας έχω ήδη αναφέρει και σε προηγούμενη ερώτηση μου. Το θέμα μου είναι η συχνότητα αλλαγής του νερού. Τί εννοώ : Το νερό της πόλης μου έχει σκληρότητα πάνω από 90 γερμανικούς βαθμούς (απίστευτο και όμως αληθινό!!) Σε κάποια συγκεκριμένα σημεία της πόλης υπάρχουν δημοτικές βρύσες με αντίστροφη όσμωση , που δίνουν 8 με 12 βαθμούς σκληρότητα. Το πρόβλημα μου είναι το εξής : αν πρέπει κάθε εβδομάδα να κάνω αλλαγή το 30% του νερού του ενυδρείου θα πρέπει να κουβαλώ κάθε εβδομάδα 60 ή 90 λίτρα νερό αντίστοιχα. Αυτό σημαίνει ότι μέσα στους επόμενους 10 μήνες θα έχω κουβαλήσει 3,5 τόνους νερό με τα χέρια μου!!! Πράγμα το οποίο είναι αδύνατο. Μπορεί για πολά μέλη του φόρουμ (δεδομένου ότι οι περισσότεροι είστε από Αθήνα) να μην μπορεί ναγίνει αντιληπτή η δυσκολία αυτού που γράφω διότι το νερό βρίσκεται σπίτι σας, στη βρύση σας!!! Η σκέψη μου είναι η εξής και θα ήθελα τη γνώμη κάποιου έμπειρου που να έχει ενυδρέιο στα λίτρα που σκέφτομαι να καταλήξω και εγώ : Αν βάλω στο ενυδρείο την εξής σύνθεση ψαριών : 4 σκαλάρια, 3 κλόουν και 2 πλέκο νάνους (παρακαλώ πείτε μου και τις ονομασίες τους για να μπορώ να τις πω στο petshop) και τα πιο ανθεκτικά και με λίγες απαιτήσεις φυτά που υπάρχουν (και σε αυτά πείτε επίσης γνώμη και ονομασία) και αλλάζω περίπου 10 - 15 λίτρα νερού την εβδομάδα και κάνω την σωστή αλλαγή (30%) στο μήνα θα είναι οκ.;; Η' θα αρχίσουν τα προβλήματα και το όλο μου σύστημα θα αρχίσει να καταρρέει από άλγη, αμμωνία κλπ;; Με ενδιαφέριε μια έμπειρη γνώμη διότι πραγματικά θέλουμε να αγοράσουμε ενυδρείο και έχουμε όλη την πρόθεση να στήσουμε ένα σωστό οικοσύστημα,. Εξάλλου, όπως είδατε δεν είμαι υπερβολικός, μιλάω για λίγα ψάρια στον αριθμό, ακριβώς για να προσφέρω τις καλύτερες δυνατές συνθήκές. Περιμένω νέα και ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

εάν η ποιότητα του νερού σου είναι τέτοια που λές, και δεν έχω κανέναν λόγω να σε αμφισβητήσω, τότε γιατί δεν βάζεις αφρικάνικες κυχλίδες;;;; που θέλουν υψηλές σκληρότητες και PH, έτσι ούτε εσύ να ταλαιπωρήσε ούτε τα ψαράκια σου...

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει καμιά αμφιβολία ότι τα πιο πολλά λίτρα είναι πάντα καλύτερα (εξαιρούνται μικρά ενυδρεία ειδικού τύπου). Θα έλεγα αφού έχεις τόσο μεγάλο πρόβλημα με τη σκληρότητα το καλύτερο είναι να βάλεις ψάρια που προτιμούν σκληρά νερά παρά να ταλαιπωρείσαι με τις αλλαγές σε τέτοιο βαθμό, κάτι που ή θα σε κουράσει και βαθμιαία θα σε απογοητεύσει ή αναπόφευκτα δεν θα μπορείς να δώσεις στα ψάρια σου τις καλύτερες συνθήκες.

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει καμιά αμφιβολία ότι τα πιο πολλά λίτρα είναι πάντα καλύτερα (εξαιρούνται μικρά ενυδρεία ειδικού τύπου). Θα έλεγα αφού έχεις τόσο μεγάλο πρόβλημα με τη σκληρότητα το καλύτερο είναι να βάλεις ψάρια που προτιμούν σκληρά νερά παρά να ταλαιπωρείσαι με τις αλλαγές σε τέτοιο βαθμό, κάτι που ή θα σε κουράσει και βαθμιαία θα σε απογοητεύσει ή αναπόφευκτα δεν θα μπορείς να δώσεις στα ψάρια σου τις καλύτερες συνθήκες.

Φίλε είναι σωστή η σκέψη σου , αλλά δεν μου αρέσουν ιδιαίτερα οι αφρικανικές κιχλίδες. Σκέφτομαι το μεγάλο ενυδρείο και από ό,τι καταλαβαίνω μου λέτε και εσείς ότι καλύτερα το 270αρι , ακριβώς για να μπορώ να βάλω ό,τι ψάρια θέλω τόσο στην αρχή όσο και στο μέλλον. Ρωτάω λοιπόν αν με αυτά τα δεδομένα που ανέφερα παραπάνω περί συχνότητας αλλαγής νερού θα καταφέρω να περπατήσει το ενυδρείο μου και να μην ξενερώσω., γιατί αν πιστεύεις ότι με αυτή τη συχνότητα αλλαγής θα καταρρεύσει το σύστημα, ίσως πρέπει να το ξανασκεφτώ, Γιατί όπως καταλαβαίνεις θέλω να πάρω ενυδρείο και να μπορώ να έχω δικαίωμα επιλογής σε ψάρια και όχι από την αρχή περιορισμό. Δηλαδή με ενδιαφέρει η γνωμη σου για τα δεδομένα που σου λέω και αν υπάρχουν τρόποι με αυτήν τη συχνότητα αλλαγής -ακριβώς για να μην ξενερώσω- να κρατήσω τη φάση του ενυδρείου μου σε αξιοπρεπές επίπεδο. Δεν ξέρω πες γνώμη αν μειώσω και άλλο τον υποθετικό αριθμό ψαριών, αν βάλω ανθεκτικά φυτά πετυχαίνω κάτι ::: Αυτό που ανέφερα για τη συχνότητα αλλαγής νερού (1 φορά το μήνα) είναι το καλύτερο δυνατό που μποροώ να κάνω γιατί θα έχω και 4χλμ. πηγαινέλα + το κουβάλημα από τα μπιτόνια (x3)!!!!!! Από τη βρύση στο αυτοκίνητο , από το αυτοκίνητο στο σπίτι και από εκεί στο βαρέλι για τη μίξη!!!!!! Μετά από αυτό θα κατέβω στους ολυμπιακούς αγώνες (άρση βαρών :) )Και μεταξύ μας ούτε οι κιχλίδες δεν ζουν σε τέτοιο νερό!!!! Για να καταλάβετε περί τίνος πρόκειται πίνεις ένα ποτήρι και χορταίνεις΄από το γύψο!!!!!! Περιμένω νέα.... Ευχαριστώ και πάλι.

Link to comment
Share on other sites

παρε μια α/ο και τελος!!!

:)

μην κοιτας να μειωσεις τον αριθμο των ψαριων σου. δες τι σωστο μπορεις να κανεις. τα σκαλαρια και οι κλουν ειναι κοπαδοψαρα. αυτο σημαινει οτι θελεις πλυθησμο για καθε ειδος 6+. επισης δεν θα ζησουν σωστα σε περιβαλλον αλκαλικο και θα πρεπει να κανεις μεγαλες μεταβολες στο νερο.

γιατι αποκλειεις τις αφρικανες? σε πληροφορω οτι ειναι παρα πολυ ομορφα ψαρια και με περισια χαρη. τα σκαλαρια δεν εχουν κινηση. πιστεψε με, μην κοιτας μονο αυτο που βλεπεις. αν μπορεις να δεις ενα ενυδρειο ταγκανικα απο εμπειρο χρηστη, ειμαι σιγουρος οτι θα κολησεις.

αν παλι επιμενεις, η λυση της οσμωσης ειναι μονοδρομος. και αυτο γιατι ολη η διαδικασια της αλλαγης νερου που περιγραφεις ειναι μεγαλο λουκι. επισης ισως χρειαστει να κανεις περισσοτερο γενναιες αλλαγες και συχνοτερες, οπως σε μια ασθενεια (μακρια, φτου φτου). τοτε τι θα κανεις?

μια αλλη λυση ειναι η τυρφη,αλλα μπλεκεις παλι.

Link to comment
Share on other sites

Και μη φανταστεις οτι με το 270αρι δεν θα εχεις περιορισμους. Ειναι ενα μετριο προς μικρο ενυδρειο.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους.

Πολύ πιστεύουν πως ένα μικρό ενυδρείο είναι ποιο εύκολο στην συντήρηση του και πως είναι μια καλή αρχή για έναν αρχάριο.

Αυτό είναι λάθος διότι είναι ποιο εύκολο να έχουμε αρρώστιες οι αλλαγές νερού είναι ποιο συχνές και γενικά οι μετρήσεις μας ξεφεύγουν ποιο εύκολα.

Όσο ποιο μεγάλο τόσο λιγότερες αλλαγές θα χρειάζεται να κάνεις, και όταν λέω μεγάλο εννοώ 350 και πάνω. Ένας άλλος βασικός λόγος είναι και η ιχθυοφορτωση που θα κάνεις, τα φυτά είναι απαραίτητα όπως η Egeria Densa που έχουν αποσκληρυντικες ικανότητες , και βέβαια η καλύτερη λύση εφόσον δεν σε ενδιαφέρουν οι αφρικανες θα ήταν μια ΑΟ. Η αλήθεια είναι πως το χόμπι μας δεν είναι και τόσο οικονομικό ιδικά στην αρχή μέχρι να στήσουμε το όλο σύνολο αλλά εφόσον υπάρχει τόσο μεγάλο πρόβλημα με την σκληρότητα καλό είναι τα λεφτά που θα επενδύσουμε να πιάσουν τόπο για να μην τα βρούμε σκούρα στο μέλλον. Ο κόπος ο χρόνος τα έξοδα για την μεταφορά του νερού και κάποιες φορές οι απρόοπτες αλλά σημαντικές αλλαγές νερού λόγο παράξενων μετρήσεων θα σε ταλαιπωρήσουν και μπορεί να μετανιώσεις την ώρα και την στιγμή που πείρες ενυδρείο.

Δεν θέλω να σε αποκαρδιώσω αλλά καλά είναι να κάνεις την σωστή επιλογή εξ αρχής πριν τα βρεις μπαστούνια στο μέλλον.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις συμβουλές. Επομένως, μου λέτε ότι είναι απαγορευτικό να αλλάζω νερό μια φορά το μήνα, αν κατάλαβα καλά. Δεν υπάρχει ένας που να μου λέει ότι δεν θα τρέχει τίποτα. Σωστά;; Δεν μου προτείνετε καν να το δοκιμάσω εε;;;; Άρα θα πρέπει να ψαχτώ για α/ο ή για άλλο είδος ψαρίου. Ξέρεις κανείς λεπτομέρειες για εξοπλισμό α/ο , πόσο στοιχίζει, τί ακριβώς κάνει;;; Υπάρχει κάπιο link ή αγγελίες να βρω μεταχειρισμένο;;; Αξίζει κάτι τέτοιο;;; Περιμένω τα φώτα σας και πάλι φαντάζομαι ότι οι πιο έμπειροι θα έχουν κάτι να μου προτείνουν. Ευχαριστώ....Περιμένω συμβουλές και οδηγίες.....

Link to comment
Share on other sites

καλυτερα παρε μια α/ο και βαλε ψαρια που σου αρεσουν!!!!

α/ο υπαρχουν πλεον και φθηνες σε καινουριες κανε μια αναζητηση στις αγγελιες και στα κατστηματα και σιγουρα κατι θα βρεις αλλα πρωτα βρες ενυδρειο και μετα τα παρελκομενα

υγ μην κανεις αναζητηση τυπου α/ο δεν θα βγαλει τιποτα γραψε το ολοκληρο

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!! Σας ευχαριστώ όλους για τις συμβουλές. Η αλήθεια είναι ότι μετά από όλα αυτά α;

ρχίζω να ψάχνομαι για αντίστροφη όσμωση. Θα ψαχτώ μάλιστα να βρώ συσκευή για να τη συνδέσω στην κουζίνα, να έχω διπλό όφελος. Θα ενταχθεί στον οικογενειακό προϋπολογισμό και θα αγοραστεί σύντομα. Ήδη ξεκίνησα να ψάχνομαι και για ενυδρείο. Με όσα μου είπατε προσανατολίζομαι σε 250 - 300 λίτρα!!! Έτσι θα μπορώ να βάλω και ό,τι ψάρια μου αρέσουν. Θα ψαχτώ και για υλικά διακόσμησης - εξοπλισμού στις αγγελίες και ξεκινάμε.....Μπορεί να βρω κάτι από τις αγγελίες π.χ. φυτά , άμμο, ακόμα και ενυδρείο. Ξεκινάμε λοιπόν.....

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!! Σας ευχαριστώ όλους για τις συμβουλές. Η αλήθεια είναι ότι μετά από όλα αυτά α;

ρχίζω να ψάχνομαι για αντίστροφη όσμωση. Θα ψαχτώ μάλιστα να βρώ συσκευή για να τη συνδέσω στην κουζίνα, να έχω διπλό όφελος. Θα ενταχθεί στον οικογενειακό προϋπολογισμό και θα αγοραστεί σύντομα. Ήδη ξεκίνησα να ψάχνομαι και για ενυδρείο. Με όσα μου είπατε προσανατολίζομαι σε 250 - 300 λίτρα!!! Έτσι θα μπορώ να βάλω και ό,τι ψάρια μου αρέσουν. Θα ψαχτώ και για υλικά διακόσμησης - εξοπλισμού στις αγγελίες και ξεκινάμε.....Μπορεί να βρω κάτι από τις αγγελίες π.χ. φυτά , άμμο, ακόμα και ενυδρείο. Ξεκινάμε λοιπόν.....

Διάβασε αυτό το άρθρο και τα λινκ του και θα καταλάβεις πολλά πράγματα:

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...c=37699&hl=

:)

Link to comment
Share on other sites

για μενα μην τα μπερδευεις δωσε 100€ για τ ενυδρειακη οσμωση καλυτερα και για το σπιτι βλεπεις κατι καλο!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Να ρωτήσω και κάτι άκομα;;; Μπορεί να κουράζω με τις απορίες, αλλά είπαμε είμαι νέος και τώρα αρχίζω. Αυτή η α/ο που λες μόνο για το ενυδρείο πρέπει να βρίσκεται σε παροχή νερού κοντά στο ενυδρειο;;; Δεν μπορεί δηλαδή να είναι συνδεδεμένη σε παροχή νερού π.χ. κουζίνα, π.χ. μπάνιο και να τη χρησιμοποιώ μόνο για την αλλαγή νερού του ενυδρείου;; Εννοώ είναι μια εξειδικευμένη συσκευή που πρέπει να είναι συνδεδεμένη με το ενυδρείο κατά κάποι τρόπο ή μπορεί να τοποθετηθεί σε οποιαδήποτε παροχή που με εξυπηρετεί;;; Ελπίζω να γίνομαι αντιληπτός.

Υ.Γ. Μόνο τόσο στοιχίζει;;; Που μπορώ να βρω;;;αν ξέρετε κάποια links, πείτε μου. Ευχαριστώ και πάλι.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Να ρωτήσω και κάτι άκομα;;; Μπορεί να κουράζω με τις απορίες, αλλά είπαμε είμαι νέος και τώρα αρχίζω. Αυτή η α/ο που λες μόνο για το ενυδρείο πρέπει να βρίσκεται σε παροχή νερού κοντά στο ενυδρειο;;; Δεν μπορεί δηλαδή να είναι συνδεδεμένη σε παροχή νερού π.χ. κουζίνα, π.χ. μπάνιο και να τη χρησιμοποιώ μόνο για την αλλαγή νερού του ενυδρείου;; Εννοώ είναι μια εξειδικευμένη συσκευή που πρέπει να είναι συνδεδεμένη με το ενυδρείο κατά κάποι τρόπο ή μπορεί να τοποθετηθεί σε οποιαδήποτε παροχή που με εξυπηρετεί;;; Ελπίζω να γίνομαι αντιληπτός.

Υ.Γ. Μόνο τόσο στοιχίζει;;; Που μπορώ να βρω;;;αν ξέρετε κάποια links, πείτε μου. Ευχαριστώ και πάλι.

Μπορείς να στείλεις ένα e-mail στο παρακάτω προφίλ και θα σε απαντήσουν για οποιαδήποτε ερώτηση σου.

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showuser=12408

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...