Jump to content

Ταλαιπώριση μονομάχου


Recommended Posts

Λοιπόν σήμερα πήρα στα χέρια μου έναν μονομάχο πολύ ταλαιπωρημένο..Ζούσε σε δισκοενυδρείο και τον κηνυγούσαν τα σκαλάρια συνέχεια...Τον έχω βάλει σε 10λιτρο ενυδρείο με φίλτρο..

Εχει αδυνατίσει και έχουν κοπεί τα πτερύγιά του..

Τί φάρμακο προτείνετε? melafix ή ενυδρειακό αλάτι?

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

ΕΓω για τροφή του έχω πάρει ειδική για betta σε μπιλάκια... Αλλα απο 'τι φαίνεται έχει συνηθίσει απο το άλλο ενυδρείο και τρώει μόνο τροφή σε νιφάδες..Ελπίζω να συνηθίσει..

Τι βιταμίνες να πάρω?

Link to comment
Share on other sites

Εντομεταξύ είναι τόσο φοβισμένος... κάθεται συνέχεια κάτω και κρύβεται...

Link to comment
Share on other sites

Εντομεταξύ είναι τόσο φοβισμένος... κάθεται συνέχεια κάτω και κρύβεται...

Βάλε μας καμιά φωτογραφία...

Link to comment
Share on other sites

Αρκετα ταλαιπωρημενος...

Για βιταμινες, ολες καλες ειναι πχ sera fishtamin...

Μουλιαζεις την τροφη και τον ταιζης.

Αν εχεις κεφι, παρε κατεψηγμενα bloodworms να του δινεις 2-3 φορες την εβδομαδα, αλλιως αποξηραμμενα...

Link to comment
Share on other sites

Όπως σου είπε πιο πάνω ο Γιώργος, καλές και σταθερές συνθήκες, σωστή διατροφή (όχι υπερβολές), βιταμίνες και Melafix. Για βιταμίνες είναι εύκολο να βρεις τις fishtamin της Sera, αλλά όποιας γνωστής εταιρίας και να βρεις καλές είναι! :)

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ παιδιά... Θα κάνω οτι καλύτερο μπορώ για τον μονομάχο μου!!

Αλλαγές νερού 1 φορά την εβδομάδα 25-30%, ε?

Link to comment
Share on other sites

Ναι... Περίπου τόσο. Θα πρέπει να κρατήσεις μία θερμοκρασία σταθερή στους 24-26 βαθμούς και θα σου πρότεινα να βάλεις και κανένα φυτάκι επιφανείας ή βυθιζόμενο που δεν θέλει φύτεμα. Θα το εκτιμήσει ως περιβάλλον ο μονομάχος σου.

Από την τροφή που λες πως έχεις, μπορείς να του δίνεις 4-6 την ημέρα σε 2 δόσεις (2+2 ή 3+3) κι εφόσον είναι εμποτισμένες με την βιταμίνη που είπαμε! :)

Link to comment
Share on other sites

Ενημέρωση

Ημέρα 1η: Πήγα σε 3 pet shop και δεν βρήκα melafix.Αλλα μου έδωσαν άλλο.. Το myxazin Waterlife..

η δοσολογία έλεγε 1 σταγόνα ανα λίτρο... Όταν το έβαλα το νερο έγινε γαλάζιο...Λέει στις οδηγίες οτι χρησιμοποιείται για 5 μέρες.... Δέν θα έχει πρόβλημα το νερού του ενυδρείου που θα βάζω κάθε μέρα? Θα γίνει σκούρο μπλε..

Ακόμα αγόρασα βιταμίνες: sera fishtamin..

Κατα την διάρκεια της θεραπείας να τα ταϊζω κανονικά?

Link to comment
Share on other sites

Ενημέρωση

Ημέρα 1η: Πήγα σε 3 pet shop και δεν βρήκα melafix.Αλλα μου έδωσαν άλλο.. Το myxazin Waterlife..

η δοσολογία έλεγε 1 σταγόνα ανα λίτρο... Όταν το έβαλα το νερο έγινε γαλάζιο...Λέει στις οδηγίες οτι χρησιμοποιείται για 5 μέρες.... Δέν θα έχει πρόβλημα το νερού του ενυδρείου που θα βάζω κάθε μέρα? Θα γίνει σκούρο μπλε..

Ακόμα αγόρασα βιταμίνες: sera fishtamin..

Κατα την διάρκεια της θεραπείας να τα ταϊζω κανονικά?

Κακώς πήρες αυτό το φάρμακο... Το ψάρι σου δεν ασθενεί! Δεν έχει πρόβλημα υγείας... Απλά έχει φαγωμένα πτερύγια. Θα σου έλεγα να μη το χρησιμοποιήσεις. Μείνε με τις σωστές συνθήκες, την διατροφή και τις βιταμίνες!

Link to comment
Share on other sites

Πφφ :) .. Τζάμπα θα το ταλαιπωρούσα δηλαδή αν την συνέχιζα... Τώρα να την σταματίσω και να κάνω αλλαγή νερού για να φύγει το φάρμακο?? Χτές έκανα αλλαγή..

Έγινε επεξεργασία - spyridonas
Link to comment
Share on other sites

Πφφ :) .. Τζάμπα θα το ταλαιπωρούσα δηλαδή αν την συνέχιζα... Τώρα να την σταματίσω και να κάνω αλλαγή νερού για να φύγει το φάρμακο?? Χτές έκανα αλλαγή..

Κανονικά θέλει μεγάλη αλλαγή νερού (70-80%) και χρήση άνθρακα!

Link to comment
Share on other sites

To ψάρι τώρα φαίνεται πολύ αδύνατο με το ζόρι έφαγε και ψάνει συνέχεια ένα σημείο που να μην το ενοχλει καθόλου η ροή του φίλτρου. Φαίνεται πολύ αδύναμο.. :):thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...