Jump to content

είσαι στο Facebook? ας γίνουμε φίλοι και απο εκει...


Recommended Posts

http://www.facebook.com/?ref=home#!/pr...p?id=1246068982

vicky papadopoulou....σας περιμενο παιδια ..

Link to comment
Share on other sites

κανείς????.... :)

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω???

Γιατί τέτοια μανία με το fb? Ποιος ο ουσιαστικός λόγος υπάρξής του και γιατί τέτοια πόρωση από κάποιους? Ρωτάω όχι για να το παίξω "κάπως", απλά ποτέ δεν μπόρεσα να καταλάβω αυτή την νέα μόδα/ανάγκη του δημόσιου προφίλ και των "φιλικών" μα ψυχρότατων σχέσεων...

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω???

Γιατί τέτοια μανία με το fb? Ποιος ο ουσιαστικός λόγος υπάρξής του και γιατί τέτοια πόρωση από κάποιους? Ρωτάω όχι για να το παίξω "κάπως", απλά ποτέ δεν μπόρεσα να καταλάβω αυτή την νέα μόδα/ανάγκη του δημόσιου προφίλ και των "φιλικών" μα ψυχρότατων σχέσεων...

Eγω προσωπικα εχω 120 φιλους,ειναι ολοι φιλοι πριν μπω στο fb,βρηκα πολλους συμμαθητες και συμφοιτητες που ειχα χασει επαφη,φιλους που σπουδαζουν η' ζουν μονιμα στο εξωτερικο,οι υπολοιποι ειναι τα φιλαρακια μου που τα λεμε συχνα και παμε για καφε ποτο και κανενα 3ημερο.

Η πλειοψηφια των χρηστων ομως, θα συμφωνησω μαζι σου οτι εχουν 100000000 φιλους που δεν τους εχουν δει ποτε απο κοντα με τους περισσοτερους δεν λενε ουτε καλησπερα και ο μονος λογος υπαρξης ειναι ο ανταγωνισμος του ποιος εχει τους περισσοτερους φιλους και νιωθει δημοφιλης.

ΥΓ.Βιργινια ολα τα παραπανω που γραφω ασφαλως δεν εχουν να κανουν με το post σου και τις προθεσεις σου,απλα ειναι μια απαντηση-συμπληρωμα στο post του φιλου stormtrooper.

Έγινε επεξεργασία - dragonld
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει πιο άμεσος και πιο φιλικός τρόπος να έρθουμε σε επαφή και αυτός είναι οι μηνιαίες συναντήσεις του Aquazone που γίνονται σε Αθήνα και Θεσσαλονίκη. Πληροφορίες μπορείτε να δείτε εδώ. Θα πρότεινα επίσης λίγο περισσότερη προσοχή στο πως και με ποιους μοιραζόμαστε τα προσωπικά μας στοιχεία.

:)

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει πιο άμεσος και πιο φιλικός τρόπος να έρθουμε σε επαφή και αυτός είναι οι μηνιαίες συναντήσεις του Aquazone που γίνονται σε Αθήνα και Θεσσαλονίκη. Πληροφορίες μπορείτε να δείτε εδώ. Θα πρότεινα επίσης λίγο περισσότερη προσοχή στο πως και με ποιους μοιραζόμαστε τα προσωπικά μας στοιχεία.

:)

:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Απλά το ανέφερα γιατί το βρίσκω εντελώς απρόσωπο. Με όσους γνωστούς/συμμαθητές/φίλους ήθελα και θέλω να κρατήσω επαφές, το έχω κάνει. Για τους υπόλοιπους δεν βρίσκω κάποιο νόημα. Τα λέω αυτά γιατί κι εγώ είχα fb και γελούσα με την ηλιθιότητα (κατ'εμέ) κάποιων... Ο Χ συμμαθητής μου από το Γυμνάσιο να έχει φωτογραφίες από ταξίδι στην Ισπανία, στην Αγγλία, στο Μαρόκο κ.ο.κ.... Να αυτοπροβάλεται ο καθένας μέσα από φωτογραφίες, από τις "γυναίκες" του, τον τρόπο που χωρεύει ή μεθάει, τα μέρη που έχει πάει...

Πρέπει να κουβαλάει ο καθένας από εμάς μεγάλα κόμπλεξ και τρελά ζόρια στη ζωή του για να γουστάρει αυτό το πράγμα.

Δεν είμαι κατά της τεχνολογίας και ούτε είμαι οπισθοδρομικός. Αλλά αν θέλω να μιλήσω ή να μοιραστώ κάτι με κάποιον που μένει μακρυά (πχ εξωτερικό), μπορώ να το κάνω μέσω mail ή μέσω κάποιας live επικοινωνίας (πχ msn, skype κλπ).

Αναφέρω αυτόν τον προβληματισμό, γιατί βλέπω πως οι αρκετοί (αν όχι οι περισσότεροι) έχουν χτίσει ένα virtual κόσμο μέσω αυτών των σελίδων, χωρίς κάποιο άμεσο νόημα....

Έγινε επεξεργασία - stormtrooper
Link to comment
Share on other sites

Απλά το ανέφερα γιατί το βρίσκω εντελώς απρόσωπο. Με όσους γνωστούς/συμμαθητές/φίλους ήθελα και θέλω να κρατήσω επαφές, το έχω κάνει. Για τους υπόλοιπους δεν βρίσκω κάποιο νόημα. Τα λέω αυτά γιατί κι εγώ είχα fb και γελούσα με την ηλιθιότητα (κατ'εμέ) κάποιων... Ο Χ συμμαθητής μου από το Γυμνάσιο να έχει φωτογραφίες από ταξίδι στην Ισπανία, στην Αγγλία, στο Μαρόκο κ.ο.κ.... Να αυτοπροβάλεται ο καθένας μέσα από φωτογραφίες, από τις "γυναίκες" του, τον τρόπο που χωρεύει ή μεθάει, τα μέρη που έχει πάει...

Πρέπει να κουβαλάει ο καθένας από εμάς μεγάλα κόμπλεξ και τρελά ζόρια στη ζωή του για να γουστάρει αυτό το πράγμα.

Δεν είμαι κατά της τεχνολογίας και ούτε είμαι οπισθοδρομικός. Αλλά αν θέλω να μιλήσω ή να μοιραστώ κάτι με κάποιον που μένει μακρυά (πχ εξωτερικό), μπορώ να το κάνω μέσω mail ή κάποιας live επικοινωνίας (πχ msn, skype κλπ).

Αναφέρω αυτόν τον προβληματισμό, γιατί βλέπω πως οι αρκετοί (αν όχι οι περισσότεροι) έχουν χτίσει ένα virtual κόσμο μέσω αυτών των σελίδων, χωρίς κάποιο άμεσο νόημα....

Συμφωνω μαζι σου αλλα για ολα αυτα που αναφερεις δεν φταιει το fb h' το msn η' το skype,φταιει ο τροπος και η χρηση που επιλεξανε καποιοι.

Το fb δεν σε υποχρεωνει για τιποτα,φτοιαχτηκε αρχικα για διαφημηση και επικοινωνια εταιριων,τωρα αν καποιος γινετε φεσι απο το ποτο και παρεκτρεπεται και στη συνεχεια τα βαζει και στο fb o μονος που δεν φταιει ειναι το fb και οι δημιουργοι του.

Ολα τα εργαλεια ειναι φτοιαγμενα για να μας εξυπηρετουν,αν γινει λαθος χρηση δεν φταιει το εργαλειο αλλα ο χρηστης.

Τα μαχαιρια τα πουλανε για να κοβουμε το ψωμι και να αλιφουμε το βουτυρο,αν εγω αποφασισω να σκοτωσω καποιον με το μαχαιρι δεν φταει το μαχαιρι ουτε αυτος που μου το πουλησε το μαχαιρι αλλα δεν τιθεται και θεμα καταργησης του μαχαιριου.

Link to comment
Share on other sites

Μα δεν μίλησα για λάθος ύπαρξης του fb... Για τους χρήστες μίλησα και για το πως το χρησιμοποιούν. Δεν μπορώ να καταλάβω τον σκοπό αυτών των σελίδων στη ζωή των καθημερινών ανθρώπων. Από πολλούς έχω ακούσει πως χρησιμοποιείται ως μέσω επικοινωνίας και δεν μπορώ να καταλάβω το γιατί από τη στιγμή που υπάρχουν άλλοι, καλύτεροι τρόποι επικοινωνίας.

Πρόκειται για καθαρή αυτοπροβολή και δεν μπορώ να καταλάβω το γιατί συμβαίνει αυτό!

Link to comment
Share on other sites

Μα δεν μίλησα για λάθος ύπαρξης του fb... Για τους χρήστες μίλησα και για το πως το χρησιμοποιούν. Δεν μπορώ να καταλάβω τον σκοπό αυτών των σελίδων στη ζωή των καθημερινών ανθρώπων. Από πολλούς έχω ακούσει πως χρησιμοποιείται ως μέσω επικοινωνίας και δεν μπορώ να καταλάβω το γιατί από τη στιγμή που υπάρχουν άλλοι, καλύτεροι τρόποι επικοινωνίας.

Πρόκειται για καθαρή αυτοπροβολή και δεν μπορώ να καταλάβω το γιατί συμβαίνει αυτό!

Αν δεν υπηρχε το fb για να μπορεσω να κρατησω μια επαφη με 120 φιλους,θα επρεπε να μιλαω 24/7 στο τηλεφωνο,να γυρνω στις καφετεριες 24/7 και να κανω ταξιδια στο εξωτερικο και στην επαρχια 24/7.

Τωρα το αν ο αλλος κατανταει αστειος(για να μην το πω αλλιως),και χωρις το fb παλι το ιδιο θα ηταν και την ιδια συμπεριφορα θα ειχε στους γυρο του.

Αρα λοιπον για να αποφυγουμε τετοιους ανθρωπους που δεν μας αρεσει για τον Α η' Β λογο η συμπεριφορα τους,πολυ απλα δεν κραταμε επαφη μαζι τους,ειτε μεσα ειτε εξω απο το fb.

Έγινε επεξεργασία - dragonld
Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις 120 φίλους τότε πραγματικά είσαι πολύ τυχερός! Εγώ έχω σύνολο 12-15...

Ερώτηση... Πριν από το fb τι κάνατε? Μιλάγατε 24/7 στο τηλέφωνο? Επίσης με το παραπάνω καταλαβαίνω πως είναι κρίμα για όσους δεν έχουν internet και δεν μπορούν να έχουν φίλους.

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις 120 φίλους τότε πραγματικά είσαι πολύ τυχερός! Εγώ έχω σύνολο 12-15...

Ερώτηση... Πριν από το fb τι κάνατε? Μιλάγατε 24/7 στο τηλέφωνο? Επίσης με το παραπάνω καταλαβαίνω πως είναι κρίμα για όσους δεν έχουν internet και δεν μπορούν να έχουν φίλους.

Πριν απο το fb ειχαμε το σχολειο,τη σχολη το πανεπιστημιο το στρατο,δεν δουλευαμε,δεν ειχανε παντρευτει,δεν ειχανε παιδια και δεν ειχανε ξενιτευτει στο εξωτερικο.

Εγω δεν ειπα οτι μονο με το ιντερνετ κανεις φιλους,οπως ανεφερα παραπανω ολους τους γνωρισα πολυ νωριτερα απο το fb,απλα τοτε ειχαμε περισσοτερο χρονο και περισσοτερα κοινα να μας ενωνουν,οπως επισης δεν τους γνωρισα ολους συγχρονως την ιδια στιγμη.

Τωρα για το αν εχεις 12-15 φιλους αυτο ειναι δικη σου επιλογη,κανεις δεν σε υποχρεωσε να κοψεις τις επαφες σου με τους υπολοιπους.

Link to comment
Share on other sites

Πριν απο το fb ειχαμε το σχολειο,τη σχολη το πανεπιστημιο το στρατο,δεν δουλευαμε,δεν ειχανε παντρευτει,δεν ειχανε παιδια και δεν ειχανε ξενιτευτει στο εξωτερικο.

Εγω δεν ειπα οτι μονο με το ιντερνετ κανεις φιλους,οπως ανεφερα παραπανω ολους τους γνωρισα πολυ νωριτερα απο το fb,απλα τοτε ειχαμε περισσοτερο χρονο και περισσοτερα κοινα να μας ενωνουν,οπως επισης δεν τους γνωρισα ολους συγχρονως την ιδια στιγμη.

Τωρα για το αν εχεις 12-15 φιλους αυτο ειναι δικη σου επιλογη,κανεις δεν σε υποχρεωσε να κοψεις τις επαφες σου με τους υπολοιπους.

Και οι πατεράδες μας τι κάνανε? Δεν είχαν ούτε κινητό τότε... Κι όμως είχανε πολύ στενότερες προσωπικές σχέσεις και πολύ περισσότερο ελεύθερο χρόνο να τα λένε face to face! Οι εποχές αλλάζουν ίσως μου πει κάποιος... Κι εγώ λέω πως αντί να αντιδράμε ουσιαστικά στο να βελτιώσουμε την ποιότητα της ζωής μας, βρίσκουμε (μας πλασάρουν) υποκατάστατα και virtual reality για να ξεχάσουμε ποιοι πραγματικά είμαστε και ποιος είναι ο σκοπός μας. Συμβιβαζόμαστε στη "σκλαβιά" της εξέλιξης χάνοντας την κάθε είδους προσωπική επαφή... Σιγάσιγά θα γίνει και αυτό.

Επίσης το ότι έχω 12-15 φίλους, θεωρώ μεγάλο και αυτό το νούμερο. Όχι ότι τους μετράω και θέτω όρια, απλά θεωρώ τυχερό τον εαυτό μου που έχω αυτά τα 12-15 "αδέρφια" για να μοιράζομαι τα πάντα. Αυτό δεν σημαίνει ότι έχω αποκοπεί από τον υπόλοιπο κόσμο. Απλά δεν συνηθίζω να ονομάζω "φίλους" ανθρώπους που έχω δει 1-2-5-10 φορές στη ζωή μου και απλά έχουμε πιει ή φάει μαζί. Δεν το λέω για σένα... Εσύ όντως μπορεί να είσαι τόσο τυχερός και να έχεις 100-120 φιλαράκια.

Γενικώς διαφωνώ, αλλά δεν έχει νόημα να το αναπτύξω περισσότερο εδώ μέσα. Αυτές είναι συζητήσεις που γίνονται από κοντά! Το σίγουρο είναι ότι ο καθένας κάνει τις επιλογές του και κρίνεται από αυτές.

ΥΓ: Τώρα τελευταία έχω φάει ένα κόλλημα με 80s και πρώιμα 90s (κυρίως αμερικάνικες) ταινίες. Δεν μιλάω για κουλτούρες κλπ... Μιλάω για φουτουριστικές ταινίες με Swartzeneger, Stallone κλπ κλπ... Αυτά που βλέπαμε πιτσιρικάδες :) Τότε που το "εξελιγμένο μέλλον" το 1999! Έχει μεγάλο ενδιαφέρον το τι δείχνανε τότε ως "μάστιγες του μέλλοντος" (τότε όλα αυτά μοιάζανε ουτοπικά) και το πως τώρα, εν έτη 2010 έχω αφομοιώσει αυτό που τότε ήταν "τραβηγμένο" και "κακό" και δεν λέμε τίποτα... Ίσα ίσα το απολαμβάνουμε κι όλας. Μπορεί να μοιάζει άκυρο αυτό που λέω εδώ, αλλά όσοι έχουν δει τέτοιες ταινίες πρόσφατα, πιστεύω θα καταλάβουν!

Link to comment
Share on other sites

Και οι πατεράδες μας τι κάνανε? Δεν είχαν ούτε κινητό τότε... Κι όμως είχανε πολύ στενότερες προσωπικές σχέσεις και πολύ περισσότερο ελεύθερο χρόνο να τα λένε face to face! Οι εποχές αλλάζουν ίσως μου πει κάποιος... Κι εγώ λέω πως αντί να αντιδράμε ουσιαστικά στο να βελτιώσουμε την ποιότητα της ζωής μας, βρίσκουμε (μας πλασάρουν) υποκατάστατα και virtual reality για να ξεχάσουμε ποιοι πραγματικά είμαστε και ποιος είναι ο σκοπός μας. Συμβιβαζόμαστε στη "σκλαβιά" της εξέλιξης χάνοντας την κάθε είδους προσωπική επαφή... Σιγάσιγά θα γίνει και αυτό.

Για αυτο ακριβως το λογο εκεινες τις εποχες δεν μπορουσες να κρατησεις επαφη με πολλους,αλλα ουτε και με τα ιδια τα παιδια σου,εχοντας να τα δεις 30 χρονια η' αγνοοντας τη τυχη τους σε πολλες περιπτωσεις.

Η τεχνολογια προχορα και εξελισετε,αντι να χτυπας τις πορτες να δεις αν οι φιλοι σου ειναι στο σπιτι και να τρυγυρνας στους δρομους μηπως τους πετυχεις τυχαια,τωρα κανεις μια κληση στο κινητο τους η' στο Η/Υ τους,μαθαινεις που ειναι και τους βρησκεις αμεσα.

Η επικοινωνια εχει εξεληχθει, αρκει να μην περιοριστεις μονο σε αυτο το τροπο και να επικοινωνεις μονο ετσι,εφοσον μπορεις εστω και 1 φορα την εβδομαδα να βγεις για ενα καφε η' να τους επισκευτεις και να τα πεις απο κοντα.

Δεν χρειαζετε να εισαι καθε μερα μαζι τους ουτε ειπα οτι εχω 120 κολητους αδερφια,ειναι 120 φιλοι καλοι και οχι απλα γνωστοι,αν επρεπε να βαζω το καθε γνωστο που εχουμε πει 3-4 φορες γεια και εχουμε φαει 1-2 φορες τοτε θα επρεπε να εχω 1200.

Εχω περασει πολλα ευχαριστα και δυσαρεστα γεγονοτα και καταστασεις με πολλους φιλους, που δεν μπορω να τους διαγραψω επειδη δεν εχουν πλεον τη δυνατοτητα να βρησκομαστε πιο συχνα λογο οικογενειακων η' επαγγελματικων καταστασεων.

Αυτη η συζητηση οπως πολυ σωστα ειπες πρεπει να γινει απο κοντα,δεν προκετε να βγαλουμε ακρη ετσι ενω συμφωνουμε σε πολλα.

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ λέω πως αντί να αντιδράμε ουσιαστικά στο να βελτιώσουμε την ποιότητα της ζωής μας, βρίσκουμε (μας πλασάρουν) υποκατάστατα και virtual reality για να ξεχάσουμε ποιοι πραγματικά είμαστε και ποιος είναι ο σκοπός μας. Συμβιβαζόμαστε στη "σκλαβιά" της εξέλιξης χάνοντας την κάθε είδους προσωπική επαφή...

:)

Link to comment
Share on other sites

παιδια......το προβλημα με το fb τελικα ποιο ειναι????

Link to comment
Share on other sites

παιδια......το προβλημα με το fb τελικα ποιο ειναι????

ΔΕΝ ειπε κανενας οτι υπαρχει προβλημα...

Απλα ειπε ο καθενας την αποψη του για το πολλες φορές Απρόσωπο ΒιβλιοΠρόσωπο. :)

Link to comment
Share on other sites

Να προσθεσω επισης οτι ειναι ισως ο πιο οικονομικος τροπος επικοινωνιας που για εμενα τουλαχιστον ειναι πολυ σημαντικό...

Link to comment
Share on other sites

ναι...ωμος το fb ειναι ενα φορουμ σαν και αυτο εδο......απλα δεν μιλας για ψαρια....μιλας με νεα ατομα...οπως εδω....και κανεις νεους φιλους...απο εδω....ενα ανθρωπος που εχει προβλημα με το fb εχει και με ολα τα αλλα φορουμ.....(ειναι ι αποψη μ)

Link to comment
Share on other sites

Για ενα μονο πραγμα αξιζει το Facebook για τα minigames...Δεν προκειται ποτε να το χρησιμοποιησω σαν μεσω ευρεσης φιλων μιας και μου φαινεται πολυ τραγικο..Επισης ως μεσο επικοινωνιας ειναι πολυ κατωτερο απο το msn... :)

Το μονο καλο που θα μπορουσε θεωρητικα να εχει το Facebook ειναι η αμεση ενημεωση οσο αναφορα τα κουτσομπολια της περιοχης μιας και ο καθενας γραφει το μακρυ του και το κοντο του οποτε γρηγορα μαθαινονται ολα....Εχει πλακα να τους διαβαζεις..:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

To fb δεν έχει νόημα ύπαρξης.

Ναι έχω acc και όμως δεν μου χρησιμεύει πουθενά!

Είναι το ίδιο να κάνεις φίλους από fb ενώ μπορείς να γνωρίσεις άτομα πηγαίνοντας σε ένα μαγαζί?

Απλώς είναι trendy όπως ήταν το hi5 και άλλα.

Θα περάσει όπως τα emos.

Link to comment
Share on other sites

μενω κερκυρα και δυστυχώς μετακίνησής αθηνα η θεσσαλονικι ειναι απαγορευτικές ...στο φβ απλα βαζω της φωτο απο τα χομπι μου και αισθάνομαι καλύτερά που τισ μοιράζομαι και ειναι και καποιοι γνωστή απο τα παλιά....που τούς βρήκα εκει...και η 300 η 100ο δεν ειναι φίλοι στο φβ...ουτε και αλλου, είναι άνθρωποι που μοιράζεσαι εικονικα καποια πραματα... δυστυχώς και το εννοώ ειναι ολα μια οθόνη!!! αυτη την εποχη διανύουμε...για αυτο και τωρα γραφω ,εδω αντί να ειμαι σε μια παραλια με 10 φίλους γυρο απο την φωτια και της πατατες στην θρακα.....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...