Jump to content

ανεμιστηρακια ενυδρειου


Recommended Posts

Link to comment
Share on other sites

Καλή ιδέα φαίνεται αυτός http://www.petcumulus.gr/index.asp?page=product&pid=2183. Κάνει δουλειά να φανταστω... Βασικα όταν ανάβει η λαμπρά εκει είναι το πρόβλημα.

Αυτο μπορεί να συνδεθεί με κάποιον controller θερμοκρασίας;

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και μπορεί να συνδεθεί με κοντρολερ

Link to comment
Share on other sites

παιδιά πήρα αυτό τελικά το ανεμιστηράκι. και τώρα σκέφτομαι να πάρω τον eliwell ic902. Να φανταστώ οτι συνδέονται κανονικά έτσι;

Γιατι εκεί κάτι που έβλεπα για τα Volt και δεν τα ξέρω καλά...

Link to comment
Share on other sites

  • 11 years later...

καλημερα να κανω και εγω μια ερωτηση : τα ανεμιστηρακια που μπαινουν στο καπακι απο μεσα  δεν χαλανε με την υγρασια? γιατι εμενα το καπακι μουσκεμα ειναι συνεχεια

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω κατα πόσο είναι λογικό να έχεις καπάκι και ανεμιστήρα μαζί, να εξηγήσω τι εννοώ: O τρόπος ψύξης μέσω ανεμιστήρα επιτυγχάνετε με την εξάτμιση, δηλαδή ο ανεμιστήρας διώχνει συνεχώς το στρώμα αέρα που βρίσκεται πάνω απο το ενυδρείο και είναι κορεσμένο σε υγρασία (άρα δεν μπορεί ο αέρας να "δεχτεί άλλο εξατμισμένο νερό) και έρχεται νέο στρώμα αέρα με λιγότερη υγρασία, έτσι το φαινόμενο της εξάτμισης ενισχύεται, και προφανώς αφαιρείται θερμότητα απο το νερό όσο υπάρχει εξάτμιση. Αν λοιπόν εσύ βάλεις καπάκι και ανεμιστήρα, ένα μέρος απο το νερό που εξατμίζεται θα συμπυκνώνεται και πάλι, και θα πέφτει μέσα στο ενυδρείο. Συνήθως το καλοκαίρι βγάζουν τα καπάκια απο τα ενυδρεία για το λόγο που αναφέρω πιο πάνω. Για ανα απαντήσω στο ερώτημα σου όμως, ακόμα και και σε περιβάλλον υγρασίας ή με σταγονίδια νερού να δουλεύει ο ανεμιστήρας δεν θα πάθει κάτι ΑΝ έχει τις κατάλληλες πιστοποιήσεις αδιαβροχοποίησης. Προφανώς μιλάω για ανεμιστήρα που προορίζεται για τη δουλεία αυτή, όχι γραφείου, ούτε υπολογιστή.

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Σωστός, ανοικτά τελείως τα καπάκια ή έστω κουφωτά κατά το καλοκαίρι. Αν είναι τελείως κλειστό το καπάκι, έχουμε συμπύκνωση και δουλειά δεν γίνεται. Εκτός και αν, μιλώντας πάντα για ανεμιστηράκια pc προσαρμοσμένα στο καπάκι, έχουμε ανεμιστήρα εισαγωγής και ταυτόχρονα εξαγωγής με κλειστό καπάκι για να τραβάει τους υδρατμούς αλλά δεν ξέρω κατά πόσο είναι αποτελεσματικό αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, δεν χρειάζεται τον ίδιο όγκο για εξαγωγή και αναλόγως πόση εξάτμιση έχεις δεν πάει να πει ότι αν έχεις 4 ανεμιστήρες θες άλλους τόσους για να εξάγει. Η εξαγωγή λογικά εξυπηρετεί στην αφύγρανση στην περίπτωση του κλειστού καπακιού, θεωρώ ότι και ποιο αργό η ποιο μικρο κάνει αναλόγως. Ίσως θα μπορούσε να δουλεύει και όταν σβήνουν οι ανεμιστήρες εισαγωγής θέλει συζήτηση αυτό.

Έγινε επεξεργασία - Ice-Man
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...