Jump to content

Νέο ξεκίνημα


Recommended Posts

γεια σας παιδια , πριν 8 χρονια ειχα ενα ενυδρειο , 50 επι 30 επι 45 , ειχα ψαρακια , με ολο τον εξοπλισμο , αλλα .. μου πεθαιναν , ισως εφταιγα και εγω . Τελος παντων , ειδα την δουλεια σας και ζηλεψα , θα ηθελα λοιπον να ''αναστησω το ενυδρειο μου'' , ομως ο πατερας μου , λεει οτι παλι θα μας πεθανουν ολα και θα ειναι ματαιη η προσπαθεια μου. ΘΕΛΩ ΝΑ ΤΟΥ ΔΕΙΞΩ οτι μπορω να εχω ενα ενυδρειο με υγιη ψαρια , που μπορουν να ζησουν , εως και 3 χρονια ή και περισσοτερα . Υπαρχει κανεις εδω που να το εχει πετυχει ?? αν ναι, παρακαλω μοιραστειτε μαζι μου τα μυστικα σας.Κυριως στο εξοπλισμο , διατροφη , κατι dh κ.α που βλεπω και δεν ξερω την τυφλα μου . Τα αγαπημενα μου ψαρακια ειναι τα μικρα μαυρα καρχαριακια !!!πειτε μου σας παρακαλω ΟΛΑ , οταν λεμε ολα , Ο Λ Α , ειμαι πανασχετος.Μακαρι να υπαρξει ανταποδωση !! γιατι ωραιο θα ηταν να ημουν και εγω στην aquaπαρεα !!!

ευχαριστω πολυ !!

Link to comment
Share on other sites

Με πολυ διαβασμα θα τα μαθεις ΟΛΑ , οταν λεμε ολα , Ο Λ Α εδω μεσα...

ΥΓ: Αλήθεια, η μεγαλη ανάγκη ποια ειναι???

Έγινε επεξεργασία - Zorba_The_Freak
Link to comment
Share on other sites

Διαβασε τα αρθρα που σου ειπαν και οτι απορια εχεις εδω ειμαστε να το συζητησουμε. :)

Link to comment
Share on other sites

Θα είδες αρκετά πράγματα και κάπου μπορεί αν σου φανούν βουνό ενώ στην πραγματικότητα τα πράγματα είναι πιο απλά.

Σε πρώτη φάση επικεντρώσου στο στρώσιμο του ενυδρείου.

Αν έχεις συγκεκριμένες απορίες ρώτα εδώ.

Link to comment
Share on other sites

Μικρά μαυρα καρχαριακια τι εννοείεις; Κατι σαν αυτα; Αν εννοείς αυτά γινονται πολυ έυκολα κοντά στο μέτρο και μετα φτάνουν εως και 4 μετρα καλα θα κάνεις να το ξανασκεφτεις :)

Οσο αφορα το ενυδρείο σου ίσως θα ήταν καλα αμα μπορουσες να πάρεις ενα καινούργιο πρώτων για να είναι λίγο μεγαλύτερο και 2ον 8 χρόνια περασαν απο τοτε, να φανταστω το είχατε για αλλα 1-2 σημαίνει οτι είναι ενυδρείο 10 ετων. Μπορεί να έχει πάθει η σιλικόνη τίποτα και να σου ανοίξει και να έχεις άλλα τρεχάματα μετα...

Link to comment
Share on other sites

λοιπον , το pH kai to kH με τη συσκευες τα μετραμε ??

και

ποιες απαρραιτητες συσκευες πρεπει να εχουμε (ονομαστικα)

επισης δεν καταλαβαινω τι ειναι η ''δεξαμενη''

καταλαβα ομως μερικα πραγματα !!!

ευχαριστω για την βοηθεια σας

Link to comment
Share on other sites

λοιπον , το pH kai to kH με τη συσκευες τα μετραμε ??

και

ποιες απαρραιτητες συσκευες πρεπει να εχουμε (ονομαστικα)

επισης δεν καταλαβαινω τι ειναι η ''δεξαμενη''

καταλαβα ομως μερικα πραγματα !!!

ευχαριστω για την βοηθεια σας

Υπάρχουν στο εμπόριο κάποια τεστάκια νερού που είναι σαν να το παίζεις μικρός χημικός αλλά υπερβολικά απλά (πχ ρίχνεις 4 σταγόνες σε μια ποσότητα νερού και συγκρίνεις το χρώμα που θα πάρει το νερό με ένα καρτελάκι που έχει δειγματολόγιο και σου λέει τι ph σημαίνει κάθε χρώμα) αυτά κάνουν από 5 έως 15 ευρώ το ένα ανάλογα με τη μάρκα και το τι μετράνε και τα μπουκαλάκια αρκούν για πάρα πολλές μετρήσεις οπότε δεν είναι κάτι που θα αγοράζεις και κάθε μήνα.

Τα τεστάκια είναι απαραίτητα γιατί μπορεί να βλέπεις με το μάτι και τη μύτη οτι το νερό είναι πχ βρώμικο και οτι θέλει καθάρισμα αλλά δεν μπορείς χωρίς τεστάκια να καταλάβεις αν κάτι δεν πάει καλά στο νερό για να βρεις τι φταίει, να τι διορθώσεις και να μην την πληρώσουν τα ψαράκια σου με αρρώστιες και ανεξήγητους θανάτους.

Η δεξαμενή είναι το ενυδρείο (τζάμια) απλά στο άρθρο που διάβασες έγινε η προσπάθεια για μια πιο γενικότερη ανάλυση του εξοπλισμού.

Πολύ σημαντικό για να είναι τα ψάρια υγειή για χρόνια είναι να έχουν καθαρό νερό, κατάλληλο νερό (μαλακό, σκληρό, όξινο, βασικό, ζεστό, κρύο ανάλογα), αρκετό χώρο σε σχέση με το τελικό τους μέγεθος και σωστούς συγκατοίκους, μετά έρχεται η κατάλληλη διακόσμηση με διαφορετικά υλικά για κάθε είδος ψαριού για να μην νιώθουν κίνδυνο και αρρωσταίνουν από έλλειψη αίσθησης ασφάλειας και άνεσης (το λέμε στρες και στα ψάρια).

Δεν μπορείς να φανταστείς πόσο εύκολο είναι να διατηρήσεις υψειή ψάρια για χρόνια, αρκεί να ξέρεις να διαλέξεις ψάρια και να τους δώσεις αυτό που χρειάζονται. Καλή συνέχεια! :)

Link to comment
Share on other sites

Μικρά μαυρα καρχαριακια τι εννοείεις; Κατι σαν αυτα; Αν εννοείς αυτά γινονται πολυ έυκολα κοντά στο μέτρο και μετα φτάνουν εως και 4 μετρα καλα θα κάνεις να το ξανασκεφτεις :bowdown:

Οσο αφορα το ενυδρείο σου ίσως θα ήταν καλα αμα μπορουσες να πάρεις ενα καινούργιο πρώτων για να είναι λίγο μεγαλύτερο και 2ον 8 χρόνια περασαν απο τοτε, να φανταστω το είχατε για αλλα 1-2 σημαίνει οτι είναι ενυδρείο 10 ετων. Μπορεί να έχει πάθει η σιλικόνη τίποτα και να σου ανοίξει και να έχεις άλλα τρεχάματα μετα...

:):thumbup::(:wacko:

Link to comment
Share on other sites

ok, ποιες συσκευες εχετε παιδια στο ενυδρειο σας , ονομαστικα τουλαχιστον, απο οτι ειδα υπαρχουν παρα πολλες , χρειαζονται ολες ???

Link to comment
Share on other sites

Όταν λες συσκευές?

*Φίλτρο βιολογικό

*Θερμομετρο

*Θερμοστατης

*Μηχανή άερα (για την δημιουργία φυσαλιδων ώστε να οξυγονοποιήτε η επιφάνει από την αναταραχή)

Αυτά και τίποτε άλλο...

Αν θες και αληθινά φυτά πρέπει το ενυδρείο να έχει φωτισμό.

Το φίλτρο συνήθως είναι στη συσκευασία με το ενυδρείο..

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοεις με το "ποιες συσκευες"? Εξοπλισμο οπως φιλτρα κτλ!?

Ολα αυτα ειναι σχετικα-αναλογα με το μεγεθος του ενυδρειου σου ,τι ψαρια θες να εχεις μεσα-σε τι παραμετρους(νερου) κτλ

Υπαρχουν εσωτερικα φιλτρα, εξωτερικα (για μεγαλυτερα ενυδρεια) ,θερμοστατες κ 1000 αλλα.....Το θεμα ειναι εσυ τι χρειαζεσαι!? Διαβασε τα λινκ που σου εστειλαν ποιο πανω ωστε να κατανοησεις καλα το τι λενε κ μετα πιστευω οτι θα εισαι σε θεση να τα απαντησεις μονος ολα αυτα καθως εσυ θα ξερεις κ καλυτερα το τι εχεις ηδη αλλα κ το τι-στο-περιπου-τουλαχιστον-θελεις να φτιαξεις! :)

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοεις με το "ποιες συσκευες"? Εξοπλισμο οπως φιλτρα κτλ!?

Ολα αυτα ειναι σχετικα-αναλογα με το μεγεθος του ενυδρειου σου ,τι ψαρια θες να εχεις μεσα-σε τι παραμετρους(νερου) κτλ

Υπαρχουν εσωτερικα φιλτρα, εξωτερικα (για μεγαλυτερα ενυδρεια) ,θερμοστατες κ 1000 αλλα.....Το θεμα ειναι εσυ τι χρειαζεσαι!? Διαβασε τα λινκ που σου εστειλαν ποιο πανω ωστε να κατανοησεις καλα το τι λενε κ μετα πιστευω οτι θα εισαι σε θεση να τα απαντησεις μονος ολα αυτα καθως εσυ θα ξερεις κ καλυτερα το τι εχεις ηδη αλλα κ το τι-στο-περιπου-τουλαχιστον-θελεις να φτιαξεις! :)

+1 :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

mod note

Ο τίτλος στο θέμα άλλαξε, γιατί κάθε φορά που τον κοιτάω νομίζω ότι κάποιος κινδυνεύει. Γενικά να πω ότι καλό είναι να επιλέγουμε τίτλους που να περιγράφουν όσο καλύτερα γίνεται το περιεχόμενο του θέματος μας, για να βρίσκονται όταν κάποιος κάνει μια αναζήτηση. Καλή συνέχεια.

:)

Link to comment
Share on other sites

για τα gh , ΝΗ3/ΝΗ4 , ΝΟ2 , ΝΟ3 , FE , K , Ca , PO4 τι πρεπει να κανω ?? για τα ph kai ta kh μου εξηγησε

ο visiouscircle .. αχ , ποσα ακομα πρεπει να μαθω !!! :thumbup::)

Link to comment
Share on other sites

Ποιο πανω στα εχει βαλει αυτος ο εξυπηρετικότατος ανθρωπος ΟΛΑ μαζι.... Αυτο που πρεπει να κανεις ειναι 'απλα' να τα διαβασεις.... Μια 'απλη αναγνωση' βεβαια θα σε πείσει να τα ξαναδιαβασεις....οποτε πεσε με τα μουτρα !!! :thumbup:

(εγω τα εχω διαβασει πανω απο 30 φορες κ ακομα τα ξαναδιαβαζω μια στο τοσο....) :(

ΥΓ: Στα λεω ετσι για να μην παιδευεσαι . :wacko:

Link to comment
Share on other sites

Πολλα ειναι τελικα :D εγώ ξεκίνησα με ΝΗ3/ΝΗ4 υγρό τεστ, pH υγρό τεστ και στριπ για KH GH NO2 NO3.

Αν τα πάρεις όλα σε υγρά τεστ είναι καλύτερα κοστίζουν περισσότερο αλλα διαρκούν πολύ καιρό και ειναι πιο ακριβείς τα αποτελέσματα τους . (Τώρα πια μόνο υγρά τεστ παίρνω :) )

Βλέπεις πόσα λεφτά θες να ξοδέψεις και αποφασίζεις.

ΥΓ: απλά τα στριπ τεστ που είναι ενα χαρτάκι το οποίο βουτάς στο νερό το οποίο έχει μερικά κυβακια τα οποία χρωματίζονται και το καθένα αντιστοιχεί σε κάτι (KH GH NO2 NO3) και και δεν είναι πολύ αξιόπιστο και πρέπει να το κάνεις δυο τρεις φορές να βγάλεις άκρη με τις μετρήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...