Jump to content

Seachem Flοurish Excel,flοurish Iron & Flοurish Potassium.


Recommended Posts

Σε ενυδρείο 220-240l νερού με εύκολα φυτάκια και όχι "ζούγκλα", ποια είναι η κατάλληλη δοσολογία, από την εμπειρία σας, για τα ανωτέρω σκευάσματα τις Seachem?

Θα μπορούσα να τα χρησιμοποιήσω και στο μικρό μου(50l νερό)?

Θεωρώ οτι η καθημερινή λίπανση είναι υπερβολική και σκέφτομαι να ακολουθήσω εβδομαδιαία λίπανση μετά τις αλλαγές νερού κι ίσως αν χρειαστεί μια μικρή ενδιάμεση δόση. Τι λέτε?

Αντιγράφω τις οδηγίες που βρήκα σε κάποιο e-shop:

Seachem Flοurish Excel

Την πρώτη φορά ή μετά από μεγάλη αλλαγή νερού (>40%) χρησιμοποιήστε 5 ml (1 καπάκι) για κάθε 40 lt νερό ενυδρείου. Από κει και πέρα χρησιμοποιήστε 5 ml του προϊόντος για κάθε 200 lt νερού ενυδρείου σε καθημερινή βάση. Η παραπάνω δόση μπορεί να αυξηθεί σιγά σιγά για πυκνοφυτεμένα ενυδρεία. Να σημειωθεί ότι για μικρότερες δόσεις, κάθε γραμμή στο καπάκι της συσκευασίας είναι 1 ml.

Όντως χρειάζεται 5ml/200l κάθε μέρα? :thumbup:

Flοurish Iron

Χρησιμοποιείστε 5 ml για κάθε 200 λίτρα νερού ενυδρείου ώστε να επιτύχετε τιμές συγκέντρωσης σιδήρου περίπου στα 0.10 mg/lt. Για μικρότερες δόσεις, κάθε γραμμή από το καπάκι είναι περίπου 1 ml. Στα δοχεία των 2 και 4 λίτρων προϊόντος το καπάκι έχει χωρητικότητα 10 ml.

Κι αυτό καθημερινά????

Flοurish Potassium

Χρησιμοποιήστε 1 καπάκι (5 ml) για κάθε 125 lt νερού ενυδρείου. Αυτή η δόση αυξάνει την συγκέντρωση του καλίου περίπου 2 mg/lt. Επαναλάβετε 2-3 φορές τη βδομάδα, ανάλογα με το πόσο χρειάζεται (παρατηρώντας τα παλαιότερα φύλλα των φυτών για: χλώρωση (κιτρίνισμα), νέκρωση (καφέτιασμα, σάπισμα) και για αδύναμους βλαστούς και ρίζες).

Εδώ είναι λίγο πιο ξεκάθαρα τα πράγματα και η δοσολογία τείνει προς το "Βλέπουμε και κάνουμε" :)

Link to comment
Share on other sites

Για την ποσότητα και την συχνότητα της λίπανσης εκτός από την φυτόμαζα και το είδος των φυτών ( εύκολα ή δύσκολα, γρήγορης ή αργής ανάπτυξης) σημαντικό ρόλο παίζουν και άλλοι παράγοντες. Ύπαρξη ή όχι CO2, ένταση φωτισμού, αλλά και τι ανάπτυξη θέλεις εσύ να έχουν τα φυτά σου.

Δεν υπάρχει μια συγκεκριμένη συνταγή που μπορεί κάποιος να εφαρμόσει και να είναι βέβαιος πως θα αποδώσει. Γενικά ξεκινάς με μικρότερη από την αναγραφόμενη δόση και σε αραιά διαστήματα και βλέποντας πως πάνε τα φυτά που έχεις και τι σου "ζητάνε" μεταβάλεις την δοσολογία.

Στο δικό μου ενυδρείο, με μέτριο φωτισμό ( 0,4 watt/lit), χωρίς CO2 και με όχι ιδιαίτερα απαιτητικά, όσον αφορά τα συγκεκριμένα λιπάσματα, φυτά κάνω το εξής :

Seachem Flοurish Excel : Προσπαθώ να ρίχνω μέρα παρά μέρα την αναγραφόμενη δόση. Το excel διατηρείται αδιάσπαστο στο νερό για 24 ώρες περίπου. Δλδ αν ρίξεις excel μια μέρα, αυτό είναι "ενεργό" μέχρι την επόμενη μέρα την ίδια ώρα (στο περίπου φυσικά)

Flοurish Iron : Βάζω συνήθως το 1/3 της αναγραφόμενης δόσης δύο φορές την εβδομάδα. Εκτός αν τα φυτά δείξουν πως χρειάζονται περισσότερο σίδηρο, οπότε πάω στο 1/2 της αναγραφόμενης δόσης. Αποφεύγω να το χρησιμοποιώ ταυτόχρονα με το Seachem Flοurish, γιατί έχει και αυτό περιέχει σίδηρο.

Flοurish Potassium : Το μισό της αναγραφόμενης δόσης δύο φορές την εβδομάδα, εκτός πάλι αν τα φυτά δείξουν πως χρειάζονται περισσότερο. Σε αντίθεση με το σίδηρο, η υπερδοσολογία δεν προκαλεί εμφάνιση άλγεων.

Εγώ θα πρότεινα να σπάσεις την λίπανση σου σε δύο δόσεις την εβδομάδα.

Link to comment
Share on other sites

Και για να συμπληρώσω σε αυτά που είπε ο Θόδωρος με μία ακόμη περίπτωση διαφορετική:

Σε ενυδρείο 120 λίτρα με ικανοποιητικό φωτισμό (0,8 περίπου ανά λίτρο) με CO2 στις 120 φουσκάλες το λεπτό, με κρυπτοκορίνες, ανούμπια και christmas moss και υπερφίλτρανση

α) δεν βάζω excel (έχω CO2), μόνο καμιά επιθετική δόση για κανένα τριήμερο αν θέλω να καταπολεμήσω καμιά άλγη κάτι που έχει καιρό να χρειαστεί.

β) βάζω iron μόνο σε αλλαγές νερού σε κανονική δόση. Σπάνια να βάλω και ενδιάμεσα.

γ) βάζω κάλλιο ομοίως

δ) βάζω seachem flourish σε αλλαγές νερού και μία φορά ενδιάμεσα σε μισή δόση.

Να πω ότι μετά από τόσο καιρό που τρέχει το ενυδρείο αυτό δεν μετράω καν τις δόσεις τις κόβω με το μάτι :)

(δεν το συνιστώ όμως :thumbup: ).

Να πω πάντως ότι η προσέγγιση να σπάμε τις δόσεις σε μικρότερες μερίδες μέσα στη βδομάδα είναι καλύτερη προσέγγιση.

Τα φυτά μου πάντως έχουν τρομερή ανάπτυξη ενώ η άλγη είναι ελεγχόμενη. Αν κάτι λειτουργεί μην το αλλάζεις.

Επίσης πρόσεξε με το excel γιατί επηρεάζει αρνητικά βαλισνέριες, egeria densa και κερατόφυλλο αποδεδειγμένα αν δεν προσέξεις τη δοσολογία.

Έγινε επεξεργασία - Andreas301
Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα, πολύ χρήσιμα όσα είπατε.

Θα ξεκινήσω με την ελάχιστη ποσότητα και μια ενδιάμεση και βλέπουμε :)

Το ενυδρείο τρέχει καμιά 20αρια μέρες και τα φυτά αναπτύσσονται ικανοποιητικά, ακόμα και τα γρασιδάκια. Έχουν συνηθίσει το νέο τους περιβάλλον, αφού έπεσαν κάποια φύλλα και στην συνέχεια βγήκαν νέα.

Ενημερωτικά δεν χρησιμοποιώ CO2, ο φωτισμός μου είναι 1 λάμπα 39w Anubias ροζ και μια 39w Aquamedic Plant Grow ροζ και σαν φωτοπερίοδο έχω 9 ωρες(15:00-24:00) και έχω βάλει και diy moon light(λευκό led) το οποίο ανάβει 14:00-16:00 κ 23:00-02:00.

Κάπου είχε πάρει το μάτι μου ένα τρόπο υπολογισμού w/l αλλά δεν το βρίσκω τώρα :D

Link to comment
Share on other sites

Ξεκίνησα την λίπανση εχθές μετά την αλλαγή του νερού με 2ml Excel, 1ml Potassium και σήμερα έριξα 1ml Iron.

Παρατήρησα σήμερα, κάποιες μικρές, στρόγγυλες, πράσινες άλγες πάνω στο εμπρόσθιο τζάμι, τις οποίες καθάρισα με τον μαγνήτη και κάποιες πάνω σε μια επίπεδη πέτρα.

Είναι φυσιολογική αντίδραση?

Μετά την αλλαγή μπήκαν 5ml Stress Coat,10ml Bio Nitrivec και μετά από 1 ώρα τα Excel-Potassium. Υπάρχει κάποια σειρά?

Υ.Γ ΝΟ3 γιατί έχω κάτι ενδιάμεσα σε 0-5?

Link to comment
Share on other sites

Ξεκίνησα την λίπανση εχθές μετά την αλλαγή του νερού με 2ml Excel, 1ml Potassium και σήμερα έριξα 1ml Iron.

Παρατήρησα σήμερα, κάποιες μικρές, στρόγγυλες, πράσινες άλγες πάνω στο εμπρόσθιο τζάμι, τις οποίες καθάρισα με τον μαγνήτη και κάποιες πάνω σε μια επίπεδη πέτρα.

Είναι φυσιολογική αντίδραση?

Μετά την αλλαγή μπήκαν 5ml Stress Coat,10ml Bio Nitrivec και μετά από 1 ώρα τα Excel-Potassium. Υπάρχει κάποια σειρά?

Υ.Γ ΝΟ3 γιατί έχω κάτι ενδιάμεσα σε 0-5?

Η άλγη αυτή είναι πιθανότατα spot άλγη, την αφαιρείς με ξύστρα (όχι των μολυβιών :) ) ή με τηλεκάρτα ή κάτι τέτοιο. Δεν νομίζω ότι έχει άμεση σχέση με τη λίπανση που μόλις ξεκίνησες.

Τώρα, για τη σειρά των σκευασμάτων, δεν έχω να πω παρά μόνο ότι το stress coat καλύτερα να μπαίνει στον κουβά με το νερό της αλλαγής και όχι στο ενυδρείο αφού έχεις ήδη ρίξεις το νερό της αλλαγής (γιατί μου φαίνεται ότι αυτό κάνεις...). Αν ρίχνεις sress coat μέσα στο ενυδρείο και όχι μόνο στο νερό της αλλαγής, τότε η ποσότητα του σκευάσματος πρέπει να είναι ισοδύναμη του συνολικού όγκου του νερού όλου του ενυδρείου (μακρύ θέμα συζήτησης στους ενυδρειακούς κύκλους αυτή είναι η άποψη που προσωπικά θεωρώ ορθή).

Για να καταλάβεις, εγώ στο φυτεμένο για αλλαγή 40 ας πούμε λίτρα, ετοιμάζω ένα κουβά με 10 λίτρα και σε αυτόν ρίχνω stress coat ισοδύναμο με την ποσότητα του νερού του ενυδρείου, και όλα τα άλλα σκευάσματα. Αδειάζω αυτόν πρώτα και μετά άλλους τρεις κουβάδες 10 λίτρα χωρίς τίποτα (γι αυτό βάζω αντιχλώριο για όλο τον όγκο νερού).

Εναλλακτικά, αν θέλω να κάνω οικονομία στο αντιχλώριο ετοιμάζω τον πρώτο κουβά με όλα τα σκευάσματα και αντιχλώριο για δέκα λίτρα και βάζω stress coat και σε κάθε κουβά νερού που ασαιάζω στο ενυδρείο και έτσι κάνω οικονομία στο stress coat (ή τέλος πάντων σε όποιο αντιχλώριο χρησιμοποιώ).

Link to comment
Share on other sites

Ναι, spot άλγη πρέπει να είναι και έφυγε με τον μαγνήτη. Χθες δεν υπήρχε, εμφανίστηκε σήμερα το πρωί και με παραξένεψε.

Το νερό το ετοιμάζω σε βαρέλι 75 λίτρων κι αφού έχω προσθέσει 10ml stress coat. Και μετά την αλλαγή για λιγότερο στρασάρισμα βάζω άλλα 5ml.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, spot άλγη πρέπει να είναι και έφυγε με τον μαγνήτη. Χθες δεν υπήρχε, εμφανίστηκε σήμερα το πρωί και με παραξένεψε.

Το νερό το ετοιμάζω σε βαρέλι 75 λίτρων κι αφού έχω προσθέσει 10ml stress coat. Και μετά την αλλαγή για λιγότερο στρασάρισμα βάζω άλλα 5ml.

:buttrock::blush::bowdown:

Υπόψη ότι το stress coat έχει αναλογία 5ml για 20 λίτρα νερό.

Link to comment
Share on other sites

H συσκευασία γράφει 5ml ανά 10 γαλόνια(40 περίπου λίτρα), αλλά όπως και να'χει όλο και κάτι παραπάνω πέφτει :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

H συσκευασία γράφει 5ml ανά 10 γαλόνια(40 περίπου λίτρα), αλλά όπως και να'χει όλο και κάτι παραπάνω πέφτει :buttrock:

Συγνώμη ίσως δεν θυμάμαι καλά και το μπερδεύω με το biotopol ! Εννοείται να κάνεις ο,τι γράφει η συσκευασία.

Δεν το έχω και μπροστά μου τώρα :blush:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...