Jump to content

Γαριδοενυδρείο


Recommended Posts

Καλημέρα,

από όσα διαβάζω το καλύτερο που μπορείς να βάλεις στο βυθό του ενυδρείου σου, όταν αυτό προορίζεται για γαρίδες είναι κάποιο είδος γρασιδιού.

Ποιο λοιπόν είδος έιναι το καλύτερο, και πώς γίνεται η τοποθέτησή του? Έχω δεί ότι τα βρίσκουμε φυτεμένα σε σίτα. Παραμένει ή βγαίνει? Λίγες πληροφορίες παρακαλώ!

Ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

Μεχρι εδώ τα ξέρω κι εγώ. Κάτι πιο συγκεκριμένο? Από την εμπειρία σας...

Link to comment
Share on other sites

όταν είχα γαρίδες είχα στο ενυδρείο moss δεν έφευγαν σχεδόν ποτέ από πάνω μόνο για να φάνε και να κάνουν μια βόλτα

Link to comment
Share on other sites

Το καλυτερο ειναι η moss... Οποιο ειδος και αν βρεις καλο θα ειναι για τις γαριδες... Ομως πρεπει πρωτα να εχεις στρωμενο βυθο.. κανε μια αναζητηση και θα βρεις πολλα !! :)

Link to comment
Share on other sites

εκτος απο μος μπορεις να βαλεις ριτσια δεμενη σε κανα ξυλο Η πετρα , χτες εβαλα στις γαριδες μου και δεν λενε να ξεκολησουν , το βραδακι θα βαλω φωτο να δεις .

Link to comment
Share on other sites

Καμία συμβουλή για την τοποθέτηση? μπαίνει με τη σίτα?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

από όσα διαβάζω το καλύτερο που μπορείς να βάλεις στο βυθό του ενυδρείου σου, όταν αυτό προορίζεται για γαρίδες είναι κάποιο είδος γρασιδιού...

Αλλο τι αρεσει σε εμας οπτικα και αλλο τι προτιμουν οι γαριδες. Βασικα στον βιοτοπο τους δεν υπαρχουν γρασιδια. Συνηθως οι γαριδες του γενους Neocaridina και Caridina που συνηθως αγοραζουμε, προερχονται απο βιοτοπους πετρωδεις με ελαχιστα φυτα και πολλα νεκρα φυλλα στον βυθο. Αυτος ειναι ο βυθος που προτιμουν και στα ενυδρεια μας, ασχετα αν εμεις θελουμε να βλεπουμε πρασινα λιβαδια απο cuba και χαλι απο moss. :)

Link to comment
Share on other sites

Έτσι όπως τα λέει ο Raven είναι. Και εγώ στην αρχή πίστευα πως ζούνε μέσα στην πρασινάδα, μέχρι που έπεσα πάνω σε ένα βιντεάκι και άρχισα να το ψάχνω λίγο παραπάνω.

Δες τα πρώτα 4 λεπτά του video στο παρακάτω link :

http://www.aquanet.tv/Video/219

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Έτσι όπως τα λέει ο Raven είναι. Και εγώ στην αρχή πίστευα πως ζούνε μέσα στην πρασινάδα, μέχρι που έπεσα πάνω σε ένα βιντεάκι και άρχισα να το ψάχνω λίγο παραπάνω.

Δες τα πρώτα 4 λεπτά του video στο παρακάτω link :

http://www.aquanet.tv/Video/219

αυτο ομως δν αναιρει οτι μπορει να τους αρεσει κα η πρασιναδα...η οχι??? :P

το λεω επειδη αυτες που εχουμε συνηθως στα ενυδρεια μας δν ηταν ποτε στο φυσικο τους περιβαλλον...

εμενα η red cherry μου πηγαινει συνεχεια κι αραζει οπου βρει πρασιναδα...σπανια την βλεπω αλλου...

οσο για τις αμανο μου..προτιμουν την ριζα...

Γνωμη μου...αν και τελειως αρχαρια..ειναι να χουν λιγο απ'ολα για να μπορουν να επιλεγουν τι ακριβως θελουν και ποτε... :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Αν και δεν έιχα ποτέ στην κατοχή μου γαρίδες, η γνώμη μου πάνω σε αυτά που είπες είναι η εξής:

Όπως θα είδες και στο video, ο βυθός στα ρυάκια που ζουν οι γαρίδες είναι πλούσιος σε οργανικά υπολείμματα και φύλλα που σαπίζουν. Φαίνεται η άμμος να καλύπτεται από κάποιο λεπτό στρώμα ιζήματος-λάσπης. Αυτό το στρώμα όπως και τα φύλλα αποτελούν ιδανικό τόπο για να βρίσκουν τροφή οι γαρίδες. Φυσικά στα ενυδρεία μας δεν υπάρχει κάτι τέτοιο, και οι γαρίδες στο βυθό ψάχνουν κυρίως για υπολείμματα τροφής που εμείς ρίχνουμε και όχι για μικροοργανισμούς με τους οποίους τρέφονται στη φύση. Επίσης και οι πέτρες είναι καλυμμένες με "πρασινάδα", κάτι το οποιό επίσης δε συναντάμε στα ενυδρεία μας. Συνεπώς στο ενυδρείο οι γαρίδες πηγαίνουν εκεί που μπορούν να βρουν μικροοργανισμούς. Δηλαδή πάνω στις moss, που είναι και η μοναδική επιλογή που έχουν.

Έχω διαβάσει ότι αν προσθέσουμε επεξεργασμένα φύλλα σε ενυδρείο με γαρίδες, τότε καθώς τα φύλλα αποσυντίθονται δημιουργείται επάνω τους ένα λεπτό οργανικό φιλμ που αποτελει τροφή για τις γαρίδες. Αν λοιπόν είχες και κάτι τέτοιο, πολύ πιθανο να τις έβλεπες να βόσκουν πάνω και στα ξεραμένα φύλλα για πολλή ώρα και όχι μόνο στις moss.

Έγινε επεξεργασία - theodor72
Link to comment
Share on other sites

Θα ηθελα να κανω και εγω μια ερωτηση σχετικα με νεο στησιμο για γαριδοενυδρειο.

Διαβαζοντας θεματα σχετικα με τις γαριδες,διαβαζω οτι πρεπει να υπαρχει ενας καλα στρωμενος βυθος.

Πως μπορω σε ενα νεο ενυδρειο να στρωσω το βυθο χωρις να εισαγω καποιο ζωντανο οργανισμο;

Μετα απο ποσο καιρο θεωρειται στρωμενος;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...