Jump to content

Λιπασμα...


Recommended Posts

Παιδια θελω :)

Στο ενυδρειο μου εχω καποια φυτα(Hemianthus cuba,Vallisneria gigantea,Egeria Densa,Hygrophilia polysperma,Echinodorus tenellus,java moss) και επειδη η λαμπα μου ειναι λιγο :thumbup: χαλια.. θελω να ρωτησω: Πρεπει να χρησιμοποιησω κανενα λιπασμα για να βοηθησω την αναπτυξη τους?? Επισης να πω πως εχω μηδεν ΝΟ3....

Ευχαριστω!!!!! :(:wacko:

Link to comment
Share on other sites

Απλά ναι αλλά με μέτρο.

Κάνω ένα copy paste από ένα άλλο ποστ

Η εταιρίες συνήθως προτείνουν μια δόση για φουλ φυτεμένα ενυδρεία παρόλο αυτά παρατήρησα ότι πολλά σκευάσματα λιπασμάτων προτείνουν μεγαλύτερη δόση από ότι χιαζόμαστε στην πραγματικότητα.

Για αυτό σου προτείνω μίση δόση θα κάνει καλό στο ενυδρείο σου και στην τσέπη σου.

Ακόμη καλλίτερα την εβδομαδιαία δόση να την μοιράσεις δια 7 και βάζεις κάθε μέρα από λίγο.

Αν δεις ότι δεν αρκεί η μισή δόση τότε την αυξάνεις ελαφρός έως ότου βρεις την ιδανική δόση για της δικές σου ανάγκες.

Και τέλος μην ξεχνάς ότι η λίπανση εξαρτάτε από την φυτομαζα για αυτό αν κλαδέψεις μπόλικο πράγμα και μειωθεί πολύ η μάζα των φυτών θα βάλεις λιγότερο λίπασμα, ή αν αυξήσεις την μάζα των φυτών στο ενυδρείο σου θα αυξήσεις και το λίπασμα.

Και συμπληρώνω για τα φυτά είναι καλό να έχουμε ΝΟ3 10-15.

Link to comment
Share on other sites

Απλά ναι αλλά με μέτρο.

Κάνω ένα copy paste από ένα άλλο ποστ

Η εταιρίες συνήθως προτείνουν μια δόση για φουλ φυτεμένα ενυδρεία παρόλο αυτά παρατήρησα ότι πολλά σκευάσματα λιπασμάτων προτείνουν μεγαλύτερη δόση από ότι χιαζόμαστε στην πραγματικότητα.

Για αυτό σου προτείνω μίση δόση θα κάνει καλό στο ενυδρείο σου και στην τσέπη σου.

Ακόμη καλλίτερα την εβδομαδιαία δόση να την μοιράσεις δια 7 και βάζεις κάθε μέρα από λίγο.

Αν δεις ότι δεν αρκεί η μισή δόση τότε την αυξάνεις ελαφρός έως ότου βρεις την ιδανική δόση για της δικές σου ανάγκες.

Και τέλος μην ξεχνάς ότι η λίπανση εξαρτάτε από την φυτομαζα για αυτό αν κλαδέψεις μπόλικο πράγμα και μειωθεί πολύ η μάζα των φυτών θα βάλεις λιγότερο λίπασμα, ή αν αυξήσεις την μάζα των φυτών στο ενυδρείο σου θα αυξήσεις και το λίπασμα.

Και συμπληρώνω για τα φυτά είναι καλό να έχουμε ΝΟ3 10-15.

Το ξερω αυτο... Αλλα εκανα ενα search και δεν βρηκα τιποτα... Πως μπορουμε να τα ανεβασουμε? Επισης εχεις να μου προτεινεις κανενα καλο λιπασμα?? Ευχαριστω παρα πολυ! :)

Link to comment
Share on other sites

Όλες η γνώστες εταιρείες έχουν καλά λιπάσματα εσύ χρειάζεσαι ένα λίπασμα γενικής χρήσης όσο για το ΝΟ3 μπορείς να το αυξήσεις με KNO3 θα το βρεις σε διάφορα χημικά μαγαζιά.

Link to comment
Share on other sites

To Seachem Flοurish ειναι καλο? Επισης δεν υπαρχει καποιος "φυσικος" τροπος να ανεβασω NO3?? :):thumbup: Ευχαριστω!!! :(

Link to comment
Share on other sites

To Seachem Flοurish ειναι καλο? Δοκίμασέ το και θα δεις. :D Επισης δεν υπαρχει καποιος "φυσικος" τροπος να ανεβασω NO3?? Περισσότερο τάισμα στα ψάρια αν και μην ανησυχείς αν τα φυτά είναι καλά σε ανάπτυξη. :):D Ευχαριστω!!! :D

Link to comment
Share on other sites

Ωραια θα το παρω και θα δω!!!!! :D:D Ευχαριστω παιδια!!!!!! :):D:glare::thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Για cuba παντως που αναφερεις μη το προσπαθησεις χωρις σουπερ φωτισμο και ολα τα επακολουθα (λιπασματα διοξειδια)

Link to comment
Share on other sites

Για cuba παντως που αναφερεις μη το προσπαθησεις χωρις σουπερ φωτισμο και ολα τα επακολουθα (λιπασματα διοξειδια)

Tην cuba την ειχα παρει πολυ παλια.... Δεν εχει σαπισει ομως μεγαλωνει σιγααααα σιγαααααα... Δεν με πειραζει και να χαλασει... Απλα η λαμπα μου ειναι pl και δεν ειναι και η καλυτερη... Θα ηθελα να βαλω Τ5 ή Τ8..... αλλα δεν ξερω πως :):D

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...